Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • numanx

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2015

  • Mesaj Privat
mattydr67 a scris:Pune o poza cu partea electronica fata si soate a interfatei ca daca ainfacut upgrade/downgrade cu ocflash si ai problema de care vorbesti atunci trebuie sa ai o interfata cu microcesor fake si l-ai blocat.
Bafta

aici sunt pozele cu interfata.


Skip ads

  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Prezeta diodei D5 si a condesatorului C11 sunt specifice microprocesorului fake.
La tine vad doar c11. Dar eu zic ca e fake.
Bafta
  • numanx

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Dioda D5 nu exista sunt doar pini acolo...
Ce e de facut mai departe?
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Ca sa fi sigur trebuie sa incerci o programare cu un programator extern.
Dioda nu exista, putea nici condesatorul sa nu fie acolo. Dar din punct de vedere electronic aceasta interfata a fost construita/creata ( cum vrei sa ii spui pentru un alt tip de uC decat Pic18F458 ) deaceea exista si aprentele pentru dioada si condesatorul pe care le-am mentionat.
Colegul Radu Florian are una identica si fara D5 si C11 pe placa. I-am spus si lui sa nu riste sa faca upgrade sau downgrade de firmware care are mari sanse sa blocheze uC. Practic are alt bootloader decat Pic18F458
Nu am studiat tipul asta de interfate dar asa s-ar oarea ca in aceste uC-uri poti scrie orice firnware original de opcom dar cu un bootloder pentru acest tip de uC. Care ar fi Pic18F45k80 sau Pic18F4580.
Dar din cate am vazut la un coleg ca procesorul e protejat la citire. Asa ca daca nu ai o imagine de la chineze nu poti face nimic
Tu incearca sa il rescrii so ne spui si noua ce ai rezolvat
Bafta
Skip ads

  • numanx

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Cu ce program sa il rescriu si cu ce fw.
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Vu orice programator extern ce poate scrie PIC18F458 ( exemplu PicKit 2 sau 3 )
Firnwarul nu conteaza. Oricare. Firmwarurile folosite la OCfladh se pot folisi si cu programatorul extern
Bafta
  • numanx

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Poate cineva sa imi trimita softul OPCom care se foloseste pentru FW1.59 OPCOM versiunea 100820B.
As vrea sa verific daca totusi se mai intitializeaza cu masina...
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Versiunea de OP-COM care functioneaza cu fw1.59 este 131223c
Tu incearca un test de interfata in Setting ca sa vezi daca o mai vede mai intai. Apoi poti folosi orice versoune de opcom pana la vauxcom120309a+131223
Nu conteaza versiunea de.opcom va functiona cu interfata ta.
Daca la test iti spune ca nu e conectata la masina atunci verifoci cu OCflash.
Daca nu vede versiunea de firmware trebuie rescrisa cum am spus mai inainte.
Nu ai nevoie de masina sa verifici asta.
Bafta
Skip ads

  • numanx

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Ma poate ajuta careva cu versiunea 131223c pentru Opcom...
Nu am gasit-o pe internet...
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Momentan iti trebuie o interfata in HQ clone mide. Nu una normala.
Dar iti pot da eu s9ftul. Numai ca nu iti va fi de ajutor.
Bafta
  • Adrian P.

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2005

  • Mesaj Privat
zeus_mb a scris:Asta e clona, se poate face downgrade, sau e fake?


Am si eu o interfata identica cu cea de mai sus, cumparata de pe Gearbest.
Are firmware 1.65.
A venit cu soft OPCOM 2010 si VAUX-COM_120309a+131223d_GB.
Driverul s-a instalat (Win 7) doar prin rularea executabilului VAUX-COM_120309a+131223d_GB+OcFlash China.exe dar orice as face in Device manager apare ca USB Serial Converter.
Interfata e recunoscuta si de OPCOM2010 si de Vaux-Com. Apare firmware 1.65.
Cu Vaux-Com nu se cupleaza la niciun ECU (Astra H 2011 A16XER)
Cu Op-Com 2010 nu decodeaza VIN (fiind masina 2011) dar se poate alege o Astra H 2010, motor Z16XER si se cupleaza.la ECU.

Rugamintea mea ar fi sa-mi dati si mie pe PM un link cu soft-urile care ar fi compatibile (eventual Vaux-Com 120309a fara 131223d ?) si daca exista alte drivere pe care le-as putea incerca.
Nu intentionez sa fac upgrade/downgrade de firmware (am citit ce s-a postat despre placile v6 cu cip-uri fake, cum probabil este si a mea). Oriculm OcFlash China mi-a fost sters de catre antivirus.
Multumesc.
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pai tocmai ca estebun opcom v6 nu o sa vezi CAN BUS decatbcu opcom china clone 2010
Cu vauxcom 120309a nu indiferent de drivere.
Poate o sa mai citeasca si altii nu numai tu. Nu exista alte dricere. Acestea sunt drivere originale FTDI. Se mai fac anumite ajustari atunci cand trebuie. Dar in rest sunt aceleasi drivere.
La tine e problema de uC nu de drivere.
Nu ii facebupgrade de firnware ca o pierzi definitiv.
Iti trebuie o interfata cu uC real. Iar la astase poate schimba uC fake cu original. Dar in opinia mea nu se merita.
Bafta
Skip ads

  • Adrian P.

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc foarte mult @mattydr67 pentru lamuriri. Informatiile date ma scutesc de alte experimente (si asa fost destul de complicat, totul fiind instalat pe o masina virtuala pe un MacBook la care sunt si unele probleme cu setarea portului USB).

Inteleg ca in cip-ul (PIC18F458) fiind fake exista un firmware limitat care este utilizabil doar cu opcom china clone 2010.

Probabil ca nu va functiona nici cu versiunile mai noi de soft (inca nedisponibile) mentionate de tine pe pagina anterioara (131223e sau 150406b), asa ca am sa folosesc soft-ul 2010, cu care s-a cuplat la mai multe module ale masinii.
  • giurica

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2019 D20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Am si eu o interfata op-com clona careia am reusit sa ii sterg chip-ul . Am comandat un programator Pickit3 sa programez din nou chip-ul, am instalat MPLAB IDE v8.91 am ales programatorul pickit 3 am mers la import am selectat fisierul fireware 1.45.hex versiunea interfetei mele , I-am dat programare , toate bune si frumoase pana sa verific fireware-ul interfetei care este acum 70.0. si nu inteleg ce am gresit. daca m-ar putea ajuta cineva cu in sfat sau daca am facut o greseala. Multumesc frumos
  • EEscu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2017

  • Mesaj Privat
giani71 a scris:@rocoder - nu ma "incuraja"... Smile)
PIC-ul asta mi-a mancat o saptamana din viata (deci inca una sa te ajung Very Happy ) si nu-l dau inca de pamant pana nu-mi epuizez toate metodele...ultima ar fi cu reprogramator extern, dar la care nu ma bag si nici nu am timpul necesar sa ma documentez, dotez corespunzator incat sa incerc singur... Cool

Deci, inca astept un coleg mai experimentat care sa se ofere cu o reprogramare (cotra cost, of course) !
Colegul Mishu_B mi-a promis ajutor, inca il astept, dar deocamdata vad ca nu se lasa usor de gasit...


@giani71: Poi poate ar trebui sa iti manci saptamani din viata in alt mod, mai productiv nu crezi ? Rolling Eyes Laughing Laughing Laughing
  • liviudiaconu

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Are cineva OPCOM 2015 HQ Romana?
Am inteles "pe surse" ca a aparut.
Multumesc.
  • mihai.vlad

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salut!
Ma poate ajuta cineva,va rog...nu reusesc sa instalez interfata op com 201008 pe windows 7 64 biti.
Nu mai am cd-ul de la interfata..nici driver, nici soft...
Cine ma poate ajuta imi poate trimite la mihai.vlad@email.com.
Multumesc frumos!
  • adrianexim

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 1997 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Am o interefata opcom cu probleme, e varianta: " V1.59 quality A+++ Opcom Software 2014.02 with PIC18F458 Chip".A fost luata de pe aliexpress, am incercat sa o instalez pe windows10 dar imi apare "usb device not recognized". Cand o conectez la laptop imi raman aprinse ledurile "power" si "tx". Si scoate un tacanit...

Am citi pe net o multime de tutoriale,le-am incercat pe toate.... in final am cumparat alta de la alt vanzator -versiune V1.70 care imi merge fara probleme.

Se poate ca aceasta sa fie defecta si sa nu am ce ii face? poate doar cu programator PIC? Imi trebuie alta versiune de driver pt modelul 1.59? Nu pot sa o resoftez cu OCFlash sau cu OPcomFut pt. ca nu o recunoaste "No interface found" iar la windows- "usb device not recognized" am incercat o multime de drivere....exista o solutie? nu se vede in poze, dar pe CIP scrie:" MICROCHIP PIC18F458 -1/PT 1623SVU". Am schimbat si cablul...

Cand e desfacuta si misc un pic de piese se mai stige ledul "tx" si tacane....la cea care imi functoineaza normal, ledul"tx" ramane aprins doar cand e conectata la masina...sa fie problema la o piesa?




Ultima modificare facuta de adrianexim la Vin 27 Oct, 2017 1:27 pm
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Nu cumva ai relee cu probleme?
  • adrianexim

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 1997 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Cand misc de ele tacane (cele de sub regulatorul de voltaj), de parca ar face un scurt, se stinge ledul galben..... Am cautat pe net si ma cam depaseste...nu cred ca merita eforul, doar daca gasesc releu de schimb foarte ieftin...

(In afara discutiei) Pot sa fac downgrade de la o versiune 1.70 la 1.39, astfel incat sa imi citeasca si ceasurile de bord?
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR