Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Gelache

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Aries a scris:@Gelache
- succesul de a gasi pe CO o solutie cat mai aproape de adevar pt o problema la masina tine in procent de 90% de cat de bine, exact si clar sti sa descrii simptomele masinii.
Tu esti langa masina dar userii care incearca sa te ajute trebuie sa fie de la zeci/sute km mai aproape ca tine de masina !

Am citit problema ta din curiozitate dar ai reusit sa ma zapacesti si pe mine. Ba face doar in tr 3 si 4, ba e sunet, ba e zgomot ca in finalul discutiei sa devina bataie!
Apoi ca de fapt face si in tr 2 si ca " mecanicul a zis" plus cireasa - sunetul vine din fata masinii si e cu sugere! ( ma rog, aspirare) Smile

Cred ca ar fi benefic pentru toata lumea sa incerci sa descrii cat mai fidel problema masinii tale.


Imi pare rau ca trebuie sa te contrazic, dar de curios am citit toate postarile pe care le-am facut (spunandu-mi poate sune eu nebun si am zis) si in nici o postare nu am zis ca se aude o bataie...cea ce inseamana ca ai inteles gresit din ce am scris eu pe acolo.

In legatura cu descrierea simptomelor masinii am incercat sa le redau cat am putut eu de bine, tocmai de aceea am incercat si cu o inregistrare.

Ideea este ca nu e prea frumos sa spui lucruri pe care altii nu le-au spus si apoi sa incerci sa fi arogant, cu un om care incearca sa isi rezolve o problema...
Skip ads

  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Ce-a fost asta ?
Iti spun colegii ca ai probleme la cutie ( lucru de care si eu sint convins) dar tu o tot dai cu mecanicul nastrusnic si capos.
Ai acceptat ca posibilitate si vina uleiului cand ai folosit termenul de " bataie" dar nu asta e important pt ca nu facem analize pe text.
Ce ar mai fi de spus ?
- vezi cutie, rulmenti ( ti s-a spus)
- vezi aer fals admisie ( ti s-a spus)
- schimba mecanicul - chiar este o sugestie prieteneasca
- faptul ca sint arogant - nu comentez.
  • felician_dan

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua tuturor si LA MULTI ANI!
Exact acelasi sunet ciudat se aude si la masina mea si in aceleasi conditii prezentate de colegul "Gelache" in prima postare la acest subiect, adica sunetul apare numai cand este mai frig afara si dispare dupa ce motorul ajunge la temperatura optima de functionare. Am avut problema asta si iarna trecuta si nu am reusit inca sa-i dau de cap. Ce-i drept ca nici nu m-am stresat prea tare cu asta. Mi-am zis ca daca va fi sa "crape" ceva in ea din aceasta cauza o sa aflu pana la urma care-i buba. As exclude ca si cauza cutia de viteze deoarece in timpul rularii am scos cutia la liber si sunetul acela tot era prezent din cand in cand. Doresc sa-l intreb pe colegul "Gelache" daca a depistat cauza sau daca mai sunt colegi in situatia asta. Postez si eu o inregistrare cu acel sunet in link-ul de mai jos. Pentru cei interesati asculati cu atentie in urmatoarele intervale: 10''-19'', 1'04''-1'08'' si 1'20''-1'23''.

http://www.youtube.com/watc...;feature=youtu.be
  • Gelache

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Din pacate chiar ieri am observat iar sunetul acela suparator, nu am reusit sa ii dau de cap. Ieri s-a auzit putin mai intens suntetul, chiar am inregistrat si eu ieri, dar vreau sa prelucrez inregistrarea sa las sa se auda doar zgomotul acela. Am mai vorbit pe la Opel si mecanicii spuneau ca toate modelele fac la fel pana se incarca compresorul de clima. Nu stiu ce sa mai cred. Adevarul este ca e suparator sa nu afli ce problema are o masina sau daca e o problema suntetul asta. Tinem legatura colegu Wink
Skip ads

  • felician_dan

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Daca ar face la toate la fel cred ca ar fi mai multi colegi aici pe forum care sa discute despre asta. Eu unul nu cred si nici nu este normal sa concepi o masina care sa produca din cauze perfect normale acest zgomot si culmea numai cand este frig afara. Si eu am vb cu cei de la Opel si nu stiau ce poate fi. Au spus ca pana merge masina si toate sunt functionale sa las lucrurile asa. Nu mi se pare un raspuns foarte profesional dar decat sa bag masina in service si sa platesc o gramada de bani numai pt manopera ca sa caute ei problema si poate tot nu-i dau de cap prefer sa o las asa. Cand a fi sa se strice ceva din cauza asta apoi o sa stiu ce a fost. Oricum daca e sa-i dau de cap o sa revin cu amanunte. Te rog colegu Gelache sa spui mai in detaliu ce ti-au spus tie cei de la Opel legat de acea incarcare a compresorului de clima ca nu tare am inteles. Eu chiar maine am programare la Opel pe o problema legata tot de compresorul de clima, mai bine zis canelurile de pe fulie sau cele de pe axul compresorului sau uzat din cauza ca s-a destrans surubul care strange fulia si acum trebuie sa vad ce se poate face ca sa tin fulia fixa pe ax. Dar asta este o alta problema si nu cred ca are legatura cu problema discutata de noi aici.
  • Gelache

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Pai sa sti ca tot asa mi-au zis si mie cei de la Opel....sa o las asa daca merge nu e nici o problema. Ei bine si mie mi s-a pãrut putina lipsa de profesionalism dar cam cu asta ne confruntam la ora actuala in toate domeniile in Romania. In legatura cu compresorul de clima ei bine mi-au spus ca suntetul se aude de la compersor, pentru ca isi trage aer sa se incarce sau ceva de genu. Treaba e ca imi e cam frica sa plec cu ea la drumuri lungi adica in afara tarii, cea ce nu e prea placut...ai un bun si nu il poti folosii la capacitate maxima din cauza "unor necunoscute". Imi pare rau sa aud ca ai probleme care necesita vizita pe la service. Daca sunt noutati ne auzim aici.
  • adydelabv

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca vorbiti de zgomotul "ca de fantoma" sa ma exprim asa - ca un suierat care se lungeste . se aude si la mine doar cand e frig afara si motorul rece si nu conteaza treptele de viteza . Se aude de la clapeta de acceleratie are nu stiu ce biluta sau ceva de genu inautru si cica aia ar face . Luati legatura cu colegul @maiandrei de la eds si va lamureste el - tot de la el stiu si eu cand am fost sa remapez masina m-a intrebat de zgomot si atunci am facut legatura.

numai bine
  • felician_dan

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2014

  • Mesaj Privat
@adydelabv, eu mai degraba as zice ca sunetul acela este mai degraba ca un "huruit" decat suierat cum zici tu. Poate nu vorbim de acelasi tip de sunet. Vezi inregistrarea audio pusa de mine si asculta cu atentie in intervalele de timp care le-am specificat. Pt o auditie cat mai buna recomand a se asculta la casti cu volumul dat mai tare deoarece se percepe mai bine sunetul respectiv tinand cont si de faptul ca se aude suprapus si zgomotul facut de motor. Repet, este vorba de un "huruit" ciudat care apare si dispare.
Skip ads

  • eugentorky

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Salut baieti. Aceeasi problema o am si eu si nu am reusit sa-i dau de cap. Suna ca si cum ar trage aer fals pe undeva in zona din dreapta sus, undeva, cam asa aud eu zgomotul. Ce am mai observat e ca incepe cam din treapta a 2a iar cand ajung in treapta a 5a deja nu se mai aude zgomotul de "huruit", se aude un zgomot ca de o rola care nu e unsa sau ceva de genul, e greu de descris. I-ati mai dat de cap pana la urma? Am uitat sa mentionez ca modelul meu e fabricatie sfarsitul lui 2010, 1.7 110CP
  • felician_dan

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Vad ca incepem sa ne adunam tot mai multi cu problema asta si din pacate nimeni nu ne poate explica cauza. Eu cum am mai zis astept sa "crape" ceva ca sa aflu care-i problema sau sa treaca iarna si sa dispara zgomotul pana la iarna viitoare Smile
@eugentorky cam asa cum zici tu sunt simtomele. Incepe cu treapta 2 se aude cel mai tare in treapta 3 iar de la 4 in sus este mai degraba un zgomot care se dilueaza incet si se aude mai slab. Oricum nu conteaza cum se aude atata timp cat e ceva ce nu ar trebui sa fie.


Ultima modificare facuta de felician_dan la Joi 07 Jan, 2016 5:02 pm, modificat de 3 ori in total
  • anghelvlad

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2013

  • Mesaj Privat
am si eu fantoma in motor. isi face semtita prezenta cand o apuca si la cald si la rece indiferent de regim
  • Gelache

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Salutare. Astazi am reusit sa primesc inregitrarea pe care am facut-o acum o saptamana ca o trimisesem la cineva sa o prelucreze sa se auda cat mai bine zgomotul acela de care va spun eu. Rog sa imi confirmati daca si voi aveti exact acelasi tip de zgomot.

https://youtube.com/watch?v=HiSOFJxT5ps
Skip ads

  • eugentorky

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Salut. Acelasi zgomot si la mine. Dispare dupa ce se incalzeste motorul, desi l-am mai auzit cateodata si cu motorul cald. E foarte ciudat.
  • felician_dan

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2014

  • Mesaj Privat
@gelache, ala e zgomotul care se aude si la masina mea.
  • loredan_f

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Este sunetul de la!injectie incalziti mai bine masina!
  • loredan_f

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Nu o forjati pana se incalzeste bine! Este frig totusi afara si trebuie incalzita bine! Si sa nubsariti 2000 ture cu motoru rece pt turbosuflanta! Poi daca ii dai a 4 cu motoru rece este oki? Cum sa faci asa ceva! Nu va este mila de ea?
  • eugentorky

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Pai daca nu folosesti a 4a ca sa fii sub 2000 de ture, nu inseamna ca mergi cu a 3a turata?
  • loredan_f

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Mergi cu a 2 pe pilot automat pana in 2000 ture sivgata daca mergi 5 min asa aia e !Puneti motorina scumpa nu cea ieftina!
  • eugentorky

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Am folosit numai motorina de la OMV, Maxx Motion. Am mers si asa, am schimbat pana in 1500 de ture, dar la un moment dat tot incepe sa se auda.
  • felician_dan

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2014

  • Mesaj Privat
@loredan_f, explica cat mai pe larg si in termeni profesionali ceea ce ai afirmat mai sus si anume ca este "sunetul de la injectie". Sunt curios de mai multe detalii. Observ ca azi ai fost foarte activ pe mai multe subiecte care ma intereseaza si pe mine, ceea ce nu-i un lucru rau, doar ca afirmi asa din scurt diverse lucruri dupa care lasi subiectul in "coada de peste" fara sa detaliezi mai departe. Numai bine!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR