Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • dragos_costy87

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am observat ca dupa ce am schimbat distributia nu mai intra din a 2-a in a 1-a. Intra doar cand opresc masina de tot, simt in schimbator o greutate si nu vrea sa "fuga" intr-a 1-a. Ma gandesc ca nu am verificat nicioadat uleiul din cutie, oare sa fie din cauza lipsei de ulei? M-am tot uitat pe sub ea, dar nu vad pete de ulei sub nici o forma. Voi aveti probleme de genu, sau ati gasit vreo rezolvare?
Skip ads

  • Pyroman
  • **
  • 67 mesaje
  • din 19 Jul 2006
  • Astra 2003 1.6 16V, 74 kw 101 CP,Z 16 XE
  • Bucuresti
  • Pyroman

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 1.6 16V, 74 kw 101 CP,Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Si mie imi intra cam greu in a I-a si a II-a in mers. Chiar pot sa zic ca pt a I-a trebuie sa opresc aproape de tot iar a doua intra greu dar daca fortez nitel intra. Nu cred sa aiba vreo legatura cu distributia. Cel putin la mine nu a avut. Am incercat o aliniere a timoneriei dar la fel face. Mai ramane cu uleiul de transmisie si daca nici asta nu are efect probabil ca trebuie desfacuta cutia. Oricum momentan merge si nu am de gand sa fac nimic la ea.
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Stai linistit si eu am "problema" asta totul sta in sincoranele cutiei, si in capacitatea furcii sa reduca nr de rotatii intre pinioane pana sa le cupleze, drept sa spun si la mine urmatoarea operatie va fi schimbarea uleiului de cutie, dar inca nu am gasit magazinul care sa fi auzit de codul 1940768 din Etzlod, dupa ce merg mai mult cu masina pot sa zic ca intra ca unsa in viteze, numai cand e rece uleiul din cutie intra mai greu si iarna, ce simti tu la mana e ca ar "agata" cand intra in a I a insa nu recomand sa fortzezi intrarea in viteza, las-o sa se opreasca sau dai cu a 2 a, schimba uleiul din cutie si te astept cu un feed back ca sa stiu si eu ce fac
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Am schimbat si eu de curand uleiul in cutie, mi-au pus original GM... am dat o caruta de bani pe el.

Intra mai usor ca inainte, dar cand e rece afara tot mai agata din cand in cand. Problema asta este data si in TIS, cu tot cu remediu... se schimba niste piese pe acolo... dar nu m-am interesat ce anume.

Sunt momente in care aproape ca trebuie sa opresc ca sa intre 1-a... si alte dati intra extrem de usor chiar si la 10-15km/h.

Atasez si ce zic baietii din TIS:


Field Remedy: 1653
Subject: F23 transmission - Bad cold shifting behaviour in 1st and 2nd gear
Models: Engines: Option:
Astra-G 1998...2004,Zafira 1999...2004,Speedster 2001...2004,VX220 2001...2004,Vectra-B 1998...2004,Vectra-C 2002...2004,Signum 2003...2004 All,All,All,All,All,All,All F23 Transmission

Complaint: Some customer complain about bad cold shifting behaviour in 1st and 2nd gear. The gearshift mechanism is correctly adjusted and clutch system is bleeded.

Cause: Tolerances of toothing of the sliding gear.

Production: Introduction of transmission with modified siding gear as of transmission number Gxx03240969 in calendar week 41 / 2003.

Remedy:
In case of customer complaint the sliding gear has to be replaced by
using the Repair Kit, Partno.: 9201451 / Catalogno.: 16 07 013. There
is no need to replace the entire transmission.
FunctionalGroup: K - Clutch/Transmission
Complaint Group: 08 - Hard to operate
Trouble Code: None


si de asemenea pentru cutiile F17


Subject: F17 Transmission - Insufficient 1-2 and 3-2 shifting behavior under cold conditions
Models: Engines: Option:
Corsa-C 2001...2003,Astra-G 1998...2003,Zafira 1999...2003,Vectra-B 1996...2002 All,All,All,All F17 Transmission
Complaint: It might be possible that - even if the transmission is correctly adjusted- a stiff and/or inexact shift mechanism occurs especially at cold conditions. As the transmission oil becomes warmer the shifting behavior improves. This is definitely not a transmission damage, the durability of the transmission is not affected.
Cause: Problem might be caused by: - Sliding gears are out of tolerance. - Feathering at the synchronizers. - Oil stiffness.
Production: Modified sliding gears have been implemented in production since June 2002 with transmission number A10721F17.

Remedy:
In case of customer complaint install a modified sliding gear for gear
for 1st and 2nd gear. The mentioned part is available through P&A under
the following Partnumber: 13123502 / Catalognumber: 90 07 140.
For further parts please refer to EPC (if required).
Note:

Up to transmission number A09091F17 ----> the following parts must be
replaced together:
- Main shaft, 1st and 2nd transmission gear, synchronizer,
modified sliding gear.
As of transmission number A09191F17 ----> the following parts must be
replaced together:
- Modified sliding gear and synchronizer (only if required).

It is not necessary to replace the transmission end plate or the
transmission assy.
FunctionalGroup: K - Clutch/Transmission
Complaint Group: 08 - Hard to operate
Trouble Code: No




Cred ca operatiunea in sine e destul de complicata si nu se merita intervenit.



Si inca o problema cu zgomote ciudate in viteza 1 si 2 la cutiile F23:

Field Remedy: 1398
Subject: Transmission - F23 rattling noises in 1. / 2. gear
Models: Engines: Option:
Astra-G 1999...2002,Zafira 1999...2002,Vectra-B 1999...2002 Z22SE| Z20LET| Y20DTH| X20XER| X20DTL| X20XEV,Z22SE| Z20LET| Y20DTH| X20DTL,Z22SE| Y26SE| Y20DTH| X20DTL| X20DTH| X20XEV| X25XE| 16LZ2| C20SEL F23 Transmission
Complaint: Transmission rattling at low engine speed in 1st and 2nd gear.
Cause: The noises are produced by engine vibrations and tolerances of the Synchronizer Rings of 3rd and 4th gear. The noises do not influence the life of transmission.
Production: From MY 2002 on a new process with modified transmission tolerances is implemented in production.

Remedy:
Installation of a Repair-Kit.
Installation of well springs into the synchromesh body of the 3rd and 4th
gear.
Note:

Before installation of the Repair-Kit carry out Field Remedy 1267
"Tranmission - F23 Rattling Noise" to eleminate the noises.
If the noises cannot be eleminated by carrying out Field Remedy 1267
proceed after the following description.
Working Procedure:

1. Remove manual Transmission
- see working procedure "Transmission, Remove and Install (F 23)",
group "K", in the Service Instruction of the corresponding carline.
2. Remove Drive Shaft
- see working procedure "Illustration: Drive Shaft, Remove and Install
(F 23)", group "K", in the Service Instruction of the corresponding
carline.
Note:

The installation of the Repair-Kit is specified in the working procedure
"Drive Shaft, Disassemble and Reassemble (F 23)", group "K", of the
corresponding Service Instruction.
On this occasion the complete synchromesh body and all bearings will be
replaced.
Additional will be installed well springs between synchronizer rings and
the gear wheel.
3. Install Drive Shaft
- see working procedure "Illustration: Drive Shaft, Remove and Install
(F 23)", group "K", in the Service Instruction of the corresponding
carline.
4. Install manual Transmission
- see working procedure "Transmission, Remove and Install (F 23)",
group "K", in the Service Instruction of the corresponding carline.
Spare-Parts: Part-No.: Catalog-No.:
Repair Kit 9 201 452 16 07 014
FunctionalGroup: K - Clutch/Transmission
Complaint Group: 14 - Noises or Vibrations
Trouble Code: Non

Skip ads

  • dragos_costy87

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu aveam de gand sa ma duc la un service sa-mi verifice uleiul si "meseriasii" de acolo nu au gasit busonul de la cutie, deci va dati seama ce buni sunt. Si este service renumit in CTza care face Mercedes, Audi si Opel. Acu sa vad poate nu o fi nevoie sa schimb tot uleiul din cutie. La fel si la mine, cateodata intra si la 10-15 km/h intr-a a 1-a, iar cateodata trebuie sa opresc de tot, k nu vreau sa fortez ambreiaju k sa plec cu a 2-a la 5 km/h
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Eu pt cuplat trepte inferioare ,in special pt a cupla a I-a la viteze nu prea mici fara a forta cutia,folosesc o metoda imprumutata din cursele auto,dublu debreiaj se numeste.
Practic se pune la pct mort,se ambreiaza si se accelereaza un pic (sau mai mult,depinde de situatie,ideea e de egalizare a turatiei arboriilor din cutie),apoi se debreiaza si se cupleaza a I-a.
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Va ajuta cu ceva acest >>topic<< ?!

Cu respect,
Mircea !
  • dragos_costy87

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am incercat de cateva ori dublu ambreiaj si nu iese de fiecare data, deoarece pot sa-i induc motorului o turatie mai mare decat a cutiei. Dar daca il turez un pic sub 2000 de ture intra la orice viteza sub 30 km/h, incercati si voi poate merge. Ieri am observat k intra intra a 1-a dak am sub 20km/h, trebuie stat cu mana mai mult pe schimbator. NU se simte k as forta cutie, schimba normal. Deci in concluzie nu am nimic la cutie, totusi e posibil sa am PUTIN ulei??? De cand am luat din nov. nu am verificat uleiul din cutie si nu stiu cum a mers la fostul proprietar Smile. Va multumesc anticipat Smile
Skip ads

  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Verifica si timoniera ! Wink

Cu respect,
Mircea !
  • dragos_costy87

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Mi-a fost foarte util topil tau ice01astra, inainte de a posta am tot cautat pe forum, dar nu am gasit nimic concret, insa acest topic mi-a fost de folos. Mersi inca o data
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
dragos_costy87 a scris:Mi-a fost foarte util topil tau ice01astra, inainte de a posta am tot cautat pe forum, dar nu am gasit nimic concret, insa acest topic mi-a fost de folos. Mersi inca o data


Stimate dragos_costy87,

Nu pot sa iti spun cat de bucuros sunt sa aflu faptul ca te-am putut ajuta ! Sper sa iti rezolvi problema cat mai curand posibil, iar ptr asta iti doresc mult succes !

Cu respect,
Mircea !
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am incercat si eu cum zice 1.7dti-edition si merge, dar nu trebuie sa accelerezi sa corelezi viteza masinii cu viteza(turatia) motorului si cu treapa de viteza ca asa intra fara ambreiaj Wink , doar debreiezi scoti din viteza , debreiezi si bagi a I a
Skip ads

  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
e o situatie ,si nu vreau sa intru in polemici cu nimeni dar eu la scoala de soferi am invatat ca treapta a-1-a de viteza este doar pt plecarea de pe loc ,si atata timp cat roata se invarte nu este nevoie sa cuplezi a-1-a,pt asta sunt celelalte trepte
asta e parerea mea si nu vreau sa supar pe mine
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@claudiu cld si eu am invatat treaba asta la scoala de soferi DAR am facut pe Dacie unde treapta 1 2 si mars arriere sunt pinioane de aproape aceiasi marime... deci ... sunt alte rapoarte in cutie la Opel ... e altfel etajata, sper ca intelegi unde bat Wink
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
offtopic: voi bagati treapta 1 in mers? pentru altceva decit frina de motor, la viteze mici?

ontopic: schimbat boltul de la timonerie, schimbat cablul de ambreiaj (nu astepta sa se rupa cum am facut eu). pina aici deja imbunatatirea e imensa. daca mai e nevoie se mai face si o reglare a timoneriei.
  • dragos_costy87

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Daca ai 10 km/h si bagi intr-a 2-a fortezi ambreiaju, nu mai zic daca ai 5 km/h, asta pt faza cu scoala de soferi. Cablu de ambreiaj sa fie motivu pentru care nu-mi intra in a 1-a?? Nu pot sa cred asa ceva, cred k este ceva din cutie. De exemplu azi masina mi-a intrat in a 1-a din mers, pe la 20 km/h fara sa fortez, asta datorita faptului k este cald afara. Pe mine ma bate gandul k nu am suficient ulei in cutie, dar urmeaza sa ajung la service
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
nici eu nu am crezut pina cind nu am vazut pe masina mea.
  • catalin-g3

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Daca nu ma insel treapta 1 nu este sincronizata. Din cauza asta nu intra in mers ca si celelalte trepte. Cand se reuseste totusi, inseamna ca s-a reusit sincronizarea in mod aleator.
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
dinainte de anii 70 sint toate sincronizate mai putin marche-arrierul
Si da,e nevoie sa bagi a 1-a in mers,un exemplu ar fi la urcarea unei pante mai mari;daca e si teren alunecos si trebuie sa te opresti pt a introduce a 1-a,se poate sa ramii pe loc.
  • dragos_costy87

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Deci pana la urma trebuie sa sincronizez treapta 1, sau ce trebuie sa-i fac pt a putea baga din mers viteza 1 Smile???
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR