Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Mersi.
O sa desfac astazi sa vad daca e senzoul de pe stanga.
E inervant sa nu mearga vitezometrul si nu se mai inregistreaza nici Km in bord Smile
Skip ads

  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Depistat cauza.Fir rupt chiar de langa mufa masinii.L-am lipit,dar nu prea imi place ca cu timpu va intra apa si oxideaza.Nu stiu daca in partea spre ECU are mufa sau vine direct din mufa ECU.Daca nu iau alt cablu si il inadesc in zona motorului ca e mai protejat.
  • ChCosmin

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2014

  • Mesaj Privat
@adrian terinte : poti posta o poza ?
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am vrut sa pun de la inceput,dar nu ma lasa de pe tel.

Firul albatru era rupt.
A trebuit sa tai din mufa ca sa pot sa il inadesc.
Skip ads

  • ChCosmin

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Din punctul meu de vedere incearca sa mergi la cineva sa iti faca lipitura si izolat cu varnes sa nu ai probleme din cauza umezelii sa patesti si alte traznai...
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Nu o sa ma duc la nimeni, o sa o fac eu, dar am scris mai sus ca l-am lipit si o sa inlocuiesc tot cablul.
  • rysy
  • *
  • 8 mesaje
  • din 13 Oct 2013
  • Vectra 1999 x16xel
  • Bucuresti
  • rysy

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Am un vectra b din 1999-2000 b2 1,6 16 v...problema este in felul urmator : am schimbat discurile placutele pe fata, lichidul si a inceput frana sa numai tina ..am fost la un service care se ocupa numai cu opel si mi-au spus ca este pompa ,dupa ceva timp m-am intors pt ca este foarte scumpa este undeva la 1000 ron cu totu, am puso pe masina si...nu merge am aceleasi frane proaste mai exact se lasa usor pedala pana jos in podea si tine foarte putin acolo..bineinteles ca tipi de acolo mi-au spus ca este abs-ul,modulul de la abs tin sa precizez ca nu am nici-o eroare in bord va rog help me
  • george_torro

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Poate nu au facut aerisirea cum trebuie s-au nu este lichidul de calitate buna.Calculatorul de la abs intra in fuctiune doar cand simte ca se blocheaza rotile.Poti sa mergi si fara el,dar nu mai ai kilometraj si abs.
Skip ads

  • rysy
  • *
  • 8 mesaje
  • din 13 Oct 2013
  • Vectra 1999 x16xel
  • Bucuresti
  • rysy

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2013

  • Mesaj Privat
am facut aerisire la peste 10 service-uri cu lichid de frana dot4 iar pedala se duce jos de tot in podea
  • cristi2307

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE, ex Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Surubul de jos mi-a pus capac azi. Pur si simplu nu am reusit sa-l desfac dupa cateva ore de mesterit. Cred ca e tocit; fie asa a fost fie l-am distrus eu azi Sad Nu vad ce solutie as avea decat sa dau jos cu tot cu pompa desi nu m-as baga sa desfac toate conductele. O zi pierduta ...
  • valentinosss88

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2001 y 20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salut, am problema cu ABS-ul de 4 ani. Aducã acum nu se mai stinge deloc. As vrea sa fac si eu operațiunea, daca ar putea sa ma ajute si pe mine cineva ( stau in buc, dar nu am scule necesare si nici nu ma descurc cu lipiturile) multumes mult, respect tuturor
  • bubualexandru

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Salut! sunt nou in club, detin o vectra b caravan (Y20DTH) , o am de 3 ani si de cand am luat-o nu merge abs-ul, am cumparat op-com am diagnosticat-o...... calculator abs plin de erori , senzori , electrovalve..... etc... (nu am salvat codurile sa vi le pot spune)
am vazut tutorialul de mai sus... si m-am pus pe treaba. Am refacut lipiturile din calculator si ,surpriza , nu mai aparea nici o eroare.... am plecat in proba cu ea, si la 10 metri s-a aprins martorul de abs... intru pe op-com si imi da eroare C0232 - Martor sistem frâne - tensiune micã (singura care persista sa apara ) , am cautat pe forum. Si baietii de acolo spuneau ceva de un bec ars pe frane... am verificat si sunt bune toate si contacte perfect curate , intrebarea mea este daca nu am senzorul de uzura placute montat afecteaza cumva calculatorul de abs? multumesc, si multa stima pentru cei care chiar isi dau interesul pe forum.. il citesc de ceva timp si chiar mi-a fost de folos !
Skip ads

  • weroGt

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2015

  • Mesaj Privat
tensiune mica ... adica nu vine suficient curent .. problema poate fii si din contactii din modulul abs ..sau al calculatorului ... curata mufele .. si inca una din cauze poate fii un fir (2 -3 -15 ) care sunt slabite sau aproape rupte.
succes
  • bubualexandru

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2015

  • Mesaj Privat
A fost verificata mufa azi la electrician. Fiecare fir in parte.... Totul e ok... Dar nici el nu stie dc nu merge abs.ul sau ce e cu eroarea
  • Valentin's

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema cu abs-ul...a fost din vina lipitura pinilor. Am refacut lipiturile cu fludor si acum merge brici. Smile
  • weroGt

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2015

  • Mesaj Privat
mie mai nou .. imi trepideaza pedala la franari mai bruste ( dar nu PREA ) si parca masina nu se opreste.. trebuie sa apas mai tare pe pedala .. sau sa mai apas inca odata pe frana
am desfacut odata modulul ABS sa refac lipituri .. acu nu da eroare .. dar nu e cum trebuie
tin sa mentionez ca nu franez prea prea violent incat sa intre abs. . dar in unele momente se simte trepidatie la pedala frana si un sunet mai ciudat .. pe care nu l`am intalnit la cealalta vectra pe care am avut`o .. abs era perfect ( de 3 ori m-a salvat sa nu ma urc pe altii )
  • Valentin's

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Sa nu fie de la discuri ovalizate sau poate placutele...am.avut si eu batai in pedala
  • vyorel_wrc

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2011

  • Mesaj Privat
In legatura cu problema abs-ului sau mai bn zis a calculatorului, gasesc pe cineva in bucuresti sa ma ajute cu problema asta ? Imi e frica sa il desfac singur si nu am nici sculele necesare...va multumesc frumos
  • C.Stefan

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salut baieti! Sunt proprietar recent al unui Vectra B 18XE, iar ABS-ul meu nu functioneaza deloc, nu mi se aprinde niciun martor in bord, si la testul cu pedalele nu da nici macar o eroare de ABS...
  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Ai franat cu ea ca "innecatul" si nu simti nimic la pedala? Daca da, incearca sa faci o diagnoza cu Opcom-ul si vezi ce e pe acolo(daca mai ai ABS sau nu).
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR