Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • opel_rsi

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Am folosit eu Wolf Vitaltech 5W40, 2 sezoane la rand mers 70% in oras/drumuri scurte. La 70 lei e chiar bunicel, dar nu tine mai mult de 5-6000 km (eu am schimbat la 7000 aprox), depinde si de starea motorului, Consum de ulei nu am avut deloc! Nu afuma toba mai mult decat Valvoline Synpower 5W40 care e mai scump cu vreo 30 lei dar tine aprox 7-8000km, curata mult mai bine, nu lasa depuneri, motorul e un pic mai zgomotos in turatii de peste 2500rpm.
Skip ads

  • mihai05

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru informatie. Cred ca o pun tot GM, sau daca gasesc ARAL o sa il incerc sa vad daca sunt diferente.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Uleiul GM 5W30 este apa chioara dupa 5-7,000km, tu daca il tii 15,000km ti-o faci cu mana ta.
  • mihai05

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Acum ca am citit pe forum, nu il mai tin atat.
Skip ads

  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Dl DanCuciureanu as vrea sa aflu daca se poate o parere a dvs. Ce ulei recomandati pentru B14NET la iesirea din garantie?

Va multumesc!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ori original GM cu schimb la maxim 10,000km mixt sau :
0W30
5W30
0W40
5W40
Firma o alegi tu numai sa fie una consacrata si neaparat sa fie pentru turbo uleiul.
In conditiile noastre de clima si de obicei drumuri scurte as opta pentru 0W40.
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Mulțumesc mult pentru rãspunsul dvs.
  • mihai05

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Pt. uleiul Total Quartz ENERGY 9000 0w30 are cineva referinte ? L-a folosit cineva pe un opel benzinar ?
(Dupa codul de bare pare facut in Franta, dar stiu ca Total are o fabrica la Brasov de unde aditiveaza uleiurile cumparate de la MOL pentru Dacia.) Are aprobare pt norma GM-ll-a-25/b/25
Skip ads

  • mihai05

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Pentru motorul Z14xep (an 2006) este suficienta la ulei aprobarea pt norma GM-LL-A-25 sau trebuie sa fie aprobare Dexos 2 ?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu trebuie dexos2
  • mihai05

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc! Cred ca il pun pe lista, alaturi de Mobil 1 0W40, pentru incercare.
  • Dacicus

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Va salut! Am nevoie de un sfat in privinta uleiului.. stiu ca poate ar fi trebuit sa fiu pe alt forum..eu am un Logan 1.6 16v(2009) ce are 108k km in acest moment! Am vazut ca sunteti f informati in privinta uleiului, intrand intamplator p forum opel... Intrebare: merg cam 60% urban, 40% extra.. am folosit numai Elf sxr 5w40(f ok, fara probleme), dar la un moment dat si Ravenol vsi 5w40.. mi s-a parut ca Ravenol se innegrea ceva mai greu.. as fi tentat sa merg din nou spre Ravenol VSI! Dar de la voi (si nu numai) am auzit numai de bine de Valvoline synpower 5w40, deci ce sa fac.. ce e mai bun pt mine: Ravenol VSI sau chiar VST(am inteles ca VST e mai nou si are si norme renault///iar cel produs din 2016 ar avea si-o reteta noua), sau sa merg pe Valvoline? Uleiul nu-l tin mai mult de 10k.. pana acum cu filtre man, dar am incercat si mahle... urmatoarele schimburi voi trece pe Purflux (am inteles ca filtrele lor de ulei sunt f bune, avand o constructie mai aparte si mai multa suprafata filtranta)! Multumesc tuturor verisorilor Opel-isti, si scuze ca am scris ditai foiletonu! Drumuri bune, Doamne ajuta!
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Dupã 13 ani de castrol la g-ul meu, am pus synpower 5w40. Cel putin acum, motorul este mai putin zgomotos. Sa vad daca il tine si la iarna.
La j nu am simtit nici o diferenta cu valvoline.
Pana la urma, la ce facem noi cu masinile, daca schimbãm uleiul la timp, nu prea conteaza marca. Ne uitãm sa aiba o fișa rezonabilã si e suficient.
Pãrerea mea...
  • Dacicus

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Corect.. dar in capul meu piticii parca nu-mi dau pace daca nu pun si alta zeama in motor.. noroc ca nu-s singurul cu problemute d'astea, ca ma simteam ridicol si trist hehe
E foarte posibil sa incerc si sa raman pe Valvo pt ca-i ceva mai ieftin, si daca-l schimb pana-n 10k nu cred sa existe mari diferente semnificative intre el si Ravenol, DAR parca as fi mai sigur de provenienta/autenticitatea Ravenol. Valvoline este o marca ceva mai renumita si riscul de falsificare ar fi mai mare.. de aici dilema: mai ieftin cu Valvo dar cu ceva emotii, sau sigur, mai scump (mai performant?) cu Ravenol made in Germany?
  • citu
  • Suspendat
  • 59 mesaje
  • din 02 Apr 2015
  • Corsa 2013 a12xer
  • Bucuresti
  • citu

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2013 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Sa nu uitati de uleiurile liqui moly sunt foarte bune si au mai "spalat" din rusinea motoareloe grupului vw.
  • mihai05

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Am gasit intr-un un magazin online informatiile urmatoare: filtrul Mahle OX 173D este recomandat pentru motorul z14xep pana la data de fabricatie 12/2005, si filtrul Mahle OX 173/1D este recomandat pentru motor z14xep cu data de fabricatie incepand din 01/2006. La cel din urma in poza se vede gaura, nu pare ca mai are supapa respectiva care tine pompa de ulei amorsata.
Se poate folosi filtrul OX 173D si pe astra g cu motor x14xep cu data de fabricatie 12/2006? A folosit cineva?
Sau nu pot pune acest filtru ?

  • mihai05

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Din ce am vazut fitrul Mahle ox 173D este compatibil cu filtrul opel cod 650307 (9192425), deci merge si la masina mea Astra G din 2006 cu motor z14xep. Am vazut ca filtrul respectiv poate fi gasit prin magazine si cu denumirea Knecht ox 173D ( este acelasi filtru) cel putin asa aparea in poza si descriere.
  • mihai05

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Doar ca era mai ieftin ... Asta imi pare ciudat, pentru ca sunt la acelasi magazin..
  • dango

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salutare. Ma puteti lamuri cu cateva pareri privind uleiul Bardahl. Din ce am citit este o companie originara din SUA care comercializeaza si imbuteliaza in Italia. Am urmarit pe youtub niste teste de rezistenta, care subclaseaza marci renumite, nu adaug mai multe sa nu se inteleaga reclama sau anti ....
Multumesc.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,481
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Surclaseaza, zic...
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Chestionar

Ce ulei folositi?
GM 27%
Valvoline 6%
Castrol 16%
Mobil1 10%
Motul 11%
Ravenol 5%
Liqui Moly 8%
Shell 1%
Aral 4%
Total/Elf 0%
Wolf 2%
Fuchs 0%
Eneos 0%
Q8 0%
Havoline 0%
Schaeffer/RedLine/Bardahl/Renewable/Amsoil/Penrite, etc 1%
Altele 2%
369 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR