Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • tyno cosmin

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2015

  • Mesaj Privat
salut,am si eu o problema cu inchiderea centralizata,nu mai merge nici din telecomanda nici din butonul di_nauntru cum as putea sa remediez problema caci cea cu butonul si portiera la pasager nu mere
Skip ads

  • homan

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Dragilor,
Am si eu probleme cu inchiderea centralizata la o Astra H din 2004.
Se pare ca masina nu mai vede ca scot cheia din contact. Daca iau borna la baterie pentru o secunda, ambele telecomenzi merg perfect. Dupa ce introduc cheia in contact nu mai functioneaza nici o cheie. Am rescris CIM si cheile au fost resoftate si tot asa merge.

Zicea un coleg aici ca:
"Ca sa potzi sa inchizi masina de la butonul de interior nu trebuie sa ai maisna de la sofer deschisa .O deschizi pe cea de la pasager si apesi butonul si atunci ai armat toata masina. "


Din pacate la mine chestia asta nu functioneaza.
Am verificat pe un tester si masina sesiza 3 usi deschise cind deschideam usa pasagerului.
Electricianul mi-a spus ca e normal asa, ca nu e important care usa e deschisa si sunt toate 3 usile pe acelas fir.

Poate cineva sa-mi confirme asta?
Mai are cineva Astra H care nu se incuie din butonul interior cu usa pasager deschisa?
Orice sugestie e buna si pentru problema cu contactul. Ce anume ar trebui sa cumpar?

Va multumesc, si va urez kilometrii linistiti.
  • homan

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2012

  • Mesaj Privat
In cele din urma am rezolvat ambele probleme. In capatul butucului, in partea mecanica unde intra cheia, e o bucata de plastic care culiseaza apasind si eliberand un contact electric.
Trebuie scos butucul mecanic cu dintii si curatat plasticul din cap ca sa se miste usor. Asta era intepenit.

Nu am gasit nicaieri un tutorial despre butucul de la Astra H. Se scoate destul de usor daca sti pe ce trebuie sa apesi.
Am vazut la mester ca a introdus o sarma intr-o gaura si a iesit. Nu a trebuit demontat. A desfacut doar ABS,ul si capacele.

Problema a doua era legata tot de prima. Cit timp e cheia in contact nu se incuie din buton daca e o usa deschisa.
  • fryy

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Salut am si eu o prob cu inchiderea centralizata la un opel astra h 2006,se inchide doar 3 usi prin inchiderea centralizata,usa din spate dreapta ramane deschisa,precizez ca am baterie la telecomanda.
Skip ads

  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Ai firele intrerupte in burduful de la usa.
  • fryy

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2014

  • Mesaj Privat
ok ms
boxa vad ca merge cred ca nu are legatura
  • Georgius

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salutare. Eu nu m-am lamurit care sunt rezolvarile. La.mine pur si simplu nu am mai putut inchide si deschide din telecomanda. Am luat cheia de rezerva si am facut ambele operatii si aceeasi situatie. Din butonul interior se inchid. Banuiesc ca e ceva legat de semnalul primit de la chei sau modul... ce e de facut/verificat?

Acum pot completa aceasta afirmatie cu faptul ca pur si simplu functioneaza iar, am abservat intamplator mergand sa iau ceva din masina la 1 ora dupa ce nuba functionat si inchis usa sofer ca apoi sa intru pe la pasager sa o încui. Sunt in dilema cu privire la cele intamplate....
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Incearca sa sincronizezi cheile.(ai un tutorial aici:https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=93297)
Skip ads

  • marius333

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Am schimbat haionul de la un Corsa C, 2003, (Y17DT) .
Nu se mai inchidea yala de haion crezand ca e din cauza ca e noua yala stricata. Am pus vechea yala si nimic....
Mi-am dat seama ca mufa de imbinare (din haion) are firele diferit bagate in cele 9 gauri...
Prima rugaminte ar fi sa-mi spuneti cum scot firele respective pt a le potrivi ?!?!?! Cu acul sau e vreun instrument special ?
Testand sa vad daca da tensiune in mufa de imbinare (din haion) am incuiat si descuiat de cateva ori masina cand s-a defectat si inchiderea centralizata...
Ma puteti ajuta cu o explicatie ce s-a putut intampla ?
A facut scurt cand am masurat tensiunea in mufa ?!?
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Verifica siguranțele.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am o problema cu telecomanda in sensul ca se duce bateria in 2 saptamani.
si nici nu prea mai folosesc masina asta.
Butoanele au fost schimba ,ledul la fel s-au refacut lipiturile la suportul bateriei.
Ce poate sa consume?
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Astra h 1.7 cdti nu se mai inchide/deschide din cheie si nici din butonul din interior. Portbagajul a rãmas închis.
Ce sa verific?
A facut deodatã. Am închis masina si in urmatoarele secunde am vrut sa o redeschid si nu s-a mai deschis decât din cheie ușa șoferului. Celelalte uși dupa ce le am deschis din interior au rãmas deschide si nu se mai închid. Portbagajul a rãmas închis.
Sunt la 400km de casa si nu am opcom la mine. Am doar in ELM 327 SI asta nu citeste si închiderea centralizata
Skip ads

  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am ajus acasa si am pus OP comul si mi-a dat

B3130 - Defecþiune circuit deblocare portiere
(00) - Prezent

B3135 - Defecþiune la circuitul închizãtoarelor portierelor
(00) - Prezent

Ce i pot face
  • ALiviu13

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Si eu am problema cu inchiderea din cheie .Inchide si deschide doar usa soferului restu nu...Mentionez ca am luat masina acum ceva timp si am observat doar atunci cind nu a mai mers telecomanda ..am bagat cheia in usa si spre surprinderea mea cheia nu mergea deloc nu se rasucea era blocat..cred ca au schimbat contactu si butucu nu..asa ca am schimbat butucul de la usa acum merge dar deschide si inchide doar usa sofer..ce sa fie...
  • ALiviu13

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Problema cu inchiderea e la un astra h 16.16v ..2004
  • ALiviu13

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Aceiasi problema o am si eu la un astra h 16 .2004...din cheie nu se inchide doar usa sofer..am observat ca daca inchid din telecomana....iar dupa aceia deschid din cheie le deschide pe toate ..dar daca inchid si deschid cu,cheia merge doar usa sofer .E normal..?Nu ar trebuii sa si inchida centralizat din cheie...Cine stiee
  • LDaniel626

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2018

  • Mesaj Privat
uskt2005 a scris:Am ajus acasa si am pus OP comul si mi-a dat

B3130 - Defecþiune circuit deblocare portiere
(00) - Prezent

B3135 - Defecþiune la circuitul închizãtoarelor portierelor
(00) - Prezent

Ce i pot face
------CEVA REZOLVARE LA ACESTA PROBLEMA AI GASIT ?
  • DVeliscu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Buna seara,am cautat din mai multe surse si nu am gasit raspuns: detin un opel astra J din 2011,si se intampla cand intru in masina sa se inchida usile singure cu cheia sau fara in contact,cea de la sofer ramane deschisa ! As dori o parere daca se poate,multumesc !
  • DVeliscu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2018

  • Mesaj Privat
[editat: offtopic]
  • MCalin47

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Am avut si eu probleme cu inchiderea la astra h a mea cu Z17DTL si m-am gandit sa impartasesc din neplacuta experienta.
Problema se manifesta cam asa: din cand in cand receptiona f greu comanda de inchidere iar intr-un final nu mai vroia de loc (nici becurile de avarie nu se mai aprindeau)
Toate portierele functionau corect in sensul ca aprindeau martorul din bord si plafoniera.
Daca deconectam si conectam bateria sau daca scoteam mufa albastra din rec si o reconectam atunci imi functiona corect si total un ciclu, adica, inchis/deschis sau deschis/inchis din telecomanda sau buton bord, DUPA CARE, nu mai mergea deloc de nicaieri.
Am inceput "soft", cu o clona chinezeasca opcom incercand sa resincronizez telecomanda...nici o sansa (metoda postata pe aici cu cheia in contact si buton inchis nu a dat rezultate)
urmatorul pas a fost sa verific firele din burdufuri...putin crapata izolatia dar nici un fir rupt sau la masa, am verificat cu aparatul de masura continuitatea pana la REC...doar la cea din dreapta fata aveam un 50 ohmi cand era deschisa in loc de ~1 ohm....cun portierele inchise aveam infinit.
am desfacut CIM si butoc contact sa vad daca lucreaza switch-ul din capatul butucului...era bun, am desfacut mufa de 102 pini de langa pedalier...putine urme de carcar dar nimic serios.
Am gasit un coleg de treaba care mi-a imprumutat REC-ul lui de pe masina si totul functiona perfect (bineinteles pt asta trebuie resetat cand e pe masina donatoare introducand codul "pin" al ei si reprogramat pe masina pacient cu codul ei pin)
Am pus si REC-ul meu pe masina lui si problema persista.
Am luat de la dezmembrari din Iasi de pe o astra H benzinar un REC care parea mai complet decat al meu si norocul meu a fost ca inca avea playerul original de pe care am extras pin-ul.
Reprogramat apoi pe masina mea a functionat perfect.
Atata doar ca la o verificare cu opcom, imi vede portiere deschise cand defapt sunt inchise si cand le deschid dispar erorile dar reapar cand inchid portierele (martorul din bord functioneaza corect)...un lucru putin ciudat la care poate ma ajuta cineva cu un pont....poate e problema cu infinitul in loc sa aiba o rezistenta de o anumita valoare in mecanismul de inchidere al portierelor sau in REC.
Un alt aspect actual ar fi ca nu mai stiu unde acum...in UEC, CIM IPS imi vede identificare de mediu eronat al REC...am resetat si reprogramat CIM si IPS...poate a mai ramas UEC.

Daca ma poate ajuta cineva cu o informatie as fi recunoscator.

Rabdare si tutun dragii mei, numai bine !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR