Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 699
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Cel mai bine este sa vedem vascozitatile din specificatii , nu clasele de vascozitate . Fac pariu ca orice 5w50 este mai gros la rece ca un 5w40 si la fel ca un 10W40 . Eu nu as pune 5w50.
Skip ads

  • nosphy

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Un 5w50 este un ulei f aditivat pt zone calde Spania Maroc etc dar si pt motoare turate, are punct de curgere bun deci e bun si iarna. Nu confundati densitatea cu vascozitatea. E un ulei mult mai bun decât 5w40 HC iar decât 10w40 nici nu se compara. Pt 1.8 cu care se merge turat este excelent.
  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 699
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Usor off topic :
Densitatea este raportul dintre masa si volum , nu are legatura cu vascozitatea , cine a adus asta in discutie ?

Eu am zis doar ca atunci cand alegem un ulei sa nu ne bazam doar pe SAE ci sa citim specificatiile . Ce am zis gresit ? ca doar nu putem ghici punctul de curgere , flash point-ul ,etc doar din SAE .
  • gyenes

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira z1.8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
oleoblitz pulsar progress 5w50.cand e incins motorul meu ,e mai silentios cu acest tip de ulei.chiar se aude diferenta zic eu...ma repet fiecare cu ale lui!


Ultima modificare facuta de gyenes la Sam 12 Nov, 2016 4:03 pm
Skip ads

  • gyenes

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira z1.8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Incepe cu 5 deci e bun si pentru noi, iar 50 ala poate e un 40-45 real deci....e bun si pentru noi😎😎😎acum trebuie sa schimb si tot acelasi ulei voi folosi.
  • vichy

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1998 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
http://oil-change.info/vaux...ine-oil-capacity/
  • vichy

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1998 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
http://www.ro.commaoil.com/...12/vrn/print:true
  • danip

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Am cumparat de curand un opel astra h, 1,6 benzina si vreau sa-i fac schimbul de ulei... Vad ca recomandati uleiul GM... Vad ca e si ieftin, asta m-a surprins...Am gasit 10w40 la 5litri...87 lei... E posibil? Inca ceva...4 litri trebuie?
Skip ads

  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 699
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
@danip Salut ! Nu prea cred ca e asa recomandat GM 10W40 , in nici un caz pt motorul tau . Alege un 0/5 W40 sintetic .
  • danip

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Am bagat derja 10w40... De ce nu ar fii recomandat? Masina are 200000 de km teoretic...in bord...ca practic e adusa din Germania de samsari
  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 699
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Pt ca e gros si semisintetic. Si daca are 200 000 ce ? Doar starea motorului spune daca e uzat sau nu . Iar daca ai unele probleme la segmenti si simeringuri , de ce sa grabesti si uzura celorlalte componente + depuneri in motor ? In cazul asta solutia e repararea , nu punand ulei slab .
A mea are 225 000 si merg pe 0/5 W40 ( iarna 0 , vara 5 , desi ar merge f bine cu oricare , oricand) si mai vede si talpa la greu .
Fara suparare , nu as pune 10w40 nici daca mi-l da cineva cadou . Dar e doar o parere , fiecare foloseste ce ulei vrea .
Numai bine !
  • Popescu Valentin

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Salut dragi colegi,

la mine a sosit momentul, cand trebuie sa ii fac revizia la draga mea, Laura Smile (asa am alintat eu micul meu trocarici, Astra H 1.7 cdti Z17DTL fara Fap)

Am insa nevoie de ajutorul vostru. La capitotul de filte, imi este totul clar. am cumparat filtru aer+filtru ulei+filtru combustibil, noi si de origine GM. Voi schimba si busonul de scurgere de la baia de ulei, asa just in case.


Problemele apar la ulei. Masinuta are 130.000 km si a primit numai Castrol Edge Titanium 5W30, pana acuma. Am eu pata pusa, sa ii pun 5W40, de acuma in colo, pt a avea o ungere mai buna vara.

Nu stiu insa ce ulei sa ii cumpar. Ar fi 2 variante. Rog ajutorul vostru in a alege una

Varianta 1: Castrol EDGE TITANIUM FST 5W-40 5 Liter
http://www.ebay.de/itm/like...amp;ul_noapp=true
Mecanicul meu ma tot bate la cap, ca degeaba este dexos si acreditat GM, cica acestu ulei este pt VW cu pompe diuze..... Sad

Varianta 2: Castrol Magnatec Diesel 5W-40 DPF 5L
http://www.duw-tuner.de/oel...dICFYU_GwodWXwAGg

Pot sa bag ulei pt DPF, daca masina mea nu are filtru de particule?

Nu vreau sa bag uleiul dexos 5w30 original GM. Vreau Castrol neaparat

Multumesc pt ajutor, sunt inca nou in lumea Opel, but I luv my Astra Smile
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Poti pune orice. Daca treci la 5W40, mergi pe varianta 1. Edge e peste magnatec. Cel putin la nivel de fișa.
  • Popescu Valentin

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Asa am sa fac. Multumesc pt sfaturi. Exista vreu mod sau vreun numar din codul de bare de pe bidonul de ulei, care sa ma ajute sa aflu daca este original sau contrafacut?

Tot citesc aici pe forum anume cum Castrol ar fi cel mai contrafacut ulei..... si ca daca cumpar din Ro uleiul, sa iau Mobil1 sau Liqui Molly

O fi asa sau....sunt doar zvonuri de parcari?
  • djcioc

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Dupa 2-3 ani de cand am vazut discutiile despre Polytron pe celelalte topicuri (acum inchise), voi ce parere aveti despre el?
Eu pe vectra B - 2001 - Z18XE, am avut initial Motul, a cam consumat din el, dar a si curs pe la niste garnituri si a trebuit sa completez cu vreo 3L in aproape 13000 Km.
Apoi am folosit Polytron 10W40 (cel cu ambalajul neagru, l-am pus in iulie 2016 si am mers cu el 11000 Km).
Am pus 4.3 L si am scos cam 3.8. 500 ml in 11000 km mi se pare extraordinar, am si GPL pe masina.
Acum am pus tot Polytron, dar cel din varianta noua cu ambalajul gri, vom vedea.
Ca diferenta dintre cel vechi si cel nou, in afara de faptul ca cel vechi este mai inchis la culoare (nu ma refer la cel folosit), motorul este acum mai zgomotos la turatii mari. Si nu o zic doar din "ureche", ci am inregistrat cu telefonul din exact acelasi loc, inainte si dupa schimb. Smile
Si sincer...nu-mi place sunetul pe care il face daca merg cu el turat la 6000...

Ma gandesc ca urmatorul sa fie un pic de Liqui Moly.
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Salutare oameni buni !

Vin si eu cu o rugaminte pentru raspunsurile voastre la urmatoarea dilema:
Tinand cont urmatoarele:
1. Masina are 11.700 Km, si schimbul a fost la 11.000 (GM 5W30, fiind in garantie...recomandat de ei cu tarie..), si:
2. tot la 11.000 am montat instalatie GPL(in reprezentanta, tot in garantie Smile ) - ceea ce adauga o temperatura de ardere un pic mai mare pt GPL.
3. Din ce vad in manual nu se specifica DECAT temperatura "ambianta" MINIMA...nu vad nicio recomandare pentru temperaturi ambiante MAXIME.
4. Opel recomanda sus si tare 5W30 dexos2, pt toate tarile din Europa, chiar si pt cele cu clima mai calda decat la noi (Italia, Spania,Portugalia)

>> Intrebarea si dilema mea este daca acest 5w30 va fi suficeint la vara cand noi vom avea 35+ grade la umbra, si cu GPL ? <<

Stiu ca 5W40 are niste aditivi in plus, care POT produce unele reziduri/depuneri in plus in motor, fata de 5W30 care e mai "curat" in exploatare - ceea ce ar favoriza 5W30 in plus fata de faptul ca Opel il recomanda obsedant - DAR oare o rezista la vara? Pana la ce temperaturi merge 5W30, si 5W40?
Nu as vrea sa folosesc 5W40 decat daca nu este sufucient 5W30.

Motorul este B16XER, norma EURO6 pentru care manualul spune asa:
"Toate þãrile din Europa cu interval de service european(incluse si cele cu clima mai calda, Italia, Spania, Portugalia):
Temperatura mediului ambiant Motoare pe benzinã ºi diesel:
pânã la -25°C SAE 5W-30 sau SAE 5W-40
sub -25°C SAE 0W-30 sau SAE 0W-40
"În cazul în care calitatea dexos nu este disponibilã, puteþi folosi max. 1 litru de ulei de motor calitatea ACEA C3 o singurã datã între douã schimburi de ulei."

Multumesc pentru raspunsuri si drumuri bune!
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Scrie clar in cartea tehnica 5W30 SAU 5W40.
Eu de ani buni am bagat atat in Astra H ( +180.000km ) cat si in recentul Astra J - 5W40, si nu am avut nicio pb in acest sens.
Important e sa fie norma de ulei corespunzatoare motorului, si sunt destule uleiuri bune in afara de GM pe care le poti baga in motor. Depinde de preferinte, pret, etc Smile
Important e sa schimbi uleiul la timp
Eu mi-am facut o regula, si la 10.000km il schimb fara sa stau pe ganduri. Mai ales ca circul destul si prin oras.
Stiam un mecanic, care pentru drumurile de romania avea regula celor 3:
Schimb la 7.500km, daca te plimbi putin, si o arzi doar/foarte mult prin oras
Schimb la 10.000km, un schimb normal/indicat de ulei
Schimb la 15.000km, maxim, unde preponderente sunt drumurile extraurbane din Romania.

Sincer, stau si ma intreb, la intretinerea de afara, oare cum arata uleiul ala dupa 30.000km, fie chiar si rulaje de autostrada? Smile
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns ska.

Spui bine, intr-adevar. Dar daca magandesc sa raman la 5W30...ma gandesc pt un singur considerent- e mai putin aditivat si fiind vorba de norma EURO6 ma astept la ceva mai multa "catalizare"/"filtrare" - in plus, pe partea de evacuare - care ar duce-o mai bine cu 5W30, care produce reziduri mai mici decat 5W40. Insa ma tem ca va trebui sa trec la 5W40 la vara, datorita mai mult a plusului de temperatura adus de GPL...ma gandesc ca se face ciorba la 40 de grade atmosferice..

Care ar fi totusi limitele de temperatura pentru 5W30 ?

Drumuri bune!
  • florin38

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2002 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Daca te ajuta cu ceva eu folosesc 5w30 motor 2.2 dti 300.000 km in Spania, fac schimbul la 25.000 , nu consuma ulei iar in afara faptului ca este negru (tipic motoarelor diesel) se mentine destul de bine calitativ. Precizes ca foarte rar trec de 3000 de turatii,in general merg intre 2000-2500.
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspunsuri!
Daca tot am facut schimbul acum 3 saptamani, voi tine GM-ul 5W30 pana la sfarsitul lui Iunie, apoi trec pe 5W40...Aral High Tronic 5W40 (daca am certitudinea ca gasesc original, facut in Germania) sau Motul 8100 X-clean 5W40 (la fel, doar daca gasesc made in FR si nu e nesimtit de scump) + filtru original GM.
Ca si observetie, GM-ul are acum approx 700Km de la schimb si 3 saptamani, cu mers 90% pe GPL...si este inca auriu deschis, de abia il vad pe joja. Cel vechi, logic era negru inainte de schimb, mers doar pe benzina, uleiul venit cu ea din fabrica.
Ce magazine recomandati pt consumabile originale?
Drumuri bune!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Chestionar

Ce ulei folositi?
GM 27%
Valvoline 6%
Castrol 16%
Mobil1 10%
Motul 11%
Ravenol 5%
Liqui Moly 8%
Shell 1%
Aral 4%
Total/Elf 0%
Wolf 2%
Fuchs 0%
Eneos 0%
Q8 0%
Havoline 0%
Schaeffer/RedLine/Bardahl/Renewable/Amsoil/Penrite, etc 1%
Altele 2%
369 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR