Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • AdyJulian

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2013 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Eu am uleiul de fix 1 an schimbat si 8000 km si este inca la 67%.
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Este si normal,daca ai fi avut motor diesel,altul era procentul ramas... Wink
  • alina83

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2015

  • Mesaj Privat
La 2000 de la schimbarea uleiului...mi-a aparut cheita cu cod...deci? Ce imi scapa mie? L-am resetat si astept iar sa se aprinda. Cred ca e dus senzorul sau cine stie. Dar nu am sa schimb uleiul la 2000. Precizez ca am pus GM..special pt filturu de particule.
  • loredan_f

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Este un senzor de calitate a uleiului! Ala face pakolo vrute si nevrute! Daca vretibschimbati uleiul la 8 10000km!si gataveste masina voastra iubiti o! Maibscade si de la regenerarile multiple si neefectuate corect! Motorina scumpa! De completat nu cred ca a completat nimeni ulei la motor poate a ti gasit mai mult de la regenerare!Smile schimbati uleiul pt o viata lunga si frumoasa:)
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Si pe unde e senzorul ala de calitate al uleiului? Daca ar fi asa, nici n-ar mai trebui resetat intervalul de service... ci ar sti singur ca i-ai pus ulei proaspat, nu? Ca doar monitorizeaza calitatea uleiului!
"The GM Oil Life Monitor System is not a mileage counter. It is actually a computer based software algorithm that determines when to change oil based on engine operating conditions. There is no actual oil condition sensor. Rather, the computer continuously monitors engine-operating conditions to determine when to change oil..."
  • loredan_f

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Exista un senzor calitate ulei!
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Daca ti-a intrat in cap ceva greu iti iese. Senzor calitate ulei?!? 😆😨. Daca-i pui de la Bunica ce apare pe ecran?
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
loredan_f a scris:Exista un senzor calitate ulei!

Cand il gasesti, sa ne spui si noua unde e Wink .
Skip ads

  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Eee....hai sa nu fim rai. Daca Loredan nu cunoaste destul de bine unele detalii tehnice, poate invata aici de la cei mai priceputi. Suntem si asa foarte putini posesori de Astra J activi pe forum.
  • matrafoxx

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Eu am un Astra J Sports Tourer din 2011 1.7CDTI 125HP achizitionat acum 6 luni (I-am facut schimbul de ulei si distributia cand am adus-o - adica la 148000). Acum are in jur de 157000 si imi apare 13% la ulei. De multa vreme merg la un service de incredere si mecanicul mi-a spus in felul urmator: se masoara in km perioada pana la urmatorul schimb de ulei si cea mai mica perioada se poate seta la 10000km(pare adevarat avand in vedere ca se coreleaza). Normal schimbul se face la 25-30000km dar el imi recomanda la 15-20000 maxim (avand in vedere ca merg mult prin Bucuresti). La urmatorul schimb imi va modifica perioada contorului pentru 15 sau 20000. Are logica ce zice, si la Megane 2 (vechea masina) era la fel, contoriza in functie de nr de km parcursi.
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Mie mi se pare ca e un mister cum analizeaza oil life situatia. Am mai putin de 1 an de la schimb si 12000 km. Deci nici la 10000 nici la 15000 si nici 1 an iar acum arata 2% din viata.
  • cristinaio

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Salutare,
Si eu am schimbat la un opel astra j uleiul de cateva zile si deja a ajuns la 83%.
Am circulat doar in oras, dar tot mi se pare ca a scazut prea repede procentul. Nu am mers mai mult de 200km, iar uleiul a fost schimbat cand procentul era 32%, pe la 7000km.
Aveti vreo ideea de ce?
Skip ads

  • alinex2100

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2012 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Buna, sunt nou, august 2016 cumpãr masina oil life 65% merg cu ea 3000-4000 km oil life 52% fac schimbul de ulei...dupa 2 zile oil life 89%... merg aproape 2000 km si o singura regenerare a filtrului de particule în ianuarie. Oil life 3% ...wtf ( ulei liqui moli 5l + filtre) concluzia mea dupa ce am citit pe forum si cartea tehnicã a maºini este ca al meu motor Astra j 1.7 motor cod DTR trebuie pus 5,4 litri la schimb. Atenþie mai este încã un motor tot cu 5,4 l la schimb. Deci, completez cu ulei si resetez oil life si revin cu soluþia.
  • AdyJulian

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2013 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Si cat ulei ai pus la schimb? Nu cred ca are legatura. Te-ar fi anuntat sa completezi daca era putin.
  • alinex2100

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2012 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Mda...revin, uleiul era destul nu am completat dar a intrat 5 l exact ( în carte scrie ca intrã 5,4l probabil sigur 0.4 mai erau prin baie/masina ). Am setat oil life 100% (prima oarã cand setez oil life)sa vad în cat timp scade...credeam ca se seteazã singur...
  • AdyJulian

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2013 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Deci a crescut de la 52 la 89 ℅ dupa schimbul de ulei fafa sa il resetezi, daca am inteles bine.. Interesant.
  • alinex2100

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2012 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Mda...eu nu am dat din buton(si nici mecanicul)...dar am vb.si cu mecanicul meºter ce a facut schimbul si a zis ca a încercat el si a dat (din calculator ...(mi a facut o verificare)) eu nu am resetat oil life. Dar acum am resetat si aºtept sa vad...
  • SANTIER

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Salut!

La o schimbare a uleiului intr-un service, omul a uitat sa reseteze calculatorul pe schimbul de ulei. Dupa vreo 200 km a aparut martor de "change oil" in bord. Am mers inapoi, a resetat omul calculatorul si gata, a fost ok. Acum imi da de veste ca se apropie de 10000 km si tb. sa-l schimb. Voi ce fel de ulei bagati la astra J 1.7 CDTI? 7

Multumesc!

  • protect

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 1700 denso
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Eu am bãgat original GM 5×30 Long life
  • astralhd

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Procentajul de viata al uleiului este de timp si nu are legatura cu km. parcursi , calitate sau alte bazaconii .Scade cu 8% in fiecare luna si cu 3% dupa fiecare regenerare.
Devine 0% dupa primul barem ajuns de timp 12luni sau de n.regenerari.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR