Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • mariuseek

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Are 97.000 km si nu s-a abuzat deloc de ambreiaj, s-a mers cuminte. Eu am luat-o cu 84.000, cu tot cu problema asta, care pana acum nu a disparut, dar nici nu s-a agravat. Prorietarul anterior era mai "cuminte" decat mine, a avut grija mare de ea.
Multi se vaita ca au probleme de genul de noi, de pe la 30.000 si merg in prezent la fel la peste 80.000, fara sa se agraveze ceva.


Ultima modificare facuta de mariuseek la Mie 28 Sep, 2016 10:42 pm
Skip ads

  • AXE81

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
La 97k nu cred ca este ambreiajul. Eu am mers 180k cu el original din fabrica. Ca idee, la km aia pe care ii ai tu, eu am schimbat tamponul Turnulet ( era rupt tot ).
  • AXE81

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Daca esti din Buc, ne putem vedea sa o testam. Poate din experientele mele ii dam de cap. Nu sunt mecanic dar consider ca modelul asta il cunosc de la a la z.
  • mariuseek

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Sunt din Galati si am Corsa D, desi problemele sunt similare.
Cum spuneam, o sa incerc o aerisire a ambreiajului mai temeinica, poate e ceva aer pe acolo, care la temperatura sa influenteze pozitia pedalei, iar ea daca nu mai tine acolo unde trebuie si ridic prea mult, intra in trepidatie. Am incercat cand trepideaza sa mai calc o data repede si desi tine tot jos, parca pleca mai bine, trebuie sa mai testez, nu prea am avut cum, ca te prinde exact in trafic unde nu prea ai timp de teste.
Altii zic e e de la arcurile discului care s-au mai inmuiat in timp, inteleg, nu mai sunt ca noi, s-au mai decalit, dar nu ar trebui sa se simta si la rece?
Skip ads

  • wolfblood

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2016

  • Mesaj Privat
E ambreiajul de vina. Nu a fost montat bine sau s-a tocit rau si nu agata bine.Daca nu a fost montat bine adik sa calce discul perfect pe placa s-a tocit mai mult intr-un singur loc si nu agata bine si de aceea trepideaza...
  • zec_77

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
mariuseek a scris:Sunt din Galati si am Corsa D, desi problemele sunt similare.
Cum spuneam, o sa incerc o aerisire a ambreiajului mai temeinica, poate e ceva aer pe acolo, care la temperatura sa influenteze pozitia pedalei, iar ea daca nu mai tine acolo unde trebuie si ridic prea mult, intra in trepidatie. Am incercat cand trepideaza sa mai calc o data repede si desi tine tot jos, parca pleca mai bine, trebuie sa mai testez, nu prea am avut cum, ca te prinde exact in trafic unde nu prea ai timp de teste.
Altii zic e e de la arcurile discului care s-au mai inmuiat in timp, inteleg, nu mai sunt ca noi, s-au mai decalit, dar nu ar trebui sa se simta si la rece?


Am avut o problema asemanatoare cu un Astra g, Z14XEP, 2008, care trepida la plecarea de pe loc. Acest trepidat aparuse pe la 30.000 km si se manifesta mai mult la rece. Problema s-a remediat total dupa ce am inlocuit lichidul de frana cu unul de la ATE SL6 DOT 4, mai putin vascos. Bineinteles, dupa schimb, trebuie sa aerisesti bine circuitul de frana si ambreiaj.
  • costy21

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Confirm si eu: dupa schimbarea lichidului de frana nu mai trepideaza la plecarea de pe loc. Am folosit Castrol DOT4 SAE J1703 conform manualului de reparatii. Aerisiti bine toate etrierele si ambreiajul, pana iese lichid nou (de cca. 10 ori fiecare).
O problema foarte ciudata la Astra, foarte greu i-am dat de cap. Multumesc colegilor de pe forum pentru idee!
  • mariuseek

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Am scapat definitiv de aceste trepidatii prin inlocuirea EGR-ului cu unul nou.
Chiar si dupa o curatare temeinica acesta tot agata uneori si aveam variatii de putere, nu mai tragea uniform. Acesta a fost motivul inlocuirii si ca surpriza am constatat ca nu mai trepideaza la plecarea de pe loc. WTF? Chiar nu ma asteptam la lucrul asta. Chiar si inainte de a imi crea probleme sesizabile, desi aparent parea ok, EGR-ul clar nu era in toate mintile, atata timp cat apareau trepidatiile motorului.
Au trecut deja 3 luni de la operatiune, am tot testat si pot afirma ca acum pleaca de pe loc foarte "smooth", nu trebuie sa ma mai gandesc cum sa dozez pedalele, miscarea se face instinctual acum.
La 106.000 km ambreiajul nu are nimic, trage ca nou.

Mentionez ca inainte schimbasem tampoane motor, lichid de frana, aerisisem ambreiajul, dar fara rezultat major, doar se ameliorase foarte putin problema. Deja incepeam sa cred din ce in ce mai mult ca ambreiajul e problema.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR