Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@bimbambum - interfata avea probleme hw. am resuscitat 3 in ultima saptamana!
Skip ads

  • anutzu21us

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004 Y19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Va salut, de unde pot downloada un soft pt 1.59 in limba romana? Am cautat pe net dar nu gasesc, va rog sa ma ajutati cu un link.
Am pierdut cd-ul si am ramas cu cablu atarnand de cui.
Va multumesc.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salutare. am si eu un interfata opcom fw. 1.64 care o am de pe ebay ,am win 10 64bit si am incercat sa instalez sus numita interfata. Toate bune si frumoase,adica instalat exact ca in ghidul ce l-am primit pe cd impreuna cu soft opcom china 08 2010 in mai multe limbi ,printre care si ro. driver x64 si inca ceva ,manuale parca. Acu am instalat ,dar ce ma chinuie pe mine este ca dupa instalare (cu succes) cica....in device manager ,la unversal serial bus controllers imi arata OPCOM V2 Interface ,deci ok ,dar.....mai sus ,tot la device manager ,la other devices am USB SERIAL Port cu triunghi galben cu semnul exclamarii. In ghid se spune ca dupa ce se instaleaza driverul usb (driver x64 pt.win 10 x64) bineinteles dupa dezactivarea semnaturii digitale sa dau clic pe iconita galbena opcom 100219a en. pe care eu nu o gasesc nicaieri.....😡 dar am instalat opcom china 08 2010 care era pe cd -ul primit (un cd mic care parea original sau ma rog este intr-un plic lipit si nu parea desfacut) si a aparut pe desktop iconita galbena in romana ,erau cateva variante de limbi acolo si am ales ro. dar nici urma de 100219a ,deci nu apare asa ceva pe nicaieri ,in comparatie cu era in ghid. Acu culmea este ca am cuplat interfata la laptop si am datclic pe iconita cu 08 2010 ro. si dupa am dat setarisi test intervata si surpriza ca merge imi arata versiunea fw.1.64 .Nedumerirea mea este de ce am triunghi galben in device manager si mai jos la universal serial bus opcom v2 interface deci ok si totusi de ce merge interfata . Eu vreau sa folosesc interfata pe astra j 2009-2010 17 cdti 110cp. si de aceea am cumparat versiunea asta pt.ca am citit pe aici ca opcomul cu o versiune mai veche nu prea vede multe pe masina asta. Aa si inca ceva am vazut ca softul 100219a este cam vechi , merge cu fw.1.64.la masina mea mentionata mai sus ,sau o sa am surprize. Vanzatorul sustinea ca este ultima versiune de soft si ca merge pe modelul meu de masina.Cineva poate ma lumineaza si pe mine .Multumesc si drumuri bune .
  • anutzu21us

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004 Y19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
anutzu21us a scris:Va salut, de unde pot downloada un soft pt 1.59 in limba romana? Am cautat pe net dar nu gasesc, va rog sa ma ajutati cu un link.
Am pierdut cd-ul si am ramas cu cablu atarnand de cui.
Va multumesc.

Nu are nimeni un soft in romana?
anutzu21us@yahoo.com
Va multumesc
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Invata putina engleza ca nu e mare branza...
Eu prefer sa folosesc softul in engleza pentru ca traducerile uneori sunt penibile...
Iti garantez ca sunt penibile (stiu engleza si unii termeni sunt tradusi aiurea).
Oricum ar fi, pentru coduri de eroare nu-ti trebuiesc traduse, afli codul si cauti pe forum...
  • anutzu21us

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004 Y19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Ai dreptate... e mai k in engleza...
Doar ca eu am o problema la cele doua softuri care au venit pe cd. Le-am si downloadat de pe net si tot am probleme.
Cu un soft nu imi merg salvarile, sa le pot printa, imi da eroare si inchide programul, iar celalalt soft, la fiecare close la o fereastra se blocheaza si nu pot face nimic pana nu deconectez interfata din usb macar o secunda.
Am probat si in win 7 pe 64 si pe 32.
Poate e interfata cu defect, dar intr-un program nu pot salva si merge totul k, iar in celalalt nu pot da close la ferestre dar pot salva.
Ar trebui sa vad daca pot flashui interfata, dar inca nu stiu cum... am varianta 1.59
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Daca nu are PIC18F458 nu fa flash altfel ramai fara ea.
  • anutzu21us

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004 Y19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am desfacut interfata, are cip PIC18F458, cu ce ma ajuta aceasta treaba?
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Il poti downgrada si folosi un soft adecvat....chiar si in romana
  • anutzu21us

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004 Y19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Imi poti da te rog un link ?
  • soso1130

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2013 a17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Va salut! Vreau sa cumpar o interfta cu care sa pot citi gradul de incarcare DPF si in general parametrii in timp real pentru Astra j 1.7 DTE 2014 ,Mentionez ca am mai achizitionat o interfata cu cip PIC18F458 si soft 2014 dar citeste doar codurile de eroare. Daca cineva ma poate ajuta {contra cost bine inteles} rog sa ma contacteze.
  • anutzu21us

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004 Y19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Va salut,
Am reusit sa sterg pic-ul, am facut un downgrade si sigur am incercat ceva original, era 1.59 am vrut 1.39, acum 1.45 dar nu merge.
O vede in soft la test, dar zice ca nu e conectata la auto.
Mi-a dat eroare cand am dat flash.
Acum imi apare ceva cu bootloader.... cand vreau sa dau flash.
1. Se mai poate repara?
2. Sa o repar fizic prin inlocuirea pic-ului sau prin rescriere pic?
3. De unde pot achizitiona un microchip pic18f458 sau pic118f45k80, cred ca mi-ar fi mai usor de inlocuit decat de programat....
Un programator extern este si scump si nici nu stiu sa il folosesc.
Skip ads

  • anutzu21us

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004 Y19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Ma poate ajuta cineva cu cateva idei si sfaturi cum pot rescrie pic-ul? In doua zile imi vine programatorul extern si nu stiu cum se face.
Exista un tutorial ceva....?
  • anutzu21us

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004 Y19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Nu vrea nimeni sa divulge secretul? Poate in privat daca nu aici.
  • fartib

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2011

  • Mesaj Privat
anutzu21us a scris:Ma poate ajuta cineva cu cateva idei si sfaturi cum pot rescrie pic-ul? In doua zile imi vine programatorul extern si nu stiu cum se face.
Exista un tutorial


Cauta si vei gasi aici:
https://www.clubopel.com/vie...=1270357ceva....?

  • bogdanbdl

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Am o problema cu interfata din poza atasata, mai exact integratul de langa mufa usb este crapat... Merita reparata? Imi poate spune cineva ce integrat este acela?
Multumesc frumos!
  • zeus_mb

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z12xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salut, am probleme cu o interfata op-com, soft 120309a, windows 7 SP3
Ligheanul este o Corsa D 2007.
Am cumparat-o, am instalat-o, a mers de 2 ori, apoi imposibil sa se mai conecteze, Interface Communication Error or not powered from the car. Am incercat de toate, nu merge...
Am folosit numai softul cu care a venit. Intre timp am instalat/dezinstalat mai multe versiuni, nu merge cu nimic. Am dezinstalat driverele si acum apare OP-COM V2 cu semnul exclamarii si nu ma lasa sa updatez driverul, spune ca windows was unable to install.
Ceva idei?
Mersi.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
zice ceva de semnaturi de drivere?
daca da, dezactiveaza verificarea semnaturii driverelor si reinstaleaza driverul.
https://social.technet.micro...ment-on-win-7-x64
  • zeus_mb

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z12xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Nu zice nimic, zice ca nu gaseste drivere pentru el, desi este specificata corect locatia lor. Acum am incercat si pe alt copm, la fel face, nu instaleaza driverele OP COM V2.
Cu driverele windows-ului merge, dar nu se conecteaza. Vede interfata si versiunea FW.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
driverele windows-ului nu sunt bune. sunt niste drivere generice cu care nu ai ce face.
trebuie sa le instalezi pe cele cu care a venit interfata.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR