Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • adrian bacau

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2012

  • Mesaj Privat
multumesc mult.
Skip ads

  • wargasm

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Motor Z16XE, viteza1, la "cuplarea" ambreiajului, adica exact acolo unde tine, pana la terminarea cursei si eliberarea pedalei, se aude un zgomot, descris si in paginile anterioare.
Dintre cei care ati experimentat simptomele, ce a fost de vina mai exact?
http://www.youtube.com/watc...r_detailpage#t=6s
  • ionutzuck

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut , de ceva vreme am observat ca ambreajul cupleaza foarte sus , practic aproape de capatul cursei, am auzit ceva ca trebuie facuta un fel de aerisire, cum se face asta? sau este discul pe duca?
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
pe masura ce se uzeaza materialul de frictiune de pe disc acesta cupleaza din ce in ce mai sus,pentru linistea ta incearca si o aerisire dar aerul pe instalatia hidraulica face sa fie pedala elastica si sa agate la schimbarea treptelor.
Skip ads

  • Ionut04

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Salut. Trebuie inlocuita in mod obligatoriu si volanta,atunci cand schimbi kit-ul de ambreaj? Care sunt semnele care iti arata ca trebuie inlocuita si volanta?
  • vandalul

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare...indraznesc sa te deranjaz cu o problema ce m-a disperat...
Am Opel astra G 1.6 16V 2001 iar cu doua saptamani in urma a aparut un zgomot cand apasam pedala de ambreiaj (zgomot mai intens la jumatatea cursei). Am fost la mecanic si mi-a spus ca este rulmentul de presiune...am luat astazi un rulment SACHS si am mers sa-l schimb...cand am demontat am gasit si joc la bucsa unde intra priza pe disc...am schimbat si discul...dupa montaj aceeasi bataie...am simtit ca o iau razna...acum spune mecanicul ca este de la arbore bataie axiala...nu stiu ce sa mai fac...ceva idei...trebuia sa schimb si placa...de acolo sa fie?...
  • costy84

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y 20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salut!
De mai bine de un an in timpul functionarii motorului la roata stanga fata se aude un pacanit (zornait) de parca ceva nu ar fi prins bine. Zilele trecute o cunostinta mi-a zis sa ma pregatesc sa schimb volanta ca de acolo s-ar auzi acel zgomot. Din ce am observat ieri zgomotul dispare cat timp pedela de ambreiaj este apasata, atunci cand se apasa pedala la jumatea cursei apare o bataie asemanatoare cu cea de la ABS dar cu o forta mult mai mica iar la oprirea motorului se aude un troncanit. Motorul este Y20DTH OPEL ASTRA G 2001.

Sa fie de vina intradevar volanta sau sa fie discul de ambreiaj care intradevar este cam dus?
Astept parerile dumneavoastra!
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu este volanta pentru ca la tine este simpla. Pregateste rulment,disc si placa de prrsiune. Si ulei in cutie.
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:pe masura ce se uzeaza materialul de frictiune de pe disc acesta cupleaza din ce in ce mai sus,pentru linistea ta incearca si o aerisire dar aerul pe instalatia hidraulica face sa fie pedala elastica si sa agate la schimbarea treptelor.

Contest explicatia.
la ambreiajul hidraulic nu se modifica inaltimea pedalei odata cu subtierea discului. Rulmentul se autoregleaza.

Partea cu aerul in instalatie este corecta.
  • costy84

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y 20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Bunicu a scris:Nu este volanta pentru ca la tine este simpla. Pregateste rulment,disc si placa de prrsiune. Si ulei in cutie.


Multumesc!
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
poti sa pregatesti si volanta daca vibreaza foarte tare cand pleci de pe loc (sau sa o rectifici)
  • costy84

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y 20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Nu vibreaza asta este partea cea mai ciudata ca daca nu imi spunea persoana respectiva ca este vorba de volanta in afara de zornaitul ala si de vibratiile aproape insesizabile din podea nu da nici un semn!
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Man, lasa volanta acolo si schimba ce ti-am sugerat eu. Nu desface suruburile de la volanta. Ma refer la cele care tin volanta pe arborele cotit. Sunt 10 la numar. Alea le lasi acolo neumblate.
  • costy84

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y 20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc inca o data pentru pont, nu umblu la volanta!
  • alcsse

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
am si eu o mica problema am un astra g 2.0 dti 16v din 2000 iar cand o urc in ture si dau repede drumul la ambreiaj cam zmuceste asa este normal sau incepe ambreiajul sa faca figuri?!
  • eug_v

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salutare colegi,am si eu o problema la vectra b2 z16xe,am schimbat zilele trecute ambreiajul(placa,disc si rulment) este foarte bine acum am pedala moale,intra bine in viteza dar tine cam sus,putin peste jumatatea cursei,care ar fi cauza? Stiu de la o alta masina,de la o skoda ca dupa ce i-am schimbat ambreiajul tinea mai jos. Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi? Multumesc.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Teoretic la ambreiajul hidraulic daca tine sus ori e discul uzat ...ceea ce ar trebui sa fie exclus sau trebuie aerisita instalatia mai ales ca e si pedala moale....sfatul este dat sub rezerva celor spuse de tine. Oricum verifica ce-i cu lichidul de frana.
  • eug_v

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Are lichid de frana,e plin vasul. Acum nu mai intra in viteza,dupa mai multe incercari intra dar greu cu carait.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Atunci mai mult ca sigur nu-i aerisita.....ca n-au montat baietii ceva bine pe acolo nici nu vreau sa ma gandesc.Verifica in mansonul de la pompa de ambreiaj (sub bord la pedalier) sa nu fie iesit lichid si incearca o aerisire
  • eug_v

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2012

  • Mesaj Privat
S-a rezolvat,cica sarise ceva pe la timonerie si a facut si o aerisire dar zice ca nu era nevoie. Multumesc pentru sfaturi.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR