Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X
  • dan73

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Conteaza ca e in 3 cilindri?
Skip ads

  • VGheorghe854

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Rog profesionistii daca ma pot ajuta cu detalii de ordin tehnic , nu sunt hotarat intre opel crossland X si renault capture. Renault capture are turbo cu 90cp opel 81 cp , am facut test drive cu ambele si in scurt timp nu mi-am dat seama care ar fi diferenta intre ele de demaraj sau tinuta la drum intins renaultul parca mai infipt un pic dar nu foarte , curios am facut drive test cu masina unui coleg logan 90 tce si parca mai infipta , oricum nu doresc sa achizitionez logan oscilez intre opel si renault pretul este cam la fel. Va rog cunoscatorilor ce imi recomandati cu argumente daca se poate. Parca zic eu ca opelul este mai elegant ca forma fiind si model mai nou acum ca motor vom vedea.
  • dan73

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Eu cred ca Opel Crossland X are mai multe dotari standard decat Renault Capture.
Opel Crossland X pare mai spatioasa la interior plus bordul care arata mai bine si pare mai calitativ fata de Renaul Captur.
  • CGhita

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Bine v-am gasit!
Dorim si noi sa achizitonam cu rabla, un Crossland X, 1,2 si 80CP.
MFlorin655 poti da, te rog, mai multe detalii, impresii?
Cum sta masina in curbe?
Ati facut ceva drumuri in exterior?
Multumesc!
Skip ads

  • dan73

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Opel Crossland X sau Hyundai Kona?
Hyundai are 5 ani garantie, opel 2.
  • CGhita

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Hyundai are 5 ani garantie, opel 2.

Si la opel poti mari la 5 ani perioada de garantie cu 300 de euro in plus.
  • CGhita

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Conteaza ca e in 3 cilindri?

Se zice ca ar fi de bine ca e in 3 cilindri.
E motorul anului in 2015,2016,2017, de la 1 la 1,4 pe benzina.
  • dan73

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Cei care detineti acest model va rog sa postati aici impresii despre ea, cum se misca, daca sunteti multumiti de ea.
Skip ads

  • stefy_726

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti, Romania
  • Masina: Ascona 1986 18E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Ce mã surprinde timpul de așteptare de 9 luni
Pentru Opel Crossland X .ÃŽn Franța în parcul Peugeot este full cu acest model de Opel este identic cu un model Peugeot îmi scapã numele,diferã lampile spate și farurile,când mai trec o sa fac foto din lateral nu ști care este Opel sau Peugeot.
  • MFlorin655

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2018

  • Mesaj Privat
CGhita a scris:Bine v-am gasit!
Dorim si noi sa achizitonam cu rabla, un Crossland X, 1,2 si 80CP.
MFlorin655 poti da, te rog, mai multe detalii, impresii?
Cum sta masina in curbe?
Ati facut ceva drumuri in exterior?
Multumesc!

Am parcurs doar 700 km, din care jumatate in oras, consum mediu 7 litri.
E stabilã in curbe, silentioasa, spațioasã, motorizarea e perfectã pt oraș si drmuri scurte in exterior.
In special soția este incantata de achizitie.
Eu conduc o alta mașina mai puternica, folosita si pentru deplasarile mai lungi din concedii.
Recomand sa luati o varianta cu cat mai multe optionale. De exemplu, park assist, util in orase aglomerate (parcheaza singura).
Per total, nu imi pare rau de achizitia facuta.
  • dan73

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2018

  • Mesaj Privat
La comanda, varianta 1.2 81 CP, cu optiunile alese timpul de asteptare este 3 luni.
La varianta 1.2 cu 110 CP timpul de asteptare este de 6 luni.


Ultima modificare facuta de dan73 la Joi 15 Mar, 2018 11:03 am, modificat de 2 ori in total
  • CGhita

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru raspuns!
Pentru oras doresc si eu in general, si pentru 2-3 drumuri de 200-300km pe an.
Da, eu intentionez sa mai pun pe ea enjoy local, siguranta 2 si asistentul de parcare.
Nu ma deranjeaza timpul de asteptare. E chiar util, mai strangand niste bani intre timp.
Skip ads

  • MFlorin655

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2018

  • Mesaj Privat
E ideala pentru nevoile tale. Eu am varianta enjoy plus, navigatie, camera, park assist... Nu o sa iti para rau!
  • CGhita

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Ce mã surprinde timpul de așteptare de 9 luni
Pentru Opel Crossland X .ÃŽn Franța în parcul Peugeot este full cu acest model de Opel este identic cu un model Peugeot îmi scapã numele,diferã lampile spate și farurile,când mai trec o sa fac foto din lateral nu ști care este Opel sau Peugeot.


La Peugeot 2008 te referi?
Pai in primul rand, ca sa ai aceleasi dotari ca la Crossland, mai pui cel putin 2500 de euro.
Apoi interiorul nu e finisat ca la Opel (dar asta e discutabil; in fond e chestie si de gust)
Portbagajul e cu vreo 60l mai mic.
In rest da, aceeasi chestie.
  • RAdrian116

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Bunã seara și bine v-am gãsit! ÃŽn curând voi fi proaspãt posesor de Crossland X Innovation - 81 CP și aș dori sã vã transmit pãrerile mele, poate acestea vor fi de folos cuiva. Momentan experiența mea cu aceastã mașinã se rezumã la vreo 6 ore petrecute la reprezentanțã studiind fiecare detaliu și un test drive.

Poate veți fi surprinși, dar test drive-ul cu Crossland X de 81 CP și mi-a lãsat impresia de mașinã sprintenã. Pleacã destul de tare de pe loc și pare suficient pentru oraș. La început eram reticient dar mașina chiar se conduce ok.
Pentru comparație, pânã acuma am condus un Logan de 70CP și o Corsa tot de 70 CP - ceea ce explicã de ce consider Crossland X de 81 CP sprinten. Mã gândeam la varianta de 110CP sau 130 CP dar asta presupunea 1500 respectiv 1800 euro în plus. Din punctul meu de vedere mașina are accelerație suficientã încât sã te strecori prin trafic: dacã accelerezi brusc ajungi în câteva secunde la 60km/h în treapta a 2-a - nu recomand asta dar în caz de nevoie majorã poate prinde vitezã. Pentru condus economic la 60km/h ești în a 5-a. Dar unde mașina impresioneazã este la capitolul dotãri: mașina are foarte multe dotãri și acestea sunt relativ ieftine, de ex: pachet iarnã (scaune încãlzite și volan încãlzit - 150 de euro), navigație RF900 navi (tabletã 8 inch, android și apple car, router internet și abonament internet la 35 ron/lunã pentru maps, youtube, digi24 live când sunt prins în interminabilul trafic - 550 euro), pachet park & go (senzori acustici fațã & spate, camerã video marșalier cu vedere de deasupra mașinii și cele înconjurãtoare, parcare automatã! - 550 euro) și altele dar acestea le-am ales eu.

Motorizarea de 110 CP pãrea interesantã, dar pentru 1500 de euro în plus am ales sã iau toate opțiunile de deasupra. De asemenea nivelul de echipare innovation aratã absolut superb! Foarte mult crom, tapițerie de bunã calitate (textil/piele ecologicã) computer de bord color etc. ÃŽn afarã de acestea aer condiționat automat pe douã zone, senzori de lumini și ștergãtoare, avertizor unghi mort și pãrãsire bandã și cireașa de pe tort, oglindã retrovizoare electrocromatã și oglinzi laterale ce se rabateazã când încui mașina.

Printre altele, schimbãtorul de viteze pare ok, se mișcã decent de ușor și nu mi s-a pãrut cã agațã. Motorul în 3 cilindrii se aude precum un diesel dar face un sunet plãcut când accelerezi. Pe computerul de bord al mașinii testate era indicat un consum mediu de 8% dar reprezentanța se aflã pe o arterã principalã ce se intersecteazã în 500m cu o altã arterã principalã deci condiții de trafic real.

Coloana de direcție - foarte bunã, volanul se mișcã foarte ușor când staționezi și este fantastic de ușor sã parchezi! Eu am reușit o parcare foarte dificilã doar uitându-mã în monitor. Pe la 60 km/h devine mai rigid și am înțeles cã la viteze de autostradã devine foarte rigid.

Ca o pãrere personalã, mașina pare un pic mai spațioasã decât noul Ecosport. ÃŽn rest este o alegere între un motor mai puternic sau mai multe dotãri.

Eu unul îmi cãutam o mașinã de mult timp și am fost plãcut surprins de aceasta. Ca sã recunosc ce m-a atras cel mai mult este cât de bine aratã. La exterior culoare argintie și deasupra plafon negru.

ÃŽn concluzie sper cã am fãcut o alegere bunã. ÃŽn aprox. 2 sãptãmâni când va fi livratã mașina am sã revin cu mai multe detalii. Pânã atunci vã doresc tuturor o searã bunã!
  • RAdrian116

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Bunã ziua! Revin cu câteva detalii despre motor gãsite de pe internet.

Timpi de accelerație de la 0 la diferite viteze. Consider cã important este 0-60 km/h în aprox. 6 s și 0-100 km/h în aprox. 14 s. Pentru comparație motorul de 110 cp are 0-60 km/h în aprox. 4.3 s și 0-100 km/h în aprox. 10 s.

Apoi viteza de deplasare ca funcție de rpm în diferite trepte de vitezã:

Și aici sunt mai multe de spus. Poți schimba vitezele 20km/h -> a 2-a, 30 km/h -> a 3-a, 40 km/h -> a 4-a și ajungi sã mergi cu 60 km/h în a 5-a la 1600 rmp (sã numim asta modul ECO manual). Asta-i bine pentru oraș. La fel poți merge și cu motorul de 110 CP turbo dar acela are și Start/Stop ceea ce-i un avantaj; pe site-ul opel este declaratã o economie de aprox. 0.3l% dar nu m-ar mira dacã ar crește pânã pe la 1% urban, mers barã la barã. Apoi pe la 80 km/h suntem pe la 2500 rpm, ceea ce-i ok pentru drumuri naționale. Motorul de 110 cp este pe la 2200 rpm. Dar ținând cont de faptul cã acest motor are cuplu aprox. 200 Nm la 2200 rpm și cel de 81 CP are aprox. 120 Nm, avem cca. 40 CP folosiți și cca. 55 CP pentru motorul de 110 CP. Diferența de putere este datorat turbinei, evident. Dar consumul ar trebui sã fie aproape identic.

La 110 km/h pentru autostradã avem 3500 rpm pentru motorul de 81 CP din care cca. 60 CP sunt folosiți. Pentru motorul de 110 CP avem 3000 rpm și aprox. 80 CP folosiți. Diferențã de 20 CP dar consumul ar fi aproape același. Am gãsit pe net teste de consum pentru cele douã motoare și par sã fie în felul urmãtor:
Extra-urban: 6.7% pentru 110CP vs 6.9% pentru 81 CP
Oras: 9.45% vs 9.45%
Autostradã: 9% vs 9.55%
Mediu: 7.7% vs 7.9%

Așadar diferența dintre cele douã motoare ar fi urmãtoarea: cel de 110 CP turbo este cu câteva secunde mai rapid în accelerație decât 81 CP - logic de altfel, din cauza Start/Stop în oraș 110 CP este ceva mai economic și în rest consumurile sunt foarte apropiate. Cu toate astea nu pot spune cã este o diferențã formidabilã. O diferențã însã este fațã de motorul de 130 CP turbo, pentru simplul motiv cã are 6 trepte de vitezã. La 110km/h ești în a 6-a la 2000 rpm! Superb! Consum mediu pe autostradã de 6.8% fațã de 9% și 9.55%.

Dacã mergem mult pe autostradã diferența medie ar fi de 2.75% între 130 CP și 81 CP. La un preț de 5.1 lei/litru benzinã asta înseamnã aprox. 3 euro/100 km. Deci dacã am merge mai mult de 60000 km pe autostradã ar deveni rentabil.

Judecând dupã consumul mediu motorul de 81 CP pare rentabil fațã de 130 CP (între astea este diferența cea mai mare) pânã de 130000 km. Evident, pentru cineva care nu simte nevoia sã accelereze tare. Dacã ești ok cu un regim de condus mai relaxat. Din experiența avutã cu Logan 70 CP pot spune cã poți conduce agresiv cu un motor mai mic dar nu se meritã, consumul va fi exagerat de mare.

Așadar astea sunt gândurile mele. Motorul de 81 CP este ok dpdv al consumului și cu 4 secunde mai lent 0-100 fațã de 110 CP și 5 secunde fațã de 130 CP. Mi-ar fi plãcut sã am un motor de 130 CP? Evident, consumul este chiar mai mic, cine nu și-ar dori? Dar sunt dispus sã mai dau 1800 euro pe acest motor?

Ca fapt divers, am vãzut ca modelul cu motor de 130 CP turbo are și un schimbãtor diferit. Poate o fi și altã calitate a acestuia, o fi mai manevrabil.
  • wud

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am inteles ca aceste motoare in 3 cilindri se potivesc foarte bine cu sistemul turbo. Ceva legat de faptul ca fiecare cilindru are o capacitate mai mare decat daca ar fi fost 4.

In ceea ce priveste diferentele intre 2008 si Crossland X, fiecare are avantaje si dezavantaje.
2008 are:
- sistem grip control cu pneuri allseason;
- plansa de bord iCockpit cu volanul foarte jos, si ceasurile de bord peste volan;
- butoane sport si winter la transmisia automata.

in schimb Crossland X are:
- parbriz degivrant electric;
- volan incalzit;
- faruri full LED.

Fiecare poate alege ce ii place.

Varianta ideala pentru Crossland X, din punctul meu de vedere, este cea cu motorul de 1.2 turbo, 110 cai, si cuplu maxim de la 1500 ture, cu transmisie automata Aisin in 6 trepte.
  • IScutaru

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Crosslan x de 99 CP diesel vine in Romania cu meniu in limba romana?
  • IScutaru

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2018

  • Mesaj Privat
stefy_726 a scris:Ce mã surprinde timpul de așteptare de 9 luni
Pentru Opel Crossland X .ÃŽn Franța în parcul Peugeot este full cu acest model de Opel este identic cu un model Peugeot îmi scapã numele,diferã lampile spate și farurile,când mai trec o sa fac foto din lateral nu ști care este Opel sau Peugeot.

Eu am comandat un Crossland x de 1,6 diesel 99 CP si vine in 3 luni
  • MFlorin655

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Ce versiune, dotari, preț?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR