Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Kodatu Sep

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2004 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut baieti, urmeaza si eu sa imi inscriu masina. Dar am o nedumerire. Eu o sa ajung la RAR pe muchie de cutit, din ce am inteles trebuie sa o iau in evidenta la Primarie inainte de RAR sau dupa RAR? Acea fisa de inmatriculare de la taxe si impozite de la fostul proprietar este completata rubrica de jos a organului financiar, cea de sus, care trebuie completata unde am eu domiciliul, nu imi este clar cand trebuie facuta. Ca daca e asa, nu o sa am timp sa ajung la RAR Shocked
Skip ads

  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
la Rar itzi trebuie doar actele de strainatate a masinii si contractul de strainatate , atat, eventual daca ai luat masina de la un intermediar pune si contractul romanesc facut intre tine si el , si buletinul celui care o "prezinta" nu trebui sa o prezinte neaparat proprietarul masinii (in cazul in care nu poti merge tu ) potzi trimite pe oricine altcineva.
  • militistu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Va salut,tatal meu si a cumparat masina din germania si fiindca lucreaza acolo a trecut o direct pe numele lui,cand a luat o,pe carte si talon el este trecut ca proprietar,a platit si impozit la primarie acolo pe 3 luni.De curand a venit in tara cu ea ca sa o inmatriculeze aici,a facut RAR ul si la primarie in Iasi i a cerut si actul de vanzare-cumpare pe care evident ca nu il are.Dilema mea este:este necesar acest act daca el este trecut ca proprietar in actele masinii sau doamna de la ghiseu fura curent ?Multumesc.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Sa faca unul aiurea, le trebuie la alea sa aiba ceva in arhiva. Scoate la imprimanta un verkauf Vertrag sau cum se numeste, de pe internet si il completeaza.
Skip ads

  • militistu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Mi a mai zis careva varianta asta dar am zis sa mai intreb si eu in stanga-dreapta,multumesc.
  • militistu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Am rezolvat astazi,am facut unul romanesc si nu a comentat nimic.
  • sorinel87

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Salut,sunt nou pe site,e prima mea postare,am si eu un Astra G din 99 adus din germania cu platforma,am copia talonului de la platforma si declaratia celui care mi-a vandut-o pe spate ,nu am talon la ea, am o declaratie la notar in locul talonului ,am fost la RAR am tradus si cartea si contractul cu neamtul , nu stiu ce trebuie sa fac mai departe,ma poate ajuta cineva? Sa aveti o zi buna!
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Mergi cu CIV-ul de la rar si traducerea la Anaf sa platesti taxa de timbru, aia iti dau o...........hartie si cu aia mergi la trezorerie ca sa platesti, de la trezorerie mergi inapoi la Anaf ca sa iti de-a dovada de plata.
Dupaia mergi la primarie o declari acolo, platesti impozitul pe ce mai ramane din anul 2015. Chitanta aia o pui in dosar, mergi la CEC platesti taxa de inmatriculare,deasemenea pi la dosar, faci asigurare de preferat pe 6 luni (daca nu scoti numere rosii). si te prezinti la DRPCIV biroul inmatriculari (din cate stiu trebuie sa ai si brif-urile ca sa le predai)
Skip ads

  • claudiu2611

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Salutare. Poate o zafira din 2000 noeimbrie. Sa fie e4?. Nu am inca vin , dar tipul zice ca e e3 D4. Si orice Z16 este musai e4?
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salut.

Se poate inmatricula in Ro o masina adusa cu numere negre de germania? Adica pe brief figureazã neamțul, dar beneficiez de contract de v-c. E ca si cum cineva ar veni în vizitã in Ro si vinde masina aici cu toate actele in regula.
  • cinimini

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Salut.

Vreau sa merg in Berlin peste o saptama la un prieten si ma gandeam sa vin cu o masina la intoarcere(pe roti). Problema este ca nu o pot lua pe numele meu pentru ca am un executor juecatoresc pe urmele mele si mai multe amenzi . Ce mai, amezi plus executor, vreo 7000 Ron.

Ma gandesc sa o iau pe numele mamei mele dar nu stiiu cum sa procedez. Imi trebuie imputernicire de aici? Tradusa? Pe imputernicire trebuie sa scrie si tipul masinii, ca inca nu sunt hotarat daca o Astra G sau altceva.
Ar trebui sa am si buletinul mamei impreuna cu imputernicirea? Cat costa toate astea?
Este vreo diferenta daca o iau de la privat sau de la un autohaus?
Am o gramda de intrebari si nu gasesc pe nimeni sa imi raspunda. Am cautat pe google si am citit o gramda de pagini dar sunt inca in ceata.

A mai trecut cineva prin asta?Daca se poate sa imi detaliati -- a mai luat cineva din Berlin sa imi spuna si ce costuri sunt pentru acte cu asigurare si numere pe o luna ?Ca nu ma incadrez la 15 zile din cauza sarbatorilor.

In speranta ca cineva ma va lamuri, multumesc anticipat!
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa o inmatriculezi pe numele mamei, iti trebuie imputernicire sau sa meargã ea. Nu stiu ce trebuie sa scrie pe ea, stiu ei notarii.

In germania nu cred ca iti trebuie imputernicirea, doar copie de buletin, am mai facut eu asa, sa o iau pe numele altcuiva, dar cei care fac numere nu agreeazã toti ideea, tre sa cauti unul care accepta (stiu dealerii). Costuri pe 30 de zile undeva de la 150 de euro in sus, spun in sus ca nu stiu cum sunt preturile in berlin.

Deci eu in 2008 am facut asa, facut actele pe numele altcuiva, sper sa nu se mai fi inasprit conditiile de atunci.

Daca te liniștește cu ceva, poti sa faci imputernicirea din tara si sa o traduci, oricum iti trebuie cand umbli pe la institutiile românești. Prea multe detalii nu iti poate da lumea, e un caz mai special.
Sau, fa actele pe numele unui prieten care sta acolo, dupa care contract de v-c intre el si mama ta. Se poate si asa, nu stiu exact daca are cetãțenie românã, daca se cere fiscalul de la primãrie in momentul vânzãrii. Baftã.
Skip ads

  • CatalinGh

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Eu zic ca sa nu te complici, o iei pe numele tau si cand ajungi in tara faci din nou cv intre neamt si mama ta si ai scapat de griji. Eu asa am facut ca samsarul ma ducea cu zaharelul cu fiscalul, însã merge asa doar daca nu a-au scos nr. rosii.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
De ce ar merge asa? Daca o ia pe numele lui, brief-ul mare si mic vor fi pe numele lui. Dar daca zici ca ai mai facut......
  • CatalinGh

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Nu conteazã cine e pe brief, chiar scrie pe unul din ele ca proprietarul nu este cel din brief, conteazã cine e in cv, ala e proprietarul masinii.

LE: in cel mai rãu caz o sa trebuiascã sa dai o declaratie la notar ca tu ai adus masina pe roti din Germania, am auzit ca se mai cere asta prin unele judete. Eu am înmatriculat pe BZ asa.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Nu e adevarat, si eu pot sa fac un contract de v-c acuma, pe un masserati, nu inseamna ca e al meu.

Problema in ceea ce ai zis tu, e ca sa faca inca un contract de v-c, intre mama lui si neamt, pai nu mai poate ca deja e altcineva pe brief-ul mare, masina e pe numele altcuiva, a celui care o aduce. Contractul tre sa fie intre intermediar, oricine ar fi, si mama. Neamțul a picat din schema in momentul in care s-a pus ștampila pe brieful vechi.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Deci ca acte de baza, contract v-c intre ultimul proprietar si viitorul proprietar, brief mare si mic. Eu am adus 4 masini in ultimii ani, pt mine, macar atata lucru stiu.
  • CatalinGh

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Ceea ce zic eu normal ca nu e legal, însã tin sa te contrazic ca proprietarul masinii nu este cel de pe brief. Am atasat si poza de pe traducerea briefului meu, ultimul paragraf.


Corect si legal e cum zici tu 😊
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
! Ala nu e brief-ul mare (adica cartea masinii), e brief-ul mic, deci talonul. Nu e acelasi lucru. Mai exact, cand faci actele de export la Zulassungsstelle, tu esti cu numele pe ambele acte.

Deci hai sa nu-l mai incurcam pe om, cu chestii mai mult sau mai putin nelegale.


PS: Vezi ca si scrie in traducere, talon. Talonul la ei e utilizatorul, si poate sa nu fie proprietarul (depinde de asigurare, nu stiu exact).

Deci discutam de brieful mare... ala da proprietarul.
  • cinimini

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Deci orice ar fi, sa nu o iau pe numele meu, asta am inteles.

Ori o iau pe numele mamei direct(daca accepta cei de la numere) sau mai exista posibilitatea sa o iau pe numele prietenei mele, care merge cu mine si aici ea sa o vanda mamei mele. Nu poate ramane pe numele prietenei pentru ca are 27 ani si platesc mult la asigurare.O sa o chinui un pic pentru ca ea voia sa viziteze , nu sa o plimb cu mine dupa masina.

Prietena cand o vinde mamei , trebuie sa scoata fiscal?
Inca cateva nelamurir. Asigurarea din Germania este acelasi lucru cu cartea verde? Daca o iau dela dealer e musai sa am factura?
Aaa si cum sta treaba cu TVA ul. Trebuie sa fie tva -ul scris pe factura? Nu vreau sa ma trezesc ca trebuie sa platesc tva aici la masina, daca dealerul e neplatitor de tva.
Daca mai sunt persoane care au trecut prin aceeasi situatie , va rog sa completati cu sfaturi! Mai sunt 8 zile pana plec.

Va multumesc mult pentru promptitudine.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR