Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • lorenz

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
am anteles si multumesc pt raspuns.
Skip ads

  • ador13

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Eu m-am trezit cu alta situatie.
Mi-am vandut fosta dacie acum 4-5 ani, am fost la fisc pentru radiere si am scapat de impozit.
Totul in regula.
Dar acum cateva luni, surpriza: am primit acasa amenda de la CNADR cum ca am trecut pe pod la Giurgeni si nu aveam rovigneta platita.
Nesimtitul care a cumparat masina a lasat-o tot pe numele meu se pare.
Ca sa stau eu sa-mi bat capul cu contestatii, judecatorii, procese.....etc
Intr-un final mi s-a dat castig de cauza si procesul s-a anulat.
Dar daca, cumparatorul mai trece podul de vreo 10 ori, iar o iau de la inceput cu procese?
Complicat.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@ador13
Daca ai castigat procesul, mergi cu hotararea jud. la Politie si radiaza masina.
  • lorenz

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
buna ziua ..........iarasi vin cu o problema(cu cea veche am terminat .........a expirat VT am dus la fier vechi si gata)AM FACUT IARASI O PROSTIE MARE,ma gandeam nu pot sa iau teapa de doua ori,mam anselat,tare de tot...........am cumparat acum o luna si ceva o masina,o bijuterie,,,,,dar nu de la proprietar,,,si azi ma gandeam sa duc sa caut pe proprietar sa facem actele pt transcriere ...am cautat si am gasit,bun.........credea ca de data asta rezolv tot ,,,,,,dar ,iarasi surpriza,vorbesc cu proprietarul dar zice el ,ca el o vandut masina anul trecut la cineva(era biznitar)si cu omul respectiv o facut nu contrac de vanzare cumparare si nu mai face alta ,adica cu mine,,,,si ca cand a vandut masina a radiato de la primarie sa nu mai plateasca inpozit,si acum eu sa ma duc sa caut biznitarul ala ,sa fac cu el un contract de vanzare cumparare,,,,,,,acum eu iarasi am nevoie de un certificat fiscal ,si eu acum la cine sa ma duc?................
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pai tu nu ai facut contract de vanzare-cumparare cu bisnitarul ala? cum ai cumparat masina asa doar pe ochi frumosi i-ai dat banii si gata...?
  • lorenz

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
nam facut cu nimeni contrac pt ca nam luat de la biznitarul ala,am cumparat de la om care cumparat de la cineva si cine stie cate prorietar a avut pana a ajuns la mine............eu asa am stiut ca proprietarul(dupa talon)trebuie sa fac contract,nu-i asa?,,,,,,,,,,,,sau acum trebuie sa ma duc sa cat pe biznitarul ala sa fac cu el contract?
  • lorenz

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
nam facut contract pt ca eu am luat de la cineva ,cine a luat de la cineva ,si cine stie cate proprietar a avut saraca masina pana a ajuns la mine ,si eu asa stiam ,ca contractul nu valabil ,numai daca fac cu proprietarul(dupa talon)acum cum trebuie procedat ,la cine sa ma duc?sa caut pe biznitarul ala, si sa fac cu el un contract si sa-mi dea el un certificat fiscal,sau sa ma duc iarasi la proprietar?.............si se poate radia o masina de la primarie ,sa nu mai platesti inpozit?
  • pufypufuletz

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2010

  • Mesaj Privat
am vandut in 2009 masina cu C.V. am scos fiscalu i l-am dat a bagat-o la financiar si el,dar nu fost sa faca transcrierea pe numele lui si circula si acum pe al meu.probl e ca mi-au venit amenzi de 2000 ron rovinieta,am fost la cnadnr nimik,politie nimik,cica sa-l dau in judecata pe cumparator.L-am dat in judecata si am castigat,am obtinut o hatarare judecatoreasca prin care sa radiez auto de pe numele meu din circulatie la politie. ok zic eu ma duc la politie si imi spune ca nu poate sa o radieze fara cartea de identitate,pai cartea e la cumparator am predat-o la vanzare dar hot. jud. prin care scrie clar ca o pot radia. tara romaneasca nu se poate ashea ca degeaba te zbati facerea de bine e f.. de mama.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
poti sa dai cartea de identitate ca fiind pierduta si in maxim 30 de zile primesti alta si apoi poti radia masina si ala ia o teapa cat el de mare...
  • adrianrizescu

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2013

  • Mesaj Privat
pufypufuletz a scris:am vandut in 2009 masina cu C.V. am scos fiscalu i l-am dat a bagat-o la financiar si el,dar nu fost sa faca transcrierea pe numele lui si circula si acum pe al meu.probl e ca mi-au venit amenzi de 2000 ron rovinieta,am fost la cnadnr nimik,politie nimik,cica sa-l dau in judecata pe cumparator.L-am dat in judecata si am castigat,am obtinut o hatarare judecatoreasca prin care sa radiez auto de pe numele meu din circulatie la politie. ok zic eu ma duc la politie si imi spune ca nu poate sa o radieze fara cartea de identitate,pai cartea e la cumparator am predat-o la vanzare dar hot. jud. prin care scrie clar ca o pot radia. tara romaneasca nu se poate ashea ca degeaba te zbati facerea de bine e f.. de mama.
Trebuia sa ceri ca hotararea judecatoreasca sa tina loc de act de vanz cumparare nu sa radiezi din circulatie pe tine te intereseaza sa o scoti de la fisc Eu asa am facut si am scos-o de la fisc in baza hotararii judecatoresti
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
lorenz a scris:nam facut contract pt ca eu am luat de la cineva ,cine a luat de la cineva ,si cine stie cate proprietar a avut saraca masina pana a ajuns la mine ,si eu asa stiam ,ca contractul nu valabil ,numai daca fac cu proprietarul(dupa talon)acum cum trebuie procedat ,la cine sa ma duc?sa caut pe biznitarul ala, si sa fac cu el un contract si sa-mi dea el un certificat fiscal,sau sa ma duc iarasi la proprietar?.............si se poate radia o masina de la primarie ,sa nu mai platesti inpozit?
legea noastra de rahat este cam in felul urmator: daca x a cumparat masina din germania face contract de vanzare-cumparare cu acel proprietar,y sa-i zicem, in ro daca vrea sa o vanda trebuie sa faca contractul intre el si noul proprietar z,acesta la randul lui daca o vinde mai departe la q,din nou contract. in final q se hotaraste sa pastreze masina,deci el trebuie sa prezinte la serviciul inmatriculari contractul intre y-x,x-z,z-q iar hora poate fi si mai mare...dar fereasca d-zeu sa nu ai un contract,ai pus-o pe romaneste. in mod normal fiecare proprietar ar trebui sa faca si sa pastreze contractul pentru vanzare si predarea lui in continuare proprietarilor noi numai ca la noi nu prea se practica. daca il suni spune ca a uitat,daca il ceri...pai sa vezi ca tre sa il caut,daca il vrei tre sa platesti s.a.m.d e plina romanica asta de gunoaie Sad
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Dute si tu acum si aranjaza ca aia de la financiar vezi cat se da spaga ca asta e.si scapi de ea
Skip ads

  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
nilf40f a scris:
lorenz a scris:...Am fost la primarie si am antrebat si ce sa fac,si surpriza...o zis femeia ,nu-mi da certificat fiscal numai daca tote taxele sant platite an totalitate,adica pt masina ,casa si etc ,nu se poate daca platesc numai pt masina,....................acum chiar ca nu stiu ce sa fac,sa platesc eu pt ca omul respectiv e"boscetar"nare de unde sa plateasca atatia bani.

Du-te putin mai hotarat cu fisa de inmatriculare si spune ca tu vrei sa platesti impozitul doar pentru masina si sa obtii viza pe fisa de inmatriculare si certificat fiscal. Explica-le ca doresti sa platesti impozitul pentru masina si sa obtii de la ei actele necesare. Fii hotarat, sigur pe tine, mentioneaza faptul ca certificatul fiscal pentru masina nu are nici o legatura cu casa. Daca o tin pe a lor, solicita sa-ti prezinte in ce baza legala procedeaza asa, ameninta-i cu reclamatie la prefectura, chiar plangere penala pentru abuz in serviciu, sa vezi cum se moaie si-ti elibereaza certificatul. Normal si de drepr, masina nu are nici o legatura ce casa, certificatul fiscal se elibereaza strict pentru masina .


femeia de la primarie avea dreptate: potrivit art. 113 alin (4) din Codul de procedura fiscala "Pentru instrainarea dreptului de proprietate asupra cladirilor, terenurilor si a mijloacelor de transport, contribuabilii trebuie sa prezinte certificate de atestare fiscala prin care sa se ateste achitarea tuturor obligatiilor fiscale locale datorate autoritatii administratiei publice locale pe a carei raza se afla inregistrat fiscal bunul ce se instraineaza. Actele prin care se instraineaza cladiri, terenuri, respectiv mijloace de transport, cu incalcarea prevederilor prezentului alineat, sunt nule de drept."
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
BUna ziua.


Am vandut un OPel cu contract de vanzare cumparare, am scris pe certificat instrainat cu data si semnatura. dar a ramas sa ne reintalnim pentru ai da fiscalul care nu a fost inca scos. Problema e ca nu am mai dat de el sa mergem sa ai dau fiscal.

Detin Copie dupa toate documentele inclusiv copie la buletinul lui copie cu instrainarea de pe certificat, contract de vanzare cumparare. asigurare valabila in original .

Ce e de facut? Multumesc
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
"Nu te incurc, nu ma incurca."

Te-a cam incurcat cumparatorul. Very Happy
Poti sa ii iei numerele daca vezi masina parcata pe undeva.
Vorbeste cu un avocat sa vezi daca poti obtine o hotarare judecatoreasca in vederea radierii de la Politie.
Sa ne spui ce rezolvi.
Bafta.
  • maryusuku

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2013

  • Mesaj Privat
in baza contractului o radiezi din circulatie la politie -el are termen de 30 zile parca sa o inmatriculeze...daca nu faci faza cu contractul
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Uite ca am revenit si am aflat si de ce respecticul nu transcria masina .

Povestea aici :
Buna dimineata, Nu stiu cum sa incep....dar incepecum cu inceputul si precizez de la inceput ca nu condamn si nu acuz pe nimeni din cei numiti mai jos. Dar consider ca moral are o vina. LE : Iar vina oficiala imi apartine pentru ca nu am cunoscut legea, vorba colegului de mai jos sa mergem la notar. Dar e bine sa vada si sa stie si alti oameni ce au de facut.

Am achizitionat auto de aici : https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0

Dupa spusele vanzatorului : "motorul in stare perfecta de functionare " asa ar trebui sa fi fost , doar ca ajuns acolo probleme de aici : https://www.clubopel.com/vie...08&highlight= de aici : https://www.clubopel.com/vie...83&highlight= de aici : https://www.clubopel.com/vie...71&highlight= plus un check engine in frana de motor erau la locul lor. Nici decum rezolvate asa cum afirma , port o vina pentru ca am mers pe incredere o parte din probleme le-am depistat cand am ajuns la Cluj , mici trepidatii, restul pe parcurs check engine in drum spre Iasi si opriri dese ale motorului. Bun sa vorbim despre taxa sus numitul soso_sedan , citez : "1250 euro inmatriculata in 2009, nu trebuie platit nimic la transcrierea ei " . Cand am transcris masina asa a fost, dar pentru ca nu am reusit sa rezolv trepidatiile, am curatat EGR schimbat Iac, pus alt cap de injectie, motoru murea efectic cand puneam frana in 30% din cazuri. am hotarat sa o revand . Am cumparat masina cu 4300 lei + drum aproximativ 5000 lei. Am revandut masina in Iasi cu 6000 lei cumparatorul stiind de majoritatea problemelor . Cu ce am mai schimbat triple spate, transcriere sa zicem ca am ramas cu 500 lei. Spun asta pentru ca soso_sedan crede ca eu am facut o afacere cu masina lui cu vicii ascunse si pozand intr-un " mielusel" sincer si nevinovat care afirma cu tarie ca nu e nimic in neregula cu taxa, am avut neplacuta surpriza ca cumparatorul sa ma suna ca ATENTIE: taxa a fost recuperata pe 2 APRILIE. WAW .. ma intrebam cum e posibil eu am luat foaie ca nu e recuperata si acum e recuperata? Am aflat ulterior ca DL soso_sedan a depus cerere de mai bine de 1 an de restituire a taxei incasand pe 2 aprilie suma de 2200 lei. Iar cumparatorul nou va trebui sa achite timbru de mediu de 3000 lei. Acum consider ca nu e morala aceasta miscare, ori putea sa ma anunte ca are asemenea intentii si sa mai stea cateva zile pana sa incaseze banii ca omu respectiv sa transcrie masina... Despre patania asta ma repet nu condamn vorba lui de ieri: " Pai actele le am inca, cele de taxa, cum am platit, o puteam depune si peste 5 ani daca doream,Nu v-a obligat nimeni sa o luati, imi pare rau, dar nu era sa pierd acei bani daca ai puteam recupera".
Vreau sa atrag atentia si potentialilor cumparatori de auto inmatriculate in RO dupa 2007.. O sa va bucurati ca taxa nu e restituita dar peste 1-2-3 ani o sa aveti o mare surpriza ca taxa a fost recuperata chiar daca masina a fost la voi....sec nu? ai luat masina ca tot e in regula dar pe urma soc si groaza taxa e pe val. Este posibil da GUVERNUL PONTA .Va recomand cu tarie sa va luati masina neinmatriculata sa o faceti cum vreti , sa platiti taxa cu mana dvs etc, iar la revanzare fiti oameni si nu recuperati taxa... Atat am avut de spus . poate am omis cateva ceva dar....Nu astept o replica din partea DL soso_sedan pentru ca am zis nu condamn, vreau doar sa imi expun patania pentru ca altii sa nu pateasca la fel.


REvenind eu acum ar trebui sa ma judec cu cel caruia i-am revandut masina sa o radiez fortat de la politie , constatand cu stupoare ca omu ala a fost m....t pe nedrept si condamn exclusiv autoritatile din CLuj care nu au verificat dupa mai bine de un an daca SOso_ sedan mai are masina si pe el pentru ca a recuperat 2200 lei, [b]dupa ce am cumparat eu masina
de la el . Bun concluzie noul "proprietar" pe jumate trebuie sa dea 3000 lei si nu are, deci asta inseamna proces , in care o sa cheme el si CLujul de la autoritati pana la Soso_sedan sa vedem cum a fost posibil. [/b]
  • jimmy87

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Omega 2001 Y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2012

  • Mesaj Privat
salutare la toti...o problema am si eu si sper sa gasesc solutia la voi.am avut o masina pe care am vanduta in 2012 cu contract de vanzare-cumparare...noul "proprietar" al masini a vandut o mai departe etc. problema: mie mia ramas la finante pt ca nu a vrut sa mi o scoata doar pe baza de contract si de declaratie pe propria raspundere ca am vandut masina.
intrebare: de ce la unele primarii se poate scoate masina vanduta de la impozit doar cu contract de vanzare-cumparare si declaratie si la unele nu(trebuie obligatoriu talonul de radiere)?as vrea sa stiu daca e o lege care sa specifice actele cu,care poti sa scoti masina de la impozit dupa ce ai vandut o?multumesc
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum e la tine...dar mergi la primarie cu actul de vinzare cumparare si cu fisa de inmatriculare....spui ca vinzi masina si ceri fiscal....se elibereaza fiscal si fisa de inmatriculare cu stampila ca este scoasa de la tine ......si daca vrea cel care o are sa te caute in 30 de zile bine daca nu sa fie sanatos ...te caurta el ....si tu nu mai plastesti impozit..eu asa am facut cu cineva care nu a vrfut sa vina sa ii dau actele...si acum am ,,fiscalul,, dar este expirat !
  • jimmy87

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Omega 2001 Y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Asa am facut si eu.DAR cei de la primarie nu au vrut sa mi o scoata de la impozit ca nule am dus certificat de radiere...eu am ramas sa platesc impozit de 2000 lei,(motor peste 2500). De asta vreau sa caut o lege care sa spuna cu ce acte se poate scoate masina de la impozit dupa ce am vandut o ca sa ma duc sa le bag legea aia in cap....prin gat Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR