Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • aditz6

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca depinde si de unde faci comanda. Eu cand am facut comanda la a mea mi-a zis prima data 55ron apoi s-a uitat in alt calculator si a gasit-o la 27ron. Aceeasi oglinda (ALKAR, cu incalzire si electrica). Montatu nu a durat mult, 5min sa zic. Am pus oglinda pe lacase si am impins la fiecare in parte, de notat ca am uns putin locurile acelea sa intre mai frumos.
Skip ads

  • bashtan

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 y17tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
buna dimineata.as vrea sa stiu cu ce solutie se lipesc oglinzile (geamurile) de suporti la ca as vrea sa schimb doar geamurile ca nu a specificat nimeni de acest aspect.
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Tocmai ce-am montat oglinda (sticla) pe partea dreapta la un Astra G, model electric ºi cu încãlzire.
Totul a durat sub 5 minute ºi am fãcut astfel:

Piesa de schimb a fost o oglindã fãcut de Alkar - sub licenþã, cu tãbliþele pentru contact papuci pe aceeaºi parte cu clemele de ghidaj.

Am dat capacul ognlizii jos.

1 - Am tras firele un pic pe exteriorul oglinzii (de unde scos capacul) ºi le-am adus pe partea cealaltã pentru cã altfel nu puteam introduce papucii.
2 - Am montat papucii pe oglindã (sticlã)
3 - Am fixat pe poziþie oglinda, apãsând cu simþ de rãspundere pe sticlã (fix unde vine prinsã pe "rotula de reglaj") - Centru
4 - Acum, la fel, cu simþ de rãspunde ºi ghindu-mã dupã exteriorul oglinzii, vizualizând astfel ºi bilele de prinde ale oglinzi (sus - dreapta), am prins în partea de sus ºi ulterior în partea din dreapta.

Pun accentul pe bun simþ ºi rãspundere, pentru a evita spargerea oglinzii!

Îmi ofer ajutorul, telefonic dacã doriþi. Trimiteþi PM!
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,716
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Eu le-am prelungit cu alte fire cu papuci,e ok ca ai putut sa le tragi cumva.La iarna sa fi atent la ea,eu am gasit pe a mea dezlipita de plastic,probabil din cauza schimbarii temperaturii
Skip ads

  • kynder

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salutare si tot respectul pentru cei care au reusit sa monteze oglinzile eu am spart deja 2 si tot nu am reusit sa o fixez asa cum trebuie.
  • rider1

  • Mesaje scrise: 704
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Daca vrei te ajut, stau in Aparatorii Patriei
  • deleted-79320

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2012

  • Mesaj Privat
salut ma poate ajuta cineva din iasi sa montez oglinzile la o corsa C ?multumesc
  • CARAIVAN

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Geamul oglinzi de pe stanga sa desprins din lipire. Am scos oglinda cu tot cu suportul de incalzire(se mai tinea in cateva puncte). Cu un șpaclu am dezlipit oglinda de pe suportul cu incalzire. Adezivul vechi se curațã cu alcool tehnic. Cu carpa inmuiatã in alcool incepeți curațarea.
Nu o sã vã vinã sã credeți ce ușor se curãțã. Pentru lipire am folosit adeziv siliconic sanitar transparent,ieftin și bun. Se aplicã și se intinde uniform tot cu șpaclul,strat cat mai subțire.Se menține presat și se fixeazã cu clești de rufe,in jur de 8 ore.
Cand am vrut sã o pun pe masinã ,sa spart,la presearea pe una din sferele motorasului.Cel spre mașinã mia creat bucuria Smile Am comandat una nouã Tyc la 30 ron și pentru montare de data asta am folosit o furculitã indoitã la 90 °.Dinți furculiței sã cuprindã acea sferã și astfel o puteți ține pe loc. Baftã.
  • rider1

  • Mesaje scrise: 704
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Mai bine cumparai una din dezmembrari. Aia de 30 de lei este oglinda normala-alba, o sa-ti sparga ochii baietii din spate.
  • glontz

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salutare ! este vorba despre oglinda st. incalzita , am citit cap coada topicul, dar m am impotmolit la montaj, am incercat varianta cu furculita indoita prin locasele din spatele oglinzii, am dat pe reglaje si pe suporturile de prindere din plastic cu o solutie pt alunecare si nimic, nu reusesc sa prind un piciorus de reglaj, cel din spre dreapta cum privesti oglinda.
Imi poate da cineva un sfat sau o mana de ajutor ? Smile
cu respect,
glontz
  • Raul07

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Am comandat si eu un geam oglinda partea dreaptã dupã talon, e piesa aftermarket, problema e ca nu imi potriveste in lãcașurile unde a fost cea veche, are alte prinderi (cleme) plus ca mufele nu intra in suporții de pe spatele oglinzii noi, e mai groasa tabla din care sunt fãcuți, a mai întâmpinat cineva aceasta problemã?
  • Skanda

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Am avut si eu de montat oglinda stanga la Astra G Bertone pt ca era sarita din biluta care regleaza stanga-dreapta.

Iata cum am facut:

Dupa ce am spart prima oglinda -.- am vazut cum vine mecanismul, am citit sfaturile voastre si am facut asa:
pasi:
1. uns bilutele cu ulei de cocos - posibil sa fi ajutat un pic, dar tot la fel de greu trebuia impinsa oglinda ca sa faca tzac.
2. facut probe cu oglinda sparta sa ma prind cat de tare si pe unde trebuie sa apas ca sa nu o indoi prea mult - a ajutat enorm
Ordinea cea mai ok a fost: bila centrala tzac, apoi cea din dreapta tzac, apoi cea de deasupra tzaca-paca.
3. dupa ce am prins curaj cu vreo 2 probe, am luat oglinda buna si am
-impins cu podul palmei pe centru pt bila centrala, apoi
-cu podul palmei pe centru + cu degetul mare pe zona din dreapta a oglinzii in dreptul bilei si am apasat progresiv pana a facut si acolo tzac in bila din dreapta - cele mai mari emotii, ca oglinda era presata la maxim spre dreapta si nu parea ca intra, dar a intrat pana la urma fara sa se sparga ! am apasat ceva mai tare inclusiv cu podul palmei pe partea dreapta pana a intrat...curaj, curaj! iar apoi
-foarte simplu am impins centru+sus pana a intrat in bila de sus, fara prea mari emotii acolo, ca nu am apasat asa mult ca pe dreapta mai devreme.
Job Done!

Concluzia:
1.Merge si fara furculition si fara sa demontez alte capace.
2.Cel mai usor e sa faci niste practica cu oglinda defecta sa te prinzi cum tre sa apesi.

Acum stiu sa o schimb din prima bine daca se mai iveste ocazia Smile

Bafta si voua.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR