Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • CZosin

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:Nu mai raspundeti la provocari, oameni buni!
Nu de alta, dar ajungem in seara asta la pag 500 si nu toata lumea e pregatita cu pozele🤣



hahahaahaah:)) exact.
Skip ads

  • AOancea

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Raducut e cel care zgârie sedanurile cu cheia sau le lovește prin parcare Smile)) un invidios
  • raducut

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:Alocati putin timp si cititi TOATE postarile lui raducut.
Nu sunt multe, doar 71 si foarte scurte, deoarece nu are nimic de spus!
Va veti face o idee clara despre el si rolul lui pe acest forum.
Anul acesta a postat in proportie de peste 75% pe acest topic.
Nu are treaba cu sectiunea Opel Vectra!

Sa te vad si pe tine ca dupa 13 ani cu J-ul tau nu ai nici o problemã!Deh, bolid ai...
Nici n-a trecut un an si deja aveti probleme....Stai sa treaca si iarna...


Ultima modificare facuta de raducut la Mar 21 Nov, 2017 11:15 pm
  • obioan

  • Mesaje scrise: 171
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Ca tot nu am mai postat de ceva timp revin cu impresii PRO si CONTRA despre aceasta masina. Da, spre uimirea unora, am si pareri contra la aceasta masina. Comparatia o voi face cu vechea masina care inca se afla in posesia "famigliei": Ford Focus. Inca sunt in perioada de acomodare cu noul corp strain si sunt reactii adverse de respingere, regret, acceptare, placere, uimire si intr-un final acceptare...
PRO
- confortabila. E peste ce am fost eu obisnuit ( e drept ca are si o tona de optiuni care iti fac viata mai usoara). Este o masina de croaziera. Se preteaza la drumuri lungi in care nu te grabesti. Are o gramada de optiuni la care nu m-am gandit ca mi-ar fi de folos si folosirea lor zilnica imi sporeste placerea de a conduce.
- AFL - cred ca a fost cea mai inspirata alegere de optiune. Nu va lipsi niciodata de la viitoare masini. Felul in care lumineaza pe AUTO e de exceptie.
- Scaune AGR (aici as avea si contra... inca nu mi-am gasit pozitia ideala si nu vin cu tetiere active).
- Suficient de sprintena (fara sa exageram). Adica nu e WOW! Dar isi face treaba.
- Servodirectia. Mult mai buna decat la Ford.
CONTRA
- vibrarea ambreiajului cu un zgomot metal pe fier cand e subtrata, din categoria "Asa face toate"
- la luneta am vreo 3 linii de sus care nu incalzesc la dezaburire.
- acum pot sa confirm ca si la mine se aude acea suierare a turbinei. Inca nu e deranjanta dar am auzit-o. Eram in negare pana acum dar vazand ca mai au si altii problema asta, am acceptat-o.
- imi lipseste stabilitatea Fordului. Pai daca iau o curba mai nervos cu asta simt cum se lasa la babord sau la tribord cu catargul aproape de luciul apei. Fordul il simteam cum se infige in asfalt pe cand asta se leagana destul de periculos. In Ford transmiteam intentia mai bine de la volan la masina.
- consuma mult. Da, asta e mai mult pentru mine. E socul trecerii de la diesel la benzinar.
- imposibilitatea montarii altor jante decat cele de 16.

Deocamdata atat.
Skip ads

  • mosudan

  • Mesaje scrise: 646
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra Sedan 2018 B14NET TURBO
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2017

  • Mesaj Privat
raducut a scris:
Tai-Pan a scris:Alocati putin timp si cititi TOATE postarile lui raducut.
Nu sunt multe, doar 71 si foarte scurte, deoarece nu are nimic de spus!
Va veti face o idee clara despre el si rolul lui pe acest forum.
Anul acesta a postat in proportie de peste 75% pe acest topic.
Nu are treaba cu sectiunea Opel Vectra!

Sa te vad si pe tine ca dupa 13 ani cu J-ul tau nu ai nici o problemã!Deh, bolid ai...
Nici n-a trecut un an si deja aveti probleme....Stai sa treaca si iarna...


Omule tu ce vrei pana la urma ? Deja imi deranjezi pupilele !
Rog un admin sa excluda ,,specimenul' intrucat nu are lagatura cu topicul ! Multumesc.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
obioan a scris:
- vibrarea ambreiajului cu un zgomot metal pe fier cand e subtrata, din categoria "Asa face toate"
- la luneta am vreo 3 linii de sus care nu incalzesc la dezaburire.
- imposibilitatea montarii altor jante decat cele de 16.

Deocamdata atat.


Ce vrei sa spui cu vibrarea ambreiajului si zgomotul respectiv?
Ai fost la service?

La luneta, cele 3 linii de sus reprezinta antena.

Ai incercat sa obtii hartia de la dealer cu dimensiunile rotilor acceptate de producator si ai mers cu ea la RAR pentru omologare si mentionarea lor in CIV?
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
mihai1983 a scris:Salutare.
Cu cateva pagini in urma discutam de echiparea de iarna, inclusiv lanturi. Cativa colegi mi-au indicat in carte ca nu se potrivesc lanturi, asa este, oamenii aveau perfecta dreptate. Imi luasem niste lanturi pe care le-am dat retur. Nu imi pare rau absolut deloc.
Dar ca sa vezi, duminica la o tura de cumparaturi prin supermarchet, la articole auto si lanturi, ma rodea tare tare, si l-am luat, 80 lei. Am intrebat daca nu se potrivesc, le pot returna, raspuns afirmativ-in 30 de zile. In seara asta am fost la un amic si am montat scutul motor si am facut si proba lanturilor. Se potrivesc si ramane loc suficient, asta cu masina pe cric. Din pacate nu am fost inspirat sa o las jos. Dar voi face si proba asta, si revin cu poze.
Daca se pitrivesc mie imi sunt necesare cat sa ies din bucluc, pe urma la drum drep si curat le dau jos.
Cu respect.


Mihai, ne induci in eroare..., ne arati ca mai raman 2 degete, dar cu masina pe cric...
Pai sa vedem cand o dai jos...
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Ntiberiu a scris:Idea e cã mașinile sunt bune și ne bucuram de ele, sper și la pagina 1000 tot de chestii minore sã discutãm, poate și ce bere e mai bunã.


Pentru discutii despre bere, deschidem topic dedicat..., ca se supara lumea pe noi ca facem offtopic...
Skip ads

  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
mosudan a scris:
PEmil a scris:
PEmil a scris:
mariocb a scris:@PEmil
Pentru o indoitura ca a ta ( tot aripa spate, aproape de "tripla", deci a avut loc pe unde sa bage "sculele", dupa demontarea ei ) m-a costat 50 lei (cu tot cu polishat) !


Pe bune ca-i ieftin...
Maine voi pune o poza cu indoitura...


Poza promisa:


Mariocb, la tine a fost mai nasol?


Emil ,a lovit cu ciuda,, ghertoiu" ! Nu pot sa scriu aici injuraturile, cat de infuriat sunt si sincer imi pare rau Emil ! Nemernicii.....! Evil or Very Mad


Multumesc, vecine... astia sunt romanasii nostri...
Nevestii nici nu i-am spus..., am zis ca poate nu observa, dar m-a luat la intrebari chiar de la prima urcare in masina, de dupa eveniment...
Ea a zis sa o indrept acolo, ca i se urca sangele la cap cand vede...


Ultima modificare facuta de PEmil la Mie 22 Nov, 2017 12:05 am
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Salut Emil,

Trebuie reparata ca e pacat... dupa ce o repari te mai liniștești un pic...
  • mafilon

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2017

  • Mesaj Privat
mihai1983 a scris:


Grija mare cum montati lanturile, un prieten cu Octavia dupa ce i-a scapat lantul in mers, bordul arata ca luminitele din pomul de craciun, cabluri smulse - drumuri la service.

PS: Nu hraniti trolii! Indiferenta si dispar.
  • mosudan

  • Mesaje scrise: 646
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra Sedan 2018 B14NET TURBO
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2017

  • Mesaj Privat
PEmil a scris:
mosudan a scris:
PEmil a scris:
PEmil a scris:
mariocb a scris:@PEmil
Pentru o indoitura ca a ta ( tot aripa spate, aproape de "tripla", deci a avut loc pe unde sa bage "sculele", dupa demontarea ei ) m-a costat 50 lei (cu tot cu polishat) !


Pe bune ca-i ieftin...
Maine voi pune o poza cu indoitura...


Poza promisa:


Mariocb, la tine a fost mai nasol?


Emil ,a lovit cu ciuda,, ghertoiu" ! Nu pot sa scriu aici injuraturile, cat de infuriat sunt si sincer imi pare rau Emil ! Nemernicii.....! Evil or Very Mad


Multumesc, vecine... astia sunt romanasii nostri...
Nevestii nici nu i-am spus..., am zis ca poate nu observa, dar m-a luat la intrebari chiar de la prima urcare in masina, de dupa eveniment...
Ea a zis sa o indrept acolo, ca i se urca sangele la cap cand vede...

Pe buna dreptate Emil,pe mine ma deranjeaza foarte tare gestul in sine !
Eu am doua potai,maidaneze care trec seara prin fata scarii si nu se pot abtine pana nu se urineaza pe masina ! Ma dispera si nu stiu cum sa fac sa nu se mai apropie de masina ! Evil or Very Mad
Skip ads

  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
mariocb a scris:
PEmil a scris:Mario, ceea ce spui tu sunt finețuri, la care nu ma pricep...


Te ajut , nu dureaza mult , max.2 min. ( am o sumedenie de produse de detailing profesionale ) ...contacteaza-ma daca vrei !


Sigur ca da.
Multumesc frumos.
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
mosudan a scris: Pe buna dreptate Emil,pe mine ma deranjeaza foarte tare gestul in sine !
Eu am doua potai,maidaneze care trec seara prin fata scarii si nu se pot abtine pana nu se urineaza pe masina ! Ma dispera si nu stiu cum sa fac sa nu se mai apropie de masina ! Evil or Very Mad


Incearca cu niste substante repelente, pentru caini. Au un miros suparator pentru aceste animale. Intreaba la petshop-uri. Poate functioneaza.
Sau cheama hingherii.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Sunt niste chestii cu ultrasunete...
Pune unul in masina ca nu se mai apropie nici o potaie...
Are un amic pus in masina (sta la tara ce e drept si a avut cateva pisici, un sobolan si un catel mic bagat la motor).
Se leaga la bateria masinii si consuma foarte putin...
Cand baga masina in curte nici o vietate nu se apropie de ea...
  • obioan

  • Mesaje scrise: 171
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:
Ce vrei sa spui cu vibrarea ambreiajului si zgomotul respectiv?
Ai fost la service?

La luneta, cele 3 linii de sus reprezinta antena.

Ai incercat sa obtii hartia de la dealer cu dimensiunile rotilor acceptate de producator si ai mers cu ea la RAR pentru omologare si mentionarea lor in CIV?

Am mai mentionat problema asta de cand am luat-o. Dus la service dar conform credintei populare de acolo, "asa face toate" sau e normal sa faca asa. Cand motorul este subturat si incepe sa tremure putin se simte o miscare in pedala de ambriaj insotita de un zgomot metal pe plastic... ca un zbarnait scurt.

Asta nu stiam cu antena...

Masina nu se mai incadreaza la rabla daca nu respecti dimensiunile. Pe forum am inteles ca nu ai ce face. Am mai pus aceasta intrebare. Tu ai reusit sa faci asta?
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
PEmil a scris:
PEmil a scris:
mariocb a scris:@PEmil
Pentru o indoitura ca a ta ( tot aripa spate, aproape de "tripla", deci a avut loc pe unde sa bage "sculele", dupa demontarea ei ) m-a costat 50 lei (cu tot cu polishat) !


Pe bune ca-i ieftin...
Maine voi pune o poza cu indoitura...


Poza promisa:


Mariocb, la tine a fost mai nasol?

😣😣😣 Țara asta este o adunãturã de idioți. Cu vreo 2 ani in urmã, la vechea mașinã am gãsit urme de vopsea, culmea tot albastra sub 3-4 cm sub mânerul ușii spate stânga, dar fara îndoiturã. Atât de bine a fost impregnatã vopseaua strãinã, cã și acum se mai vede ceva. Cum o fi reușit, nu am putut sã îmi explic nici acum. Mulțumesc celui de sus cã a fost numai vopseaua. La fel cum menționa un coleg de-al nostru, la cumpãrãturi, încerc sã las masina cãtre capãtul parcãrii pentru a evita "șoferul românesc". Cred cã se poate spune: permis ai, ce-ți mai trebuie sã știi sã tragi de covrigul acela mare din fata ta.
  • obioan

  • Mesaje scrise: 171
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Care este PCD-ul de la roti pt. modelul nostru?
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
obioan a scris:
Tai-Pan a scris:
Ce vrei sa spui cu vibrarea ambreiajului si zgomotul respectiv?
Ai fost la service?

La luneta, cele 3 linii de sus reprezinta antena.

Ai incercat sa obtii hartia de la dealer cu dimensiunile rotilor acceptate de producator si ai mers cu ea la RAR pentru omologare si mentionarea lor in CIV?

Am mai mentionat problema asta de cand am luat-o. Dus la service dar conform credintei populare de acolo, "asa face toate" sau e normal sa faca asa. Cand motorul este subturat si incepe sa tremure putin se simte o miscare in pedala de ambriaj insotita de un zgomot metal pe plastic... ca un zbarnait scurt.

Asta nu stiam cu antena...

Masina nu se mai incadreaza la rabla daca nu respecti dimensiunile. Pe forum am inteles ca nu ai ce face. Am mai pus aceasta intrebare. Tu ai reusit sa faci asta?



La Rabla s-a incadrat deja, e istorie!
Eu cred ca DACA PLATESTI, RAR va omologa si alte dimensiuni la roti.
Crezi ca nu au nevoie de bani?
Eu nu sunt interesat de schimbarea dimensiunilor la roti.

PCD: 105 x 5

referitor la vibratia pedalei de ambreiaj:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=29559
https://vwforum.ro/topic/256...dala-de-ambreiaj/

probleme reale la ambreiaj:

http://blog.autovit.ro/2013...a/comment-page-1/


Ultima modificare facuta de Tai-Pan la Mie 22 Nov, 2017 10:14 am, modificat de 3 ori in total
  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Cele doua modele de jante de pe masinile noastre


Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR