Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • astrafan257

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Am rezolvat. Placute blocate pe disc la roata stanga spate. Am schimbat placutele la roti spate si au gresat locasul pe care gliseaza sa nu mai ramana blocate. Nu aveam probleme cu glisierele care le si cumparasem. M am inteles cu magazinul de unde le am luat si le am returnat.
Skip ads

  • morpheusst

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salutare!

De curand am cumparat un Astra J si are un soi de cloncanit la denivelari. Zgomotul facut de etrieri este ceva gen fier pe fier? La mine nu este un zgomot metalic, mai mult un cloncanit. Sa fie din amortizoare?
  • baard

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2016

  • Mesaj Privat
morpheusst, la fel se aude si la mine. Am fost la EDS si mi-au propus gresare culise etrieri. Dupa operatiune s-a mai diminuat sunetul dar tot se mai aude, la denivelari, cand mergi cu viteza mica. E posibil sa fie de la amortizoare, apropo am flexride, si din ce am mai citit pe forum am vazut ca s-au mai plans si altii de acest zgomot.
  • morpheusst

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2011

  • Mesaj Privat
M-am programat la service, dar sincer nu cred ca or sa rezolve ceva, vad ca toata lumea se plange. Masina asta a fost facuta cam in graba, inacceptabil sa faca asa ceva, cand la vechiul bertone nu se auzea absolut nimic la rulare....Eu am suspensia normala, standard. Sper sa fie amortizoarele si sa scap de bocanituri. Ma asteptam ca intr-o masina relativ noua si cu putini km, sa fie liniste. Am mers cu un golf 5 si nu se compara la zgomote de rulare cu mai noul astra.....
Skip ads

  • flv525

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Buna seara,m-am batut si eu cu aceiasi problema dar am rezolvat-o de cel putin 2 luni,am schimbat suruburile de pridere cu tot cu acelea culisante(cauciuc) si de-ocamdata se prezinta foarte bine.O seara placuta.
  • morpheusst

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salut, vorbesti de flansa amortizorului? Cea care vine in "capul" amortizorului?
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Stiu ca se discuta la un moment dat despre o petitie adresata constructorului despre aceasta problema. Din pacate modelul nu mai este atat de mult in atentia cumparatorilor de autoturisme noi si sansele ca problema sa fie remediata de constructor scad. Pe mine unul, m-a scos din sarite in astia 5 ani de cand o am si as fi dispus sa mai incerc aceasta ultima posibilitate inainte de a o vinde, dar din pacate nu stiu ce ar presupune o petitie in acest sens. Mai este cineva interesat de o astfel de initiativa, care sa cunoasca cat de cat si procedurile legale?
  • morpheusst

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Baieti, la mine rezolvarea a fost schimbarea amortizoarelor. Au fost folosite tot amortizoare originale, banuiesc ca pe ulei....Nu am putut opta pentru altceva deoarce masina este in garantie.....


Sper sa va ajute si pe voi....

Numai bine!
Skip ads

  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Din ce an e masina? Sincer sa fiu, am schimbat si eu de vreo 2 ori amortizoarele in garantie, dar tot am niste zgomote care par a proveni de la culise/etrieri. Apar atunci cand este o diferenta de nivel in asfalt: cum ar fi sine de tramvai, crapaturi in asfalt, guri de canal, etc. Se aud de undeva de sub masina si se propaga foarte deranjant in caroserie.
  • morpheusst

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Masina este din 2010, dar beneficiez de garantie fiind cumparata de la dealer auto in Germania. Si eu experimentam aceleasi simptome, se auzeau niste zgomote infundate, numai la denivelari micute si cand viteza era redusa. Pe banc, amortizoarele aratau ca lucreaza foarte bine, cu toate astea, zgomotul provenea de la ele. Nu stiu ce sa zic, verifica si etrierii, in cazul meu au fost amortizoarele.....Din ce au zis cei de la service (din Germania), cica ar fi o prb cunoscuta, rezolvata la modelul cu facelift.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Au fost schimbate atat amortizoarele, cat si port etrierii (toti 4) care vin cu modelele noi de culise, dar in continuare etrierii au joc. Zgomote au fost reduse in frecventa, dar tot se aud.
  • flv525

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Buna seara,din nou am sa precizez ca si eu am avut aceiasi problema,am umblat pe la reprezentante dar degeaba nu ii gaseau absolut nimic,pana cand era sezonul sa schimb cauciucurile de iarna am comandat acelea culisante ( suruburi ) exact acelea care tin etrierii acelea prezoane care in suport si suruburile de prindere,de atunci din septembrie nu mai am nici un fel de zgomot.
Skip ads

  • nini_dintras

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salut flv525. Ne poti da mai multe detalii legate de ceea ce ai schimbat?
Ai poze sau coduri piese ?
  • flv525

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Salut nini,aceste sunt doar ca in poza este doar pentru o parte.
  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Si eu cred ca asta e solutia , cea propusa de flv525, adica trebuie schimbate suburile care tin etrierul. Daca o sa miscati de etrier o sa vedeti ca se misca cu totul ,nu mult 1 mm- maxim doi ,dar chestia asta produce zgomot la denivelari mici .
De unde pot lua si eu aceste suruburi, macar pebtru fata ca spatele nu face asa rau?
  • flv525

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Salut,le poti comanda la magazin de piese.O seara placuta tuturor!
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
@flv525: Asa arata si ale tale sau ai luat o poza de pe net? Stiu ca culisele de astra originale au capul hexagonal.
  • cosjudah

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 1.4 100cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
sunt interesat si eu. masina mea are 6 ani si 65 k km, dar la orice denivelare cat de mica parca sunt in caruta, mi-e si rusine sa le explic oamenilor din masina ce se aude... daca ne poate ajuta cineva ar fi deosebit.
  • flv525

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Exact aceiasi problema am avut si eu,mai sus am specificat ce trebuie schimbat,zici ca toata se rupe,la service nu i-au gasit nimic.Sper sa fie de folos ceea ce am postat mai sus.O zi buna tuturor!
  • flv525

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Aantonio : exact acestea din poza sunt.A mea este Opel Astra Sport Tourer 2011 2.0 CDTI.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR