Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • adydelabv

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
sa inteleg ca a fost bun euc-ul ? Smile

numai bine
Skip ads

  • deleted-55100

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Da, este perfect Smile
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
salutare,

in curand o sa fac si eu operatiunea cu montatul proiectoarelor. si evident, va trebui sa inlocuiesc UEC-ul pt ca al meu nu stie functia. acum vin cateva intrebari (e posibil sa mai am si altele pe parcurs Smile ):

1. care sunt pasii de urmat pt demontat/montat UEC-ul? cum anume se mufeaza cablurile care vin la UEC? exista posibilitatea sa mufezi ceva gresit si sa o comiti grav?

2. nu stiu sigur 100% dar uitandu-ma prin TIS/EPC, cred ca UEC-ul are treaba si cu functionarea senzorilor de parcare si a spalatoarelor de faruri. cum anume pot identifica daca un UEC stie functiile pt proiectoare, senzori parcare si spalatoare faruri? as vrea sa iau unul complet, daca tot il schimb...cine stie ce pitici mai imi vin pe viitor si vreau sa mai fac un upgrade ceva

multumesc.
  • alywaw

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Salut prieteni si un calduros la multi ani !
Am sa apelez si eu la priceperea unora dintre voi si la amabilitatea de a incerca sa ma lamuresc si eu asupra unui aspect
am un opel vectra c din 2007 facelift de 100 cp
masina ca optiuni in afara de tot ce tine de comfort si siguranta nu prea are. mai exact perdea de airbeg-uri, clima , si in rest nu prea stiu ce sa mai spun
insa am verificat la service si in bara fata am trase mufele pt proiectoare si atarna in jos
as dori sa stiu daca cumpar proiectoare si grilele aferente daca pe masina mea este posibil instalarea acestora si ce anume implica acest lucru
am citit ce au relatat ceilalti colegi despre reusitele lor insa la opel la reprezentanta mi sa spus ca in afara de proiectoare as mai avea nevoie de releu ce trebuie pus in tablou si de bloc lumini cu buton de proiectoare asta daca nu cumva as putea folosi orice alt buton din bord pt ca am destule locasuri libere pe langa cd
multumesc mult anticipat
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
La reprezentanta ti-au zis asta cu releul?
Releul nu se pune in nici un tablou.
Pentru proiectoare nu se folosesc relee in schema originala a masinii. Sunt doar tranzistoare de putere.
Ce am facut eu si mity dar si alti colegi e pe schema originala a masinii.

Da, se poate cu un releu si un buton, dar nu vei merge pe schema originala a masinii.
Nu vei primi eroare de bec ars, nu se va aprinde indicatorul corespunzator din bord.
E o improvizatie pe scurt.
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cel mai elegant este sa schimbi UEC-ul (panoul de sigurante de langa baterie) cu unul care stie functia de proiectoare. Al tau mai mult ca sigur ca nu stie. Spun asta pt ca UEC nu e doar panou de sigurante ci si un modul care va necesita programare pt proiectoare. Se schimba f usor, se tine in 3 suruburi. Pui proiectoarele, schimbi blocul de lumini cu unul care are buton de proiectoare si faci programarea corespunzatoare. E posibil sa am eu un UEC de care ai nevoie, cam peste 10 zile
  • Cosmo1

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Salut!

Am in Vectra c 2005(Z18XEH daca nu ma insel) problema mea este urmatoarea:
Am firele cu mufe trase deja in bara,am cumparat din dezmembrari cele 2 proiectoare cu tot cu grillele aferente si becuri Philips h3,am achizitionat si blocul de lumini original de opel cu buton pt faruri ceata si dupa activarea fog lights din opcom china clone proiectoarele tot nu se aprind insa imi da eroarea de bec ars in calculatorul masini pe ambele proiectoare.am sa incerc azi sa demontez UEC sa vad daca are lipsa acele tranzistoare de care ziceau colegii pe acest topic.Initial eu ma gandeam ca trebuie vreo siguranta ceva.Mam uitat la pozele postate de voi dar UEC-ul meu difera de ce ati postat voi.Adica eu am mai multe sigurante decat cele postate pe aici.

Mentionez ca masina mea este de fapt in Vauxhall Vectra c adica cu volan pe dreapta

Multumesc anticipat daca are cineva vreo idee sau sfat
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu ai tranzistoarele.
Ori iti iei uec de pe o masina care vine cu proiectoare, ori il modifici pe al tau...
Skip ads

  • Cosmo1

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Inteleg.Faza e ca la teste cu opcom simbolul din bord se aprinde dar proiectoarele nu.am sa ma uit pe net sa vad la ce pret e.multumesc pentru raspuns
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Daca se aprinde led-ul in bord inseamna ca il ai acolo si il poti programa prezent.
Faptul ca nu se aprind proiectoarele cand dai test inseamna ca nu ajunge curent la bec din cauza lipsei tranzistoarelor de putere.
Faptul ca iti da eroare pe ambele becuri inseamna ca programarea a decurs corect in uec dar, la fel, iti lipsesc tranzistoarele de putere si un condensator / rezistenta smd prin intermediul carora electronica din UEC detecteaza becul.

Solutia e mai sus, alt UEC sau il modifici pe al tau.
  • GFlorin

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2007 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Salut tuturor
Sa nu deschid un alt topic despre aceasta problema am si eu cateva nelamuriri
Nu detin pe masina mea proiectoare bloc lumini si bine inteles tranzistorii.
Am.luat un bloc lumini cu 4 butoane dar se aprind doar ledurile din comutator poziitii faza scurta.ledurile sunt bune alimentate separat.era tarziu si nu am stat sa le verific daca primesc si curent fiecare.
Unde sa fie buba ?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu nu am inteles care e problema...
nu se aprind toate led-urile din blocul de lumini sau nu merg luminile masinii cand comuti?
Skip ads

  • GFlorin

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2007 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Nu se aprind toate ledurile din blocul de lumini
  • GFlorin

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2007 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2017

  • Mesaj Privat

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ar cam trebui sa ma uit in schema, dar parca tin minte ca toate led-urile de iluminare sunt puse un paralel si daca se aprinde unul ar trebui sa se aprinda toate.
  • GFlorin

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2007 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Inseamna ca e pus vreunu invers atunci am de treba sa le verific + - la fiecare
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
sau o fi cablajul intrerupt pe undeva...
vad ca ai niste led-uri rosii, eu tin minte ca ar trebui sa fie toate galbui...
  • GFlorin

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2007 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Pai cel care la avut inainte lea schimbat
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Inseamna ca ori nu sunt montate corect (ex invers) ori nu sunt tipul crect (sunt si cu 2 si cu 4 pini) ori sunt arse...
Ca sa le verifici, pune multimetrul pe buzzer sau pe cea mai mica rezistenta si apoi probele pe capetele led-ului. Ar trebui sa se aprinda putin cat sa fii sigur ca nu e ars.
Apoi verifici continuitatea firului de masa sa fie aceeasi cu cea a ledurilor care se aprind... In felul asta le prinzi si pe cele "invers"...
  • GFlorin

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2007 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Ledurile sunt ok toate .se aprind alimentate individual
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR