Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Catalin-Ionut

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Pune in costurile tale ca iti cade cutia, sau iti crapa turbina sau iti crapa telescoapele/arcurile sau iti zboara pistoanele, etc. Orice alta defectiune care se face pe garantie si atunci refa calculele.
Skip ads

  • mafilon

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Silviu Mustata a scris:Mafilon, eu, cã și alții de aici am extins garanția la 5 ani. Momentan nu pot spune cã am fãcut uz de ea, dar merg pe principiul de a sta liniștit pentru defecțiuni majore. Mai este și unul din principiile lui Murphy "când îți lipsește ceva, tocmai atunci ai nevoie de acel ceva".


Multumesc,

Nu sunt prieten cu Murphy, asa ca sigur ma atinge el cumva dupa inceputul promitator, chiar daca acum nu este legat de garantie.

Am citit de problema cu ambreajul (deocamdata) care a fost rezolvata pe garantie doar dupa insistente.

Parca nu as sufla si in iaurt daca nu m am fript inca cu ciorba, cum calculeaza si Tai-Pan(merci) garantia este valabila doar daca in acesti 5 ani faci toate lucrarile la reprezentanta cu preturile aferente.

Cand am intrebat in reprezentanta sugestia mai ocolita a fost "ca nu strica daca imi permit".

Am timp inca de gandire dar trece repede.
  • mafilon

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Catalin-Ionut a scris:Pune in costurile tale ca iti cade cutia, sau iti crapa turbina sau iti crapa telescoapele/arcurile sau iti zboara pistoanele, etc. Orice alta defectiune care se face pe garantie si atunci refa calculele.


Ai experimentat asa ceva?, ai cunostinte care au patit asa ceva?, acum platesc extinderea. Shocked

Sunt curios daca nu sunt bagate la "folosirea neadecvata a masinii" de catre prietenii nostri de la reprezentanta.
  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
salutare
nu sunt in tema cu cod de transmisie este pe masina, si daca acestea mai au probleme.
va pot relata un caz al unui amic , de data asta cu o Insignia, careia i-a carapt cutia de viteze. Pe garantie facuta, daca era din buzunar in jur de 9.000 de lei.
am vrut acum 4 ani sa imi iau si eu o insignia, si am intrebat un amic care lucra la piese la un dealer - operatiunea de preventie a defectarii cutiei era in jur de 2.600 de lei.

acum nu stiu daca cutiile nostre de viteje mai aceste probleme, sau cum spunea si catalin - o turbina - care deja sunt colegi care spun ca si-a schimbat sunetul - eu vad o utilitate clara a acestei garantii extinse.

mai bine dau esalonat ( cost garantie extinsa + revizii anuale ) decat sa dau o singura data - DAR sa mi se faca rau la facturare.

acesta este principiul meu - al preventiei - in oala acoperita nu intra muste.

cu respect.
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Catalin-Ionut a scris:Pune in costurile tale ca iti cade cutia, sau iti crapa turbina sau iti crapa telescoapele/arcurile sau iti zboara pistoanele, etc. Orice alta defectiune care se face pe garantie si atunci refa calculele.


Daca luam in serios ceea ce spui tu, NU CUMPARAM ACEASTA MASINA!
Care este probabilitatea sa se intample ceea ce spui tu in conditiile in care masina se foloseste in regim normal?
Nu particip la liniute, nu fac drifturi si voi folosi pentru intretinerea ei cele mai bune consumabile de pe piata.
De diferenta de 6000 lei, poate sa cada ceva la ea si tot ies pe PLUS.
Amortizoarele si arcurile nu intra la garantie. Puteam sa le pun in tabel si diferenta iesea mult mai mare.
Apropo, chiar cred ca vor solicita schimbarea amortizoarelor in perioada de 5 ani.
Daca nu schimbi TOT CE SPUN (CONSTATA A FI DEFECT) EI in perioada de garantie, pierzi garantia!

L.E:
Am luat in calcul doar ceea ce este 100% ca se va intampla!
Mai trebuie luate in calcul si:
- schimbat amortizoare - am spus mai sus;
- schimbat bielete antiruluiu si bucsi bara de torsiune;
- schimbat bielete de directie si capete de bara;
- posibil schimbat bascula fata (pivot uzat);
- geometrie roti - de 2 ori cel putin etc.

Costurile pot ajunge la 14 000 lei VS 5000 lei.


Ultima modificare facuta de Tai-Pan la Mar 21 Nov, 2017 5:03 pm, modificat de 3 ori in total
  • Alexandru074

  • Mesaje scrise: 836
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Hai bãieți ca ne apropiem cu viteza foarte mare de pagina 500 .Sa fim sanatosii cu toti si sa ne auzim la fel si la pagina 1000🤗🤗🤗
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
PEmil a scris:
mariocb a scris:@PEmil
Pentru o indoitura ca a ta ( tot aripa spate, aproape de "tripla", deci a avut loc pe unde sa bage "sculele", dupa demontarea ei ) m-a costat 50 lei (cu tot cu polishat) !


Pe bune ca-i ieftin...
Maine voi pune o poza cu indoitura...


Poza promisa:


Mariocb, la tine a fost mai nasol?
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Te-a busit binisor, Emil.
Indoitura iese, acum depinde de vopsea in ce stare se prezinta dupa polish.
Skip ads

  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
mafilon a scris:Nerecunoscut, nu a recunoscut cel indicat de mine, a avut timp sa spele si sa stearga masina pana a ajuns la politie, oricum masina lui avea un cadru metalic sub bena care nu a avut de suferit, politia nu a mai gasit urme.
Si da, poate sa nu recunoasca, chiar daca ai martor, trebuie mers in instanta si dovedit cu expertiza ca masina respectiva are urme de la lovitura, am zis pas.


Frate, cu asemenea legi, tara asta este raiul nesimtitilor, a puturosilor, a hotilor si asa mai departe.mai ca imi vine sa cred ca scopul conducatorilor acestei tari, a legiuitorilor si a unor institutii este sa ne faca sa ne fie lehamite de a mai trai in aceasta tara sau de ce se intampla aici, pentru a face ei ce vor...
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
@ PEmil
Aprox. la fel ....nu stiu daca sub carenaj e vreo ranforsare care sa-l impiedice sa ajunga la indoitura ( la mine a fost ceva mai in spate si deasupra muchiei )....merita sa incerci , mai ales ca vopseaua pare intacta ( nu ai incercat sa stergi cu polish ?...eu asa am facut si vazand ca vopseaua e intacta am apelat la PDR ).
  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salut.
Merita sa incerci. Pe sub carenaj nu cred ca se poate interveni, este dublura de la roata. Insa exista posibilitatea sa poata intervenii prin interior ( sa dea fimitia de stalp jos si sa foloseasca gaurile tehnologice ). Din poza mie imi pare a fi spart lacul, poti inverca usor cu unghia sa vezi daca agata. In cazul in care agata se poate face decat o lacuire locala - blend-in, sau un retus local spot-in.
Cu respect.
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Mario, ceea ce spui tu sunt finețuri, la care nu ma pricep...


Ultima modificare facuta de PEmil la Mar 21 Nov, 2017 5:40 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:Te-a busit binisor, Emil.
Indoitura iese, acum depinde de vopsea in ce stare se prezinta dupa polish.


Te pui cu "Gheorghe" !?
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
PEmil a scris:Mario, ceea ce spui tu sunt finețuri, la care nu ma pricep...


Te ajut , nu dureaza mult , max.2 min. ( am o sumedenie de produse de detailing profesionale ) ...contacteaza-ma daca vrei !
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Un mesaj incurajator de la OnStar. Nu e primul de acest gen.
  • Alexandru074

  • Mesaje scrise: 836
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Cum mai trece si timpul asta ...parca mai ieri aproape toti de pe acest forum asteptam cu nerãbdare masinile ,întrebãm ce cod de fabricatie are masina si deja am ajuns la turbine care urla zgarieturi si infundaturi pe caroserie .Ma gândesc ca nu a trecut nici macar un an de la achiziția masinilor si am intrat in problemele specifice romanesti gen :parcari deficitare ,soferi care au luat permisul la pitesti 😁 si dau fiori celorlalti participanti la trafic etc..Dar vorba aceea TRÃIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL 👍
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Alexandru, din pacate asa este. Dar pana la urma acesta este scopul topicului.
Ne ajutam cu un sfat, cu o idee, ne pare rau pentru colegu x si y care a patit-o, cerem o parere, ne contrazicem.. etc.
Unii o vor lua inainte cu km parcursi si prin update-ul periodic cu informatii vor stii si ceilalti la ce sa se astepte..
Topicul acesta ne va da o mana de ajutor atata timp cat ramane activ.
  • Alexandru074

  • Mesaje scrise: 836
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin topicul acesta va ramane mult timp activ si vom avea de învãtat tot timpul din experientele colegilor sau ale noastre .Pe mine ma frapeazã faptul ca am ajuns sa parchez masina cand ajung la un hypermarket undeva la 1 km de intrare (toata lumea se înghesuie in parcare cat mai aproape de intrarea în magazin ,dacã ar putea sa parcheze in holul de la intrare cred ca acolo ar lasa masina )de frica idiotilor care nu au nici o treaba soferia .Te duci linistit la cumpãrãturi si cand te întorci la masina ?Te cauti in buzunare sa vezi daca ai pastile de inima fiindca masina este lovitã.
  • Alexandru074

  • Mesaje scrise: 836
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Vreau sã vã spun fara lipsã de modestie ca am parcursi peste 1500000km prin natura meseriei mele mergând prin toate tarile uniunii europene si prin cateva noneuro (serbia ,macedonia ,republica moldova ,turcia )Si vreau sa va spun ca suntem pe ultimile locuri in ceea ce priveste disciplina si preventia in trafic.
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Trist, dar adevarat....

Plus rautatea si nesimtirea ... au ajuns la un nivel..... La scurt timp dupa ce am luat Corsa.... mi-a lovit-o unul cu usa.... pentru ca el avea o Astra mai veche cu protectie de plastic.....
si.... nu s-a vazut atunci indoitura ... ca era murdara.... intr-un fel.... poate ca a fost mai bine ca nu s-a vazut..., ca ne luam de gat...... dar..... am un gust amar....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR