Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • aurel01

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2011

  • Mesaj Privat
pai lentilele au costat in jur de 6 mil, lentile, droserele, kit complet. apoi ledurile sunt luate de aici din it, in jur de 10 euro toate. asta privind preturile. apoi de montat multa rabdare. daca e cineva interesat sa puna asa ceva astept intrebari si raspund. pe mine nu ma ajutat nimeni si e greu cand nu stii ceva si faci la risc. eu am facut legaturile rau in prima faza, apoi a trebuit sa modific ceva sa mearga totul bine. mai multe poze pe seara sa vedeti si ce lumina fac. eu sunt multumit, multi zic ca e cam mult de munca pt putinul in plus, eu zic ca e un mare plus, masina mea practic nu avea lumini ci lumanari, acum se cunoaste. kit montat de 35w 6000 k
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
asteptam pozele atunci sa vada si ochiul nostru critic Very Happy glumesc
era super ok daca puneai in loc de 6000k de 4300k ca sunt mai bune.
eu am acum pe masina de 6000k din 2007 si nu s-au ars dar cand se vor arde am sa pun de 4300k ca dau mai multa lumina si mai calda putin ceea ce este super ok pe vreme mai umeda cu ceata sau ploaie
  • aurel01

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2011

  • Mesaj Privat
sunt si poze, sunt pe pagina 33 daca te uiti. iar legat de putere ai mare dreptate, asta am gandit-o dupa ce le-am comandat dar cred ca pe aceste drosere pot pune si becuri de 4300 Very Happy sper ca nu ma insel dar parca asa stiam ca merge. daca stie cineva mai bine sa ma lamureasca si pe mine
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
poti pune linistit si becuri de alta nuanta a luminii daca este de aceasi putere...
cat despre poze eu m-am referit la pozele cu piesele separat fiecare si cu farul desfacut si asa mai departe ca intr-un tutorial ca alea cu finalul le-am vazut si gasesti si pe net destule Smile
Skip ads

  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut colegi.
Am in plan sa-mi pun csenon sau xenon.. sau cum draq se spune. Numai ca eu nu am lupa , deci o sa primesc multe injuraturi Smile Very Happy
Acum... astept sfaturi de la voi.
Sa-mi pun 6000 k cu 35 w , 8000 cu 55w sau 6000k cu 55w?
Astea sunt cele 3 optiuni la care m-am gandit , despre altceva nu sunt interesat.
  • cmihai

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
poti pune bec h7r cu 55w orice varianta de culoare....
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
A citit careva ce s-a scris si in paginile din urma?
1 35w 4300 cel mai indicat
2 nu exista becuri de55w doar balasturi in consecintari durata de viata a becurilor scade semnificativ. oare cat timp va dura pana cand va reveni alt coleg cu aceeasi formulare. “ ce-mi recomandati“? .cititi ce s-a scris inainte si gasiti rasounsul
  • cmihai

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
exista becuri de 55w...punct....nu vreau sa intru in polemica....
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
cmihai a scris:poti pune bec h7r cu 55w orice varianta de culoare....

Cel mai bine roz sau fuchsia?
  • cmihai

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salut colegi.
Am in plan sa-mi pun csenon sau xenon.. sau cum draq se spune. Numai ca eu nu am lupa , deci o sa primesc multe injuraturi Smile Very Happy
Acum... astept sfaturi de la voi.
Sa-mi pun 6000 k cu 35 w , 8000 cu 55w sau 6000k cu 55w?
Astea sunt cele 3 optiuni la care m-am gandit , despre altceva nu sunt interesat.




poti pune bec h7r cu 55w orice varianta de culoare....
\

am raspuns varianta de bec....cu orice culoare din cele mentionate de colegu
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut tuturor! Am o mica intrebare! Detin un Astra G faruri normale si vreau sa-mi pun instalatie de xenon, Trebuiesc niste adaptoare? Fara ele nu se paote? Multumesc anticipat numai bine!
  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Poti pune direct Bec H7 Wink
Skip ads

  • cmihai

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salut tuturor! Am o mica intrebare! Detin un Astra G faruri normale si vreau sa-mi pun instalatie de xenon, Trebuiesc niste adaptoare? Fara ele nu se paote? Multumesc anticipat numai bine!


ai trei metode de montat....1.sa lipesti becurile de soclu cu picatura....2.sa strici soclurile originale si sa pui becurile xenon.....3 cu soclu adaptor acest model http://arch9.okr.ro/auction...42342-700_700.jpg ....cea mai indicata este varianta 3....sa poti pastra soclurile originale si becurile....in caz de ramai fara vreun bec xenon sa poti pune la loc becul pana remediezi problema
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Am inteles! Multumesc mult pt. raspuns si o sa aleg varianta 3 chiar daca o sa coste cu 40 lei mai mult:D Numai bine tuturor!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
marius.marius.2013 a scris:Poti pune direct Bec H7 Wink


poate nu ai vazut ce a scris colegul mai sus. Pe far simplu fara lupa se pune doar H7r nu altceva ca ne rupi ochii celorlalti participanti la trafic si apoi iti iei carne de nu iti ajunge frigiderul si tot mai ai de umplut.
Daca tot puneti xenon pe far simplu macar faceti asta responsabil. Daca vine unul si se baga in tine ca l-ai orbit si te omoara sau iti omoara familia tot tu esti de vina.
Cat despre temperatura de culoare cel mai bun este 4300k ca daca pui de 6000 cand ploua nu prea vezi nimic...
Pentru cei care vor sa isi puna pe halogenele de ploaie sa puna de 3000k si nu altceva si sa le foloseasca cand ploua sau e ceata nu altfel ca deranjeaza si de asemenea isi primesc carne sa nu le incapa in frigider.
Hadeti sa fim responsabili si daca facem modificari la masina care sa ne ajute macar sa le facem cu responsabilitate si respect fata de restul participantilor la trafic...

P.S. nu puneti instalatii de 55W ca sa ard becurile mai des si nu da cum mult mai multa lumina. Cele de 35W sunt foarte bune si faci si economie de curent deci implicit de carburant...
  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Mai domnu "mikyboy" Apreciez textul si sfatul de mai sus Respect! si in legatura cu asta am si o intrebare.
-- In romania... Nu avem soferi experti? Care o calca pe linia (in curba sau nu) fara sa faca accident?! Care pe ceata merg cu 140 fara nici o jena!? deci... daca sunt atat de experimentati... nu cred ca ar fi cazul sa intre in mine Laughing
Eu de exemplu , cand vine cineva cu faza lunga si nu schimba, incetinesc 5 km , si ii bag si eu faza lunga pentru ca am bec halogen de 55w si schimba inmediat! dar niciodata nu mi-a schimbat sensul de mers(adica nu ma face sa merg pe contrasens o lumina intensa )
4300k , este culoarea ledului alb? Nu stiu exact ce sa pun.... As pune 35w de 6000. (cel putin)
  • aurel01

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2011

  • Mesaj Privat
miky sa nu aiba ghinionul sa imi rupa mie ochii cu xenon pus pe oglinda fara lupa ca a pus-o Smile) am pe faza scurta lupe bi-xenon iar pe lunga philips xtreme vision, deci doua faze lungi in acelas timp Very Happy am boala pe astia cu xenon fara lupa
  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Am sa-mi pun 55w de 6000k. Mr. Green Si farurile o sa ramana la fel cum sunt acum adica ne-reglate, pentru a vedea cat mai bine.
Intrebarea este , becul e la fel ca halogen? sau trebuie vreun adaptator? (am un astra g 2004)
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Eu am inteles ca trebuie niste adaptoare la astra g...cam 40 lei..
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
marius.marius.2013 a scris:Am sa-mi pun 55w de 6000k. Mr. Green Si farurile o sa ramana la fel cum sunt acum adica ne-reglate, pentru a vedea cat mai bine.
Intrebarea este , becul e la fel ca halogen? sau trebuie vreun adaptator? (am un astra g 2004)

daca tot nu bagi la cap un lucru de ce ai mai intrebat colegii?
Pe langa faptul ca faci o afacere paguboasa(55w sunt cele mai proaste csenoane) mai si sustii ca nu vei regla farurile ,, ca sa vezi mai bine''..I-ti dai seama cat de mult orbesc aceste csenoane?!?Si eu am atat pe faza lunga cat si pe faza scurta dar le-am reglat.Sper sa nu ai nenorocul sa faci vreun accident ,intrand unu in tine...Fereasca Dumnezeu!Daca mori tu nu e problema dar sa nu moara celalalt!Daca nu vezi bine cu ele reglate pune-ti OCHELARI poate de acolo e problema nu de la faruri! Evil or Very Mad Twisted Evil
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR