Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • bogdan89

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Tigra 1997 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Radovan_eu a scris:mai pun o poza dupa care va puteti orienta,este un motor x16xel. si pentru demontarea egr nu e nevoie sa se demonteze si galeria.



ms mult baieti... maine ma duc peste ei si le zic sa imi curete egr... si le arat eu unde e, radovan_eu, vad ca si tu ai chestia aia de am incercuit`o eu in fata acolo.maine ma duc peste ei, ii pun sa imi dea admisia jos si il gasesc eu acolo... acm ca stiu cum arata.va multumesc inca o data Very Happy
Skip ads

  • bogdan89

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Tigra 1997 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2008

  • Mesaj Privat
am fost azi la ei la service.... ceea ce am incercuit eu si ce mi`au curatat ei nu era EGR... era o supapa de vacuum..... egr este acolo unde este aratat in poza din autodata, este sub admisie... am dat admisia jos si vasul de expansiune ca sa poate ajunge la el...nu l`am mai curatat.... l`am inlocuit direct, m`a costat 650 ron cu tot cu manopera... credeti ca este mult ?
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
nou egr-ul il gaesti pe aici prin buc pe undeva pe la 500 roni.
nu cred ca ai dat mult .
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cum merge masina dupa schimbare / ce simptome aveva inainte de schimare ?
Skip ads

  • bogdan89

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Tigra 1997 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2008

  • Mesaj Privat
sincer merge mai bine ... inainte cand o acceleram si isi revenea la relantii...se subtura putin si isi revenea...acm nu mai face asa...si parca se simte ca merge mai bine ... bine,posibil sa ai aceste efecte doar prin curatarea lui...dar al meu era stricat Neutral si inca nu am avut decat 1 singur drum cu ea ca mi`a fiert apa in motor...si maine ma intorc cu ea... Sad
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
eu cred ca ar trebui sa schimbi atelieru' unde te duci tu de regula pt ca numai belele ai avut cu ei
  • bogdan89

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Tigra 1997 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2008

  • Mesaj Privat
am trebui... o sa incerc sa gasesc altul mai bun...ca sa nu ma duc la altii mai prosti
  • @dy_best

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut baieti.Am si eu tigra x1.4xe si as vrea sa ii curat valva egr.Imi puteti spune ce chei,ce solutii de curatat si cum se curata?.Din ce am vazut acea supapa din fata motorului are legatura cu egr..Astept un raspuns la intrebarile mele.ms
  • bogdan89

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Tigra 1997 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2008

  • Mesaj Privat
acea supapa din fata nu are nici o leg cu egr ... este o supapa de vacuum ... iar cat despre egr... te sfatuiesc sa nu te apuci, e fff greu de ajuns la el, la service s`au chinuit 1 ora sa il dea jos... e bagat f rau, defapt la tigra motorul este f aglomerat... e greu de ajuns la orice Razz
  • @dy_best

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Stiu unde se afla valva egr si ce trebuie sa dau jos ca sa ajung la ea.Ma intereseaza doar cum se curata cu ce solitii si ce chei trebuie.
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
bogdan89 a scris:Sal all azi fusei cu o problema la service si plecai cu alta... m`i se aprinsa chiar la service becu de la motor..o bagai pe tester si e EGR ... aia ceca sa il schimb, da imi zisara ca e 650 ron unu si le zisei sa il curete... uitati ce desfacura ei.... asta e EGR ?
masina e un opel tigra 1.6 16v.... io nu cred ca ala e egr... va rog cei care stiu...ala este?
pusei o poza sa va arat ce anume au desfacut ei


Si cum se curata supapa aia? ca nu vad cum pot sa o desfac/decapsulez.
  • spartacuscrys

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2016

  • Mesaj Privat
[/quote]
slt ala nu e egr ce au curatat ei egr se afla sub galeria de admisie ca sa intelegi mai bine se afla in stanga vasului de espansiune sub acele 4 tevi de la motor care se duc catre bord si el se afla chiar sub prima teava de langa vas l
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR