Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut colegule ! ai mesaj pe privat.
Skip ads

  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Xerapol ar fi ok din cate stiu eu ( http://www.altshop.ro/acces...din-plastic--1189 ) ; daca vrei sa faci treaba buna iei si un smirghel de 1500granulatie, o sticla cu apa si cu rabdare o sa iti iasa treaba buna ;
Sau, orice solutie pt plastice de la sonax / 3m ; mai multe poti vedea aici http://www.pro-detailing.ro/ ; la sectiunea intretinere exterior, pt fiecare produs ai descriere si filmulet ; sau aici http://www.colindetailing.ro/
bafta
  • Sparc0

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2002 Z18XE & Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salutare. Masina mea e de un rosu aprins...si..mi se pare ca..pe capota si pe plafon..incepe sa o traga soarele. Am incercat cu sampon auto..cu ceara..dar...e cam la fel. Imi puteti spune va rog o solutie cu care sa protejez culoarea masinii?
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Da. Un polish auto cu o solutie profesionala si apoi un sealant
Skip ads

  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Am strans ceva banutzi si vreau sa fac un refresh total al masinii. Adica spalat toata tapiteria textila din interior ( stalpii sint mai negriciosi si plafonul in zona geamurilor fatza) , polish faruri si polish caroserie.
Am studiat ofertele din zona mea dar n-am reusit decat sa ma incalcesc. Sint firme, spalatorii si pers fizice care imi realizeaza polish la faruri in 20 minute ( ? ! ) .......sau polish la caroserie cu flexul . Evident , am gasit si spalatorii cu oferta de polish ( faruri/total ) cu scule profi si poze cu inainte /dupa dar nici nu mai stiu ce sa cred si la ce sa ma astept din partea unei spalatorii.
Sigur , nu pot avea nici eu pretentia la un polish ultra-profi care banuiesc ca bate dincolo de 100 euro ca nu face masina si starea vopselei atat ...ma gandesc la ceva mai ,,mediu,, ...adica sa fiu multumit cam dupa bani.

Intrebarea era ( ca vreau maine sa caut ,,live,, ) ce sa intreb si ce reper sa-mi iau in discutiile cu astfel de ,,profesionisti ? Suma alocata - 600 lei ( nu stiu daca ma incadrez in spalarea tapiteriei + polish faruri si caroserie).

Exclud varianta sa rezolv activitatea asta acasa , cu manutza mea .....si nu ca m-ar depasi faza dar n-am nici loc ( in spatele blocului e aiurea) nici scule, nici timp si nici materiale.
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
parerea mea e sa cauti masini polishate de anumite spalatorii si ar fi bine sa aibe ceva timp trecut de la polishare.
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Esti departe de mine ca te ajutam, exemple sunt cu sutele la faruri si 15-20 masni la polish cauta-mi username-ul pe google si vei gasii exemple.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Revin cu intarziere dar am studiat aspectul si m-am cam lasat pagubas. Am fost la 4 spalatorii cu reclame sclipicioase pe net si m-am lamurit. Adica NU.
Ideea generala ar fi cam asa - pentru polish caroserie mi s-a cerut intre 250-300 lei ( una singura cica imi scotea si efectul holograma) ......curatarea interioara a tapiteriei ( tot) alti intre 250-300 lei .....si polish faruri peste tot l-am primit bonus cu conditia efectuarii primelor doua operatiuni. ...pe faruri insa nimic de protectie ,,dupa,,. Cand am adus in discutie varianta ,,lac,, am fost trimis la vopsitor ......cind am pomenit despre folie , mi s-a spus ca se face franjuri.
Unanim mi s-a spus ca aproximativ polishul la caroserie tine cam 1 an de zile ....iar la faruri mi s-a dat 6 luni !

...intamplator mi-am adus aminte de un amic ( de fapt il recomanda cineva altcuiva pe WV forum) asa ca i-am bagat o vizita ...si omul m-a clarificat. El cica face polishul la 100 euro .....freaca in 3 straturi ....apoi scoate holograma ...si garanteaza 1 an lucrarea cu un spalat periodic al masinii in regie proprie ( nu la spalatorii si cu multa atentie) - foloseste doar produse M3 -
Despre spalat tapiterie mi-a spus sa nu fiu fraier si sa dau atatia bani ca nu-i nici o smecherie ......el foloseste si mi-a recomandat - ABRO CLEAN ALL - spuma activa ( cica se gaseste pe la benzinarii sau magazinele supermarket) si la tot interiorul as avea nevoie de 5 flacoane din alea - asta in cazul in care dau fara mila cu spuma in cauza) ...sters cu o carpa curata ce nu lasa scame , si repetat faza pana ramane spuma curata.
In schimb la polish faruri m-am prins ca era cam bota ......ca le freaca , le face cristal dar nu protejeaza cu nimic ulterior.

De ce am renuntat la idee ? ...pai tapiteria clar , am sa mi-o curat singur mai ales ca nu prezinta pete dificile ...... despre faruri inca nu stiu ce sa zic ...parca totusi le-as proteja cu ceva ulterior procesului de polishare ...iar despre polish caroserie .......pai cum mi-au spus unii ...,,mah , o sa remarci imediat dupa polish orice rahatel de musca , orice zgarietura foarte fina ...adica ORICE ......si vei avea un stres in plus.

Asa ca deocamdata PAS .... ca nu stiu ce sa fac. Dar nici n-am chef sa fac un polish anual si la faruri tot la 6 luni !
Skip ads

  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Esti pesimist deoarece ai fost la spalatorii astia toti fac polish dar nu stiu cati folosesc polishuri profesionale folosite si in marile centre de detailing sau sa stea 5-6 ore la un polish in 1 pas maxim 2 dar si atunci durata se intinde pe 8 ore... la faruri te contrazic TOTAL am faruri polishate de 2 ani jumate si nici acum nu dau semne de revenire a matuirii lor si e vb de astra g. Si nu 1-2 ci multe masinii.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Pe mine nu ma poti contrazice ca nu eu am facut afirmatile in cauza ! Smile. Am postat doar ce mi s-a spus. Si luandu-ma dupa ce mi s-a spus , mi se pare normal sa fiu pesimist.

La spalatorii ( chiar si cele care au boxa separata pentru detailing) mi s-a spus clar : n-am chef sa stau sa frec prea mult pe masina asta pentru ca eu traiesc din ciubucurile cu spalatul ca din procent nu fac mare lucru. Aproape ca incepeam sa cred ca voi si incasa vreo 2 palme daca mai insist mult.

Sigur , se poate discuta mult pe latura acestei indeletniciri cum e polishul ....nu toti au mana fina, rabdare, scule si produse profesionale, atentie la detalii si dorinta unui lucru bine realizat ....asa ca am sa o iau pe pasi mai mici. Am sa-mi curat interiorul cu propriile manutze intr-o prima faza apoi voi face o incercare cu farurile ca cica am gasit o noua firma care se ocupa cu asa ceva si care le si protejeaza dar nu stiu cu ce ! Pe site scrie doar ,,protectie UV. ,,. E bun si asa dar eu banuiesc ca farurile nu se matuiesc doar de la UV ci si de la praful ce se izbeste de ele la viteze mari ....
Despre polishul caroseriei ....mai studiez.
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Eu micile zgarieturi le am rezolvat cu un polish banal de raft, cu un pic de rabdare si putina indemanare iese tresba buna.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
....sint in studiu Mitosule ! Mi-a recomandat un coleg un site cu toate aceste notiuni si activitati si sincer nici nu mi-am imaginat ca este o intreaga industrie treaba asta de detailing.
Skip ads

  • radu.laurentiu86

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salut dragi opelisti. Va rog sa ma ajutati daca ati intampinat sau daca stiti o rezolvare la utmatoarea problema. Am lasat in diferite dati masina sub copac in spatele blocului si pe capota mi-au aparut niste pete pe capota. Am incercat sa le curat la spalatorie chiar am polishat masina manual cu pasta de la prevent si petele tot acolo raman. Sincer incep sa o iau razna , ca se vede foarte urat. Aveti idee cum as putea sa scap de ele. Exceptand vopsirea capotei sau colantarea ei Smile atasat am pus cateva poze cu petele. Daca stai langa masina se vad petele mult mai accentuat.





Daca am deschis discutia unde nu trebuie,rog un moderator sa il mute . Multumesc
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Trebuie un polish ca la carte.
Nu manual si nici macar cu prevent sau 3m.
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
incearca sa speli cu axion
  • radu.laurentiu86

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
In weekend o sa incerc cu axion. Dar daca ar fi sa fac polish profi doar pe capota cat ar costa?



@alin la frecat cu axio, frec apasat cu buretwle sau finut? Mi-e sa nu o zgarii
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Radu, care burete ? cu o carpa fina, si curata !
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Spor la citit.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Am studiat si eu putin aspectul asta cu polishu ( caroserie/ faruri) .....am stat de vorba cu niste spalatorii ......mi s-au recomandat diferite solutii pentru un polish ,,home-made,, .....in final m-am prins de cap si am renuntat .
De ce ? Pentru ca n-am gasit un nene pt polish faruri care sa mi le si dea cu ceva ca si protectie ,,dupa,,. Si ce folos ca am faruri ,,beton,, daca in 3/6 luni sint mai rau ? !
Aceeasi poveste pt polish caroserie ...... ,,da , da , facem , iese beton dar nu dam garantie decat 1 an !,, ....... Dar ceva ca si protectie nu asigurati ? - io .
Pai nu ....pentru treaba asta discutati cu un vopsitor pentru o lacuire sau va putem da cu ceara , asa , la mana si tine o vreme.

Oricum , nu recomand nimanui variante de folclor gen pasta de dinti sau axion. Astea sint , dupa parerea mea , prostii de spatele blocului. .....si acum sint convins ca vor sari niste useri peste mine care imi vor spune cum ,,tine,, polishu lor facut cu Dentamed sau cu Axion de ani de zile. Sint convins !

Din experienta cu Axion amintesc o faza ....... Avut un Matiz taxi in urma cu ani .....nah , saraca masina stat prin soare mai toata viata lui ...vopsea galbena , nemetalizata , nepretentioasa ......si totusi dupa vreo 6-7 ani arata mata , stearsa , prafoasa , albicioasa chiar si dupa spalare.
Hotarat intr-o zi iau o troaca de Axion si frec juma de zi pe masina . Efect incredibil , extraordinar , fantastic. In jurul masinii pe jos numai balti galbene. A tinut vreo 6 luni dupa care a aratat ca dracu si cum ma gandeam sa vand masina , a trebuit sa o vopsesc.
Io , exaltat de Axionu' minune ........imi vine o Dacie 1310 la lucrari de tinichigerie. Si nah , dupa terminarea lucrarii hai sa spal masina omului ...praf , zgura sarita de la sudura si flex , una-alta ..... Pai clar , dam cu Axion ca asta e solutia ....ca doar daca a mers pe ditamai Matizul , n-a merge pe o Dacie ? Si uite ca n-a mers ! Ca naiba s-a priceput ca Dacia era vopsita revolutionar si data cu ceva lac .....mah , dupa ce s-a uscat apa de pe ea , am crezut ca mor ! Arata masina ca si o grapa !
Cu chiu cu vai am convins omul sa nu ma bata !

Va doresc curaj in ale polishului ! Eu nu l-am avut. Traiasca Axionu si pasta de dinti imbogatita cu fluor !
  • Gabor Tiberiu

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2013

  • Mesaj Privat
polish la faruri mia facut un baiat..in curtea lui , nu stiu cu ce pasta... i-am dat 40 de lei... da nu a dat cu nici o solutie dupa. operatia am facuto anu trecut..cam tot pe vremea asta. deci ...deocamdata is ok.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR