Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Antara
  • bogdangmc

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Antara 2014 Z22D1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2015

  • Mesaj Privat
În privința cauciucurilor, eu mi-am cumpãrat un set de jante second-hand, originale pt. Antara; le-am gãsit la un preț foarte bun. Cele care echipau Antara modelul vechi. La mine, atât la cauciucurile de vara cat și la cele de iarna (cumpãrate de noi) am observat o uzura ciudata, dinți de fierastrau cum se mai zice. Am fost sa verific unghiul de fuga, dar era nesemnificativa diferența și am rezolvat-o. Cei de la atelier mi-au verificat presiunea în roti și aveam 2 - 2,1 atm. Ziceau ca de la presiunea slaba ar fi uzura - dinti de fierastrau - a cauciucurilor.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Deobicei uzura anvelopei tip "dinti de ferastrau" indica probleme ale suspensiei ...
  • varan

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Rechemarea vizeazã cablajul și electromotorul . Revin cu mai multe informații (nu știu dacã se schimba electromotorul sau doar se verifica).
  • Vica Mircea

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Chiar azi am schimbat cauciucurile. In cele de iarna am azot, nu aer. Presiunea este in intervalul 2,5- 2,7 bar . Nu cred ca am avut vreodata 2,2 bar. Si in cele de vara am avut ceva asemanator, poate chiar pana la 2,4 bar. Am stat la o coada pe baza de numere de 4,5 ore.
Costul 180 lei.
Cu cauciucurile nu am avut pana acum nici o problema. Din 2007 merg la o singura firma care imi vinde cauciucurile, le pune si le schimba. Am avut o singura pana la ASTRA H. Cred ca cele mai bune sunt CONTINENTAL. Costa dar merita.
Cel mai tare ma deranjeaza ca am platit dublu de cat ar fi meritat, rev.2.
Dupa data de 4 dec . voi inlocui placutele de frana, dupa care urmeaza IPT pana in 15 dec.
Skip ads

  • bogdangmc

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Antara 2014 Z22D1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Nu a fost nimeni pana acum la rechemarea care vizeazã cablaje si/sau electromotorul ? Pe mine nu m-au sunat pana acum cei de la Opel deși au zis ca o sa o facã în câteva zile. A trecut deja o sãptãmânã.
  • Vica Mircea

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Nu am primit nici o invitatie. Probabil ca este ca la scut. Am fost chemat la un an dupa ce in tara a inceput campania de inlaturare a scutului.
  • varan

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Se schimba și electromotorul .
  • bogdangmc

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Antara 2014 Z22D1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Nu a fost nimeni la campania de rechemare? Ce se schimba, doar cablaje sau și electromotorul? E complicata treaba și cat dureazã?
Skip ads

  • Vica Mircea

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2014

  • Mesaj Privat
A intrebat la reprezentanta. Nimeni nu stie nimic.
  • varan

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Eu aștept sa primeascã electromotorul si cablajele.
Rechemarea le vizeazã pe amândouã .
  • varan

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Mașinile cu cutie automata nu intra in program( nu au sistem start-stop).
  • Giulestina

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Iar am masina in service, mi s-a rupt un furtun de retur motorina de la un injector....
Campania pomenita mai sus este pentru schimbarea unui cablu de la demaror, se pune unul nou si se inveleste cu o husa de protectie, este copt!
Skip ads

  • bogdangmc

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Antara 2014 Z22D1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Așadar se schimba și electromotorul sau doar cablajele ? Eu pana în prezent nu am fost chemat în service deși i-am contactat și mi- au confirmat ca și mașina mea e vizata de rechemare. Știe cineva cam cat dureazã aceasta operațiune de schimbare a pieselor?
  • Giulestina

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
De fapt nu se schimba nimic, se pune o husa de protectie de la cablurile de curent care ies din baterie, intradevar erau jenant izolate...nu se schimba nici un electromotor lool!
Dureaza 40 de minute dar trebuie sa te programezi mai intai, altfel nu vor avea "piesele" si piesele vin cam in 5-6 zile sau chiar mai mult....niste huse de 2 lei!
  • silviu_t

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Salut,
Se pun protectii cabluri sau in unele cazuri se schimba si electromotorul, conform celor de la UnionMotors.
M-au chemat la constatare dupa Craciun, iar dupa Revelion m-au chemat sa execute lucrarea.
La mine a fost vorba doar de protectiile cablurilor. A durat 3 ore si am avut si programare. Nu cred ca lucrarea dureaza atat dar erau ei foarte aglomerati.
O zi buna!
  • Vica Mircea

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
In continuare nu am primit nici un semn din partea reprezentantei. Am sunat eu si mi-au spus ca sunt anumite loturi. Le identifica dupa nr. de sasiu. A mea nu ar intra in discutie momentan.
Pentru curiozitatea mea, as dori sa intreb daca a fost cineva in service pentru cabluri si electromotor, cu masina fabricatie dupa 2014.
  • silviu_t

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Salut,
Masina mea e din 2015. Eu in noiembrie am fost la reprezentanta pentru prima revizie.
Cand ti-au prins masina in service sunt obligati sa verifice daca sunt rechemari pentru modelul respectiv si sa te programeze daca iti gaseste modelul in lista.
Pe mine m-au anuntat de scut( le-am zis pas ca am de tabla - cumparat aftermarket) si de chestia cu sistemul start&stop.
O zi buna!
  • bogdangmc

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Antara 2014 Z22D1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Eu am cont pe my opel și inițial mi-a apãrut acolo mesaj ca exista o campanie de rechemare în service. Am sunat și mi-au spus ca într-adevãr exista o campanie care privește ceva cablaje la sistemul start-stop și o sa ma resune ei când o sa primeasca toatã documentatia cu privire la acest aspect. Asta a fost anul trecut. Nu m-au mai sunat. Am tot urmarmãrit pe my opel mesajul și anul asta a dispãrut și îmi scrie acum ca nu exista nici o campanie de rechemare pentru autoturismul meu si ca totul este ok. Încã nu am apucat sa ii sun sa întreb cum de a dispãrut mesajul de rechemare și eu nu am fost în service pentru acea campanie legata de cablajele de la start- stop.
  • bogdangmc

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Antara 2014 Z22D1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Opelul meu Antara e din decembrie 2014. Poate ca nu o fi din seriile la care se schimba cablajele. Cine știe...
  • Vica Mircea

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Cred ca asta este. A mea este din noiembrie 2014. Probabil ca loturile acestea nu fac obiectul dicutiei. Reprezentanta nu are nici un interes sa nu ne cheme, pentru ca sunt platiti pentru asta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Antara

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR