Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
mihnea_alex a scris:Din ce am citit eu pe aici , sa înțeleg ca voi nu aveti 7 difuzoare pe cd300?
Eu am 7 difuzoare din fabrica și am tot cd300: 2 în ușile din fata , 2 în ușile din spate și 3 în bord (2 tweetere în laterale și boxa din centru).

Scuzați eroarea. Acum am vãzut ca am cd400:)).
Skip ads

  • rCiprian
  • **
  • 225 mesaje
  • din 16 Mai 2010
  • Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Bucuresti
  • rCiprian

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Dragii mei, stiti cumva vreun loc/showroom in Bucuresti unde se pot testa/vedea cum se aud difuzoarele Hertz Dieci DCX 165.3?

be-loud.ro, am intrebat eu si nu au posibilitatea. Se ocupa doar de montaj.

Alte optiuni ar mai fi?

Multumesc frumos!
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Astazi am schimbat boxele din usi fata/spate dreapta. Se auzea o gajaiala deranjanta, mai ales cand umiditatea era crescuta. O operatiune dificila demontarea satozelor ( cleme , ornamente, etc) , dar cel la care am apelat a lucrat meticulos si nu a rupt/stricat nimic. Acum sonorul e perfect.Cele de pe stanga, originale, se aud inca bine . Boxele cu tot cu adaptoare + transport au costat 275 lei.
  • timvte

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
mda.... din ce am citit pe aici sunt multi cu probleme legate de gajaitul difuzoarelor vandute ca "premium" de cei de la opel. Eu am CD500 cu 7 difuzoare si am o problema asemanatoare la difuzorul din portiera de la sofer. Va dati seama ce stresant este sa il ai in ureche tot drumul, asta in conditiile in care cele de pe fata au volumul dat mult mai jos decat cele de pe fata... Evil or Very Mad
Este cineva care ar putea sa dea detalii despre dimensiunile, putere si impedanta difuzoarelor, daca sunt sau nu cu doua cai, etc? As vrea sa le schim pe toate... macar sa stiu o treaba, mai ales ca sunt unii pe aici care se "lauda" cu un sunet mult mai bun al difuzoarelor aftermarket si ma gandesc ca ar fi bine sa respect caracteristicile originalelor (in special dimensiuni si impedante) Very Happy
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
In seara asta am sesizat si eu o gajaiala/bazaiala la difuzorul din usa soferului mai ales la bass si combinat cu binganitul semnalizarii si al semnalelor sonore din bord (usa deschisa...) e o "placere". Culmea e ca la pranz, cand am plecat, nu se auzea nimic, era totul OK. Se cere schimbat?
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Am fost la service, e difuzorul terminat. E 322lei - 20% = 258 lei (sunt la fel ca cele de pe Insignia, coduri echivalente).
Mi se pare cam scump pentru un difuzor de 4ohmi/20W chinezesc Sad .
  • bodo 2010

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
mai exact ce e terminat,bobina, membrana?
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu stiu, nu l-am desfacut, baraie/gajaie mai ales la sunete de joasa intensitate.
Skip ads

  • AdyJulian

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2013 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Cumpara unul aftermarket ca o sa il schimbi si peste 1 an face la fel. Asa face si al meu cel de la sofer cand este cald afara dar iarna sau cand ploua se aude perfect. Daca erau asa bune nu aveau atatia probleme cu ele.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Am vazut ceva pe net, dar numai seturi de 4 care au si inelele alea de plastic pentru a putea fi montate.
Nici macar nu ascult muzica tare, le tin pe vol 2-3, rar dau radio peste vol 5.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Pana la urma l-am schimbat cu unul sh. Cel pe care l-am montat acum (in stg pozei) este pe alt cod si are bobina/magnetul mai mare decat al meu (in dreapta pozei). La prinderi, mufa... sunt la fel.
  • bodo 2010

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Cum se prezinta cel defect,zdrangane ceva prin el.membrana rupta?
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu zdrangane nimic, membrana e ok... nu stiu ce are, nu ma pricep.
Dupa ce l-am dat jos si l-am pus pe celalalt sa vad cum se aude "noul" difuzor, l-am pus din nou pe al meu si nu mai baraia, dar nu mai avea volum... se auzea mai incet.
  • timvte

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Am si eu doua necunoscute:
1. care este adancimea maxima a difuzoarelor ce se pot folosi? @clau70, poate iti amintesti cam cat de "groase" erau cele originale...
2. am vazut ca mai toate difuzoarele aftermarket vin cu crossover. Este strict necesara montarea lui? Ma gandesc ca ar trebui sa il montezi daca nu esti multimit de valoarea frecventelor de bas si/sau inalte...
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Cel original are cam 7.5cm grosime.
Fata de planul usii unde se monteaza, 3.2-3.3cm intra in usa (spre bobina/magnet), iar restul spre tapiteria usii.
  • timvte

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
A auzit cineva de difuzoarele Audison Prima. Ma uitam la modelul Audison Prima APK 165...
  • timvte

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Daca nu ati auzit pana acum ce pot sa scoata difuzoarele astea... ar trebui sa le auziti. Suna super bine! Eu le ascult deja de 3 saptamani Very Happy. Ma refer la Audison Prima APK 165 (format din difuzoare medii-bas AP6.5 si inalte AP1).
Chiar daca nu am avut detalii foarte multe despre ele, am riscat si eu zic ca am facut o alegere foarte buna. Se aud foarte bine, peste cele originale. Basul este puternic si plin iar inaltele si mediile sunt clare si bine definite, atat timp cat nu exagerezi cu volumul. Nu imi amintesc acum pe unde incep sa distorsioneze, dar oricum era mult prea tare pentru a putea fi suportat volumul sunetului. Amplicatorul OEM le duce foarte bine.
Cu siguranta sunt si alte variate mai bune, eu insa sunt multumit cu ele, asa de multumit ca ma gandesc sa le inlocuiesc si pe cele de pe spate, care momentan sunt de forma (sunt acoperite de cele din fata si nu se mai aud deloc).

Am avut putin de munca: scos fetele usilor, antifonare usi, bureti pentru AP6.5, modificat difuzoare AP1 sa intre in suportul original al tweeter-elor, etc. Totul a iesit mai bine decat ma asteptam. Cateva imagini din timpul lucrarilor, daca intereseaza pe cineva:

  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Bravo, arata bine. Si cred ca se aud si mai bine decat arata! Very Happy Cochetez si eu cu ideea unui upgrade de ceva vreme. Vroiam Hertz Energy, au sensibiltate mare, 93.5db, deci merg bine cu playerul stock. Iar pentru boxa centrala ma gandisem la Hertz Energy ECX 87.4, doar ca vin la pachet de doua si pe una trebuie sa o vand.
Sunete parazite, baraieli, vibratii, ceva, au aparut?
  • timvte

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Adica, ce vrei sa zici, ca nu arata bine?! Razz Glumesc. Stiu ca nu este o lucrare de "fabrica" dar cred ca conteaza mai mult utilitatea decat designe-ul; si oricum nu se vede.
Initial si eu am zis ca le schimb pe toate (inclusiv pe cel celtral). Cum cel de 8.7 este un difuzor de medii-inalte (undeva intre 100Hz-20kHz) ma gandeam daca nu mai bine le inlocuiesc pe cele de pe spate cu unele care sa aiba si tweeter integrat (dar cu frecvente intre 60Hz-20kHz) si astfel cel de pe mijloc nu ar mai conta. Ma gandesc ca daca as monta pe spate inca unele ca astea de pe fata (adica cu frecvente intre 60Hz-5kHz), auditia o sa fie cu inalte si medii pe fata si mai multe medii si bas pe spate. Asa, unele cu inalte si pe spate ar "deschide" putin. Inca nu m-am decis...
Cat despre sunete parazite, baraieli si restul, nu inteleg la ce te referi... Cum ziceam, se aud foarte bine, fara alte probleme.
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Chiar am fost sincer cand am zis ca arata bine! Smile Si am plusat cu faptul ca probabil se aud si mai bine. Ideea e ca playerul stock are potential, se aude binisor si daca ai sistemul ala pe care ei il numesc "premium" de difuzoare, deci nu cele cu care vine CD400 standard. Cu niste boxe aftermarket cu sensibiltate mai mare, ca sa se "excite" usor la acelasi semnal de intrare, sigur se aude super.
Sa stii ca boxele de pe spate, din postura soferului, se aud foarte slab. Regleaza-le din fader sa se auda doar pe spate si o sa te convingi. Dupa mine, nu merita investit in ceva extrem de sofisticat. Doar ceva care sa le tina isonul boxelor de pe fata, sa ingane si ele acolo.
In schimb, difuzorul central are un rol destul de important, de a umple exact spectrul cel mai audibil pentru urechea umana (bine, si boxele din usi ating frecvente destul de inalte, dar sunt in usi, nu la nivelul urechii, iar sunetul se mai atenueaza).

In locul tau, dupa ce ai facut lucrarea asta, as schimba diff-ul central, si abia mai tarziu as trece la cele spate, bineinteles, daca as mai simti nevoia. La masina anterioara am schimbat boxe fata + tweetere, boxe spate (din gama superioara, cu membrana din kevlar) si head unit (2DIN), toate Pioneer. Cea mai mare imbunatatire a fost dupa ce am facut partea din fata. De spate se bucura doar pasagerii...din spate Razz
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR