Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • vlad.dumitrache

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Mersi de raspuns. Probabil ca are plamani buni, dar in ture joase e mort. Indiferent daca e cald sau rece... Tocmai din acest motiv am testat si debitmetrul si am dat jos egrul sa-l curat si era destul de curatel... Dati-mi o idee, ce sa mai investighez la el.
Skip ads

  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Inainte de resoftare a mea era tare fasneatza cit era rece ..... pe masura ce se incalzea devenea puturoasa.
Ai incercat sa mergi cu mufa de la debitmetru scoasa sa vezi cum se comporta ? Cand am facut testul asta ziceai ca masina merge cu rumegus. Se tura ca proasta dar forta/viteza mai nimic. Apoi am anulat EGR-ul, mecanic, cu tablitza. Nu mi-a dat cu eroare dar a devenit ceva mai vioaie ( nu-ti spun ca galeria admisie n-am reusit sa o curat cu ocazia curatarii EGR-ului si a ramas plina de mazga) ....plus ca s-au accentuat trepidatiile si zgomotul s-a dublat ( n-am inteles de ce si am renuntat la tablitza)
Pacat ca avem turbina cu geometrie fixa ( y17dt) ...... sub 2100-2200 ture nu prea ai ce sa ceri de la ea.
Ce-ar mai fi de verificat ? ...... electrovalve (EGR si turbina) , circuit vacum ( furtunase crapate, sarite, roase), filtre, ambreiaj , motorina in ECU prin mufele M si K , senzor MAP, furtune turbina (etanseitati, coliere, pipaire la turatie pe loc sa vezi daca se intaresc, intercooler ( fisurat, plin de ulei) , soft ( poate s-a umblat la el candva aiurea la coltul blocului) .....
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
vlad.dumitrache a scris:Salut. Am o Astra G, Y17DT. Am cam citit tot topicul acesta, cel putin. La temperatura de 85-86 de grade, debitmetrul imi da o valoare de 44.3 kg/h la cca. 850 RPM (cu motorul rece, tot la ralanti, era pe undeva pe la 56-60kg/h). Nu am inteles foarte bine daca aceasta este o valoare gresita sau o valoare corecta. Am prins ideea ca daca e mai putin, e pe duca, dar invers, daca e mai mult, n-am inteles.

Poate ai debitmetru 'facatura' , doar cu unul original si bun iti faci o parere.
  • vlad.dumitrache

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Ma uit la el sa vad ce model este si postez aici. Traiesc cu impresia ca e Bosch, dar poate ma insel. Masina original vine cu Bosch, sau exista si GM?
Skip ads

  • Nelu-RSO

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y1.7dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
vlad.dumitrache a scris:Mersi de raspuns. Probabil ca are plamani buni, dar in ture joase e mort. Indiferent daca e cald sau rece... Tocmai din acest motiv am testat si debitmetrul si am dat jos egrul sa-l curat si era destul de curatel... Dati-mi o idee, ce sa mai investighez la el.


Nu e vorba ca are "plamani" buni, e gresit, daca debitmetru spune ca trece o cantitate de aer mai mare decat cantitatea corecta, ecu calculeaza o cantitate de motorina mai mare si de aici consum mai mare, masina nu trage bine, scoate fum negru. Eu am patit-o din cauza debitmetrului prin faptul ca el spunea ca trece 47-48 kg/h aer la 850 rpm cu motor cald, in loc de 27-29 kg/h, de aici consum mare , lipsa de putere si mult fum negru. Am rezolvat problema prin schimbarea debitmetrului cu unul nou original bosch (cum a fost pe masina) si totul a revenit la normal
Am uitat sa mentionez ca nu aveam nici o eroare stocata
  • vlad.dumitrache

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2013

  • Mesaj Privat
In ceea ce priveste eroriele, e valabil si la mine. Singurele pe cale le-am gasit au fost cauzate de mine cand am deconectat debitmetrul. In alta ordine de idei, e cineva dispus sa isi ofere debitmetrul pentru un test? E o investitie destul de mare pentru a ma risca din prima... Masina are multi km(cca. 260.000) si cred ca mai pot exista si alte probleme pentru care se comporta asa...
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Pai fa schimb de debitmetre pentru o incercare cu cineva ce are model ca al tau si trageti fiecare niste concluzii dupa o tura. Poate un vecin, un amic sau chiar un nene dintr-o parcare ( ii dai acolo de o bere) ....ori poate la intalnire clubului din raza ta.
  • kratt

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Am schimbat si eu doua debitmetre pana am reusit sa gasesc unul ce imi afiseaza 25,6kg/h la relanti cu motorul cald. Ce ma sfatuiti, sa caut in continuare unul mai bun sau sa trag pe asta pana cade iremediabil.? Mentionez ca masina se misca relativ bine(motor y17dt),am mare incredere in voi,ce riscuri majore imi asum daca il pastrez pe asta?
Skip ads

  • ma14

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2012

  • Mesaj Privat
E cineva din Brasov care este dispus sa imi imi imprumute debitmetru pentru un test? Al meu da niste valori ciudate la relanti si nu stiu sigur daca el este de vina sau nu.
Masina este cea din semnatura .... Astra H 1.7 cdti 110kw z17dtj

Ca si simptome, este si aici putin ciudat ….. masina nu mai trage, nu te mai baga in scaun. Am observat asta mai ales cand sunt in viteza a 3-a, peste 2400 de ture si apas pana la fund pedala de acceleratie. Masina devine puturoasa si nu te mai baga in scaun cum facea odata, nu mai are putere.
Curios este ca lucrul asta NU se intampla in viteza a 2-a!
Turbo este verificat si este ok. Nu sunt limitat in turatie.
Nu am nici un cod de eroare.

Ce valori ar trebui sa aiba MAF-ul la relanti (in kg/h) ?
Si e cineva din Brasov care este dispus sa facem un test? Eu am un opcom, este usor sa citim si sa comparam valorile.

Multumesc
  • jaleriu_valentin

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 z17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2009

  • Mesaj Privat
ma poate ajuta si pe mine cu o informatie, am niste oscilati la relantiu astra h 1.7 z17dtr si suspectez debitmetru nu stiu valorile reale care trebuie sa fie pe tester imi oscileaza de la 1-37 kg/h la 850 rpm este normal sa oscileze?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca mai postezi (in 4 discutii) acelasi lucru vei fi suspendat temporar.
  • jaleriu_valentin

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 z17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2009

  • Mesaj Privat
k scuze, nu mi-a mers bine netu si am crezut ca nu sa trimis mesajul dupa acea am observt si eu de cate ori sa trimis, scuze inca odata
Skip ads

  • aaresis

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut
Am un Opel Signum.1.9 dth..Am facut un test la debitmetru..Un amic mi-a spus ca nu trebuie sa creasca asa mult valoarea in turatie... dar nu sunt asa convins ca are dreptate.
Orice parere avizata este binevenita..Multumesc
  • petrache_adrian2005

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Buna seara.Am un Astra G cu motor Y 17 DT, si uneori cand accelerez ușor între 1500 - 2000 rot/min, trage mai greu (parca se pune in unghii) si scoate fum negru. Nu da erori si masa de aer pe care o da debitmetru cu motorul cald este 26-27 kg/h. Aveti idee este bun debitmetru sau care ar fi problema?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Debitmetrul pare ok, vezi senzor boost pressure
  • petrache_adrian2005

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ok.Senzorul boost pressure l-am curatat dar degeaba, garnitura aceea a lui de cauciuc e putin cam rupta.La diagnoza cum trebuie sa se comporte senzorul boost pressure?Cum depistez daca de la el este cauza?
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
La relanty,presiunea din admisie trebuie sa fie egala sau cit mai aproape de valoarea presiunii atmosferice(referinta),iar la diferite turatii,se urmareste ca valoarea reala sa fie cit mai "lipita" de cea ceruta de calculator(referinta)...
  • petrache_adrian2005

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Colegii unde pot sa va pun o filmare cu o diagnoza live sa vedeti parametrii, si sa-mi spuneti daca e ok sau nu?
  • petrache_adrian2005

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Buna ziua. Senzorul boost la o diagnoza in mers, rãmâne în urmã. Adicã presiunea comandatã este 130 si el este 108, la accelerare presiunea comandatã ajunge la 160 si senzorul boost are 130. E in regulã?
  • petrache_adrian2005

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am pus altul de la dezmembrari si este blocat pe 103 si 2,35 V, nu se misca de acolo oricât as accelera.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR