Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • RazvanRaz

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2017

  • Mesaj Privat
@byby... Nu am.asteptari sa fie cã c classe ul . Dar sa nu fie sub h la câteva aspecte. Naiba... H ul e conceput acum foarte multi ani.
Skip ads

  • OCEBE

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Doadrian a scris:
Se poate comanda ACC...


Da, dar nu-i tot aia.
  • Doadrian

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2016

  • Mesaj Privat
La ce te referi?

Rüsselsheim.  Opel is bringing the latest adaptive cruise control (ACC) technology to the compact market segment, introducing the new radar and camera-based ACC on the Astra hatchback and Sports Tourer with six-speed automatic transmission.


The latest generation ACC from Opel uses not only the radar of conventional systems, but also the Astra’s front camera to locate a vehicle ahead in the Astra’s driving lane. The system operates at speeds between 30 and 180 km/h..


http://media.gm.com/media/i...uise-control.html
  • OCEBE

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2012

  • Mesaj Privat
De ce am afirmat ca "nu-i tot aia":
- Deocamdata la cele comercializate in Ro sistemul "Opel-eye" actioneaza mai mult pasiv, adica doar semnalizeaza in bord o eventuala apropiere, nementinand singur o distanta constanta fata de cel din fata; dar da, are "collision avoidance system" pentru viteze sub 60 km/h, ideal pentru oras. Daca cei de la Opel mint in brosura de prezentare
http://www.opel.ro/autovehi...novation_opel-eye
si filmuletul asta
http://www.youtube.com/watch?v=RH_9nvG7NHc ,
atunci mint si eu.
- Sistemul anuntat de GM e conditionat de existenta cutiei automate.
Skip ads

  • wanchope

  • Mesaje scrise: 238
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Oameni buni, haideti sa n-o dam in Astra K vs alte marci/modele. La toate a scazut calitatea materialelor folosite, conceptul de maximizare a profitului nu e nou dar s-a intensificat. Opel a stiut sa ofere dotari decente la bani mai putini decat concurenta directa, mai ales cu Vw. Daca vei compara o K cu un G7 la dotari similare vei avea o diferenta de min. 2000-3000 euro. Insa sa cumperi o masina noua si sa auzi fetele de usi cum scartie, cred ca e de neacceptat. Mai nou, dimineata,.la prima frana se aud placutele pe spate de zici ca am tamburi, chestii care la H nu le-am trait. Sau sa vezi ca masina vine cu lichid de racire sub nivel minim, sa te astepti sa se incalzeasca repede si sa nu fie asa, in oras mai ales si la temperaturi scazute, sunt lucruri care nu sunt in regula la o masina noua, chiar daca vorbim de Logan. 17-18000 euro nu sunt bani putini pentru majoritatea populatiei din RO. Motorul de 1.4 mie mi se pare ok, consuma cam mult in oras dar asta-i Bucurestiul,.aglomerat si plin de gropi. Si eu am ales K pt ca mi s-a lipit de suflet mai intai,.apoi de buzunar:)). Spor la alegere si drumuri bune!
  • Doadrian

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2016

  • Mesaj Privat
OCEBE a scris:De ce am afirmat ca "nu-i tot aia":
- Deocamdata la cele comercializate in Ro sistemul "Opel-eye" actioneaza mai mult pasiv, adica doar semnalizeaza in bord o eventuala apropiere, nementinand singur o distanta constanta fata de cel din fata; dar da, are "collision avoidance system" pentru viteze sub 60 km/h, ideal pentru oras. Daca cei de la Opel mint in brosura de prezentare
http://www.opel.ro/autovehi...novation_opel-eye
si filmuletul asta
http://www.youtube.com/watch?v=RH_9nvG7NHc ,
atunci mint si eu.
- Sistemul anuntat de GM e conditionat de existenta cutiei automate.


Tempomatul Adaptiv este ceea ce am aratat in link-ul de mai sus. Este disponibil optional la pretul de 800 euro, daca nu ma insel. Faptul ca este conditionat de cutia automata este altceva, dar asta nu inseamna ca nu exista. Oricum cred ca, pe cutie manuala, functionarea este destul de limitata. Nu imi dau seama cum ar functiona correct cu manuala cand, pe autostrada, trebuie sa reduca viteza de la 140 la 60, de exemplu, dupa care trebuie sa accelereze la loc la 140, caz in care at fi necesara o retrogradare,

Ceea ce ai zis mai sus este corect, sistemul oferit standard se bazeaza doar pe camera nu si pe radar.
Mi-ar fi placut si mie sa command aceasta dotare mai mult pentru sistemul de franare de urgenta (bazat oe radar nupe camera) dar pretul exagerat de 800 de euro silimitarea de care vorbeam mai sus m-au facut sa renunt.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
De ce nu se poate compara cu alte marci? Sunt de acord sa nu se transforme acest topic intr-o analiza comparativa, dar pe orice forum vei gasi astfel de comparatii intre marci. Pentru cei care vor un hatch nou cu un buget de 20k, mi se pare cel putin corect sa putem compara cu marcile care ofera modele in aceasta suma din segment. Daca tot a venit vorba de G7, cei 2-3k diferenta sunt sigur ca se regasesc in alta parte nu neaparat in gadget-uri, probabil calitatea materialelor, lipsa anumitor zgomote etc. Stand si analizand putin situatia de la lansarea modelului, au promovat cu mare tam-tam faptul ca au redus greutatea masinii cu 150 kg fata de J, cand concurenta era deja in jurul valorii de 1300-1350 kg. Si cu ce compromisuri au facut asta: reducerea capacitatii rezervorului, eliminarea tobei de mijloc si trasarea unei tevi drepte pana la toba finala, eliminarea puntii Watt's etc. si nu in folosirea unor materiale mai usoare/rezistente. La urmatoarea generatie ce vor mai spune, ca au eliminat complet toate zgomotele trenului de rulare? Nu mi se pare corect fata de clienti.

Ca sa nu mai lungesc vorba si sa nu deteriorez calitatea informatiilor, voi concluziona ca toate modelele mentionate mai sus merita testate. Astra K e o masina draguta, cu neajunsurile ei, iar cei care se vor orienta catre ea trebuie sa le cunoasca pentru a lua o decizie in cunostinta de cauza.
  • RazvanRaz

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Personal nu m-ar deranja anumite zgomote de la suspensie. Dar mi-a dat senzatia ca-mi pica fetele de usi ... da-o naiba.
Skip ads

  • wanchope

  • Mesaje scrise: 238
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Fetele de usi pot pica,.sa nu pice altceva Smile))) Glumeam! Cred ca GM a presimtit/premeditat ca va vinde Opel catre PSA-Citroen (nu s-a hotarat inca) asa poate vom avea parte de suspensie independenta pe spate. Cel putin la modelele urmatoare sau la faceliftul K...
  • RManuel

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Vã stresam cu problema mea: zgomot puntea fațã, similar cu o trusã de scule scãpatã pe jos. La sfatul unui prieten am mers cu ea la Opel Fundeni. Problemã rezolvatã: șuruburile de la pivoți nu erau strânse, din fabricã. Dupã rezolvare, pentru prima datã de când o am, se simte ca o mașinã veritabilã. A mai rãmas zgomotul produs de fețele de uși. 😀
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 238
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Wow! Suruburi nestranse la pivoti, astia au luat-o razna? Asta cu fetele de usi o am si eu, o sa fac o vizita in service sa vad daca se rezolva ceva, mai ales ca mi-a aparut un tremur la motor mai ales cand motorul e cald. Nu stiu de la ce poate fi...
  • RManuel

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Wanchope, acum cu venirea cãldurii nu prea se mai aud zgomotele din uși, semn cã s-au dilatat plasticele. Am rãmas doar cu zgomot la frânare, pe puntea spate. Cred cã am ceva mizerie acolo, deși am spalat-o de mai multe ori, insistandu-se în locul cu pricina. Și face așa tot timpul, nu doar la primele frânãri. Și se mai aude și pocnetul ãla la plecare, ca și cum aș avea roțile prinse în gheațã.
Skip ads

  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
@RManuel: Avea joc? Se simtea cand au verificat cu mana sau doar cand au pus cheia si-au dat seama ca mai merg stranse?
  • DANASTRA

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2017 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
RManuel a scris:Wanchope, acum cu venirea cãldurii nu prea se mai aud zgomotele din usi, semn cã s-au dilatat plasticele. Am rãmas doar cu zgomot la frânare, pe puntea spate. Cred cã am ceva mizerie acolo, desi am spalat-o de mai multe ori, insistandu-se în locul cu pricina. Si face asa tot timpul, nu doar la primele frânãri. Si se mai aude si pocnetul ãla la plecare, ca si cum as avea rotile prinse în gheatã.


Si a mea are un zgomot ,fashait mai bine zis, la franare, dar la mine se aude mai mult in fata.... in schimb nu am auzit niciodata faimoasele zgomote in usi, nici cand a fost frig si nici acum ca e mai cald.
  • RManuel

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Aantonio avea joc care producea zgomotul acela. Dar nu se vedea cu ochiul liber, dovadã cã cei de la Cãlãrași nu au observat nimic. Era vorba cam de 2 ture de șurub. Cred cã la cheie au simțit. Nu am stat lângã ei, cã aveam treabã prin București.
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 238
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Oficial: PSA a achizitionat Opel de la GM. O fi bine, o fi rau?
  • florin23i

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2010

  • Mesaj Privat
E bine, numai ca va trebui sa va dati jos emblema de opel si sa lipiti un leu!
Smile))
  • RManuel

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2017

  • Mesaj Privat
@wanchope: salut! Ai rezolvat ceva cu zgomotul din uºi? Smile
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 238
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Nop. Incerc sa ajung cu ea in service. Scartie ca naiba...plus am un trancanit pe fata, cred ca sunt bucsile de la bascula. Incepe sa ma streseze masina asta, nu ma asteptam...
  • RManuel

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Ok. Mulþumesc. Sper sã rezolvi! Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR