Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Problema a fost larg dezbatuta la sectiunile Agila si Corsa C, daca nu vrea sa citeasca e treaba lui.
Un ulei de rodaj nu se tine 9,000km daca mai adaugam si calitatea lui este clar ce mecanici a avut.
Skip ads

  • AndreiTI

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2006 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2016

  • Mesaj Privat
@florin38
Opel recomanda uleiurile care respecta standardele prevazute de ei. Exista si vascozitatile mentionate de tine. Paragraf luat din manual.

"Your Corsa / Combo is factory-filled
with engine oil of grade GM-LL-A-025
(SAE 5W-30) 3 or GM-LL-B-025
(SAE 5W-40) 3."

Mai mult de atat, Opel recomanda lubrifianti care respecta standardele impuse de ei, nu doar GM.
Mare atentie, vad ca se face confuzie pe GM-LL-A-025 (de ex.) ca ar fi o marca de ulei, gresit, aceasta reprezinta o clasa de calitate recomandata de GM. Daca analizati, mai multi producatori de uleiuri mentioneaza ca produsele lor sunt aprobate si indeplinesc standardele de la diferiti producatori de autoturisme.

Am avut ulei GM, momental folosesc Motul. Va marturisesc ca Motulul e net superior uleiului GM. Daca stau bine sa imi aduc aminte, din toate schimburile si toate uleiurile incercate de mine e cel mai bun. E net superior si fata de mult-laudatul Liqui Moly - Super Leichtlauf (full syntethic)
  • florin38

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2002 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Da , am vazut ca in manual pune aproape toate viscozitatile si mai spune ca 5w40 se foloseste numai daca in tara respectiva nu se gaseste 5w30 .
Nu am foarte multe cunostinte despre uleiuri si nu pot spune care este cel mai bun dar cred ca nici un ulei 5w40 are in specificatie dexos2
Motul este un ulei foarte bun si au ulei 5w30 dexos2 special si doar pentru opel.
Eu cred ca cel mai indicat este 5w30 .Ce marca? fie care cu pisicuta lui si cum îi permite buzunarul.Tot am citit de uleiul Aral, aici în Spania zona Madrid nu l-am vazut pe nicaieri.
  • AndreiTI

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2006 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2016

  • Mesaj Privat
@dancuciureanu,

Am omis sa precizez ca cei 9000 km in care nu am completat deloc uleiul NU e prima tura de ulei pentru rodaj. Rodajul a fost facut cu un Eneos Premium iar in 4000 km, l-am schimbat din nou (la recomandarea mecanicului, nu a "schimbatorilor de piese noi" cum vad ca e plina lumea mai nou). De la rodaj pana acum am mai schimbat de doua ori. Totusi cred ca mecanicul a facut treaba foarte buna avand in vedere ca nu mai mananca ulei deloc, desi in cartea tehnica de Opel scrie la toate gamele de motoare de Opel Corsa C (si diesel si benzina) ca un consum de 0.6L de ulei la 1000 de kilometri e normal. Mi se pare inadmisibil pentru un motor nou din secolul 21 fie el si la gama entry level sa consume atat ulei (exceptand perioada de rodaj). E posibil sa nu reflecte realitatea sa fie doar o masura de acoperire pentru eventuala uzura a motorului intervenita dupa rulaj de multi kilometri, care ar determina consumul de ulei.
Skip ads

  • check-zone

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 W0L0SDL68740876
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2017

  • Mesaj Privat
De Castrol full synthetic 5w-30 LL intr-o Corsa D benzina ce parere aveti? Pe bidon nu scrie standardul Opel...
  • boby19166

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2010 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Eu am pus intr-o vreme ulei de la Mobil 1(ceva standard nu mai tin minte care) de tip 5W30, de vreo 2 ani incoace bag de la Liqui Moly Top Tec 4600(cica ar fi varianta lor de top) tot 5W30 si pot spune ca sunt multumit de Liqui Moly. Nu am fost nemultumit nici de Mobil dar am schimbat pe Liqui Moly din motive de curiozitate si nu-mi pare rau. In schimb uleiul de GM care a fost pus in masina la primele revizii nu mi-a placut deloc, motorul nu mergea rotund, turatii variabile/tremura aiurea cateodata motorul,etc.
  • R0bert

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Salut!
Am un Astra G Y20DTH (peste 200 mii km) si vreau sa schimb uleiul . Am folosit pana acum Castrol si GM , amandoua 10W40. Acum ma gandesc la un Motul dar am niste semne de intrebare. Cineva imi recomanda sa trec pe 5W40 pentru ca , cica , ar fi recomandat pentru clima de la noi. Am intrat pe site ul Motul si acestia recomanda pentru 5W40 - 8100 X cess (singurul agreat de GM) iar pentru 10W40 - Synergie sau Turbolight.
Pe de alta parte am citit si eu pe ici pe colo iar Opel recomanda pentru diesel ulei ce respecta normele GM-LL-B025 cu ACEEA B4 si nu pomeneste nicaieri ca peste X km trebuie schimbat , adica de la 5W sa treci la 10W
Majoritate spun ca unei masini cu multi km , asa cum este a mea , trebuie sa folosesti 10W dar nu se potriveste cu ce recomanda GM si in consecinta am intrat in ceata .
Vorba alegatorului : si eu pana la urma ...ce aleg 5W sau 10W ?
  • omefro

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2017

  • Mesaj Privat
5w
Skip ads

  • manghel

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2014

  • Mesaj Privat
5w40
  • R0bert

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Chiar daca are peste 250 mii km ?

Gata , m am riscat si am luat 5W40 , sa vedem daca si cat papa din el...O sa revin cu impresii dupa.
Sarbatori fericite !
  • IulianCristian

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2014

  • Mesaj Privat
O intrebare: cat de mult poate sa aiba cineva incredere intr-un produs pe care scrie Made in UE? Nici macar cifrele de la codurile de bare nu sunt afisate.
Eu utilizez Liqui Moly si sunt multumit. Am un consum de cca. 250 -300 g. la un schimb. Masina are 150.000 km (Corsa C).
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Este ca si cum ai compara uleiul produs:
- pentru tarile cu viteza doua.
- pentru tarile cu prima viteza.
Cam singuri sau dat de gol cu "Europa cu doua viteze" ce noi stiam deja... iese si lumina.

Eu unul propuneam bine vreti "Europa cu doua viteze" dar voi veti fi echipa doua, cu produse pentru echipa doua. (ca sa vedeti si voi cum este.)
Ii si vad cum le cad fetele... Cum noi care suntem buricul pamantului.

Din ce vad, noi neam cam resemnat sa mai credem chiar orice.
Skip ads

  • Adytzu79

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Buna dimineata. Sunt membru nou si totodata nou posesor de opel astra h 1.9 ctdi 150. 2007. cu DPF
Va rog o recomandare de ulei pt mine : masina are 187347 km si in cartea de revizii din germania are pus numai 5w30, doar odata a pus 5w40, dar nu scrie si marca uleiului. Cu masina am facut pana acum 2000 km si nu a scazut deloc nivelul uleiului pe joja. Multumesc si toate cele bune.
  • Amilo2727

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Salut,eu sunt de parere sa alegi intre castrol cu dpf si motul dpf 5w40,vezi ca specifica pe bidon ca este special pentru DPF, 5w30 sa ii pui iarna.
Drumuri bune sa ai fara incidente.
  • Adytzu79

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc la fel si drumuri bune! Numai bine!
  • Adytzu79

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Va salut din nou. Mai am cam 500 km si trebuie sa fac schimbul de ulei. Inclin spre motul xclean 5w40 pt dpf. Un sfat ceva? Multumesc.
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Pune linistit. E un ulei f bun.
  • Adytzu79

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Ms mult.
  • andreeasil

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Sunt multe tipuri de ulei pe piata, in functie de masina si nevoile concrete, se potriveste o marca sau alta.
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Liqui molly, Motul, Aral... 5w30 sau 40
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR