Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
lorenz, am inteles eu bine? fostul proprietar are restant impozitul pe masina si impozitul pe casa si nu-ti elibereaza certificatul fiscal al masinii pana nu plateste impozitul pe casa, chiar daca tu achiti integral impozitul la masina?
da ce treaba ai tu cu impozitul lui pe casa? nu i-ai intrebat?
nu stiu ce sa mai bage sa-si plateasca omul darile, numai pe intimidare merg, asta-i romania
dar oare restantele la impozite, credite sau mai stiu eu ce, nu reflecta cumva gradul de bunastare al natiei noastre, asta ei se-ntreaba, oare?
daca nu poti sa te-ntelegi cu cel de la care ai cumparat masina, sa plateasca el impozitul pana ai luat-o tu efectiv, adica acum un an, il platesti tu sa nu mai aiba masina restante la ad, financiara la care a apartinut si n-ai nicio treaba cu impozitul omului pe casa, ai platit impozitul, sunt obligati sa-ti elibereze certificatul fiscal si sa-ti puna stampila pe fisa de imatriculare
vezi poate te obliga sa-i platesti si amenzile
ia-i tare, nu te lasa intimidat, nu trebuie sa ai nicio pila
ps. si parca, la o masina deja inscrisa in ro si cu CI, la scimbarea proprietarului, trebuie mers la RAR pt a i se face indentificarea, in urma careia se elibereaza un certificat de autentificare valabil 60 de zile pe baza caruia, printre altele, se elibereaza un nou certificat de inmatriculare si se inscrie numele noului proprietar in CI.
cand o sa vanda si casa, ii trebuie si pt asta certificat fiscal, atunci il va prinde, pe el sau mostenitorii lui
sugereaza-le ca in cazul casei sa declanseze procedura executarii silite, puteau s-o faca si la masina pana acum
bafta!
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:
iulian1971 a scris:Iti trebuie o "pila" la adm. financiara a vanzatorului.
Daca obtii certificatul fiscal si stampila pe fisa de inmatriculare mai ai de facut autentificarea la RAR...

@iulian... o mica corectie.. este vorba de Identificare ( autentificarea se face la masinile care inca nu au CI ). Numai bine.


Actul emis de RAR se numeste CERTIFICAT DE AUTENTICITATE. De aceea am spus autentificare, dar daca e corect identificare, so be it.
  • lorenz

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
dragi mei...problema ancepe de aici...eu,PROSTU nam inceput de unde trebuia,adica ...am facut deja RAR ul (certificat de identificare) am platit asigurarea pe numele meu(care nui valabil)am mai facut niste xeroaxe si asa mai departe...Am fost la primarie si am antrebat si ce sa fac,si surpriza...o zis femeia ,nu-mi da certificat fiscal numai daca tote taxele sant platite an totalitate,adica pt masina ,casa si etc ,nu se poate daca platesc numai pt masina,....................acum chiar ca nu stiu ce sa fac,sa platesc eu pt ca omul respectiv e"boscetar"nare de unde sa plateasca atatia bani.
  • nilf40f

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z110xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
lorenz a scris:...Am fost la primarie si am antrebat si ce sa fac,si surpriza...o zis femeia ,nu-mi da certificat fiscal numai daca tote taxele sant platite an totalitate,adica pt masina ,casa si etc ,nu se poate daca platesc numai pt masina,....................acum chiar ca nu stiu ce sa fac,sa platesc eu pt ca omul respectiv e"boscetar"nare de unde sa plateasca atatia bani.

Du-te putin mai hotarat cu fisa de inmatriculare si spune ca tu vrei sa platesti impozitul doar pentru masina si sa obtii viza pe fisa de inmatriculare si certificat fiscal. Explica-le ca doresti sa platesti impozitul pentru masina si sa obtii de la ei actele necesare. Fii hotarat, sigur pe tine, mentioneaza faptul ca certificatul fiscal pentru masina nu are nici o legatura cu casa. Daca o tin pe a lor, solicita sa-ti prezinte in ce baza legala procedeaza asa, ameninta-i cu reclamatie la prefectura, chiar plangere penala pentru abuz in serviciu, sa vezi cum se moaie si-ti elibereaza certificatul. Normal si de drepr, masina nu are nici o legatura ce casa, certificatul fiscal se elibereaza strict pentru masina .
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
lorenz a scris:dragi mei...problema ancepe de aici...eu,PROSTU nam inceput de unde trebuia,adica ...am facut deja RAR ul (certificat de identificare) am platit asigurarea pe numele meu(care nui valabil)am mai facut niste xeroaxe si asa mai departe...Am fost la primarie si am antrebat si ce sa fac,si surpriza...o zis femeia ,nu-mi da certificat fiscal numai daca tote taxele sant platite an totalitate,adica pt masina ,casa si etc ,nu se poate daca platesc numai pt masina,....................acum chiar ca nu stiu ce sa fac,sa platesc eu pt ca omul respectiv e"boscetar"nare de unde sa plateasca atatia bani.


Nu intamplator ti-am spus ca-ti trebuie o "pila" la primarie/administratia financiara.
  • sabass

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
sal

Am si eu o problema,am cumparat o masina de vre-o 6 luni .masina e de firma .pe talon,pe carte ,e trecuta firma .firma a vandut-o cu factura .unei persoane 1.persoana 1 a vandut=o altei persoane 2. persoana 2 mi-a vandat-o mie . dar prostia mea e ca nu am facut nimic la mana cu persoana 2.
pe talon nu e trecut ca a instrainat masina .
vreau sa o inmatriculez pe numele meu
,am fost la firma respectiva care e trecut in talon ,si surpriza
masina e radiata fiscal. eu am carte am talon am factura am tot la ea
ce inseamna:

mai pot sa o inscriu pe numele meu ?
pot circula cu ea asa?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu e tot aia de ai intrebat si duminica de ea? Sa stii ca abia dupa ce postezi pe 5-7 pagini la rand vei primi raspunsul cu adevarat corect: poti merge linistit cu ea asa, cat si cum vrei tu. Ai si avantajul ca nu trebuie sa platesti rovinieta ca daca e sa primesti amenda se duce la firma.
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Stati bine la acest capitol. Eu am vandud vechia mea dacie in anul 2000 unuia ,care i-a vandut-o altuia din alta localitate si abia dupa 3 ani am dat de noul proprietar al fostei mele masini in orasul Iasi. Am vorbit cu persoana respectiva pe toate tonurile de la rugaminti si pana la amenintari , cereri la pol rutiera Iasi etc. si nimic omul nu mai circula cumasina si politia a zis ca atunci cand il prinde in trafic ii ia actele si placutele de immatriculare(nu mai circula de 2-3 ani cu masina mea: avea alta). Am platit impozitul din 2000 pana anul trecut cand ca sa scap de ia am cumparato de la el si am dat-o la minunatul ,,program rabla". macar am scapat de platit impozitul la o masina care a mulso altul atatia ani (10). Am scapat usor pe langa un prieten care a vandut o masina unuia care ultrerior a dato la tigani la fier vechi si desi dupa ce a intrat din nou cu greu in posesia cartii de identitate si a platit impozitul cu tot cu penalitati a cumparat o masina veche fara motor la 500 roni si a dus-o la DCA IN LOCUL MASINII LUI PENTRU A PRIMI CERTIFICAT DE DISTRUGERE pentru a putea radia masina lui(si asta cu pile la DCA). DESTUL DE NASSSPA.
ACUM AM VANDUT ALTA DAR CARTEA DE IDENTITATE ESTE LA MINE. NU MA MAI RISC.
Skip ads

  • todel71

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2005 z12xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2008

  • Mesaj Privat
si eu am avut probleme cu o masina data din 96 anul trecut am reusit sa o scot de la fisc cu o declaratie pe propria raspun dere ca masina nu mai e in circulatie
  • corniciuc stefan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
buna.. daca m a poate ajuta cineva cu un raspuns ..m-as bucura tare mult ..am cumparat o masina si e pe firma ..am dat de acea firma si le-am cerut certificat fiscal si o factura fiscala pe numele meu ,dar raspunsul lor a fost ca ei nu pot sa mai imi elibereze certificatu fiscal si factura ca au mai eliberato o data ..pt alta persoana ..ce pot face in asfel de situatie ,pt ca as vrea sa transcriu masina pe mine si nu o pot transcrie pana ce nu imi elibereaza ..cele 2 documente ..si nu vor asta e cel mai important lucru..si cum se poate transcrie masina fara aceste 2 lucruri,[
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si totusi se poate. Cel care a cumparat-o de la firma, are aceste acte si o poate inmatricula pe numele lui. Desigur ca va trebui platit impozitul cu majorarile aferente dar asta a fost un risc acceptat.

Situatie identica cu @sabass. Initial am avut impresia ca e aceeasi persoana. Nu cred ca o sa intele vreodata care este motivatia care sta la baza cumpararii de la un neproprietar.
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
nu stiu daca am mai scris s.au fac confuzie cu cititul pe forumuri... acum aprox. 5 ani am vandut o dacie unui om, fara a face vre.un act cu el( in necunostinta de cauza ) doar masina si cheile, nici macar placutele de inmatriculare, am toate actele, si platesc impozit la ea... cum fac sa o radiez sau sa o casez... ? am tot citit insa tot nu sunt lamurit care sunt pasii de urmat in cazul meu... ?
Skip ads

  • kissfm2011

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2011

  • Mesaj Privat
salut ca si idee baieti..daca ati vandut masina si iatizi dat actele,dar tipul refuza sa inscrie masina ,dupa parerea mea se poate proceda asa : fie il previi ca masina e pe numele tau si vei da actele pierdute,dai 150lei scoti cartea si talonul iarasi si cu o copie de buletin si copie cartea masinii io radiezi de tot din circulatie..fie o inscrie cand aude treaba asta..ps: eu am avut o dacie care am vanduto si am platit impozit 1an la ea degeaba..pt ca respectivul nu a vrut sa o inscrie ..si asa am procedat..pana la urma era a mea masina..daca ai apucat sa ii dai fiscalul,adica daca ti-ai scos-o tu de la primarie numai este problema,el poate sa mearga asa cu ea cat vrea ...mie mi se pare cea mai practica aceasta cu scosul altei carti de identitate si radiere totala din circulatie !
  • Balaj

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2009

  • Mesaj Privat
mrgreen a scris:Tin sa multumesc tuturor celor care mi-au raspuns atat de prompt.
Pt. a clarifica putin situatia si a elimina confuzia prezint evenimentele punctual:
- tata a vandut masina mea unei cunostinte
- i-a dat respectivului toate actele si cheile masinii
- nu a facut nici un fel de act cu respectiva persoana
- vreau acum sa radiez masina sau pur si simplu sa o trec pe numele lui si el nu vrea, spunand ca masina nu mai ia ITP-ul in starea actuala
--INTREBARE-- cum pot proceda pentru a nu se lasa cu amenzi sau procese penale,?
Cu respect,
va salut.

Buna,
fara un contract si copii dupa acte nu poti radia nici o masina si copia buletinului cumparatorului
iar faptul ca nu mai ia ITP nu ii un motiv, sa o puna la punct si il ia
trebuie sa-l convingi cunva sa obtii niste copii dupa acte
Cu stima.
  • lorenz

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
buna.primul rand va cer scuze daca nam postat unde trebuie.o rugaminte am .......am vandut masina mea acum doi ani si pana ziua de azi nu a venit nimeni sa transcrie mentionezi ca am dat si talonul si cartea de identitate ce se poate face sa radiezi masina din circulatie.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Mergi cu actul de vanzare-cumparare la circa financiara. Ar trebui sa ti-o scoata de la impozit.
Pt. radiere la Politie, trebuie sa dai in judecata cumparatorul daca nu vrea s-o inscrie pe numele lui. Pe baza hotararii judecatoresti o radiezi si la Politie.
  • lorenz

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
si asa se scoate definitiv din circulatie.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Asa se radiaza de pe numele tau.
Esti sigur ca masina mai e pe numele tau ?
  • lorenz

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
da e anca pe numele meu
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
In acest caz urmezi sfatul colegului @iulian. Succes Wink

P.S. Acum ti-am mutat eu intrebarea la locul potrivit, pe viitor te rog sa fii mai atent Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR