Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • Gabor Tiberiu

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2013

  • Mesaj Privat
In fine.... nu ma contrazic.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
petru1984 a scris:Nu,cutia ce am avut-o chipurile din fabrica avand W e cu rapoarte lungi , scurte nu-s ,anume la 4000 rot ai 100k/h.

Pai cum sa nu fie cu rapoarte scurte daca la 4000rpm ai 100km/h?

Vezi ca la F17 mai exista cutia de diesel F17(+)WR.V1 care e montata pe modelele Astra G 1.7DTi Eco sau Astra G 1.7cdti Eco, unde la 3.000rpm intr-a 5-a ai exact 140km/h. Aceste doua modele de diesel Eco au garda la sol mai mica, cauciucuri de maxim 175/70R14 (nu pe 15", sau pe 14" dar mai late) au caroserii mai usoare ele fiind mai putin ,,dotate,, ca sa zic asa, deci per total masina e mai usoara si mai aerodinamica. De aici si cosumul redus, care la modelele diesel Eco este unul ,,de ocara,, 3.6l/100km intr-a 5-a pe autostrada la o medie de 100km/h si 2.000rpm. La cum se merge in Germania pe autostrada (140km/h, sau mai mult) eu unul cutia asta F17(+)WR.V1 mi-as monta-o, de preferat in tandem cu rulmentul de presiune aferent (cumparat pe LUK).
  • petru1984

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Germania
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2016

  • Mesaj Privat
aham, aici e treaba de diesel.cred ca am gasit ceva cand soseste va anunt ce am montat cu mainile mele.
cand am timp voi posta un tutorial cu privire la cutia defecta.
cele bune.multumesc pt informatii
  • bcosmin2000

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut seria asta lunga de pe cutie e de pe masina din descriere A19012F17W419 , pentru ca eu nu am gasit seria asta si eu am ceva probleme cu cutia si sa pot cauta dupa seria asta.Ce cutie ai pus pana la urma ? merci
petru1984 a scris:Salut si bine v-am gasit.M-am informat aici , insa nu am gasit nimic concret si ma aflu intr-o situatie dificila fiindca nu am gasit nimic compatibil SH la un pret acceptabil sau rog pe cine este in masura sa-mi explice cum stau lucrurile.Voi atasa poze si toate detaliile necesare pentru a putea ajunge la un raspuns clar !Rog frumos colegii sa-mi raspunda ( uite prietene asa trebuie sa gasesti sau asta ti-e buna,ti-e compatibila) Din ce postase un coleg de aici pe nume Razvan http://www.opel-infos.de/getriebe/f17.html EU unul nu inteleg mai nimic fiindca apare un cod in *datasheet*-ul nemtesc M79, AM LE si in descrierea cu cele 3 variante tot nu mi-e clara cu ce am eu pe cutie.
Ce am inteles .. cand am schimbat kitul ambreiajul :rulmentul de presiune care vine montat pe cutie este HIDRAULIC si la montaj s-au spart 3 pana ce am gasit unul cica original marca Sachs !

Astept un raspuns,multumesc frumos!
Masina este Opel Zafira A, din 2001, benzina, motor 1796 ,cod motor z18xe, 92kw/5600-125 cai,platforma F75 !

poza 1: furca de pe trenul mobil din capatul cutiei
poza 2: seria de pe cutie mai exact : A19012F17W419
poza 3: seria de pe carcasa cutiei de viteza ,deaspura angrenajului de schimbat viteze
poza 4: inca o serie a angrenajului de schimbat viteze( 5 trepte + marsarier)


Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR