Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • munteanuadrian

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Frontera 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Am o Opel Frontera B din 2002 ,si de curând i am facut revizia tehnica.De atunci,de cand i am schimbat plãcuțele de frâna,mașina tot continua sa ruleze înfrânat pe spate.Precizez ca din cauza aceasta,m am speriat,si i am schimbat pompa frâna,pompa de servo frâna,pompa ABS ,si repartitorul spate,iar mașina la fel ruleazã.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pai ai schimbat tot ce functiona normal ... iar de ce era defect nu te-ai atins ...
Pai daca ai schimbat placutele de frana si masina a ramas infranata, nu e clar ca s-a blocat etrierul? Mai exact, s-a blocat pistonul cand s-a impins in etrier.
  • flavicx

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 2002 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Corect (ce ai schimbat nu are nici o legatura cu problema), dar pe lista verificarilor as mai adauga:
- suruburi etrier necuratate si negresate
- mecanism saboti frana de mana asamblat incorect (find vorba de ITP sigur s-a mesterit si pe acolo)
- cablu frana de mana blocat
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Si eu zic la fel,cand ai pus placute noi (mai groase ca cele vechi) pistonasul trebuia sa se dea inapoi ca sa le faca loc..Daca etrierul nu culiseaza pe culise (suruburile alea mari si ruginite) frana iti va ramane blocata ,evident.Dar asta trebuia sa vada mecanicul cand a bagat placutele cu japca.Sau e blocat pistonasul si degeaba lucreaza culisele.Una din doua.Sau amandoua. Embarassed
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR