Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Masina mea e pe numele fratelui meu (face 26 de ani si masina a fost ca si un cadou- am platit benzina din rezervor si l-am scos pe el si sotia lui in oras)si asigurarea va fi 931de lei pe tot anul (motor 1.6 benzina,an fabricatie 1996). Masina e pe numele lui din 2009 si a ajuns cred ca pe la B10 cu bonus malus (trebuie sa verific),nici un incident in cei 7 ani de cand masina ruleaza in tara. Tatal meu (51 de ani face anul acesta), la Passat (1.6 benzina,2001) a platit in jur de 390-400 de lei pe tot anul,asta daca imi amintesc corect,sau chiar mai putin din cauza faptului ca are impliniti 50 de ani si trece in alta categorie pentru asiguratori.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Mie mi se pare o prostie.
La 50 de ani nu mai ai aceleasi reflexe ca la 30...
Plus ca unii soferi de 50 de ani au permis de pe vremurile cand circulau 3 masini pe strada si circula ca si cand ar fi strada lor...
  • zcatalin

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Pe langa varsta, influenteaza foarte mult si localitatea, in special diferenta urban/rural, dar si intre orase sunt diferente foarte mari. Un galatean plateste mai mult decat un constantean in aceleasi conditii.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
aaa...
azi dimineata in drum spre munca era o dacie 1300 condusa de un mosulica...
dacia aia efectiv se dezmembra pe strada...
cand a pus odata o frana masina a inceput sa danseze stanga-dreapta pe strada...
in afara de faptul ca mergea pe ambele benzi ale unui drum cu 2 benzi pe sens (pe mijloc) cu 25 km/h... se facuse ditamai carnatul de masini in spatel lui (pe contrasens erau masini)...
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
jgyprime, aia e alta poveste. Grupele de risc nu se intocmesc pe baza genului asta de observatii, ci pe baze statistice...
De exemplu, mosul ala statistic e sofer excelent. Nu ia amenzi de viteza (cat crezi ca mai prinde maxim harbu'? poate 40 la vale...), nu face dauna (il ocolesc toti, ca se tem de asemenea troace), nu are accidente (nu le declara, daca loveste un stalpisor repara masina cu ciocanu', 2 capete de sarma si un trafalet cu lavabil). Deci...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
acum 5 minute cand ma intorceam din pauza de masa a trecut un mosulica pe rosu prin fata mea de m-am .... pe mine...
la mine se facuse verde de vreo 15 secunde si mai aveam inca 15...
mosii nu fac accidente pentru ca toti se feresc de ei nu pentru ca ar merge regulamentar...

parerea mea, ar trebui sa se ia in calcul si alte nereguli in afara de numarul de accidente...
ca de exemplu numarul de amenzi pentru viteza, pentru neacordare de prioritate, numarul de zile de suspendare al permisului, etc.
ca sa nu mai zic si valoarea pagubei... la urma urmei lovesti o dacie 1300 paguba e 500 de lei, lovesti un ferari numai farul e cat 1 logan nou...
adica celor predispusi la accidente...
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 691
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:Mie mi se pare o prostie.
La 50 de ani nu mai ai aceleasi reflexe ca la 30...
Plus ca unii soferi de 50 de ani au permis de pe vremurile cand circulau 3 masini pe strada si circula ca si cand ar fi strada lor...

De acord cu prima treaba, cu observatia ca la 18 ani ai reflexe, dar nu dobindite datorita experientei la volan. Multi nu-s in stare sa-si distribuie atentia intre cele 3 oglinzi , dar mai intre telefon, tigara si oglinzi.
Eu il vad pe tatal meu acum ezitind, aproape aratind dezorientare, cind prin 90 era model de relaxare la volan. Iar greselile se fac cind esti stresat/nesigur. Insa nu cred ca un sofer care conduce mai incet decit media face mai des accidente decit un tinar sofer in care colcaie adrenalina . Japca asta cu tineretea la asigurare e luata model de la UE, ca sa explice lipsa istoricului unui sofer. Pai daca el e sofer de tir de la 20 ani si la 26 are vreo 2 milioane de kilometri la activ, il bagam tot la potential risc datorita virstei?

Si eu zic ca ar trebui sa fie relativ egale evaluarile, departajarea trebuind sa se faca dupa evenimente si starea masinii.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai asta era un subiect de discutie la inputul anului, se propusese (nu mai tin minte daca asiguratorii sau asf-ul) inclusiv ca clasa de bonus/malus sa se calculeze nu doar dupa accidente, ci si dupa numarul de amenzi/bla.
Skip ads

  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Aaaaaahhh....mi a venit "manusa" topicul asta. Bine ca ai aflat acum Dn JE...parerea mea despre asiguratori. Iar am intrat in ''trepidatii'' cand le rostesc numele. Pai...maaai fratilor, regulile sunt facute de ei si cand vine vorba de respectare a lor, se ascund in spatele unor clauze. Eeee....
Atunci cand valoarea unei asigurari va fi simbolica...pt ca (ce nu stiti voi) asiguratorii se asigura la randul lor la alte firme de asigurari gigant care pot plati eventuale daune cu valori uriase. Deci atunci...putem sa vorbim de calcul corect al taxei. Atunci cand nu se mai introduc diversi coeficienti pe autoturism...si nu pe persoana, abia atnci incepe sa se curete piata.
Ce ma intereseaza pe mine ca li alta tara asigurarea este de o anunita valoare... Mie sa mi spuna functie de salariul mediu pe economie ....sa nu fie mai mult de 10%....si cu asta am spus tot. Sa se screama si sa calculeze...pana ajung la o valoare convenabila si corelabila cu salariul mediu pe economie. Ca nu conducem toti masini Ferrari...
  • Amilo2727

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Eu cand mi-am luat masina si am inscriso in februarie anul asta am facut asigurare (RCA) la Omniasig,mi se par seriosi fata de altii cred eu.
Asigurarea ma costat 1075 ron pe 12 luni.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
mi se pare scump.
dar probabil nu ai inca 30 de ani si de asta e asa de scump...
eu la masina mea am platit undeva pe la 550 de lei la groupama (de vreo 3-4 ani sunt aproape cei mai ieftini, mai jos decat gropuama sunt euroins sau astra)...
  • DANASTRA

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2017 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Buna
Nu stiu daca s-a mai discutat acest subiect in discutie, daca da imi cer scuze anticipat, dar nu am citit toate cele 30 pag ale discutiei.
Am platit si eu RCA-ul de curand si neavand ce face am vorbit cu brokerul, cam cat m-ar costa un RCA daca imi cumpar alta masina mai noua iar raspunsul a fost unul "incitant": cu 80% mai scump! Shocked ....Adica, acum am bonus mare si platesc RCA putin, bonusul este al masinii, pentru alta masina pe numele meu nu mai am bonus Mad Sa inteleg ca daca am 2 masini pe nume, pe una am un RCA cu bonus-adica sunt sofer bun iar pe cealalta nu am bonus adica sunt un sofer prost.....Solutia brokerului e sa vand masina mai veche si sa-mi transfere bonusul la masina mai noua...Personal mie mi s-a parut de rahat chestia, nu stiu, n-ar trebui ca "distinsii" asiguratori ,de ex., sa faca bonusurile pe baza CNP-ului,cel putin pentru masinile particulare nu si ptr masinile de firme unde avem alta poveste, ca doar masina veche nu merge singura pe strada si are ea bonus,asa, ca-i smechera si nu face accidente....
Bafta tuturor.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
exact asa este cum ti-a zis broker-ul
vinzi prima masina, o iei pe a 2-a si continui cu bonusul.
ai 2 masini, la a 2-a o iei de la 0 cu bonus-malus.
  • Amilo2727

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Nu stiu unde ma gandeam cand am spus de Omniasig insa este total gresit,asigurarea este pe Asirom Very Happy
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
interesanta noua politica RCA, vad ca toate firmele ofera acelasi pret la 12 luni
  • alex giani

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Astia cu asigurarile si -au luat rau de tot lumea in cap.Le scumpesc de cate doua ori pe an, gasesc anual noi metode sa stoarca cat mai multi bani si asta perfect legal iar cand Doamne fereste te loveste unu ' si nu esti vinovat iti pun o mie de piedici pentru a nu iti platii dauna.Daca ai o masina bunicica cu km putini de cateva mi de euro bune fac ei ce fac si in final tot la pret de remat ti -o evalueaza.Deci rca - taxa de protectie, e variabil si pt rovinieta doar ca pe aia romanul o plateste si nu mai maraie ca e mai ieftina.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ce e interesant la mine e ca toate politele RCA au acelasi pret pe 1 an insa la 6 luni difera preturile...
euroins si asirom au undeva putin peste jumatate din pretul pe 1 an
pe cand groupama si alianz au preturi la 6 luni mai mari cu 10-15% decat pretul pe 1 an...
ciudat...
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ce-si mai bat firmele de asigurari scula de noi,
am facut un calcul pentru un Logan 1.4 in decembrie pe un an- pret 555 lei la toti asiguratorii
refacut calcul acum 592 lei la B1 fata de 539 anul trecut la B0.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Vezi ca difera preturile de la o zi la alta, de la o ora la alta...
Si cu cat te apropii de ziua expirarii politei actuale pretul creste...
Eu de obicei pe cea noua o fac cu 1-2 saptamani inainte de expirarea celei actuale.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ala sa fie baiul ?
Polita expira in 8.01.2017
O sa verific trendul de crestere la zafira ca expira in 23 si o sa o fac abia prin martie, acum iese 848 lei/12 luni si 424 lei/ 6 luni sau 342 lei/6 luni la City, imi place pretul de la City.


Ultima modificare facuta de liberlamare la Lun 02 Jan, 2017 10:28 am
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Chestionar

Unde te-ai asigurat?
Allianz-Tiriac 0%
Generali 20%
Asirom 0%
Euroins 40%
Omniasig 20%
Groupama 0%
Uniqa 0%
City Insurance 20%
Grawe 0%
DallBogg 0%
Euro Insurance DAC 0%
Alta societate (mentionez in topic) 0%
5 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR