Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Aceleasi fire se folosesc si la Zafira A?
Skip ads

  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
@taxi43edi...nu stiu daca si la tine sunt aceleasi culori. trebuie testatsa sa vezi care sunt firele...desfaci fata de usa, scoti mufa de la macara pui aparatul de masura pe mufa cu borna plus pe fiecare fir si minusul undeva pe caroserie apoi activezi ridicarea geamului pana cand vei vedea ca ai 12 volti pe firul respectiv, apoi faci acelasi lucru cu actuatorul de la centralizare, si teoretic daca pui dioda intre cele 2 fire la actionarea inchiderii va circula si curent la inchiderea gemului. Acum intrebare ai functie de confort?..adica la o singura apasare a butonului se ridica geamul complet?
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Daca te referi la butonul de la geamuri, atunci da se ridica singure
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
atunci daca ai functie de confort ar trebui sa mearga...functie de dead lock ai?...adica inchizi o data si apoi cand inchizi a daoua oara inchiderea mai declanseaza o data? daca ai asa ceva ai poisbilitatea de a pune geamurile pe automat la a doua incidere sau daca vrei se poate pune la prima inchidere....adica daca vrei la prima inchidere indentifici firul care da impuls la actuator la prima inchidere daca vrei la a daoua indentifici care este firul care da impuls la a doua inchidere....apoi indentifici si firul care da impuls la geam poi dioada intre fire si gata. Un tutorial cum sa indentifici firele uite un tutorial de la colegu Stefan Tolos http://www.youtube.com/watch?v=shxxwFibSm8...el face pe astra g dar principiul de indentificare al firelor este acelasi si la tine.
Skip ads

  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
s-a mai discutat de varianta asta.e discutie despre ea de ceva vreme.eu o am de mai bine de un an si nu am probleme Wink
  • nick_florin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
problema e ca nu mai functioneaza impulsul butoanelor de ridicare geamuri.adika degeaba dai impuls de ridicare geam sau coborare ca nu merge trebuie sa tii apasat butonul pt ridicare/coborare geam. am dreptate sau nu?
  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
vad ca la mine merg fara probleme si impulsurile.
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
da a fost discutata metoda asta dar am zis sa fac un mic tutorial ceva mai detaliat in special pentru ce care nu au mai desfacut pe la masina....@nik_florin...impulsurile merg fara probleme...ai urmat toti pasii si nu iti mai merg impulsurile?
Skip ads

  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nick_florin a scris:problema e ca nu mai functioneaza impulsul butoanelor de ridicare geamuri.adika degeaba dai impuls de ridicare geam sau coborare ca nu merge trebuie sa tii apasat butonul pt ridicare/coborare geam. am dreptate sau nu?

Inainte mergea ridicarea/coborarea cu impuls,daca da ,atunci trebuie sa le resincronizezi,
Cum se face? Se tine apasat pe butoanele de ridicat pana ajung geamurile sus si se mai tin inca 5-8 sec,se aude un clic incet.La fel si la coborare..
Geamurile se desincronizeasa de fiecare data cand se scoate borna de la baterie .
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Si la zafira sunt aceleasi culori ,negru-albastru si gri -verde , acum functioneaza si la mine
cu dioda 1N4001
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
@taxi43edy...bravos...le-ai indentificat tu sau a mai facut pentru zafira modificarea asta cineva?
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Am vazut culorile la tine, am incercat firele si au mers Very Happy
Skip ads

  • andreyastraG

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2011

  • Mesaj Privat
astra g 2003 1.8 automat

usa sofer negru+albastru la motoras gri cu galben geam
usa pasager negru+albastru la motoras gri cu verde la geam

insa cred ca undeva am gresit da comanda se ridica geamurile apoi se deblocheaza...dc?
  • sorelfaby

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2014

  • Mesaj Privat
salut la toata lumea sunt nou pe acest forum .ma intereseaza sa fac si eu chestia asta cu dioda.intrebarea mea este daca merge sa se ridice geamurile dupa telecomanda de la alarma .mentionez ca inchiderea de pe cheie si deschiderea nu prea le folosesc nici nu stiu daca merge.am o astra g din 2002 model confort.si unde se afla acest modul mai exact ca nu mam prins.astept raspuns mersi
  • rrexhunt

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2002 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Salut.
Astazi am reusit sa pun dioda la cele 2 fire care intra in modulul de confort. geamurile se inchid la adoua apasare de buton din telecomanda e exccelent si f simplu dar este o problema care o ridica parca un opelist sau 2 si anume ca geamurile la apasarea butonului de pe portiera nu se mai ridica automat ci doar tinand apasat pecand la coborare da tii putin pe buton si se coboara automat.
Acuma rog pe cei care a facut varianta cu dioda direct de la butonul de la portiera sa-mi spuna daca la ei se ridica geamul automat doar tinand unpic pe ridicat(ma refer la butonul de pe portiera).
APROPO DA DACA SCOTI BORNA DE LA BATERIE O PUI LA LOC SINCRONIZEZI GEAMURILE, SE RIDICA SI COBOARA AUTOMAT PANA IN MOMENTUL CAND ACTIONEZI RIDICAREA DIN BUTONUL DIN TELECOMANDA ATUNCI CND BLOCHEZI MASINA .
  • ciprikbv87

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Salut.daca in loc de dioda de 1 A folosesc dioda de 3 A este vre-o problema? Nu prea gasesc diode de 1A.decat la magazine online si costa 25 lei curieratu si 2 lei diodele
  • soulraven

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Modificarea functioneaza si pe opel astra H? Ma refer sa nu apare probleme gen ridicare geamuri la a doua actionare din teleocmanda, sau sa nu mai mearga la impulsuri? A modificat cineva pe astra H?
  • vyo81_speed

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2007

  • Mesaj Privat
providra18 a scris:Mda...s-a rezolvat foarte foarte usor. Am facut punte intre 2 fire si acuma geamurile se ridica la inchiderea masinilor. Nu ma pot pronunta daca si la celelalte ar fi la fel, dar la calibra, din partea stanga la sofer, se scoate ornamentul de plastic si acolo se gasesc 2 manunchiuri de fire. In unul din ele veti gasi firele necesare, adica unul maro cu linie neagra subtire si unul maro cu linie rosie subtire; intre acestea 2 se face punte si se izoleaza foarte foarte bine. E posibil sa fie 2 fire cu linie rosie subtire, dar va intereseaza cel mai gros dintre ele. Spor la treaba.

Rezultatul Very Happy



edit by StefanTolos Wink
03-Jan-13 6:23:36 PM
[b] La vectra A e la fel ca in descrierea ta de mai sus, 1 maro cu linie neagra subtire si cel mai gros din cele 2 fire maro cu linie rosie subtire Multumesc de explicatia detaliata Providra18 m-a ajutat mult.
  • auras112

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Am reusit in sfarsit sa fac sa se inchida geamurile odata cu incuierea masinii,la prima cheie,datorita tutorialului colegului nostru StefanTolos .eu am dat jos doar fata usii din stanga (sofer) si acolo am facut legaturile.
  • TM87PCR

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salut la toata lumea. Am citit de la prima pagina pana la ultima. Am inteles ca se poate face optiunea Confort din telecomada. Am o simpla intrebare, sper sa nu imi sara nimeni in cap. Se poate face sa mearga optiunea confort din telecomada la a 2-a apasare de buton si sa mearga si optiunea confort din masina la ridicarea geamurilor? am facut cu o dioda la modulu de inchidere centralizata si mergea la a2-a apasare de buton din telecomanda dar optiunea confort din masina la ridicarea geamurilor sa oprit. Vreau sa stiu daca pun in usa din stanga cele 2 diode pe firu de verificare inchidere (cel prin care trece curent la a 2-a apasare de buton) merge optiunea confort din masina la ridicarea geamurilor ? Ms !
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR