Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca mai este de actualitate dar andrei de la campia turzii cica e priceput...
Skip ads

  • koko69

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc nu ,am inteles ca ar mai fi pe la Cluj cineva .
Vreau un baiat priceput in Bucuresti.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Andreixyz e pe la cluj - campia turzii. Il gasesti pe google.ro
  • koko69

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2007

  • Mesaj Privat
horaa a scris:Nu stiu daca mai este de actualitate dar andrei de la campia turzii cica e priceput...

Multumesc de informatie ,dar am gasit in Bucuresti
Skip ads

  • cosmin535

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut! Pe cine ai gasit in Bucuresti?
  • omata

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2008 A 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Salutare! Sunt proaspat posesor de Zafira B din 2008 1.7 cdti A17DTR, si nu ma regasesc in nici una din problemele de mai sus. Mentionez ca am un zgomot continu (care cred ca provine de la cutie si nu e sunetul de rulment roata) si care pleaca de la cca 40km/h se aude mai tare cu cat creste viteza, indiferent de treapta sau turatie sau daca e "pe liber", am incercat si cu motorul oprit in mers, sunetul ramane neschimbat. Am mers si in service si urcata pe elevator sunetul se aude foarte tare de la cutie, ca o elice, din masina suna ca un zgomot de "motoras de casetofon atunci cand deruleaza o caseta".Daca cineva a mai avut problema aceasta si stie ce e de schimbat as fi recunoscator pentru niste sfaturi. Multam` anticipat!

P.S. Mentionez ca imi "musca" din sincron cand schimb din treapta a 5-a in a 4-a iar din 3 in 4 daca o duc cu grija intra bine, si mai am joc usor sesizabil in podul palmei in treapta a 2-a la accelerare decelerare. Orice sfat ar fi de ajutor. Multumesc!


Ultima modificare facuta de omata la Mar 20 Mar, 2018 4:18 pm
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Probabil rulment roata.
  • omata

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2008 A 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Stiu cum se aude un rulment de roata si nu e acel zgomot; e un zgomot mai ascuțit (ca de bormasina) decat cel specific rulmentului. Am schimbat uleiul in cutie si am observat ca a mai fost umblat in ea. Uleiul contine urme de pilitura, dar chiar si cu uleiul schimbat nu s-a modificat nimic.
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
omata a scris:Salutare! Sunt proaspat posesor de Zafira B din 2008 1.7 cdti A17DTR, si nu ma regasesc in nici una din problemele de mai sus. Mentionez ca am un zgomot continu (care cred ca provine de la cutie si nu e sunetul de rulment roata) si care pleaca de la cca 40km/h se aude mai tare cu cat creste viteza, indiferent de treapta sau turatie sau daca e "pe liber", am incercat si cu motorul oprit in mers, sunetul ramane neschimbat. Am mers si in service si urcata pe elevator sunetul se aude foarte tare de la cutie, ca o elice, din masina suna ca un zgomot de "motoras de casetofon atunci cand deruleaza o caseta".Daca cineva a mai avut problema aceasta si stie ce e de schimbat as fi recunoscator pentru niste sfaturi. Multam` anticipat!

P.S. Mentionez ca imi "musca" din sincron cand schimb din treapta a 5-a in a 4-a iar din 3 in 4 daca o duc cu grija intra bine, si mai am joc usor sesizabil in podul palmei in treapta a 2-a la accelerare decelerare. Orice sfat ar fi de ajutor. Multumesc!
Vezi ca daca masina este suspendata planetarele stau intr-o pozitie fortata si este normal sa se auda zgomote ciudate...ansamblul arc amortizor se lasa in jos si planetarele stau torsionate......nu este normal sa faci asta ...
  • omata

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2008 A 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Am ridicat-o pentru ca nu stiam de unde se aude, vroiam sa localizez sunetul. Din masina se auzea undeva in zona bordului, dar nu eram sigur. Nu stiu ce sa fac, sa ma apuc sa umblu in cutie?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
posibil probleme la cutie la rulmentii cutiei care se duc (cauta pe youtebe ca este filmat) si apoi apar probleme mari. vezi ca si aici pe forum este discutat despre aceasta cutie si a aparut varianta mai noua de cutie la care s-au rezolvat problemele (redesign al carcasei si adaugat canale de ungere)...
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Eu nu am citit postarea lui omata pana la capat. Neatentie din partea mea. Agata in treptele 4 si 3, sincroane. Si cu huruitul il afli cand se va desface cutia. Eu am reparat cutia la andrei din turda. Sincron tr3, sincron tr4, selector si rulment tr6 sa stiu un lucr ca nu pusca rlmentul pana la viitorul schimb de ambreiaj. La mine rulmentul era aproape nou, se vede ca nu avem autostrada in bihor.
Eu am platit 650 si am decontat pe firma, la tine va fi mai ieftin cu 150 de lei cel putin daca nu este necesar sa schimbi selectorul.
Cat despre nu stiu ce joc in podul palmei s-ar putea sa fie tot din cutie sau nuca/cabluri yimonerie. Avand in vedere ca oricum ai 2 sincroane defecte tot va trebui desfacuta cutia. Sa te pregatesti sufleteste pentru kit ambreiaj, volant, manopera, masina lipsa cel putin doua zile.
Skip ads

  • omata

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2008 A 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns. Mã voi programa la service si va voi anunta dupa ( defectiuni si costuri )
P.S. Doar in treapta a 4-a am probleme si doar cand dau din 5 in 4 si nu din 3 in 4, posibil sa fie selectorul
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu e. Cand nu retrogradeaza este sincron. Fablroba urmatoare, cand retrogradezi apasa acceleratia in timp ce schimbi si ai sa vezi ca intra mai usor.
La mine selectorul nu ma gasea R decat din treapta 2, puteam face orice alte artificii, nu intra in R decat daca o treceam prin 2 si apoi r.
  • omata

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2008 A 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Zici sa-i dau reprizã, ca la camioanele vechi cu motor Saviem?
Ce pret ar avea sincroanele, mecanicul spune ca a mai schimbat la cutia asta si erau undeva in jur de 50 lei
  • omata

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2008 A 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
horaa a scris:Eu nu am citit postarea lui omata pana la capat. Neatentie din partea mea. Agata in treptele 4 si 3, sincroane. Si cu huruitul il afli cand se va desface cutia. Eu am reparat cutia la andrei din turda. Sincron tr3, sincron tr4, selector si rulment tr6 sa stiu un lucr ca nu pusca rlmentul pana la viitorul schimb de ambreiaj. La mine rulmentul era aproape nou, se vede ca nu avem autostrada in bihor.
Eu am platit 650 si am decontat pe firma, la tine va fi mai ieftin cu 150 de lei cel putin daca nu este necesar sa schimbi selectorul.
Cat despre nu stiu ce joc in podul palmei s-ar putea sa fie tot din cutie sau nuca/cabluri yimonerie. Avand in vedere ca oricum ai 2 sincroane defecte tot va trebui desfacuta cutia. Sa te pregatesti sufleteste pentru kit ambreiaj, volant, manopera, masina lipsa cel putin doua zile.


Despre acest joc vorbeam, doar ca la mine este in treapta a 2-a si este doar sesizabil in podul palmei, e abia la inceput.
http://www.youtube.com/watch?v=j_aHo6VfZk8
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nici nu trebuia sa filmezi... daca ai fi rasfoit acest subiect ai fi descoperit cauza si rezolvarea...
  • omata

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2008 A 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Am schimbat cutia cu totul! Cumparat cutie de la Andrei Campia Turzii, rectificata, fara sa dau cutia mea la schimb. Pret 2500 lei. Transport 120 lei, demontat si montat cutie + ulei 500 lei. Total 3120 lei.
Sunetul a disparut, cutia a mers bine, am plecat in vacanta in Grecia, la intoarcere sunetul a reaparut mai slab in intensitate dar a reaparut ! Cum este posibil ca 2 cutii sa aiba aceeasi problema? Cum este posibil ca o cutie reconditionata complet sa se defecteze in nici 10000 km?
Nu stiu ce sa fac, cred ca voi vinde masina !
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Cat ulei ai în cutie?
  • omata

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2008 A 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
abia am schimbat cutia. Ulei a fost facut full inainte de a fi montata!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR