Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • kartys

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Da..la km nici nu ma gandeam Smile
Skip ads

  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Corsa mea din 1994 (din semnatura),cand am luat-o eu,in 2010 (avea 16 ani),avea pe bord 92.000km Smile...Acum,dupa 7 ani are 151.000km...or fi reali? dar merge excelent,nu mananca ulei,consumul de benzina e ca in carte...Singurul lucru ma determina sa renunt la ea,e faptul ca rugineste.Totul depinde si de noroc,dar si sa stii sa verifici cate ceva cand vizionezi o masina de vanzare,sau,sa mergi cu cineva care stie la ce sa se uite.
La acea Astra din link,eu am observat ca nu are climatronic,nu are comenzi pe volan,nu are proiectoare de ceata (fata)(si nici butonul pe bord).Daca are scaune din piele,de ce are huse pe ele? In rest,in poze arata bine...trebuie vazuta de aproape,testata,etcNu stiu cum a vazut DanCuciureanu ca a fost lovita si chiar as fi interesat sa ne spuna si noua,el avand multa experienta in domeniu.
  • kartys

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Masina ar fi pentru taica-miu, ma gandeam sa inlocuiesc opelul astra pe care-l conduce acum, unul din 95, aflat la el din 2002, o masina care a fost excelenta. Asa ca nu am nevoie de climatronic sau de comenzi pe volan, dar as dori o masina cat de cat inchegata si din pacate pe aici prin iasi numai peste epave sudate am dat..bine, prezentate ca fiind impecabile Smile
  • dr_agosh82

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Vezi ca e cam teapa ... astra h fata de astra f, e un gunoi, eu regret schimbarea facuta, mai bine orienteaza-te spre altceva. Recent a trebuit sa schimb un bec de faza scurta ... sa vezi belea ce greu se schimba si te si murdaresti tot. Filtrul de polen la fel, ai de dat jos torpedoul apoi de facut acrobatii la bagat noul filtru care are o pozitie extrem de ciudata. Portbagajul se deschide doar electric, nu mai are yala mecanica. Cutia de viteze, daca e 6 trepe, M32, alta belea. In interior nu ai unde sa pui o cutie de suc sau pahar de cafea, nu ai unde sa pui actele.
Skip ads

  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Dragos,eu cred ca exagerezi.Cum sa compari H cu F?...Intre ele mai e si Astra G,o masina foarte buna,care s-a fabricat pana in 2008-9.Aveam de gand sa iau o G (gasisem din 2008),totusi am optat pentru H din 2006.Astra G e depasita "moral".Are acelasi bord si comenzi ca si Corsa B din '94 pe care o am inca...si de care am fost si sunt foarte multumit,dar...n-are aia,aia,etc.
Ai dreptate cu schimbarea becurilor si a filtrului,dar sa stii ca toate firmele au facut magaria asta la masinile mai recente,adica sa fie mai complicat de schimbat un bec,pentru ca cei multi sa mearga la service pentru orice fleac...Totusi,becurile din spate se schimba extraordinar de simplu...
...La Corsa B,ca sa schimbi termostatul,trebuie sa demontezi distributia!..ce parere ai?
  • dr_agosh82

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2011

  • Mesaj Privat
E vorba de motor cu schimbatul termostatului ... am avut motor xxxNZ la care a trebuit schimbat termostatul si stiu ca se da jos distributia, dar asta s-a intimplat cind masina avea vreo 170.000 km, no problem, in schimb cite filtre si becuri schimbi in aceiasi km ? Astra F, avea in usa de torpedo 2 suporturi de pahar si in parasolar loc pentru acte. Adica au eliminat la H niste lucruri elemntare care trebuie sa le aiba orice masina si au adaugat tot felul de sisteme si functii inutile care nu le foloseste nimeni (citi au nevoie de oglinzi si lumini in parasolar ? sau lumina la clapetele de unde deschizi usa din interior). Nici bateria la telecomanda inchiderii nu poti s-o schimbi simplu ca orice baterie, ai procedura in manual pentru asta. Rabatatul banchetelor ... stau aiurea si trebuie sa apesi pe buton si ca sa le ridici.
A, si cel mai tare m-am enervat recent, am venit cu masina in Romania si dupa vreo 2 saptamini a inceput sa trancane ceva. Cind ma duc la mecanic la constatare, contatam ca-s bucsele ala brat, dar e rupt si un arc (la F, vechi de 19 ani nu mi s-au mai rupt arcurile) si trebuie schimbate si flansele la amortizoare. Buun, las masina si ma suna mecanicul ca trebuie schimbate si amortizoarele, ca cele vechi nu mai pot fi demontate, piulitele de prindere de sus nu se mai puteau desface de ruginite ce erau. Imi pare rau ca n-am facut poze si eu nu-mi explic cum au putut sa rugineasca in halul ala piulite aflate sub capota, nici alea de la pivoti sau alte chestii pe dedesubt unde bate apa nu ruginesc asa.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Pai si atunci, daca alea de la bucsi nu ruginesc, oare nu-ti pui semne de intrebare legate de masina care ai luat-o?
Nu ma refer la h-uri in general ci la masina ta...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
danpet a scris:Nu stiu cum a vazut DanCuciureanu ca a fost lovita si chiar as fi interesat sa ne spuna si noua,el avand multa experienta in domeniu.

Diferenta de culoare si luft, oricum pe spate a mai sters putin bara.
Masina este cosmetizata, faruri cu polish, volan imbracat in piele de Nea Caisa, pe jos reclame fix cum fac samsarii, degeaba ai airbag in scaun daca pui husa si sub ea cine stie ce gasesti...distributia garantat e gata si nu este ieftina la Z14XEP etc...
Skip ads

  • dr_agosh82

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2011

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:Pai si atunci, daca alea de la bucsi nu ruginesc, oare nu-ti pui semne de intrebare legate de masina care ai luat-o?
Nu ma refer la h-uri in general ci la masina ta...

Da, am luat o masina proasta si prost proiectata, astra h, dupa experienta buna avuta cu astra f. Nu cred ca numai la mine e problema, dar cum acuma lumea doar duce masina in service si vine si plateste si o ia fara sa intrebe sau sa i se spuna de ce a costat atit ... Stergatoarele ai vazut unde sunt pozitionate ? Daca ingheata peste noapte trebuie sa le dezgheti cu feonul, ca incalzirea de la masina nu bate pe ele. Sunt niste chestii simple si vizibile pe care nu au fost in stare sa le prevada, ce sa mai prevada ei ca curge apa si sta pe piulitele de la amortizoare ? Sau daca a plouat, cind deschizi capota iti curge apa in cap sau pe baterie sau pe cutia cu sigurante. Sa mai zic si ca ai nevoie de 3 maini ca sa pui lichid de parbriz, capacul de la rezervor vine inapoi si nu mai poti turna.
  • Nannah

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Buna seara, bine v-am gasit,

Sunt de ceva timp in cautarea unei masini, prima mea masina, ceva pe benzina, maxim 1.6 - in 4.000 - 4.500 euro, iar prima dragoste este Opelul...
Am urmarit ceva direct de la proprietar, unic, daca se putea...

Acum am doua variante:

a) https://www.olx.ro/oferta/va...6-kw-ID8dQoZ.html - dupa prima "vizionare" mi-a lasat o impresie ok, interiorul ingrijit.
La exterior.. ii lipsesc niste capace de pe acoperis, am inteles ca a avut portbagaj sau erau pentru un eventual portbagaj, dar masina fiind rulata destul de mult timp prin Bucuresti, a ramas fara respectivele chestii.
Pe miercuri am stabilit sa o vada niste persoane mai competente - eu fiind fata, nu am nicio tangenta cu departamentul ala si nu vreau sa ma trezesc vorbind.

b) https://www.olx.ro/oferta/op...ra-h-ID866hB.html - teoretic am pe cineva in Bv care ar putea sa o verifice in prima faza, si ulterior sa imi spuna daca merita sa fac drumul pana acolo si inapoi, dar practic nu prea s-a putut stabili cu doamna cand, cum, unde ar putea fi vazuta masina... iar asta imi da de banuit

Ma cam streseaza pretul primei variante, fiind foarte la limita bugetului si lipsa capacelor de pe partea superioara a masinii a), dar cine stie ce catastrofa ma asteapta la b)...

Dilema: sa optez pt prima varianta, sau sa mai astept in ideea in care se va ivi o alta masina/voi reusi sa o vad pe cea de la varianta b)?

Va multumesc anticipat.
  • kartys

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Prima mi se pare ca a fost lovita partea din spate....
  • Nannah

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2017

  • Mesaj Privat
O sã arunc o privire mai atentã la aspectul ãsta data viitoare când o vãd... Pozele puse pe net, nu o avantajeazã cã și nea Caisã, putea sã le facã mai pe soare, mai într-o zonã mai spaþioasã... ÃŽn fine...

Acum mi-a mai tulburat cineva existenþa cu o chestie... decât cu 125k km în RO, mai bine 200k km în DE... dar unde gãsești așa ceva, cu km verificabili...
Skip ads

  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nannah,din experientele mele (am 2 masini S/H -cele din semnatura):
Prima:Corsa B,adusa din Germania,eu i-am pus numere rosii.Avea 92.000km pe bord si 16 ani de mers prin Germ.Smile neverificabili.Acum are 24 de ani si merge perfect,nu mananca ulei,consumul de benzina e cel din carte.Nu am bagat bani in reparatii...ma rog,sume foarte mici.Nu as renunta la ea,dar,o mananca rugina...asa ca am luat-o pe a doua,asta iarna,in decembrie:
Astra H din 2006.Prima inmatriculare-in Ro (luata de la reprezentanta).Eu sunt al 3-lea proprietar,restul au fost femei.Pe bord arata 70.000km.La reprezentanta! mi-au spus ca nu pot verifica km reali (m-am mirat),la fel si la un service unde am platit 90 Lei pentru o testare,inainte de a o cumpara...Avea multe probleme pe care eu le consider fleacuri,reparabile la un pret rezonabil si pe rand,masina fiind perfect functionala si cu ITP valabil pana in 2018.Multe din ele le-am rezolvat deja.
Fiind deja inmatriculata (si fara taxa de poluare),inscrierea m-a costat doar 37 Lei (am pastrat numerele vechi,care erau in stare perfecta si nu vroiam preferentiale)...si n-a fost nevoie sa mai merg la RAR (ca pentru o masina adusa din afara).
Am luat-o cu 2.600E (inclus si comisionul intermediarului/agentului de vanzare).Gasisem pe net,masini care pareau in stare mai prezentabila,dar la peste 3.500E.
Atentie la ce dotari are masina! A mea are Climatronic (mai bun decat simplu A/C),comenzi volan,proiectoare de ceata fata,oglinzi incalzite...Pilot automat i-am pus de curand (180Lei...montat de mine Smile ).
Cea rosie,din primul link seamana leit cu a mea,dar nu are climatronic,are in schimb incalzire in scaune si nu spune nimic de comenzi volan,pilot automat...nu a pus poze cu interiorul...de ce? Trebuie vazuta si intrebat de amanunte...negociat pretul(?)
Sfatul meu e sa cauti ceva de 1.4 (90CP).Consum mai mic,RCA si impozit mai mici,puterea e suficienta pentru cine nu face curse.
Neaparat,sa mergi cu cineva care se pricepe,sa verifice daca nu mananca ulei (se uita la teava de esapament),daca nu curg lichide din motor,sa asculte cum suna motorul (la rece si la cald),etc...Si daca o duci la un service pentru o testare,sa mergi si cu cineva priceput la masini.
Succes si sa ne tii la curent.
Masina mea:

  • kartys

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Mie mi se pare ca linia la portierele de pe spate nu e continua, dar intr-adevar pozele sunt destul de aiurea. Si nu ca ar fi ceva f grav daca a avut o portiera botita, dar sa nu fi fost ceva mai grav...oricum, mergi cu cineva care se pricepe si la fata locului se vede mai bine.
  • Nannah

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Crap, de la 2.600 la 4.500, mi se pare cam mare diferenþa...
ÃŽn banii aia, primesc și 4 roþi de vara...
Deși nu înteleg de ce nu a pus poze din interior, mașina aratã excelent...
Zice cã are pilot automat, unic proprietar, dacã avea și senzori de parcare...

Totuși nenea cu care am vorbit ne spunea cã acum e înmatriculata pe numele fiului sãu... și are nr de București, încã un aspect pe care trebuie sã îl lãmuresc.

La acte, nu m-am uitat prima oarã când am vazut-o, urmând sã aprofundam la urmãtoarea vizitã. El spune cã are fiscalul, dar aș vrea ceva fresh + nu îmi e clar cum o scoate el de la impozit dacã mașina e în Galaþi, înmatriculata pe București, cu proprietarul e in București...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
senzorii de parcare sunt 70-100 de lei setul aftermarket si sunt ok...
plus ca daca nu aveam gauri in bara ma gandeam sa nu mai pun deloc...
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
de sters
  • deleted-117474

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Salut. Am si eu o rugaminte. Mecanica mea este extrem de slaba si am un buget de 4000E. M-am orientat spre Astra H GTC. Ma puteti ajuta cu niste informatii in legatura cu ea? Ce pica, ce nu pica, ce coduri de motor sunt bune, la ce ar trebui sa ma uit in momentul in care ma duc sa vad o masina?

Evident, fiind pe langa mecanica, o sa o duc la un mecanic in momentul cand voi restrange lista la 2-3 masini, dar pana atunci, tot o sa trebuiasca sa vad mai multe si as vrea sa stiu la ce anume sa ma uit. Fiind un buget cam mic, evident, o sa fie cam veche masina. As vrea daca se poate, ca informatiile sa fie despre modelul pe benzina. Nu dispun in viitorul apropiat de repararea turbinei in cazul in care pica.

Va multumesc anticipat.

Later edit: Nu stiu daca GTC are si motoare sub 1.6, dar ca preferinte personala, as vrea o masina cu motor 1.6-1.8. Cel de 2l cred ca totusi ar avea un consum cam mare pt oras. Nu intentionez sa o trec pe GPL.
  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Orice benzinar la Astra H consuma mult in oras.
Eu am cel mai mic motor - 1.4 si am in oras consumul in jur de 9-10, chiar si 11 iarna.

Cauta o masina cel putin 2009 si sa nu aiba mai mult de 130 000 de km.
  • deleted-117474

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Deja mi se invart ochii dupa raspunsul tau. 2009 minim la 4000E? Exista asa ceva? Am gasit una singura pe net care se invarte la banii astia, fix din 2009.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR