Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • soryn0314

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Inca nu am platito..Vreau sa o platesc saptamana viitoare
Momentan am nr rosi pe ea
Skip ads

  • oopsCam

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
soryn0314 a scris:Salut
Am si eu un Opel Zafira cu motor de 2.0 diesel de inscris si am taxa de 1760euro .
La momentul de fata se mai poate da in judecata pentru recuperarea taxei?


Da, se mai poate da in judecata.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
deci tu nici n-ai platit taxa si vrei deja s-o recuperezi. vezi doar ca tu te incadrezi la timbru de mediu si nu stiu cate sanse ai sa recuperezi ceva... oricum, dupa ce depui actele la tribunal dureaza cam 1 an de zile pana afli daca recuperezi sau nu ceva...
  • soryn0314

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Pe mine ma intereseaza daca mai merge sa dau in judecata ..
Ca nu merita sa le las o asa suma mare dai dracu de jegosi ..nu stiu pe ce sa ne mai ia bani ..hotii dracu (PARLAMENTU)
Skip ads

  • nicu1108

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Salut in cazul meu sentinta irevocabila sa dat in 18 feb 2014 , inca nu am intrat in posesia hotararii. Intrebarea mea este daca-mi primesc banii in rate sa pe toti odata?
  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Pe toti
  • ovis2006

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Pentru o taxa de poluare de 4600 ron ,dobanda dupa 5 ani este in jur de 3500 ron? am calculat bine?Multumesc.
  • nicu1108

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2013

  • Mesaj Privat
nu prea! Dobanda depaseste lejer taxa, la 4600 ron dobanda e undeva la 6000 (vorbesc de dobanda fiscala)
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Te inseli, la 4.380lei taxa dobanda a fost 1.200lei si cheltuieli de judecata 840lei. Aproximativ 2 ani de judecata.
  • ovis2006

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2014

  • Mesaj Privat
bun ar fi si 2500 Smile , pe finalul lunii sper sa intre banii in cont,va anunt atunci cat am luat exact.Multumesc ahappyuser si nicu 1108
  • nicu1108

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2013

  • Mesaj Privat
ahappyuser depinde foarte mult de ce fel de dobanda ai in sentinta daca este dobanda fiscala sau legala. Iar in unele cazuri dobanda fie ea fiscala se calculeaza din momentul in care ai facut cererea, asta fiind de asemenea o greseala la cererea de la anaf,aceasta trebuie mai nou calculata din data plati . Si ca sa mai vin cu un argument am atasat o stire celebra de pe internet ,ca nu stiu daca am voie sa pun link aici.

Dragoº Târºia, avocatul Marianei Irimie, din Sibiu, cãreia Curtea de Justiþie a UE i-a dat dreptate referitor la plata dobânzii pentru taxa auto, a declarat, vineri, corespondentului MEDIAFAX, cã, dupã decizia instanþei, mulþi dintre cei care vor cere plata dobânzii vor primi sume mai mari chiar decât taxele de poluare pe care le-au plãtit.

"Aceastã decizie are o importanþã majorã, întrucât obligã statul sã restituie nu atât suma prelevatã sub titlul de taxã de poluare, cât ºi dobânda aferentã în materie fiscalã, calculatã de la data perceperii acestei taxe ºi nu de la data cererii de restituire, cum prevedea, pânã ieri (joi - n.r) articolul 124 din Codul de procedurã fiscalã. Sunt multe cazuri în care dobânda va întrece taxa. Pentru toate taxele prelevate în perioada 2007-2009, dobânda este de peste sutã la sutã din cuantumul taxei'', a declarat Dragoº Târºia.

Potrivit acestuia, în cazul clientei sale este vorba despre o maºinã înmatriculatã în 2008 pentru care s-a plãtit o taxã de poluare de 6.700 de lei, iar dobânda pe care clienta sa o are de primit este de aproximativ 9.500 de lei.

"Economic, importanþa este covârºitoare asupra bugetului pentru cã, în majoritatea cazurilor, dobânda va depãºi taxa în sine. Cu cât ai plãtit taxa mai demult ºi cu cât a fost mai mare, dobânda va fi mai mare", a afirmat Târºia.

El a spus cã s-a ocupat de peste o mie de procese de recuperare a taxei auto ºi foarte mulþi dintre clienþii sãi l-au contactat deja pentru a cere ºi dobânda aferentã, precizând cã se aºteaptã la "o nouã avalanºã de procese".

Potrivit datelor furnizate de reprezentanþii Direcþiei Generale a Finanþelor Publice Sibiu, pânã în prezent în judeþ s-a restituit taxã auto în valoare de 8.542.400 de lei.

Curtea de Justiþie a Uniunii Europene (CJUE) a dat dreptate unei sibience care a dat în judecatã autoritãþile române, cerând ca, la restituirea taxei de poluare, sã primeascã ºi o dobândã calculatã pentru perioada începând cu plata respectivei taxe.

Mariana Irimie - care, pentru un autoturism înmatriculat pentru prima datã în Germania, a plãtit taxa de poluare ce era prevãzutã de OUG nr. 50/2008 - este în proces cu Administraþia Finanþelor Publice Sibiu ºi Administraþia Fondului pentru Mediu, cauza fiind legatã de suma ce trebuie sã îi fie restituitã.

Sibianca a cerut ca sã primeascã ºi dobândã începând de la data plãþii taxei ºi pânã la cea a restituirii sale efective.
  • ovis2006

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Asa apare pe scurt din hotararea judecatoreasca ''precum ºi la plata dobânzii legale fiscale calculatã de la data plãtii fãrã temei a taxei si pânã la data restituirii acesteia ''
Skip ads

  • dany_ionutz

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2003 2.2 dti 125cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca s-a mai discutat aceasta problema dar am cumparat o masina inmatriculata in romania inainte de 2007 si ca sa o trec pe mine trebuie sa platesc timbul de mediu care e destul de mare.Cineva mi-a zis ca pot sa dau in judecata si ca o sa castig sigur,dupa care pot inmatricula masina fara sa mai platesc taxa.A facut cineva asa ceva?
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Se poate dar iti trebuie un avocat bun.
  • dany_ionutz

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2003 2.2 dti 125cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
a castigat cineva un astfel de proces?
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
in primul rand tu trebuie sa faci cerere la finante sa-ti aprobe sa inmatriculezi masina fara plata timbrului... ei o sa dea refuz si cu refuzul ala ii dai in judecata... judecata o sa dureze cel putin 1 an de zile... timp in care o sa fii nevoit sa tii pe dreapta masina sau s-o inmatriculezi pe BG...
cel mai simplu ar fi s-o inmatriculezi cu taxa de timbru platita si apoi sa-i dai in judecata s-o recuperezi...
  • dany_ionutz

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2003 2.2 dti 125cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
referitor la ce a zis Cipiotul,masina este inmatricua in romania si eu pot circula fara sa o trec pe mine pe perioada procesului
  • soryn0314

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Ce se mai aude cu recuperarea Timbrului de mediu?
L-am platit in luna februarie 2014 si m-a costat 7600lei
  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2013

  • Mesaj Privat
soryn0314 contacteaza un avocat si o poti recupera
Saptamana trecuta am facut si eu dosarul pt recuperarea taxei auto la un opel astra g masina a fost inamtriculata in 2013 sanse de castig 98% asa mi-a zis avocatu:)), acum astept
  • vasy5000

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salut in legatura cu cei care au recuperat taxa de poluare cica dupa 1martie ,li se va da banii in 5 ani?este posibil daca ai hotarare judecatoreasca ?
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR