Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Mi-am luat si eu o jucarie din asta cu sarcina max. de 5 tone, cu care poti face treaba linistit la masina si nu stai cu stresul ca pica masina de pe cric.
Dimensiunea minima a cricului e de 195mm si se mareste cu 125mm in plus. Are talpa cam de 100mm/100mm si tine masina in loc cand mai trag de un brat/bieleta etc. Cricul original am vazut ca are sarcina max. de 750Kg, dar la cat de instabil mi sa parut de fiecare data, m-a facut sa cumpar unul ca care pot lucra. La mine garda la sol este de 170mm si folosesc cricul original de pe masina sa o ridic pentru a pune cricul hidraulic si trebuie ridicat min 280mm ca sa pot scoate roata de pe masina.
Cricul a fost cumparat din Baumax, cantareste 3,5Kg si a costat aproape 60 de lei.
Inainte de-al cumpara, am facut teste cu cricul din dotare a masinii, sa vad min.(garda la sol) si max. necesar pt. a scoate o roata a masinii, si din toate cricurile din magazin nici unul nu sa potrivit cerintelor mele, dar cu mici ajustari, cel de 5 tone s-a potrivit cel mai bine masinii.
Skip ads

  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
era de ajuns si unul de 2 tone in conditiile in care masina are doar 1 tona si tu nu ridici decat o parte din ea Wink , el de fapt suporta mai mult dar aici esti in siguranta"deplina" . Costa doar 25 lei Razz .
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
L-am ales dupa dimensiuni si cat se ridica max. cricul, si sigur cel de 2 tone nu se inalta la fel ca cel de 5 tone.
A se citi datele tehnice de pe ambalaj.
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Mai e un detaliu: suprafata talpii. Cricurile de 25 de lei, cu sarcina maxima de 2 tone, au talpa mai mica decat cele cu sarcina maxima de 5 - 6 tone. Talpa mai mare inseamna mai multa stabilitate.
Skip ads

  • zzzttt

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2012

  • Mesaj Privat
cric normal de corsa se gaseste, cheie de 17 ?
  • r3chinu

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2011

  • Mesaj Privat
miam luat si eu teapa cu cricul hidraulic de 2 tone rosu, are cursa ff mica nu ai cum sa ridici masina cu acel cric am pus si o scandura dinaia mai groasa sub cric astfel incat dupa ce am pus scandura cricul fara sa il ridic deloc ajungea la masina ...am inceput sa il ridic la maxim si degeaba mai trebuia cred ca 5 cm pentru a putea scoate roata....bafta si nu cumparati cric hidraulic de 2 t dinala rosu e teapa!Smile))
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR