Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • 20lxu

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Dupa ce am citit mare parte din topic, eram curios sa vad si eu daca este tija picata, desi ma asteptam, pt ca masina clar nu trage asa cum ar trebui. Asa ca am descoperit ca nici vorba de tija la mine, nu este deloc. Culmea e ca nu am eroare. Acum intrebarea se pune in felul urmator: cum e mai bine, sa iau o galerie cu clapetele date jos si sudate dopuri, sau cu tija si clapete din metal? Noua nu vreau, pt ca am vazut cat de mult tine din ce au povestit colegii si plus e f scumpa.
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
De ce sa iei o alta galerie? Cand faci distributia faci si admisia, se demonteaza admisia, se sparg clapetele, se curata cu solutie de curatat grasimi si alte depuneri (sau metoda taranului cu flama si aer comprimat), se duce la strung, se masoara, se fac dopurile si se dopuieste. Clapete din metal, sunt asa ceva? Nu clapetele sunt vinovate ci tija si bucsile (sau ce or fi ele) clapetelor care nu mai inchid si se pierde presiune pe langa acestea.
Pana una alta, daca nu ai bani destui fa ca mine, pui clapetele pe deschis si consumi jumatate de tub de picatura peste acestea cu exceptia clapetei 3 (pe clapeta nr 3 este tija de la motoras si acolo da eroare) si ai rezolvat problema provizoriu.
  • 20lxu

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Ok, am inteles! Din pacate, distributia am schimbat-o acum o luna-2. Dar asa o sa fac, multumesc!
  • vladbv

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Salut. Are cineva vreo galerie de admisie schimbata recent, eu am refacut tija la un strungar si ieri mecanicul mi-a dat galeria de admisie jos si am curatat-o,dar mi-a pierdut o supapa care tine tija swirl,daca are cine vreuna sau vreo galerie veche cu supapa respectiva, m-ar interesa o supapa
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu era mai simplu sa dopuiesti admisia la strungar decat sa repari pseudo-tija cu ocazia demontarii galeriei?...
  • vladbv

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Deocamdata am lasat-o asa in 3 supape,de mers merge bine de cand am curatat admisia si egr-ul si am pus la loc tija, nu stiam despre problema asta eu am luat anul trecut masina din germania, e 1.9 de 150 de cai,pana acuma nu am mai avut marca opel,dupa mi a zis un prieten care a avut modelul asta sa ma uit daca are tija si a fost ok pana in ianuarie si atunci am facut-o tot asa la strungar si am pus un plastic mai slab si s-au largit gaurile din nou si a cazut dupa vreo 10000 de km si acuma am facut iar dar mi-a pierdut mecanicul o clapeta dinaceea care tine tija. tu daca le-ai anulat nu mai ai vreo supapa?
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu sunt supape, sunt clapete, e o mica mare diferenta... eu le am pe toate, nu e buba.
  • vladbv

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2016

  • Mesaj Privat
da clapeta ai dreptate pe care vine tija cu tumburusul acela in cap.oare unde pot gasi una? numai la cineva care si luat alta noua ma gandesc in rest de vanzare nu cred ca exista doarece admisia vine cu tot cu tija si acuator
Skip ads

  • Razvanocul

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Signum 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salut,
Eu am decis sa cumpar un set de reparatie tija swirl. Am gasit pe ebay la un pret super fain. Toata treaba dureaza 20 min daca esti lenes... Tija mea pur si simplu se mai tinea doar intr-un punct. Acum functioneaza super. Sunt doua variante de repair kit : una in care trebuie sa indepartezi tu partile de plastic si sa montezi acele..."bucsi"( nu stiu cum se numesc)si una in cate vine tija completa si gata pentru a fi montata. Super simplu. Daca aveti intrebari trimiteti mesaj pe privat.
Bafta!
  • cristicojo

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salutare.
Am schimbat galeria de admisie in iulie 2012. De atunci am mai facut cam 45 000 km si acum 2 saptamani a cazut tija; este si ceva mizerie, dar nu prea multa.
Cred ca totusi cea mai buna solutie este cea cu ambutisarea. Pana atunci, lipici si la drum...
Smile
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
In sfarsit am anulat tija swirl, am scos clapetele din galeria de admisie si am astupat gaurile cu dopuri din aluminiu. Am facut o tura cu masina si vad ca se comporta foarte bine> demarajul e ok (nu s a inmuiat precum credeam , ci a ramas cam la fel ca inainte) , in schimb, dupa 2500 turatie se simte clar o diferenta in bine, masina raspunde mai promt la accelerare. Dar asta si datorita faptului galeria a fost curatata de depuneri (avea ceva calamina pe pereti, dar nu prea multa) si ca aerul acum circula nestingherit prin galeria goala!
Ca si consum inca nu mi am dat seama inca, tre sa merg mai mult, dar la relanti indica 0,5.[i]
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Dupa un drum Focsani- Adjud (aprox 42 km) , cu viteza de croaziera 95-100 km/h , maxim 120 in depasiri, mi a iesit cel mai mic consum inregistrat de mine vreodata cu masina din semnatura: 4,5 % la media de 80 km/h!
Pana la urma curatarea si ambutisarea galeriei sunt cea mai buna solutie!
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Si inainte cum era consumul? Fum scotea cand era pedala la podea? Acum cum e fumul?
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Consumul era putin mai mare. Pe acelasi traseu , pe care-l fac destul de des , daca mergeam in limite legale scoteam 4,8 %.
Azi ar fi iesit chiar mai putin, dar m am bagat in cateva depasiri.... Cat despre fum, cu pedala la podea scoate ceva, ce sa zic, dar nu exagerat. In general daca merg cateva zile doar urban apoi o scot la drum intins, si trec de 4000 turatii incepe sa scoata fum, . Deh, are soft de 185 cp, iar evacuarea e goala si se curata de funingine!
Astazi am observat fum mai putin, dar e normal, intrucat galeria e curata, nu mai are funingine de unde scoate.
  • aaresis

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sper ca nu este catalogata ca reclama...Dar am gasit varianta asta..
http://olx.ro/oferta/kit-re...omeo-ID2nnK9.html

Omul spune ca rezista si 300 000 de km ..
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Rezista 300 de draci...
  • aaresis

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...ighlight=#1883720

Citeste ce a scris Sima.gabriel .... tipul locuieste in Anglia si spune ca o are de 5 luni pe masina si nu a cazut...

Hai sa nu vedem totul cu negativism..
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Ma rog, nu are rost sa va mai explic: faptul ca tija sta nu inseamna ca admisia nu e KO. Cand nu se duce tija se duc bucsile pe care sta clapeta si pierde presiune pe acolo. Ia vezi, ai mocirla sub tija?
Cea mai sigura metoda e scoaterea clapetelor sau schimbarea galeriei...
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Sustin ce a scris horaa mai sus...
  • aaresis

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
http://www.youtube.com/watch?v=mXvBdkGbjW4
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR