Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • roxxanarox

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2012

  • Mesaj Privat
S-a rezolvat problema. A fost problema la cablul acela invelit de material sau ce naiba e, in partea stanga. S-au priceput baietii de la GTT. Ideea e c-o vand, vreau sa-mi iau un Volvo C30, m-am saturat de atata electronica...ce parere aveti?
Skip ads

  • luckyboy_adrian22

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Buna! Am o problema la decapotare/capotare la un Opel Astra G 2002 cabrio (decapotabil si din cheie). Mi s-au ruptniste piese din plastic la mecanismul cu filet care impinge clemele pentru blocarea/desblocarea prelatei ( la parbriz) si am incercat sa-l repar insa la prima incercare tot sa rupt. Daca poate cineva sa ma ajute cu niste sfaturi, oare de unde provine problema.
  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
roxxanarox a scris:S-a rezolvat problema. A fost problema la cablul acela invelit de material sau ce naiba e, in partea stanga. S-au priceput baietii de la GTT. Ideea e c-o vand, vreau sa-mi iau un Volvo C30, m-am saturat de atata electronica...ce parere aveti?


Laughing Ce sa spun.... Neamtu e mai bun ca olandezu (parerea mea)
  • themusso

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2012

  • Mesaj Privat
salut, problema cu motorasul o am si eu , mi-au zis cei de la di-bas, imi poti spune unde ai rezolvat ? mie imi ramane blocata pe la jumatate cand incerc sa o decapotez si asa ramane, nici nu se deschide dar nici nu se mai inchide. mersi.
Skip ads

  • costinc2002

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: GT 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Si eu am aceiasi problema - a ramas capota deschisa pe jumatate. (Cred ca e aceiasi ca la themusso)
Nu reusesc sa gasesc motorasele de la aripioarele laterale (cele triunghiulare) ale plafonului retractabil de la Astra TwinTop.
Cei de la Opel mi-au zis ca sunt motorasele respective, dar nu va zic ce scor au.
Ma puteti ajuta pe unde le-as putea gasi? (Sau macar rotitele dintate din interior care angreneaza aripioarele)
Este reperul 12 din poza de mai jos

Multumesc

[img]https://www.clubopel.com/album_page.php?pic_id=21062[/img]
  • zasmoker

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema am avut-o si eu si am schimbat rotita aia zimtata cu una metalica, ideea e ca aripioarele merg dar sistemul nu, am inteles ca trebuie sa faac o recalibrare a sistemului! Daca esti din cta te pot ajuta eu cu rotitele alea zimtate! masina o am in service la radacini, cica nu ar fi de la recalibrarea sistemului ci e vorba de un actuator care e inghetat!
Stie cineva ceva?! daca da cum a-ti rezolvat?
  • themusso

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2012

  • Mesaj Privat
salut, maine ma duc la cineva si a spus ca imi rezolva problema. voi reveni pe seara sau poimaine cu detalii!
  • zasmoker

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Daca e vorba de rotitele alea de 3 lei si 25 de bani, care vin din plastic, vezi ca se pot fce din metal! Eu asa am rezolvat problema, doar ca la mine dupa inlocuire a fost necesara recalibrarea sistemului de decapotare! Treaba simpla la reprezentanta costuri estimate de dealerul opel :4000 ron motorasul(cel care include rotita aia ) + manopera! Cat m-a costat intr-adevar: demontat , montat motoras, refacut rotita 100 ron, recalibrare sistem cost la dealer 90 lei, friptura inginerului care a recalibrat sist 50 ron!
Recalibrarea s-a facut la alt dealer pt "inginerii" de la Radacin unde v-am spus ca e masina cel putin in problema asta sunt c-am fantomatici!
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
fumarici, nu mai posta consecutiv. Vezi ca ai un buton in dreapta sus la mesaj, ala albastru, scrie pe el "Modifica". Daca ti-e activ, foloseste-l cu incredere, ca nu te musca de maus...
  • zasmoker

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Merci frumos admin! Pi tilifon nu apare butonul de modificare... Poate din cauza ca nu are tilifonu soarece ca sa il musca? :p
  • themusso

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Ai vrut sã spui suedezul, nu? Wink
  • themusso

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2012

  • Mesaj Privat
salut, nu am rezolvat nimic , m-a trimis in alta parte tipul la care am fost, la un baiat prin bucurestii noi , a lucrat la opel cica! va anunt !
Skip ads

  • bodyn

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2008

  • Mesaj Privat
O problema asemanatoare am avut si eu la mine a fost un fir din cablajul din partea stanga langa senzorul"trunk lid" rupt si dadea la scutr, am acel senzor de vanzare in caz de va trebuie eu rezolvand problema prin izolarea firelor.
  • dennisandrei

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Am si eu un Opel Astra Twintop 1.9 CDTI 150CP. Masina am cumparat-o noua din showroom in 2009. De atunci am avut cateva probleme cu ea, printre care cele mai mari sunt:
- mi s-a stricat incuietoarea usii din dreapta
- la 50.000 km am schimbat volanta si rulment presiune (problema cu care s-au confruntat mai multi, tot la 50.000 km)
- EGR-ul trebuie curatat o data pe an
- s-au rupt niste fire de pe bratul drept de la portbagaj, porbagajul nu s-a mai deschis iar in timpul deplasarii cu masina se auzea un bip asemanator aceluia de usa sau portbagaj deschis
- o alta problema uzuala sunt flapsurile: motorasul care le roteste angreneaza o roata din plastic care se roade dupa un timp. Ca sa schimbi rotita aceea, trebuie sa schimbi si motorasul, ambele avand niste costuri mult prea mari. Am citit pe net ca se pot confectiona din bronz. Astept ca maine, poimaine sa le primesc si sa le schimb. Va merge sistemul de decapotare dupa ce le schimb sau trebuie sa merg cu masina la reprezentanta ca sa recalibreze sistemul?
Inainte sa desfac flapsurile, cand decapotam masina, procesul se oprea in momentul in care flapsurile incercaru sa se roteasca, dar se invartea in gol motorasul. Inainte ca sa coboare plasticul ala pe care sunt prinse flapsurile, se aude un tacanit in partea dreapta, in interiorul aripii si se opreste, nu se mai capoteaza si nici decapoteaza. Masina a ramas decapotata.
  • floscutzandrei

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2014

  • Mesaj Privat
salut am si eu o problema cu opel astra twing top din 2007 motor 1.6 benzina. asta toamna am decapotato ultima oara si totul a fot bine de vrio doua luni am incercat sa o decapotez si nu ma lasa sa fac nimic cum apas butonul incepe si piuie de 3 ori am incercat in toate modurile am fost si la testar , imi da eraoare la buton de decapotare, desi acela controlat e bun. un electrician spune ca este motorasu de la decapotare haion pt ca controlat in calculator acela arato o valoare de 13 omi desi el trebuie sa aiba intre 4.5 si 7.5. cine ma poate ajuta? va multumesc
  • LvN28

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2015

  • Mesaj Privat
zasmoker a scris:Daca e vorba de rotitele alea de 3 lei si 25 de bani, care vin din plastic, vezi ca se pot fce din metal! Eu asa am rezolvat problema, doar ca la mine dupa inlocuire a fost necesara recalibrarea sistemului de decapotare! Treaba simpla la reprezentanta costuri estimate de dealerul opel :4000 ron motorasul(cel care include rotita aia ) + manopera! Cat m-a costat intr-adevar: demontat , montat motoras, refacut rotita 100 ron, recalibrare sistem cost la dealer 90 lei, friptura inginerului care a recalibrat sist 50 ron!
Recalibrarea s-a facut la alt dealer pt "inginerii" de la Radacin unde v-am spus ca e masina cel putin in problema asta sunt c-am fantomatici!


Salut din nefericire am intampinat si eu aceeasi problema cu rotita zimtata din motarasul flaps de decapotare.......ma poate ajuta cineva sa fac rotitele din fier?
  • RaduMardale

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Salut !
Doresc sa imi achizitionez un opel astra cabrio diesel, fabricat in 2008. Din cate am inteles, sunt probleme destul de mari cu hardtop-ul.
Ma gandesc sa achizitionez un opel care a avut o reparatie la Radacini la hardtop de vreo 1000 euro. Ce sfaturi puteti sa imi oferiti ?

Multumesc anticipat!
  • dennisandrei

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2011

  • Mesaj Privat
LvN28 a scris:
zasmoker a scris:Daca e vorba de rotitele alea de 3 lei si 25 de bani, care vin din plastic, vezi ca se pot fce din metal! Eu asa am rezolvat problema, doar ca la mine dupa inlocuire a fost necesara recalibrarea sistemului de decapotare! Treaba simpla la reprezentanta costuri estimate de dealerul opel :4000 ron motorasul(cel care include rotita aia ) + manopera! Cat m-a costat intr-adevar: demontat , montat motoras, refacut rotita 100 ron, recalibrare sistem cost la dealer 90 lei, friptura inginerului care a recalibrat sist 50 ron!
Recalibrarea s-a facut la alt dealer pt "inginerii" de la Radacin unde v-am spus ca e masina cel putin in problema asta sunt c-am fantomatici!


Salut din nefericire am intampinat si eu aceeasi problema cu rotita zimtata din motarasul flaps de decapotare.......ma poate ajuta cineva sa fac rotitele din fier?


Eu mi le-am facut din bronz, le-am schimbat pe ambele chiar daca numai una era uzata. Am pus vaselina din abundenta si de atunci nu mai am probleme. Poti sa mergi la un sttrungar sau un meserias care lucreaza cu mecanica fina.
  • jh0nny2005

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Am și eu o problemã am un Astra twintop și m-i sau spart rotitele de la motorașele acelea de decapotare de la aripioare..știe cineva de unde aș putea sã le cumpãr sau sã le fac la un strungar care lucreazã cu mecanicã finã? (București) am fst la Opel și pt rotițã ãia mã pune sã cumpãr tot motorașul și este 2400 de lei fãrã tva...multumeac
  • dennisandrei

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Nu gasesti de cumparat. Modelele de prin 2009-2010 au rotitele de la flapsuri din metal. Si mie mi sa uzat o rotita si mi-am facut la un strungar doua noi. Am pus multa vaselina si acum functioneaza perfect, pe viata.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR