Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • nosphy

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2016

  • Mesaj Privat
245 cai parca era ala pe benzina biturbo si 215 cel diesel biturbo
ma refer la anul 2011-2012 cand a aparut insignia biturbo
Skip ads

  • preafericitul

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Salut,

Caut de cateva zile ca un turbat si nu gasesc informatii despre Opel Insignia Sports Tourer 195 cai, 4x4 automat. An fabricatie 2013.
Va rog sa imi spuneti si mie daca aveti sau daca stiti:
1. Consum real in oras
2. Consum real mixt
3. Consum real extraurban
4. Probleme grave ( ce va supara)
5. Costuri intretinere - mari sau nu
6. Cutia are dumblu ambreiaj? Te rogi de ea in depasiri?

Multumesc anticipat,
Preafericitul Smile
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salutare. Avand in vedere ca detin Vectra de 9 ani m-am gandit ca cel tarziu la anu sa o schimb cu o Insignia. Sotia mea ar dori sa luam o Insignia din 2014. Tot uitandu-ma pe internet observ ca marea majoritate sunt diesel si ceva Biturbo printre ele. Acum vine intrebarea. Cei ce detin aceasta motorizare ar putea sa ne scrie daca au avut vreo problema si care a fost costul reparatiei?
Multumesc pentru in eventual raspuns.
  • jonnz

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2015 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Salut, daca permite bugetul, eu ti-as sugera diesel-ul de 170 de cai. E o generatie noua de motoare, din 2015. Din aceeasi generație face parte si cel de 1.6 diesel si 136 cai.
Cel de 170 de cai are acelasi cuplu ca si biturbo, de 400
nm.
Gasesti pe net foarte multe informatii, aici pe forum, mai deloc.
Skip ads

  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Stiu gama de motorizari. De citit am citit pe net, am vazut video si din Germania, Rusia,etc. Bugetul cred ca va fi undeva la 14000euro( atat am dat si pe Vectra acum 9 ani). Very Happy . Nu doresc sa dau mai mult de atat. Ideea e ca acel biturbo imi face cu ochiul, dar nici cel de 170 nu m-at deranja. Banuiesc ca informatiile pe forum sunt mai putine fiindca ori n-au mai cumparat oamenii Insignia si s-au reorientat, fie n-au avut problem cu ele:D.
  • jonnz

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2015 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Sunt si eu fost posesor de Vectra C 1.9 150hp - buna masina...uneor mi-e dor de ea, cre'ca ma loveste melancolia.
Am trecut de la rubrica Vectra C, la Insignia, si ce sa vezi, aici mai toata lumea vorbeste despre problemele aparute la Insignia. Putini sunt cei care o apreciaza cu adevarat. Si e si normal, avand in vedere ca multi au cumparat masini de la samsari.
Insignia nu e ca Vectra C, de altfel, masinile nou aparute nu mai sunt ca cele vechi. Ai un feeling ca interesul lor principal a fost sa reduca cheltuielile.
Eu am Insignia cumparata noua. Acum are 30000km. S-au schimbat discurile si placutele pe spate pe garantie, a fost un lot prost. In rest e ok, dar nu sunt sigur ca n-o sa mai apara nimic, asta e senzatia pe care mi-o ofera. Dar asta e valabil pentru mai toate marcile, azi..
Am scris destul, un sfat iti ofer: testeaza mult inainte de achizitie, vezi si competitia, Mondeo, Superb..acum depinde si de gusturi. Eu am luat Insignia pentru ca mi se potrivea. Dar cred ca Mondeo si Superb sunt masini mai bune.
  • sadcozma

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2016 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Informatiile sunt putine pentru ca masinile cu motorul asta (170 CP) sunt putine - motorul fiind unul de generatie noua (sfarsitul lui 2015). Unu la mana nu stiu cate masini au fost vandute cu motorul asta si doi la mana, fiind noi, e dubios tare daca s-ar strica asa repede - asta sigur s-ar vedea pe forum imediat (daca nu zice nimeni nimic probabil e de bine). Si eu am Insignia noua, cumparata de aproape 1 an cu 15K km la momentul asta si nu am ce sa ii reprosez... ca e noua si inca nu s-a stricat nimic Smile Motorul e ala de 170CP si e cuplata la cutia automata AF40. E ok, imi fac treaba cu ea, nu imi e frica sa depasesc dar mi-as face si un remap pentru mai mult / pentru siguranta - are totusi 2 tone masina (ST, pe talon undeva la 1850 kg + combustibil + sofer)
Oricum, testeaza si alte masini (marci). Conteaza si suma de bani si starea masinii si multe altele.

Uite, de asta vara, pe autostrada, la 1300KM - de la 130km/h in a 6-a (bagaje + familie). Trage liniar, depasesti linistit - eu sunt multumit
http://www.youtube.com/watch?v=ZeZGcsxLlJo
  • jonnz

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2015 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Remap si eu as face, da' pierd garantia. Eu am 140cp, la mine s-ar merita. La tine, cuplu mai mare de 400 nm nu duce cutia, iar de la 170cp la 190cp, nu vad prea mare diferenta.
Revenind la subiect, eu nu cred ca biturbo e o alegere potrivita. Nu degeaba au renuntat la el. Acu gasesti "Whisper" de 1.6 si 136cp, si 2.0 si 170cp. Oricum o sa iasa Insignia B si o sa mai scada preturile.
Skip ads

  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos de raspunsuri. Eu nu compar Vectra C cu Insignia si nici nu am de gand sa o fac. Demers in insignia am mers si-am si condus 2.0 de 130. Are un vecin si a fost cu mine in Grecia in concediu in 2015. Acolo am si condus-o si mi-a placut foarte mult. Masina lui o are de noua de la dibas. Ideea e ca as lua benzinar caci nici nu merg foarte mult, dar nu prea gasesc la noi, tocmai de aceea m-am uitat si la acest biturbo sau cel de 170. Preponderent merg mai mult in oras si foarte putin. Vactra are in prezent aproape 120000km in 11ani. Oricum am sa caut la vremea respectiva mai amanuntit si categoric am sa ma uit si spre alte marci. Passat parca nu as vrea, dar superb doar ultimul model imi place. Imi place foarte mult designul celor de la Opel cu ce au facut un Facelift. Despre lansarea Insignia noua am urmarit destul, si clar ma astept sa duca la o scadere a preturilor la facelift, dar vsi la a mea va scade pretul Very Happy. Poate am sa prind atunci ceva benzinar pe stoc la reprezentante de la astea facelift la un pret bun asa cum a fost cu Vectra cand deja se vindeau Insignia. Mi-aduc aminte in 2009 de o Vectra ca a fost la super pret de vreo 12800 euro, 1.8 140cp nou nouta echipare Elegance+xenon, culoare neagra, ca era ultima la Dibas Ploiesti. Asa ma gandesc ca prind ceva benzinar fie si la peste 14000, dar macar o iau noua.
  • jonnz

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2015 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Benzina gasesti doar turbo, 1.4 140cp (am facut test drive, nu recomand) si 1.6 170cp.
La cati km faci, mai bine mergi pe benzina. Mazda 6 iti sugerez, 2.0 benzina. Sau Honda Accord, chiar daca e model mai vechi. Japonezele sunt sfinte Smile
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Motorul de 1.6 170 doresc sa-l am pe masina. La noi n-am gasit deocamdata decat 1 singura masina pe benzina si aia cu acest motor. undeva la Otopeni. Sper ca pana la anu' sa mai fie aduse, daca nu merg in Germania. Imi face cu ochiu si cel de 2.0 dar parca e prea puternic la 250cp, ptr ce-mi trebuie mie.
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
jonnz a scris:Remap si eu as face, da' pierd garantia. Eu am 140cp, la mine s-ar merita. La tine, cuplu mai mare de 400 nm nu duce cutia, iar de la 170cp la 190cp, nu vad prea mare diferenta.

http://www.opel-infos.de/getriebe/af40.html - aici zice ca AF40 duce (de fabrica) pana la 450nm.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/AWTF-80_SC - iar aici zice de 440nm.
sap si eu, tot in vederea resoftarii unui A20DTH Smile
Skip ads

  • jonnz

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2015 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Ma gandeam ca e la fel ca la manuala, care duce 400nm. Si din cate stiam, "baietii" cu remapu' nu recomanda peste 400nm.
Da' oricum mai ai si tu de asteptat pana ce-o sa poti face remap. Cati ani e garantia in Romania ? La mine e 5 ani..deci mai e cale lunga, nici nu stiu daca apuca 5 ani in posesia mea Smile
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
2 ani. urmeaza sa iasa, daca nu cumva a iesit deja.
Extinderea de garantie de "fabrica" se face doar in primele 6 luni parca? sau ceva de genul
Oricum, acum pot sa-i fac extindere prin MARSH, si e cam 600EUR pe 2 ani. Inca ma mai gandesc.

Cam la toate firmele de tuning mai serioase, A20DTH de 160/165cp urca intre 195-210cp si 420-450nm la Stage 1.
  • sadcozma

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2016 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Duce in 450NM cutia automata. Am vorbit cu EDS pentru remapare B20DTH si pana la 450 nm se face remaparea. Daca ai cutie manuala, pe facebuk-ul celor de la EDS DE am vazut ca l-au dus pana in 500 NM (vorbesc in continuare de B20DTH + cutie manuala). Garantia nu cred ca o pierzi, pentru ca se face prin mufa (fara interventie fizica) si ... 1 la mana nu iti sta nimeni sa iti verificare harta; 2 la mana daca totusi iti este frica si iti cade ceva inainte sa te duci la reprezentata pui harta initiala si there fixed Smile
LE : poti sa imi dai mai multe detalii te rog despre MARSH ?
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
http://www.opel.autoerebus....10a-8a75cc625b9f/

http://www.opel.autoerebus....a23-64d593a82bd9/

aici gasesti ceva detalii...

Am un tabel primit de la Opel pentru masina mea, in speta, dar nu stiu cum sa-l atasez, cu ce include fiecare tip de asigurare ( AMAE, 5STELE, Ptrain )

+1 an – 310 eur TVA inclus
+2 ani – 598 eur TVA inclus

Pachetul AMAE (ALL MECHANICAL AND ELECTRICAL)
  • sadcozma

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2016 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Mersi frumos
  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
sadcozma a scris:Duce in 450NM cutia automata. Am vorbit cu EDS pentru remapare B20DTH si pana la 450 nm se face remaparea. Daca ai cutie manuala, pe facebuk-ul celor de la EDS DE am vazut ca l-au dus pana in 500 NM (vorbesc in continuare de B20DTH + cutie manuala).

Ce gluma.
  • sadcozma

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2016 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Care e gluma din alea 2 fraze?
  • omefro

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Ca o cutie in care producatorul recomanda un cuplu maxim de 440nm, vine tunerul si zice ca merge 450nm, ca doar am facut noi si e treaba buna! Superb.
Stiu ca mi se va spune ca acel cuplu nu e folosit constant, etc., dar chiar si asa.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR