Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • AlexDmi

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Eu recomand in continuare Mobius Action Cam Smile Este cat o bricheta de mare, sta in permanenta in spatele oglinzii, pe suportul senzorului de ploaie. Am lipit suportul camerei direct cu poxipol, iar firul a fost tras din panoul de sigurante din stanga. Sta ca aici: https://www.clubopel.com/vie...p=1808596#1808596 De un an si ceva nu am avut probleme cu ea, sta si filmeaza linistita, nu ma chinui nici cu dat jos, nici cu montat.
Skip ads

  • mariuseek

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Eu folosesc alcoolul acesta, e alcool etilic http://www.pictorshop.ro/ro...paign=direct_link
Nu mai stiu cat am dat pe el, l-am luat de la un magazin de prin cartier, dar sticla arata la fel ca in likul de mai sus.
Am avut experiente si cu alte tipuri de alcool tehnic care dupa evaporare parca lasau ceva reziuduu usor uleios.
In linkul tau e alcool izopropilic care e si mai bun pentru degresat. Pentru rezultate bune sa stergi cu hartie, eventual hartie care nu lasa scame, retine mai bine mizeria, nu cu carpa.
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. As avea o intrebare la cei prezenti pe CO. Cine a facut comanda la Dx.com (site indicat de cineva aici ) de produse , in cat timp a ajuns comanda si care sunt procedurile de ridicare a acestora. Ideea este ca pe 26 dec. 2016 am dat comanda la ei de o camera auto si am facut plata prin online . Vad ca pana in prezent nu am primit nici un raspuns de la ei cu toate ca banii si i-au tras ( cam 120 dolari). Multumesc anticipat.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu chinezii nu lucra in ianuarie... eu am primit de la dx si mi-a venit acasa/posta in aproximativ 2-3 saptamani dar totusi, nu ai primit cod de urmarire la acesti bani?
Skip ads

  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Am primit un cod de vreo 18 cifre. Voi inta in cont sa vad care e situatia . Ms deodata de informatie.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Incearca sa urmesti codul aici http://www.track-trace.com/post
  • DANASTRA

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2017 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
mariuseek a scris:Am montat un Mio MiVue C320, inregistare full hd, senzor G, fara GPS. A fost achizitionata cu o reducere semnificativa si cred ca inca se mai gaseste la pret bun. Calitatea filmarii e buna atat ziua cat si noaptea, salveaza fisere de dimensiuni mici (5 minute cam 450 mb), dimensiuni reduse (am montat-o in spatele retrovizoarei si abia se vede). Vine cu cablu lung ce permite "ascunderea" usoara a acestuia pana la priza.
M-am ferit de ieftineli chinezesti care nu fac nimic de calitate din cea ce promit, plus ca sunt sanse mari ca dupa o perioada scurta sa nu mai functioneze.


aceeasi camera folosesc si eu de vreo luna, confirm spusele colegului, sunt multumit de ea.
  • AlexDmi

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
aflorii nicusor a scris:Salutare tuturor. As avea o intrebare la cei prezenti pe CO. Cine a facut comanda la Dx.com (site indicat de cineva aici ) de produse , in cat timp a ajuns comanda si care sunt procedurile de ridicare a acestora. Ideea este ca pe 26 dec. 2016 am dat comanda la ei de o camera auto si am facut plata prin online . Vad ca pana in prezent nu am primit nici un raspuns de la ei cu toate ca banii si i-au tras ( cam 120 dolari). Multumesc anticipat.


Pai nu prea ai ce raspuns sa primesti de la ei, o sa-ti faca update cu tracking numberul comenzii cand au trimis-o. Tracking number are de obicei vreo 13 caractere, de forma RS735542045NL (variaza literele in functie de serviciul cu care le trimit), daca ai comandat prin posta simpla. Daca e cu DHL sau alte nebunii, nu stiu, eu am folosit mereu posta simpla Smile. Ca durata de livrare, am dat comanda pe 9.12, a ajuns in Romania pe 16.12, a stat la BSI (vama) de pe 16 pana pe 11.01, am ridicat pachetul de abia azi. Proceduri de ridicare - depinde cum ti-au declarat valoarea. Daca ti-au pus toti cei 120$ pe factura, o sa-ti vina la oficiul vamal si va fi nevoie sa platesti TVA 19%. Daca ti-au pus pana in 10-15$ si au declarat-o ca parts sau gift, ai sanse sa-ti ajunga la oficiul postal de la domiciliu si sa nu platesti nimic.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nu are legatura valoarea coletului sau ca e gift sau parts cu oficiul postal unde ajunge acesta...
daca e trimis din afara UE ajunge la oficiul postal comun cu vama.
daca e trimis din UE, ajunge la oficiul postal la care e arondata adresa de destinatie (din cartier sa zic asa).
indiferent ca e 1 $ sau 1.000.000 $, regula de mai sus se aplica.

iar regula cu taxele e urmatoarele:
pana in 10 euro nu platesti nimic.
intre 10 si 150 de euro platesti TVA
peste 150 de euro platesti si vama si TVA.
exista insa posibilitatea ca indiferent de valoarea trecuta pe colet, vamesul sa-ti ceara dovada platii pentru produs (paypal, extras de cont, etc).
daca nu aduci asa ceva, vamesul o sa scoata o lista de preturi si o sa te puna sa platesti vama la o valoare la care cred ei ca este valoarea reala a produsului, valoare insa care este peste valoarea platita de tine...
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
AlexDmi a scris:
aflorii nicusor a scris:Salutare tuturor. As avea o intrebare la cei prezenti pe CO. Cine a facut comanda la Dx.com (site indicat de cineva aici ) de produse , in cat timp a ajuns comanda si care sunt procedurile de ridicare a acestora. Ideea este ca pe 26 dec. 2016 am dat comanda la ei de o camera auto si am facut plata prin online . Vad ca pana in prezent nu am primit nici un raspuns de la ei cu toate ca banii si i-au tras ( cam 120 dolari). Multumesc anticipat.


Pai nu prea ai ce raspuns sa primesti de la ei, o sa-ti faca update cu tracking numberul comenzii cand au trimis-o. Tracking number are de obicei vreo 13 caractere, de forma RS735542045NL (variaza literele in functie de serviciul cu care le trimit), daca ai comandat prin posta simpla. Daca e cu DHL sau alte nebunii, nu stiu, eu am folosit mereu posta simpla Smile. Ca durata de livrare, am dat comanda pe 9.12, a ajuns in Romania pe 16.12, a stat la BSI (vama) de pe 16 pana pe 11.01, am ridicat pachetul de abia azi. Proceduri de ridicare - depinde cum ti-au declarat valoarea. Daca ti-au pus toti cei 120$ pe factura, o sa-ti vina la oficiul vamal si va fi nevoie sa platesti TVA 19%. Daca ti-au pus pana in 10-15$ si au declarat-o ca parts sau gift, ai sanse sa-ti ajunga la oficiul postal de la domiciliu si sa nu platesti nimic.


In momentul cand a ajuns la vama ai fost anuntat in vreun fel sau ai mers direct la ei si ai intrebat de colet. Eu am codul de tranport si-mi zice ca ete intrat in tara de pe 05.01.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Ar trebui sa primesti un aviz de ridicare a pachetului... dar daca urmaresti codul iti zice cand ajunge la posta. A nu se confunda BSI romania cu posta nr xy vamala... poti ridica pachetul si fara aviz daca stii codul de urmarire sau ceva de genul
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
aflorii nicusor a scris:
AlexDmi a scris:
aflorii nicusor a scris:Salutare tuturor. As avea o intrebare la cei prezenti pe CO. Cine a facut comanda la Dx.com (site indicat de cineva aici ) de produse , in cat timp a ajuns comanda si care sunt procedurile de ridicare a acestora. Ideea este ca pe 26 dec. 2016 am dat comanda la ei de o camera auto si am facut plata prin online . Vad ca pana in prezent nu am primit nici un raspuns de la ei cu toate ca banii si i-au tras ( cam 120 dolari). Multumesc anticipat.


Pai nu prea ai ce raspuns sa primesti de la ei, o sa-ti faca update cu tracking numberul comenzii cand au trimis-o. Tracking number are de obicei vreo 13 caractere, de forma RS735542045NL (variaza literele in functie de serviciul cu care le trimit), daca ai comandat prin posta simpla. Daca e cu DHL sau alte nebunii, nu stiu, eu am folosit mereu posta simpla Smile. Ca durata de livrare, am dat comanda pe 9.12, a ajuns in Romania pe 16.12, a stat la BSI (vama) de pe 16 pana pe 11.01, am ridicat pachetul de abia azi. Proceduri de ridicare - depinde cum ti-au declarat valoarea. Daca ti-au pus toti cei 120$ pe factura, o sa-ti vina la oficiul vamal si va fi nevoie sa platesti TVA 19%. Daca ti-au pus pana in 10-15$ si au declarat-o ca parts sau gift, ai sanse sa-ti ajunga la oficiul postal de la domiciliu si sa nu platesti nimic.


In momentul cand a ajuns la vama ai fost anuntat in vreun fel sau ai mers direct la ei si ai intrebat de colet. Eu am codul de tranport si-mi zice ca ete intrat in tara de pe 05.01.


In mod normal, cand ajunge la oficiul postal cu vama de care apartii, ar trebui sa primesti un aviz postal de instiintare. Faptul ca e intrat in tara din 05.01, nu e foarte relevant, ala se refera, deobicei la pctul de intrare inRO(BSI Bucuresti uzual), daca esti din provincie, mai dureaza ceva pana ajunge la oficiul postal apartinator si inca ceva pana se prelucreaza datele de intrare ale coletului si apoi avizarea ta (nu stiu cum e prin alte parti, dar in \Timisoara e jale cu prelucrarea, e un singur oficiu postal cu 2 functionari care proceseaza mii de colete, nu exagerez, ca deh Posta Romana, vai de steaua lor..).
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
La fel este si in oradea la posta vamala; 2 oameni, dar macar acum au pus un orar decent. In 2014 era jale, lucrau 2 zile pe saptamana la ridicari de colete internationale cu orar de genul 12-14... acum au 9-13 respectiv 12-18
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
In Timisoara, au program bun, 08-13(sau 14) zilnic L-V, dar ce folos, volumul este extrem de mare, deseori cozile se masoara in zeci de persoane, uneori spre suta sau peste ...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Azi am ridicat 2 colete de la vama, in 20 de minute plecam si pot sa zic ca am stat 10 minute cat s-a certat vamesul cu unu care avea nu stiu ce ierburi si ala zicea ca nu sunt ierburi ci plante medicinale dar nu are acte la ele...
Alta data am stat 2 ore pentru un colet...
Depinde de noroc...
  • AlexDmi

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:nu are legatura valoarea coletului sau ca e gift sau parts cu oficiul postal unde ajunge acesta...
daca e trimis din afara UE ajunge la oficiul postal comun cu vama.
daca e trimis din UE, ajunge la oficiul postal la care e arondata adresa de destinatie (din cartier sa zic asa).
indiferent ca e 1 $ sau 1.000.000 $, regula de mai sus se aplica..


Legat de unde ajung - nu este regula asta. Iti pot arata cate pachete din China mi-au ajuns la OP din cartier, fara vama Smile. Si vorbesc de pachete de diferite valori, nu mai tin minte care erau valorile declarate ce-i drept. Dar ultimul care a ajuns la posta de cartier era o baterie externa de pe Ali pe care am platit 19$. Inclusiv camera mea auto, care costa vreo 70$, a ajuns la posta de cartier.

O chestie pe care am aflat-o ieri si care cred ca ajuta - puteti imputernici Posta Romana sa intermedieze aceste tranzactii vamale. Vi-l aduc la posta de cartier si aveti de platit taxele pe care oricum le-ati plati. Costa vreo 20 de lei serviciul asta. Din cate inteleg, functioneaza doar in Bucuresti si IF acum, dar poate extind pe viitor. Mai multe detalii aici https://www.posta-romana.ro/...soane-fizice.html

@aflorii nicusor - cand a ajuns la oficiul postal am primit aviz in cutia postala. Statusul "Intrat in tara" nu e relevant, dupa cum am zis, al meu a intrat in tara pe 16.12 si de abia ieri am reusit sa-l ridic. Trebuie sa treaca de acel "in prelucrare". Uite cum arata trackingul detaliat pentru pachetul meu:

2017-01-19 12:00 Bucuresti 5 of, Predat la destinatar
2017-01-12 11:02 Bucuresti 5 of, Avizat
2017-01-08 08:23 Bucuresti BSI (c, m, e), In prelucrare
2017-01-08 02:14 Bucuresti BSI (c, m, e), Primit de la expeditor
2017-01-06 02:39 Bucuresti BSI (c, m, e), Sosit in Romania
2017-01-06 04:39 The item has been processed in the country of destination
2016-12-16 16:58 The item has arrived in the country of destination
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu iti garantez ca gresesti.
coletele care vin din afara UE se vamuiesc indiferent de valoare (chiar azi am ridicat de la vama un colet de 1 $)
coletele care vin din UE nu se vamuiesc (si am primit acasa chiar si in cutia postala colete trimise din anglia sau germania, dar pe punga / cutie scria ca vin din china, dar aveau pe undeva o stampila de UK).

faptul ca chinezul trimite un palet cu colete mici la care chinezul plateste vama modica prin olanda sau anglia si de acolo le pune la posta si-ti ajunge tie la posta de cartier e alta treaba...
  • AlexDmi

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Posibil sa faca ce zici tu acolo. Dar nu este problema mea, in definitiv. Eu vad unde le primesc, nu ce manevre face chinezul Smile
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
uite ca am gasit si legea:
https://www.customs.ro/calat...diate-prin-colete
punctul B se aplica...
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
AlexDmi a scris:Posibil sa faca ce zici tu acolo. Dar nu este problema mea, in definitiv. Eu vad unde le primesc, nu ce manevre face chinezul Smile


Confirm ca am patit la fel de cateva ori (putine, oricum), sa primesc colete(mici/usoare) de China direct la OP apartinator(fara vama) si nu am sesizat sa fi facut chinezul vreun artificiu ... Eu banuiesc ca si la PR mai gresesc la triere ... Alteori, am sesizat ca pachetul e venit via Suedia, Belgia/Olanda si chiar Elvetia!
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR