Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Ca sa va faceti o idee, la Mondeo revizia de 30k a fost 810 Ron, ulei, filtru ulei, motorina, aer si polen.
Revizia se face tot la 15k, in DE se face la 20k.
Si o monstra a nesimtirii romanesti, un coleg de pe clubford a avut surpriza de a gasi pe factura la revizie - taxa inspectie vizuala vopsea, 30 Ron. Frumos, nu?
Distributia se schimba la 90k sau 4 ani.
Skip ads

  • celik paun

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Am 2 cdti 160cp.La cit schimb distributia totusi si cit costa.Pe cine sa ascult.Am 40 oookm
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
cornelpopa a scris:Poate colegii de forum care au Insignia ne povestesc aici cum au planul de service cerut/recomandat de dealerul de unde au luat-o?



Salut,
Am o Insignia adusa din Germania care avea 85.000 de km,am fost cu ea la service si am avut surpriza ca trebuie sa inlocuiesc distributia la 90.000km conform indicatiilor nu cum scrie in cartea de service la 150.000km,iar intervalul de revizie este la 15.000km nu la 30.000km conform cartii de service,motivatia a fost ca acestea sunt recomandarile primite de OPEL valabile in Europa de Est. Atat timp cat masina este in garantie se pot lega de acest lucru ,insa daca masina nu mai este in garantie este doar o recomandare a lor .Costuri aproximative pentru o revizie simpla este de aproximativ 600 lei,iar pentru o inlocuire de distributie de aproximativ 1700 lei.
  • celik paun

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc gyzmo.Si...la cit sa o inlocuiesc la 60 sau 90?Inainte am avut vectra 19cdti si nu am stiut ca este pe curele si am inlocuit-o la 88000kmdar parca era noua cind am schimbat-o.Eu fac reviziile la Russe ca sunt la circa 60%preturile fata de Bucuresti.
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
celik paun a scris:Multumesc gyzmo.Si...la cit sa o inlocuiesc la 60 sau 90?Inainte am avut vectra 19cdti si nu am stiut ca este pe curele si am inlocuit-o la 88000kmdar parca era noua cind am schimbat-o.Eu fac reviziile la Russe ca sunt la circa 60%preturile fata de Bucuresti.



Salut,
Recomandarea celor de la reprezentanta este sa inlocuiesti distributia la fiecare 60.000km parcursi. Sincer cred ca este o exagerare din partea celor de la Opel deoarece la concurenta distributia se face la 90.000km.Apropo eu am inlocuit distributia la 96.000km dupa ce am observat ca aparuse un scartait suspect al rolei intinzatoare si m-ia fost frica sa nu se rupa cureaua.Anul trecut am fost in Turcia si am cam tras o sperietura cu cureaua de accesorii,care a sarit .Am inlocuit-o la un service din Izmir.
Este bine totusi sa faci o verificare la 60.000 totusi sa nu ai surprize.Conteaza foarte mult daca inlocuiesti piesele cu piese originale GM.Cele after market sunt cam periculoase pentru o masina asa de buna.
  • danielsabine

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2008 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2012

  • Mesaj Privat
salutare ...masina mea are 118000 si inca nu sa facut distributia si masina merge bine... cei de la firma opel au spus caci la 150,000 de km se face distributia ...masina este in garantie..
in cartea masini scrie pentru Austria ,Romania si alte tari europene
se face la 150,000 de km distributia
la 120,000 se schimba cureaua alternator si intinzaror curea si rolele

cost distributie Austria la firma opel 600 euro cam mult se pare....


Ultima modificare facuta de danielsabine la Sam 10 Mar, 2012 4:57 pm, modificat de 2 ori in total
  • danielsabine

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2008 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2012

  • Mesaj Privat


in afara de lichidul de frana care se schimba tot la un interval de 2 ani
uleiul si filtrele la 30.000 pentru tarile europene sau la 1 an
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
danielsabine a scris:

in afara de lichidul de frana care se schimba tot la un interval de 2 ani
uleiul si filtrele la 30.000 pentru tarile europene sau la 1 an


Salut,

Ai dreptate asa scrie in toate manualele,m-am uitat si eu,insa cand am ajuns cu masina la sevice lucrurile s-au schimbat.
Din pacate sau din fericire eu mi-am cumparat masina sh si nu depind de garantie,insa daca ai masina in garantie depinde de service-ul la care efectuezi reviziile.
Skip ads

  • danielsabine

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2008 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2012

  • Mesaj Privat
eu am cumparat masina la 115.000 si am garantie la masina apoi a zis caci distributia trebuie facuta la 150.000 si costa 600 euro...in Austria deci in Romania sper caci este mai ieftin...
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pe contractul de vanzare cumparare, undeva la service scrie ca sunt deacord cu injumatatirea timpului de service (inclusiv numarul de kilometrii), banuiesc , ca si la voi. Asta inseamna ca nu se mai respecta perioadele si timpul de service recomandat (impus) de producator.
  • Adi4Opel

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Si sigur te-au pus sa semnezi si pe caietul de service ("Ghid de Service si Garantie"), la pagina 7-2 daca esti de acord sau nu cu injumatatirea intervalelor de service.
Dar injumatatirea intervalelor de service pentru Romania a fost impusa chiar de producator: vezi pagina 6-1,coloana din mijloc sau poza de mai jos.

Injumatatirea intervalelor de service (timp/km) pentru noi se aplica de mult timp (de cel putin 6ani).
  • danielsabine

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2008 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2012

  • Mesaj Privat
sincer sa fiu nu a trebuit sa semnez nimic, am semnat contractul vanzare cumparare atat...am si intrebat de distributie si au zis caci nu trebe acum sa o fac si numai la 150,000 km ..asa mi-au spus, acum despre cea ce este in Romania nu stiu...
Skip ads

  • old.man.trew

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2010 A28NER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Deci eu la 2.8 v6 turbo, am lant? Very Happy
oricum nu ma stresez .... masina este noua... am deabea 17.000 km pana la 100 si ceva de mi... mai este
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Felicitãri pentru mașina, dar si lantu se schimba Sad
  • madalin_voc

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2013

  • Mesaj Privat
danielsabine a scris:sincer sa fiu nu a trebuit sa semnez nimic, am semnat contractul vanzare cumparare atat...am si intrebat de distributie si au zis caci nu trebe acum sa o fac si numai la 150,000 km ..asa mi-au spus, acum despre cea ce este in Romania nu stiu...


pana la urma... exista vre-un model de insignia pe motorina sa aiba distributie pe lant ? (130/160cp)
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Nu
  • iri 1974

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Cum aflu daca am lant sau curea? 160cp.2.0cdti.automata
  • nutzicu

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Insignia 2010 A 20 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Laughing Laughing Laughing GLUMA ZILEI
  • paul_fly

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Cine a schimbat distributia recent ?
La ce preturi ati ajuns ?
Ce se mai inlocuieste impreuna cu kit-ul de distributie ?
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
iri 1974 a scris:Cum aflu daca am lant sau curea? 160cp.2.0cdti.automata


Daca tot esti in alta tara(Anglia),de ce nu iti faci cont pe Insignia Enthusiast,te pot ajuta colegii din Anglia.
Dar,un manual ai descarcat si tu din sectiunea cu documentatii scrise cu albastru?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR