Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
...
sunt doua lucruri total diferite.

1. s-a montat un LED pentru care s-a facut si un montaj care sa semanlizeze "cruise control" activ
2. s-a montat un alt LED caruia i s-au facut legaturile pentru a semnaliza "faza scurta"

spor
Skip ads

  • Costache_Catalin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns.
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Dupa ceva cautari, am reusit sa instalez si sa activez CC, cel mai greu a fost cablare de la ECU, am folosit fire mufate de usb! Cheltuieli toatale aprox 150 ron!
La semnalizarea in bord! Eu am ceasuri TRW, am gasit si configuratia corecta pt Y1.7DTI, multumesc colegilor ce au gasit aceasta informatie
http://www.astra4ever.net/s...;sten-im-1-7-DTI-(Y17DT)/page2

  • graure adi

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2009

  • Mesaj Privat
mishu_b a scris:...
sunt doua lucruri total diferite.

1. s-a montat un LED pentru care s-a facut si un montaj care sa semanlizeze "cruise control" activ
2. s-a montat un alt LED caruia i s-au facut legaturile pentru a semnaliza "faza scurta"

spor

Salut! Ajuta-ma si pe mine cu legaturile pentru faza scurta ca nu reusesc. Am montat ledul, rezistenta si nimic.Am bord VDO
Skip ads

  • lismanconstantin

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salutare,
Mi-am montat si eu tempomat la Astra G Z18XE. Am tras si fir de la pinul 3 ECU pana la ceasuri, numai ca nu am pinul 14 in mufa aferenta ceasurilor.
Ma poate ajuta cineva cu astfel de pin, contracost desigur.
Multumesc.
  • roko77

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut,
si mie imi trebuiesc doi pini pentru mufa ceasurilor (aceea de pe cablu ), ma poate ajuta cineva?
Multumesc.
  • lismanconstantin

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Poate va mai fi cineva interesat de niste pini si punem mana de la mana si luam de la dezmembrari mufa respectiva si ne impartim pinii!
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Scoateti un fir afara din ceasuri puneti papuci mama / tata si gata. Doar nu scoateti ceasurile toata ziua de acolo ca sa aveti nevoie de original. Eu am improvizat un papuc pentru mufa dintr-o sursa de PC dar asta doar pentru ca eu chiar scoteam ceasurile saptamanal sa le mai fac cate ceva.
Skip ads

  • bobeleac

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut! M-ar interesa pentru astra g ,motor y20 dth daca se poate realiza semnalizarea tempomatului activ si a fazei scurte in bord .
  • urs_parcat

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salutare baieti, am citit tot forumul si am o intrebare: la mine masina a avut din fabrica CC insa nu mi se aprinde martorul in bord. Asta inseamna ca nu am un LED legat acolo, astfel ca ar trebui sa dau ceasurile jos si sa lipesc un SMD?
  • SLIVO-BG

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 y20
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2012

  • Mesaj Privat
bobeleac a scris:Salut! M-ar interesa pentru astra g ,motor y20 dth daca se poate realiza semnalizarea tempomatului activ si a fazei scurte in bord .


da-se poate
  • SLIVO-BG

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 y20
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2012

  • Mesaj Privat
urs_parcat a scris:Salutare baieti, am citit tot forumul si am o intrebare: la mine masina a avut din fabrica CC insa nu mi se aprinde martorul in bord. Asta inseamna ca nu am un LED legat acolo, astfel ca ar trebui sa dau ceasurile jos si sa lipesc un SMD?


LED sigur nu ai montat in bord.
Mai trebuie conectat si cu ECU(in functie de motorizare) sau cu un modul.
Skip ads

  • bobeleac

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ma interesa modalitatea ,pentru 1.7 am citit paginile din tutorial.Pentru 2 dth nu a postat nimeni modalitatea concreta .
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
...
pin 23 mufa K de la ECU.

spor
  • Burtila

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salutare

Are idee cineva la motorul z16xep care este pinul din mufa K pt martorul tempomat ? Mi-am montat si eu de curand maneta dar nu am gasit pe nici un forum informatii in legatura cu martorul din bord pt motorul meu .... m-am uitat si in TIS2000 da mi-am cam prins urechile ce-i drept Very Happy
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Bazare, poti sa-mi spui de unde ai luat alimentare la ledul pt. faza scurta si unde ai montat ledul in bord , linga cel de la cc. cumva sau in alta parte? si niste poze ceva daca se poate.Multumesc!
  • Antrenorul

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salutare , interesat si eu de schema cu ledul faza scurta.
Azi am incercat si am stricat 3 leduri smd . Liber l-am testat cu tensiune 12v de la baterie prin rez.1600 ohm , se aprinde , dupa lipire pe placa nu se mai aprinde.Dat jos de pe placa si alimentat se aprinde! Mi se pare foarte straniu pt. mine nu sunt electronist !
Multumesc !
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
bobeleac a scris:Salut! M-ar interesa pentru astra g ,motor y20 dth daca se poate realiza semnalizarea tempomatului activ si a fazei scurte in bord .

Da se poate realiza semnalizarea tempomatului si a fazei scurte . Faza scurta o am deja activa , la tempomat am deja modulul montat dar se pare ca nu ai convine ceva de nu imi aprinde martorul in bord . Martorul functioneaza pentru ca am pus ceasurile pe alta masina di tempomatul fc ok.Toate ledurile care mi au fost puse pe ceasurile mele au fost de pe alte ceasuri si asa am respectat fiecare martor cu , culoarea lui.Poze in topicul masinii mele!
https://www.clubopel.com/vie...sc&start=1320
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Gabi, imi spui te rog cum ai facut pentru semnalizarea fazei scurte, pentru ca nu am prea inteles.
Am pus un led, dar nu se aprinde, ce trebuie sa fac.

Am ceasuri VDO

Multumesc anticipat.
  • cj33

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2013

  • Mesaj Privat
gabiopel a scris:
bobeleac a scris:Salut! M-ar interesa pentru astra g ,motor y20 dth daca se poate realiza semnalizarea tempomatului activ si a fazei scurte in bord .

Da se poate realiza semnalizarea tempomatului si a fazei scurte . Faza scurta o am deja activa , la tempomat am deja modulul montat dar se pare ca nu ai convine ceva de nu imi aprinde martorul in bord . Martorul functioneaza pentru ca am pus ceasurile pe alta masina di tempomatul fc ok.Toate ledurile care mi au fost puse pe ceasurile mele au fost de pe alte ceasuri si asa am respectat fiecare martor cu , culoarea lui.Poze in topicul masinii mele!
https://www.clubopel.com/vie...sc&start=1320

Gabi , ma ajuti si pe mine cu semnalizarea fazei scurte in bord si a tempomatului?
o schema , ceva indicatii,
multumesc anticipat !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR