Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Diagnoza cum s-a facut? cu un tester sau prin metoda pseudoagrafa? Trebuie vazut care din eroari sant prezente de aceea ar fi bine ca sa fie sterse si apoi vazut care apar din nou. P0340 este ce-a mai grava, asta poate fi si cauza P0130, verificati distributia, starea senzorului si a cablajului aferent senzorului.
Skip ads

  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
De ce se spune "pseudoagrafa",cand in realitate e pur si simplu "agrafa"...S-ar putea spune "sunt-agrafa" (shunt) (eventual) Smile
  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Precizare.... metoda agrafa se face la modelele mai vechi ,prin a face o punte intre anumiti pini in mufa de diagnostigare si apoi citirea eroarei din clipirea martorului din bord. Pseudoagrafa este denumirea citiri eroarei la modelele mai noi prin apasarea pedalelor de acceleratie si frana.
  • miraflor2007

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Combo 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Buna seara. Postez aici problema mea. Sper sa nu deranjez pe nimeni si sa primesc in raspuns.
Este normal ca-n momentul cand maneta schimbatorului este in marsarier sa fie current pe fire (stanga, dreapta) iar daca se scoate maneta schimbatorului din marsarier sa fie masa?
Skip ads

  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Pe care fire?
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
miraflor2007 a scris:Buna seara. Postez aici problema mea. Sper sa nu deranjez pe nimeni si sa primesc in raspuns.
Este normal ca-n momentul cand maneta schimbatorului este in marsarier sa fie current pe fire (stanga, dreapta) iar daca se scoate maneta schimbatorului din marsarier sa fie masa?

Eu banuiesc (ghicesc) ca te referi la firele ce alimenteaza becurile de marshe arriere.
Nu e masa,ci e rezistenta becurilor de marche arriere,care e foarte mica si e aproape de 0...dar nu e.Cand se aprind becurile,e normal sa fie tensiune de 12V pe fire si ...curent prin fire si becuri...aprox 1.75A prin fiecare bec de 21W.
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Si eu presupun la fel, dar prefer sa nu mai ghicesc raspunsuri la intrebarile incomplete.
Cand e cuplat pe mers inapoi, schimbatorul inchide circuitul dintre plusul bateriei, becuri si masa iar becurile se aprind. Cand schimbatorul e in pozitie normala, circuitul e deschis si pe ramura de la becuri la schimbator vei gasi masa.
Nu trebuie sa fie un fir direct legat la caroserie ca sa aiba masa, si daca ai un consumator pe el tot masa este.
  • miraflor2007

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Combo 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Ok, am inteles si merci pentru raspuns danut32. Asa ma gandeam si eu c-ar fi logic, sa fie un circuit care se deschide si inchide de maneta schimbatorului de viteze. Acum, va rog ma sfatuiti cum sa procedez pt a avea masa la priza pentru remorca? Eu ma gandesc sa leg firul alb de la priza direct pe un surub de la masina.
http://3.bp.blogspot.com/-I...a+auto+7+fire.JPG
Skip ads

  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Merge, doar sa ai grija sa faca masa ca lumea si sa nu se oxideze in timp. Masa e aceeasi oriude o legi la caroserie.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
miraflor2007 a scris:. Acum, va rog ma sfatuiti cum sa procedez pt a avea masa la priza pentru remorca? Eu ma gandesc sa leg firul alb de la priza direct pe un surub de la masina.

Poti lega masa si la un surub,dar trebuie sa faca bine contact.Ideal ar fi sa fie curatata vopseaua la locul de contact al papucului (nu prea e bine)...Dar:
In manunchiul de fire care vine la lampile spate,exista un fir de masa,al instalatiei masinii.Trebuie doar sa-l gasesti si sa te legi de el...dar nu cu creion de tensiune.Se lucreaza cu un multimetru.E 10-15 lei unul simplu,ieftin si totusi foarte util.Iti recomand sa te conectezi la cablul care vine la lampa din stanga.Oricum,tot la acel manunchi trebuie sa legi si celelalte fire pentru priza remorcii (pozitii,stopuri frana,marsarier Smile ,semnalizari (gasesti firul pt dreapta).Daca ai schema electrica (o gasesti pe net),vezi si culorile firelor.
Succes!
  • miraflor2007

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Combo 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
  • DCosmin

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2017

  • Mesaj Privat
S.a facut prin tester si totusi la ce se refera eroarea P0340? Cat de grava ii nu ma speriati ca ma gandesc sa o vand 😂😂😂
Skip ads

  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Este o eroare de pozitia ax came, dar cauzele pot fi mai multe de exemplu izolatie dusa pe undeva. Cauta pe forum si ai sa gasesti tot ce trebuie despre asta, ai caseta in dreapta-sus.
  • DCosmin

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos o intrebare ? Daca trebuie schimbate piesele la ce banuti ajung ? ☺
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
La ce piese te referi?
Senzorul ax came (daca ala o fi de vina) costa intre 150-300 RON, depinde de producator si stare (nou sau SH).
Contactele de la senzori si sonda lambda le-ai curatat ? I-ai dat vreo doi pumni in bord asa, de control poate se mai sting din becuri?
  • DCosmin

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2017

  • Mesaj Privat
De la sonda lambda nu se mai aprinde becu numa masina cu cheita 😂 de la cheie imobilizator defect ....trebuie sa o mai pun odata pe tester sa vedem ca iam schimbat tot ce trebuia schimbat sonde filtre ulei acuma nush distributia ii pe lant aia nam schimbato ...
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Distributia ar trebui sa te coste pana in 1500 RON piesele, manopera depinde. Este topic dedicat, am postat si o lista de piese acolo, uite pagina 1: https://www.clubopel.com/vie...94&highlight=

Imobilizatorul se poate schimba daca e defect, si se programeaza ECU sa-l recunoasca. Este topic dedicat si pentru asa ceva, probabil aici: https://www.clubopel.com/vie...=5788&start=0


PS: trece-ti masina la profil, ca sa vedem mai usor ce masina ai. Stai cu mouse-ul deasupra iconitei de profil din stanga la cineva, si ai sa vezi ca scrie masina - la tine nu.
  • DCosmin

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Opel corsa c din 2003 1.2 benzina 55 kw 75hp ☺
  • ToXicLi0N

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Pe corsa C a mea ( 1.3 CDTI 2004 ) nu functioneaza bricheta (nici becul din jurul ei), am curato azi crezand ca din cauza ca e murdara nu merge dar degeaba. Poate fi problema de la siguranta ? Dar nu stiu care siguranta e pentru bricheta.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Verifica F 24,F25 Daca sunt bune,vezi sa nu fie deconectata masa de la bricheta (firul de masa),ca atunci nu merge nici bricheta si nici beculetul ei.
La pagina 1 a acestui topic ai toate schemele electrice.Bricheta e la Diagrama 8...multumiri lui @Stefan Tolos pentru scheme!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR