Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

Pentru furtune siliconice(cum sunt cele de mai sus) incearca la www.srz.ro sau RacingNick. Totus cel mai eficient ar fii sa inlocuiesti tot traseul cu teava de inox, iar futune sa folosesti doar la imbinari. Traseul ti-l poate face orice firma care face evacuari custom. Gasesti o gramada de asemenea oferte pe forumul 4tuning.


Adi G.
Skip ads

  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut, am intrat pe site dar vad preturi de sute ed euro.
Eu vreau una bucata amarat de furtun pe care nu vreau sa dau cateva sute de euro.

Mersi
  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
In plus am intrat acuma pe 4tuning...poate nu sunt eu bun la cautat dar nu stiu cum sa ii gasesc.
Stie careva unde pot face un furtun turbo pe comanda?

Si va rog nu ma trimiteti la bricostore sa cumpar tevi si alte cehstii. Caut punctual o firma care face asa ceva la un pret mai mic decat 570 cat e furtunul original.

Multumesc
  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut, in lipsa de raspuns am continuat cautarile si am gasit pe cineva din pitesti care aduce furtune de turbo de opel la preturi decente.
http://www.pieseauto.ro/tub...2-1917743159.html

E f ciudat ca din toti cei care au service-uri si piese si tot isi fac reclama pe acest forum ne indreapta doar catre furtune de 700-800 ron.
Eu ma gandesc ca daca as tine la clienti le-as cauta variante mai accesibile.Ar pute de exemplu un magazin din bucuresti sa faca un parteneriat cu o firma de tuning si sa ne puna la dispozitie aceste furtune...in ochii mei ar creste mult...ar insemna ca ii pasa si de clienti nu doar de profit...
Skip ads

  • Julian

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Michangel a scris:Apropo de discutie, desi nu am avut probleme, din lipsa de ocupatie m-am apucat zilele trecute sa inlocuiesc furtunele superioare de la turbo la intercooler si de la admisie la intercooler.
Materiale: Teava prelucrata din inox, furtun siliconic, coliere de forta.
Avantaje: Am inlocuit cu teava majoritatea lungimii traseului care era confectionat din furtun, deja reactia acceleratiei este mult mai prompta (inainte simteam turbo de pe la 1900 RPM, acum deja dupa 1500 il simt cum lucreaza). Turbo lag mult diminuat. Probabil instalatia va rezista si in timp mult mai bine decat cauciucul initial. Sistemul este plug & play. Costuri sensibil egale cu achizitionarea furtunelor stock.
Rezultate: Vedem in timp, deocamdata sunt mai mult decat multumit.
Atasez si doua foto cu capacul motorului demontat, pana la urma nici estetic nu mi se pare ca ar arata urat instalatia montata.






salut, de unse ai luat aceste materiale? Teava prelucrata din inox, furtun siliconic, coliere de forta.
  • MaxDDM

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Nu mai faceti greseala sa schimbati tubulatura cu furtune siliconice si mai grav cu tevi din inox..turbo are geometrie variabila sau fixa dupa caz si presiunea e calculata ca sa iasa din turbo fara a intampiba rezistenra mare pe circuit..din acest motiv in special furtunul care iese din turbo e subtire si foarte flexibil iar celelante sunt un pic mai groase dar curbate si calculate sa reziste la presiune.
O tubulatura rigida si modificata strica paletele de la turbo si creeaza zgomot si vibratie la accelerare ....eu am inlocuit furtubele cu unele de la camioane iar cel de la turbo l-am gasit la o firma care facea pe conanda ..oricum...ambele furtune au fost foarte ieftine
  • Julian

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns, am cumparat unul original de la dezmembrari si pare a fi ok.
  • dem28us

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2013

  • Mesaj Privat
pentru vectra c se gasesc furtune aftermarket exact pe forma si dimensiuni marca bugiad, made in germany, intre 70 si 90 lei bucata.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR