Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru raspunsul la obiect. Stima!
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
asta e nesimtire curata cu reparatia unui spate de masina cu 2000 de lei...
eu zic ca acele piese care ti le-a dat cu inlocuire (tripla, capota, bara, fusta) nici daca le gasesti la cel mai ieftin producator tot costa mai mult decat banii care ti-i dau astia...
ca sa nu mai zic ca e posibil sa fie si defecte ascunse care nu se vad de afara (o broasca la portbagaj, un cablu intrerupt, etc).

parerea mea, cere-le o lista cu service-uri agreate de ei si cu decontare directa.
apoi intrebi si tu in stanga si in dreapta care sunt mai buni si fac treaba mai buna si cum vrei tu sa-ti faca (sa indrepte cat mai mult posibil) si fa-ti masina la acel service...
poate asa cand or vedea si ei o reparatie de 8000 de lei nu s-or mai sparcai sa dea reparatie de 2000 de lei cand nici macar piesele nu poti sa le cumperi din banii aia, daramite montaj, vopsire, etc...

sper sa-ti repari masina cat mai repede si data viitoare ia-ti o masina cu o culoare la care gasesti usor piese de tinichigerie in dezmembrari...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
da, data viitoare ia-ti o masina mai comuna.
Cum ar fi un lighean alb Razz
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Da-l naibii de lighean alb, ca imediat m-am gandit la un Logan alb cu barile negre nevopsite pe el, de ieftin ce e! Smile

Si calca'o'ar de culoare, caci cand am vazut Vectra mea in Viena la culoarea asta verde ,,ou de rata,, mi-am zis - Whoaaa! si mi-am propus sa mai nu plec de langa ea pana nu e a mea. Jur! Tare mult mi-a placut cum arata in culoarea asta, si asta din prima secunda.

DA! stiam ca-s putine in culoarea asta... si m-am tot ferit 6,5ani/90.000km in traficul din RO.., dar uite ca m-a lovit un macaronar stabilit in Cisnadie jud. Sibiu, care nu prea se descurca el cu limba româna (si nici cu soferia, dupa cum am simtit direct pe pielea mea). Crying or Very sad
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Broscarul si soferia... baba si mitraliera...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Bun, intre timp am gasit o Vectra B argintie intr-un sat din judetul Sibiu avand inca toate piesele avariate la mine care necesita inlocuire conform fisei de reparatie, am gasit si un tinichigiu bun in Sibiu (cu o experienta de 8 ani facuta in Spania) care este si vopsitor si care mi-ar putea face masina cat mai aproape de cum era inainte de accident, apoi am facut cerere de recalculare catre asigurator si mai jos aveti 90% din textul integral pe care l-am schimbat prin e-mail cu asiguratorul vinovatului din vina caruia a avut loc accidentul :

(1)Mail-ul meu privind cererea de recalculare cuantum valoare reparatie in regie proprie :

,,Stimate Doamne/Domni,

In legatura cu dosarul de dauna xxxxxxxx // xx/xx/2016, saptamana trecuta am primit si am refuzat oferta initiala de despagubire propusa de Dvs. pe motivul real ca in suma initiala de 1.931lei nu ma incadrez cu reparatia decât daca gasesc piesele ce necesita inlocuire direct la culoarea masinii mele (verde ,,ou de rata,,). In speranta ca le voi gasi, am dat o multime de telefoane peste tot prin tara, in Sibiu si imprejurimi dar nu am gasit nimic. Este o culoare rara, o vopsea mai scumpa ce se regaseste doar pe unele exemplare mai dotate de Vectra B care au fost produse doar intre anii 1996-1997.

Cu putin noroc, ieri am gasit la 25km de Sibiu intr-un sat o Vectra B înca completa la culoare argintie (de pe masina s-a vandut doar motorul) de pe care as putea lua bara spate completa, capota spate completa si stopul spate-stânga (cu lampa pentru marche-arriere pe fond negru, ca la mine) la suma totala de 500lei + pret transport.

In Sibiu am vorbit cu un tinichigiu ce are si vopsitorie proprie, acesta mi-a cerut 1.800lei pentru :
- tras lonjeron + fusta spate, pe cal special de tragere caroserii
- demontat/montat elemente de caroserie ce trebuiesc inlocuite, conform fisei de reparatie, s.a.
- vopsit in verde toate piesele second-hand cumparate pe culoare argintie + vopsit peste tot unde s-a tinichigerit tabla ce tine de spatele avariat al masinii.

Per total, daca cumpar eu piesele necesare reparatiei cu 500lei, platesc 50lei pentru transportul pieselor pâna la Sibiu, apoi duc masina avariata la atelierul auto care pentru 1.800lei mi-o aduce in starea initiala - astea ar insemna un cost final de 2.350lei - suma pe care v-o solicit cu titlu de despagubire pentru reparatia in regie proprie a autoturismului avariat din vina asiguratului Dvs.

Mai exista si o a doua varianta privind reparatia la un service auto ce are decontare directa cu societatea de asigurari pe care o reprezentati. Imediat dupa accident am fost si am discutat direct cu seful de garaj de la S.C XXXXXX S.R.L Sibiu care mi-a spus ca nu trebuie sa platesc absolut nimic si n-am de ce sa-mi fac griji privind calitatea reparatiei ca va fi buna, dar ca ma poate programa numai pe inceputul lunii Mai. Daca ar fi dupa mine, as prefera sa-mi fac masina pâna la sfârsitul lunii curente (fiecare zi in care sunt fara masina inseamna timp si bani pierduti pe taxi-uri).

In speranta ca am fost suficient de flexibil, am explicat cât se poate de corect si cinstit care sunt optiunile mele curente privind reparatia, eu astept de la Dvs. o oferta (recalculata) de plata in regie proprie pentru rezolvarea rapida a daunei in conditii absolut echitabile.


Cu Stima,
Numele Meu. ,,


(2) Mai jos aveti raspunsul pe care l-am primit ca raspuns :

,,Buna ziua,
Va comunicam ca valoarea transmisa pentru regie proprie reprezinta valoare maxima de despagubire pentru auto nereparat.
Valoarea autoturismului a fost stabilita prin programul DAT Romania.

Cu stima,

Echipa Daune ce-l reprezinta pe asigurat. ,,


Deci, cum sa procedez eu mai departe ? Odata, îmi vine sa ,,imi bag ceva,, în legislatia asta noua de pe RO privind daunele auto si evident în programul DAT Romania, pentru ca platim toti o gramada de bani pe RCA. Apoi, pe de alta parte, pentru fiecare zi cat masina mea sta pe drepta ma costa timp si bani, pentru ca cu masina asta ma duc la clienti si fara ea mi-e destul de greu. Nu mai pun la socoteala stresul si nervii acumulati intre timp... Asa ca deocamdata as inclina sa accept oferta lor de reparatie in regie proprie (pierd doar 100EUR, dar castig timp). Daca merg pe mâna service-ului autorizat, mai dureaza cateva saptamani si nu am garantia ca nu fusheresc treaba cu reparatia la masina mea.

Poate ca ar trebui sa-l caut si pe cel ce m-a lovit ca sa-i explic mai in detaliu ca a ramas dator (prin prisma prejudiciului ce mi l-a creat).
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ok, hai sa lamurim o treaba, asigurarile doar iti diminueaza paguba, nu ti-o ramburseaza complet. Asta e regula, atat pe RCA cat si pe CASCO (cati dintre voi ati primit decontare pentru inchiriat masina/taxi cat v-a fost masina in service?)
Apoi:
- poti face masina la mesterache, iti asumi gaura de 100 EUR da' ai masina acum. Sa lucre insa bine, ca a muncit 8 ani in Spania nu ma impresioneaza/nu ii acorda o diploma
- daca te pricepi, poti sa o faci si la service, te intelegi insa cu ei ca vrei sa vezi piesele cand le aduc, si ca vrei sa vezi masina inainte de a o echipa (sa vezi cum au tras podeaua, etc)
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu as face asa:
As lasa masina la reparat in cel mai bun service agreat.
Apoi as refuza sa o iau pana cand nu vad ca e totul in regula si cum imi convine mie...
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
jE a scris:Ok, hai sa lamurim o treaba, asigurarile doar iti diminueaza paguba, nu ti-o ramburseaza complet. Asta e regula, atat pe RCA cat si pe CASCO (cati dintre voi ati primit decontare pentru inchiriat masina/taxi cat v-a fost masina in service?)

Odata, asta-i o gandire paguboasa... Nu eu am fost de vina pentru eveniment, nu l-am cautat ca sa se intample si nu l-am avantajat in vre-un fel. Eram un simplu participant la trafic, care se deplasa (regulamentar) din A in B. Si ce sa vezi, la final tot eu va trebui sa fiu prejudiciat, ca asa-i filmul.

Mesterache de pe Espana pare serios, am fost la service si am vazut ceva masini de la rupte la rezolvate. Doar ca nu lucreaza cu asiguratorii (din motive evidente, ex. a facut o masina in Martie si si-a luat banii de la acelasi asigurator ca in cazul meu in Decembrie). De ce? Pentru ca in RO se poate (permite legislatia, se dau legi care privilegiaza pe unii sa faca bani in dauna celorlalti, etc), si ce sa mai spun sa ne opunem (sa facem actiune) cand nici macar din gandire nu pleaca un gand sanatos in acest sens, nici macar aici pe forum.

La service-ul care are decontare directa dureaza pâna te ia. O sa mai intreb, nu de dragul de a plati intr-un final asiguratorul pretul corect pe reparatie + TVA conform cu legislatia in domeniu, ci in speranta ca as avea o sansa sa ma ia mai repede si sa o rezolv cumva in favoarea mea.

L.E:
Traim într-o tara defecta, si nu se va schimba nimic în tara asta atâta timp cât ne complacem în situatie si nu ne schimbam pe noi mai întai în gândire.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@ahappyuser, nu e vorba de gandire paguboasa, e vorba de pragmatism. In momentul de fata asta e situatia. Diferenta intre companii e cat % din paguba o acoperi singur.
Sotia a avut un accident in toamna, a lovit-o unu' din spate la semafor. Am facut masina pe CASCO, cu regres, Generali, firma OK, alea alea, da' crezi ca s-a oferit vreo masina la schimb pentru saptamana aia in care a stat masina in service? Nu, aia a fost paguba noastra.
Pe viitor poti apela si tu la CASCO, desi ma cam indoiesc ca o sa iti asigure cineva masina, din cauza varstei (pe CASCO nu te prea asigura daca masina sare de un 10-12 ani...).

Si acuma vin si te intreb, tinand cont de concluzia ta: ai mers vreodata sa il iei la intrebari pe senatorul si pe deputatul din circumscriptia ta? Sa il intrebi de ce legea permite ca tu, accidentat fara vina, sa iesi in paguba? Sau altele de genul asta? Sau prin a nu te complace in situatie tu intelegi sa te vaicaresti pe un forum?
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Domnu JE...pai la bataia asta de joc s la maruntisul asta de bani pe care l dau asiguratorii...mai merita sq faci asgurare. O repar in regie proprie si gata. Acidentatu alalalt daca vrea polita...sa astepte 2 zile dpa ce o fac....sa i o dau... Sa si o bage n ...ruc ... Papare d astea am luat eu. M am invartit prn lumea asguratorlor. E o lume a lor, in care n ai loc dacavrei sa te bagi. Te lucreaza si ti ia banii cu zambetul pe buze. Si sanki au legea de partea lor. Bine...si bataia de joc e tot la ei. Sti cum vineasta ...siii f...t si cu baii luati. Dar lasa ca ne o meritam , casunte d aia cu capu n pamant, sau cu capu plecat, ca sabia nu l taie. Pffff...prostie curata...
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salut , imi pare rau pentru ce ai patit ... insa si eu as duce masina la serviceul agreat , sa isi bata capul cu ea , , pe langa asta e destul de usor si rapid sa dai o bara de spate jos sa vezi calitatea lucrarii (chiar potzi exersa asta pe o masina identica sa fi sigur ca te misti rapid, desii ceea ce zic eu acuma e foarte iesit din comun dar cred ca e cel mai sigur sa faci asa) in continuare vorbesti cu o ruda , un prieten bun sa imprumutzi o masina daca nu poti fara...decat sa mai dai tu bani pentru un accident pentru care nu esti vinovat.
Skip ads

  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:

,,Buna ziua,
Va comunicam ca valoarea transmisa pentru regie proprie reprezinta valoare maxima de despagubire pentru auto nereparat.
Valoarea autoturismului a fost stabilita prin programul DAT Romania.

Cu stima,

Echipa Daune ce-l reprezinta pe asigurat. ,,



In primul si in primul rand masina ta e DAUNA TOTALA !

Din pacate in caz de dauna totala legislatia a fost schimbata si nu se mai poate obtine valoarea maxima de despagubire in mod matematic .

Tu te afli in incidenta urmatoarelor articole din Norma 23/2014 a ASF

Art. 51. - (1) Despagubirile pentru vehicule nu pot depasi cuantumul pagubei, valoarea vehiculului la data producerii accidentului si nici limita de despagubire prevazuta in polita de asigurare RCA.
(2) Prin valoare ramasa se intelege valoarea acelor parti din vehicul ramase neavariate, demontabile si valorificabile, cuprinsa intre 0,1% si cel mult 25% din valoarea vehiculului la data producerii accidentului. in cazul unei daune totale, daca persoana pagubita face dovada radierii din circulatie a vehiculului avariat si a valorificarii integrale a acestuia catre o societate specializata in dezmembrarea si reciclarea vehiculelor, valoarea ramasa este cea mentionata in documentele fiscale justificative eliberate de societatea respectiva, fara a putea depasi 25% din valoarea vehiculului la data producerii accidentului.

Art. 52. - (1) Valoarea vehiculului la data producerii accidentului se stabileste pa baza valorilor de piata ale unor vehicule de aceeasi marca, tip, model, caracteristici tehnice si dotari, an de fabricatie, avand un parcurs in kilometri si o stare de intretinere comparabile.
(2) Valoarea de piata a unui vehicul se stabileste pe baza sistemelor de specialitate pentru evaluarea vehiculelor inmatriculate permanent in Romania, precum si in baza oricaror documente prezentate de catre partea prejudiciata in dovedirea prejudiciului suferit.


Din raspunsul lor reiese faptul ca valoarea vehiculului tau la data accidentului a fost de 2575 lei. Pana la aceasta suma poti repara masina cu acte doveditoare (factura si deviz) , sub rezerva verificarii reparatiei de catre asigurator.
Referitor la valoarea de piata toata treaba e sa arati ca aceasta valoare este mai mare.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
@kosfunny

Multumesc mult ca ati intervenit pe problema mea, chiar apreciez. La o discutie mai amicala, reprezentantul asiguratorului mi-a spus ca el se astepta la o suma ceva mai mare pentru reparatia in regie proprie, mai exact undeva la 2.500lei. Cica asta ar fi fost valoarea reala a pagubei pentru reparatie. Valoarea asta posibil sa o fi obtinut dupa rularea unei aplicatii software specifice pe domeniul de daune auto si adaptata la legislatia curenta? Tot ce-i posibil.

Astazi m-am deplasat la reprezentantul asiguratorului si i-am spus ca nu mai pot astepta sa ma ia service-ul autorizat care are decontare directa cu ei, asa ca l-am rugat sa dea curs ofertei de plata in regie proprie si - end of story - asta a fost intr-un final (pierd eu 100EUR cu reparatia, in mod concret nu e mult 100EUR... doar ca NU E DELOC echitabil!). Macar asa castig timp si daca lucrurile merg bine cu munca, am sa-i pot recupera. Ar mai fi fost o varianta, sa actionez in judecata asiguratorul dar cica ar dura 2ani procesul si pentru 100EUR chiar nu merita. TRAIASCA tara asta, cu legile ei anti-cetatean - facute special ca sa castige ,,cei ce trebuie sa castige,, pentru ca sa le mearga bine doar lor si celor care au luat ,,ceva,, ca sa aprobe astfel de legi.

Am sa fac mâine o cerere la asigurator pe mail pentru a grabi treburile cu plata banilor in cont, tare sunt curios in cat timp vor intra banii... o sa revin aici cu noi detalii. Maine dimineata la prima ora ma duc cu masina pe rotile ei pâna la ,,meseriash,, (asa cum i-a zis colegul @jE) numai ca din pacate nu mai am ITP (ce sa vezi, a expirat... eram programat sa-l fac pe 12 Aprilie si am vorbit pentru asta acolo unde il fac eu de obicei... apoi ulterior a trebuit sa cancelez).

Multumesc tuturor colegilor care au dat un raspuns la problema mea dar si celor care au citit, nu au dat un raspuns dar au fost cu gandul bun alaturi de mine. Cu Stima.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa te sperii, poate acum e mai bine, dar mie mi-au intrat banii de la euroins dupa mai bine de 4 luni de la cerere... si asta dupa o luna de mail-uri si reclamatii scrise la csa...
Poate acum astia de la care iei tu banii dau mai repede.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sa ai grija cand duci masina sa nu te opreasca politia
ar fi culmea ghinionului sa iti iei amenda pentru ITP, daca dai de un caschetar batut in cap
Sper sa iti lucre bine spaniolul, daca zici ca ai vazut lucrari facute de el si au iesit OK, sunt sanse. Marea jmecherie va fi sa iti nimereasca culoarea (nu se poate orienta doar dupa cod, in timp nuanta se modifica, actiunea soarelui, etc). Eventual negociaza cu el si un polish, asa o sa vezi cel mai bine cum a nimerit-o (inclusiv matuirea lacului duce la perceptia unei nuante diferite).
Doamne ajuta sa iasa bine. Asteptam poze. In rest, nu uita: noi suntem de vina ca legile sunt nedrepte. Daca ne-am implica si am merge sa ii tragem de urechi pe pulifricii care cica ne reprezinta in parlament, cred ca lucrurile s-ar imbunatati major.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Va spun si ma repet...Am avut tangenta cu lumea asiguratorilor...Nu o sa se schimbe nimic pt ca interesele sunt foarte mari.CSA (Comisia Supraveghere a Asigurarilor) e formata din oameni de ai lor, si nu o sa reprezinte niciodata echitabil asiguratul in raport cu asiguratorul. E lumea lor... E stat in stat, ca biserica. Asa caaa...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
viforele, ai ceva de spus la subiect? Sau iti dai doar asa, cu parerea despre orice?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Macar cu banii s-au miscat repede. In 11 zile de la momentul cand am semnat cererea de despagubire pentru suma calculata de catre asigurator privind reparatia in regie proprie si deja au intrat banii de la ASIROM. I-am ridicat de la caseria BCR cu buletinul.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
In general cand accepti ofertele lor de rahat se misca repede cu banii ca nu cumva sa te razgandesti !
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR