Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • leonard75

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2014

  • Mesaj Privat
ok...
Skip ads

  • horiasandu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua ....

Am si eu o problema cu o instalatie Koltec -necam montata pe o masina cu mototr de 1,6 adusa din Olanda.
Se pare ca un injector nu functioneaza in parametrii ...imi pote recomanda cineva de une pot procura un injector sau unele second-hand ...
Mai sus cineva a spus ca exista si soft pt Koltec ....unde poate fi gasit si pus pe masina ?

Multumesc pentru raspunsuri
  • leonard75

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2014

  • Mesaj Privat
pentru dl. HORIA SANDU...instalatia Koltec...NU are injectoare....are doar niste simple DUZE....daca nu functioneaza vreo una poate ca este infundata....totusi...este bine sa verificati distribuitorul,posibil acesta sa nu dea debit de gaz pe pistonul...respectiv duza in cauza. Personal am koltec necam pe masina si pot spune ca este o instalatie foarte fiabila. Am verificat acum 2 sapt. duzele...am desfacut colierele de la distribuitor,am scos pe rand cate un furtun si am suflat efectiv cu gura pe furtun,operatie simpla,poate ''babeasca'' pentru multi,dar destul de eficienta. Atentie sa nu va traga aer fals pe la sistemul de infiletare a duzelor in admisie. Daca instalatia a functionat bine pana acum,nu are rost sa o obositi cu cine stie ce softuri!
  • horiasandu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Leonard , ai un numar de tel te rog ? Pot sa te sun ? Imi poti trimite nr tau de tel pe
horiasebastian@gmail.com
As vrea sa te intreb ceva ....
Am fost astazi cu masina lanun service pt gaz....baietii f binevoitori si amabili, au schimbat furtulele de la distribuitor intre ele sa vada dc nu functioneaza un "injector"....iar eu dupa episodul asta am simtit o imbunatatire # asa mi s a parut ...
Da mi te rog un semn si ti cer un sfat la tel....
Am gasit o carte de koltec cu codurile de eroare .....dca are cineva nevoie Smile
Skip ads

  • leonard75

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Nr e scris mai sus intro postare mai veche....puteti sa ma sunati cam in 30 minute.
  • horiasandu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Am gasit....
Multumesc
Va sun...
  • horiasandu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2014

  • Mesaj Privat
gheo_s a scris:salut

si eu am instalatie koltec si am ceva probleme cu ea in sensul ca la acceleratie brusca la relanti se tureaza sacadat, ca si cand ar merge in 3 pistoane... un nenea meseriasul (dar care nu are chef sa se bage la koltec ca nu are soft) mi-a zis ca nu merge un piston cum trebuie... mai departe am citit aici...

http://www.askanowner.com/q...=1&lid=15657.

si cat de cat am remediat-o...desi am citit foarte multe la linkul de mai sus nu am intalnit problema ta...dar daca stii engleza sau germana poti sa-i intrebi direct pe meseriasii de acolo (kver si hrstil) si ei sigur te vor ajuta...vezi ca pe acolo pe undeva se da si o metoda de citit erorile, (ceva similar ca la benzina - metoda pseudoagrafa), cu un led care "clipoceste" un cod....


gheo ,

cum ai remediat tu problema ? eu am acelasi simtom ! ai cumva un nr de tel unde te pot suna sa ma consult putin cu tn ?
  • horiasandu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Geo89 a scris:s-am gasit si soft ptr koltec.multe reparatii innainte!


salut ,

poti sa mi spui si mie unde ai gasit soft pt koltec? se pare ca problema mea nu se rezolva fara ...
cand o turez brusc de la relanti parca nu are gaz ....exact ca un defect descris mai devreme ....
dc accelerez usor merge ....problema dispare dupa 2500 rot/min

am curatat vaporizatorul ....era ok oricum ...., am reglat presiunila ca in carte ...am curatat distribuitorul ...perfect ...toate functioneaza ...
totusi cand e la relanti si o accelerez brusc tremura ca si cand nu s-ar alimenta iar intre 1800 - 2500 rot/min parca nu are forta ( parca ar merge in 3 ) dupa se duce foarte bine ...

are cineva o idee ?
Skip ads

  • leonard75

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Nr era scris intr- o discutie mai sus!
  • horiasandu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2014

  • Mesaj Privat
salut Leonard ,

nu vad numarul celui care are soft ....
  • leonard75

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Era un tip Geo parca...din Braila si spunea ca a facut rost de soft.
  • horiasandu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2014

  • Mesaj Privat
are cineva nr de tel al lui Geo_s din Braila ?.....a sp ca a gasit soft pt Koltec ...si ma intereseaza unde ....vreau sa reglez ca altfel nu se poate ...toate functioneaz numai ca da in nas cand o accelerez brusc
Skip ads

  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Gaseati nr meu pe site daca vroiati!Domnul cu softul de Koltec,este din Galati si se numeste Leonard Tanase.las aici nr meu de tel ptr cei ce au nevoie de nr dansului.0758287508
  • marioalex

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2014

  • Mesaj Privat
alex977 a scris:Problema a fost rezolvata la un service specializat gpl din Pitesti.
Acum functioneaza perfect- avea sita de la distribuitor infundata.

salut, sunt din Pitesti, am un opel vectra b 1.6 benzina motor z16xe cu instalatie koltec. masina a fost adusa din olanda. doar pe gaz merge in suturi. te rog frumos ajuta-ma cu numarul de telefon al celor din Pitesti unde ai rezolvat problema. eventual un sms cu numarul lor la 0768742555. multumesc anticipat
  • ciucurescu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut sunt din Targu Mures am un opel omega din 1998 motor 2.0 l ecotec motor x20xev cu instalatie gpl koltec vg 392 de o vreme dupa ce trece de pe benzina pe gpl si plec de pe loc creste turatia la mersul in gol pe gpl ,pe benzina functioneaza normal, va rog frumos daca ma poate ajuta cineva am schimbat membranele din vaporizator curatat distribuitorul, schimbat motoras pas cu pas , orice sfat idee este bine venita cu stima
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Incearca sa schimbi si senzorul map de pe admisie!
  • EML

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salutare. Am o intrebare in legatura cu functionarea instalatie koltec vg392. Ii normal ca dupa un drum lung de app. 700km sa faca condes si gheata pe vaporizator si distribuitor? Erau inghetate si de la caldura de la motor erau pline de apa sau condes cred eu. Ii montatat pe un opel astra 1.6 z16xe. Oare care este problema? Pana acuma nu am mai facut drumuri asa lungi si nu am bagat de seama ca face condes si gheata. Daca va rog o idee sau putin ajutor sa aflu care e problema. Multumesc.
  • horiasandu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Geo89 a scris:Gaseati nr meu pe site daca vroiati!Domnul cu softul de Koltec,este din Galati si se numeste Leonard Tanase.las aici nr meu de tel ptr cei ce au nevoie de nr dansului.0758287508



am ratacit adresa ta de mail ...
te rog mai da mi un mesaj odata ca sa ti trimit pozele
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
@EML prinde aer pe circuitul de apa de la vapirizator.nu ai pierderi de lichid de racire?
  • EML

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salutare. Am verificat apa, e la locul ei, nu a scazut deloc, am verificat furtunele si totul e intact. Prin ce zone poate sa prinda aer? Poate nu m-am uitat in toate locurile. Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR