Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Tuzgureanu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2016

  • Mesaj Privat
revin dupã ceva timp cu rezoluție - cum spuneam și mai sus anul trecut service-ul unde am schimbat ambreiajul (aveam rulmentul dus) a pus greșit discul de ambreiaj cu butucul spre rulment și pentru câteva sute de km atunci intra un pic mai greu în viteza pentru ca discul bãtea în țeava rulmentului. bãnuiesc ca asa am ajuns ajuns sa am probleme și cu volanta pentru ca la 2-2.5K de rotații când schimb viteza, orice deviație infima a discului, se transmitea și în volanta și astfel a descentrat-o pe axa stângã-dreapta sau sus-jos pentru ca doar într-un sens avea joc placa de pe volanta (nu am stat sub mașina când au dat jos volanta sa vad cum era montata)
ținând cont ca aveam deviz și ca ambreiajul era dus din cauza montajului am vb cu șeful din service și mi-au schimbat pe bani lor ambreiajul și pe bani mei volanta + discount 50% pe manopera pentru volanta;
am vrut inițial sa cer schimbarea volantei tot pe bani lor pentru ca pãrea sa fie afectat de montaj defectuos dar nu au fost de acord. m-am interesat ce pot sa fac legal dar singura soluție era sa trimit în Germania la LUK volanta și ambreiajul sa dea ei expertiza tehnica dar erau șanse mici sa îmi dea dreptate + pierdeam timp; teoretic discul de ambreiaj nu atinge volanta la debreiare și trebuia demonstrat cumva ca asta a fost cauza - aici am vb cu un prieten din distribuie piese auto și mi-a zis ca nici un service nu o sa fie de acord și cu expertiza LUK, ca ei (service-ul) pot veni cu contra expertiza proprie și atunci trebuie sa ne judecam și toate cele. Am ales sa iau de la ei volanta si kit complet ambreiaj cu deviz și garanție + am stat lângã bãieți la montaj. toatã treaba m-a costat vreo 1450 RON toate piesele LUK - s-a întâmplat la sfarsitul lui octombrie si de atunci nu am mai avut probleme - aveam probleme cu o vibrație în mașina la ralanti. overall am fost inspirat ca am fost tot la acel service (stau în Buc, service e în Curtea de Argeș).
așadar bãieți și fete lucrãrile mai ample faceți-le cu deviz ca nu se știe ce se întâmplã și pentru 50-100 de RON mai bine luați piesa de la service sa aveți garanție 12/24 de luni sa nu va plimbați dupã cu piesa la magazin/distribuitor sa o schimbe.
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Adica da, ti-su luat teapa pe deviz cum ar fo sa zic. Pacat, probabil ca ai fi rezolvat toata treaba cu o plangere la protectia consumatorului. Eu sunt curios cat te-au taxat la manopera pentru volanta ca nu e mare lucru sa schimbi volanta o data ce s-a demontat ambreiajul
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Am fost zilele la astea la itp. Din vorba in vorba ajungem si la volanta.
Ce a zis nenea: volanta cu masa dubla se poate rectifica/reconditiona undeva la cluj si daca trebuie i se adauga un ferodou? Stie cineva despre asa ceva?!?!?!?!
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu e problema de ferodou...are pe langa arcurile care erau pe disc niste arcuri lamelare...astea cedeaza. Ferodul se uzeaza accidental... contaminare cu ulei sau plecare cu ambreiaj patinat
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Si arcurile nu se pot schimba?
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Deci nimeni nimic? Gata? Discutia s-a inchis? Pana la urma se poate gasi volant simplu nu cu masa dubla la 1.9 cdti?
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Livcro vorbeste despre discul de ambreiaj. Din cate stiu eu la kitul care are volanta cu masa dubla, discul nu mai are arcuri. Si eu am auzit ca se pot repara prin inlocuirea arcurilor dintre cele 2 placi ale volantei.Sa afli daca exista kit care are volanta cu masa simpla, cauta pe google ,,kit conversie ambreiaj + codul motorului."Nu poti schimba doar volanta, trebuie inlocuit tot kitul.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Ei vezi, de asta intreb. Stiu ca la 1.7 se poate face conversia, dar la 1.9 nu. Degeaba caut eu de saptamani intregi asa ceva ca nu exista, volant cu masa dubla si atat.
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
N-ai cautat unde trebuie.
Ai mesaj privat cu kitul.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Pun link-ul aici in caz ca mai intereseaza pe cineva acest subiect.
https://www.epiesa.ro/kit-am...rts-451533928.htm
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
"Buna ziua ti-am dat belea mi-am capatat".
  • Dany2016

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salut tuturor! Prieteni va rog sa imi explicati si mie ce e aia si cum e cind bate volanta? Vad ca multi scriu de ceva vibratii in pedala de la ambreaj. Nu am atras atentia pina acum la asa ceva la masina mea si am mers imediat sa verific - ce sa va spun, la inceputul apasarii pe pedala de ambreaj se simte si la mine o mica vibratie, doar la inceput si dispare. Nu am absolut nici un fel de alte sunete, intra in viteza ok. Dar o alta problema care de fapt ma deranjeazã este ca am observat la fiecare data cind bag in viteza 1,2,3, la momentul cind ridic piciorul de pe ambreaj si accelerez se misca schimbatorul de viteze, foarte putin dar exista o mica miscare exact in momentul cind ridic piciorul de pe pedala de ambreaj. Si mai este inca ceva, daca sunt in viteza 3-a si incerc sa micsorez un pic din vitezã, incepe sa imi vibreze usor schimbatorul de viteze, nu permanent dar de cele mai dese ori se intimpla asa ceva. Va rog pareri. E grav ? Opel Astra H 2008, Z17DTR, dar dupa VIN cod imi arata ca e DTJ.
Skip ads

  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Daca ai cutie M32, cauta pe forum ,,probleme cutie M32".
  • cosito

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Astazi vreau sa va spun ca am schimbat la a mea GTC 1.7 DTH 101 cai tot kitul ambreiaj volanta cu unul conversie masa simpla. Toata operatiunea a costat 1420 tot kitul, 40 de lei transport, 400 manopera cu factura cu tot, plus 30 de lei spaga de multumire la mecanic.
Inainte de toate vreu sa incep prin a va spune ca masina asta de 3 ani m-a bagat in sperieti, imi venea sa ii dau foc. Inca de cand am luato' mi-a cazut volanta, inlocuit kit nou acum 2 ani si ceva, si m-am zgarcit ca prostul la 150 de lei, am zis sa nu imi dea factura la service sa ies mai ieftin Si ce sa vezi mi-au pus ambreiajul invers, Si am mers asa cateva luni pana a cedat de tot. Neavand factura cearta-te cu cine poti, daca ai cu cine. Ne mai avand bani de inca un kit nou, am luat de la dezmembrari unul care mi-a sa garantat verbal ca domne e in perfecta stare de functionare. Un an m-a dus toata treaba. Dar masina vibra la relanti de ziceai ca e Raba... Am fost pe la mecanici, ca e injectoare, le-am refacut la buzau, 350 de euro.TOti care mai de care mai mecanici, ca ba e bataie motor, merge neregulat. Acum 2 luni de zile, am fost la 2 minute distanta sa las mecanicul lui peste prajit sa imi umble in motor, sa vada unde este buba, dar un eveniment s-a intamplat si nu am mai avut bani a doua zi cand trebuia sa umble. Masina mergea ok, fara simptome aiurea, dar pe loc, se zguduia de ziceai ca e cutremur de 9 grade... Am zis sa ii mai dau o sansa si am cumparat zilele trecut un kit de ambreiaj conversie la masa simpla si astazi a fost montat.
Va spun sincer nu imi vine sa cred, masina mea este in sfarsit masina, nu mai trepideaza absolut deloc. Nu se simte nici o vibratie, volanta cu masa simpla pentru acest model este foarte Ok. Asa ca cei ce mai aveti dubii ca domne masa simpla vibratii, alea alea, nu este adevarat. Masina merge cum nu a mers niciodata in ultimii ani, imi este asa drag de ea, de la 11 dim de cand a fost gata pana acum am facut 150 de km de dragul ei cum merge.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Si atunci stau sa ma intreb. Daca nu e nici o diferenta de ce avem volante cu masa dubla?
  • cosito

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Nu stiu sa iti raspund la aceasta intrebare, ce stiu este ca mai devreme vecinul meu cu astra h break 1.7, fata de a mea gtc cu kit-ul de masa simpla, nu simt nici o diferenta. Nu vibratii sau alte chestii. Ma gandesc ca masa dubla este mai benefica la motoare mai mari cu putere mai mare unde exista vibratii, nu la chichinetele noastre de 100 cai. Ce am tot citit ete ca si cei de la vw, pentru golfurile 2005-2008 se duceau volantele in draci in primii zeci de mii de km, iar pe garantie vw, le schimba cu masa simpla, deci trage si tu concluzia. Eu sunt super multumit de alegerea facuta si stiu ca asta ma va tine mult si bine, cu mult si dupa ce nu voi mai avea masina.
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Sau preia socul sa nu-l primeasca arborele cotit....
  • cosito

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Pai tocmai de aceea, ambreiajul de la kit-ul asta de conversie la masa simpla, are acele 4 arcuri, pentru a prelua socurile. Deci arcurile de pe volanta cu masa dubla se regasesc pe ambreiaj...
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Nu este acelasi lucru.Te-ai intrebat de ce producatorii de masini au montat aceste volante cu masa dubla, chiar daca sunt mai scumpe?
Sper sa nu ai cutie m32.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Ca sa iti zica ca ai ceva extra si sa ceara mai mult? Ceva de genul, tetiere spate in pachet extra la logan 1
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR