Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • calaul16

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Salutare. Am și eu o mare nelãmurire. Dețin de 3 luni un Opel astra j break 2014 cu motor de 1.6 dizel 100 KW. Nelãmurirea mea este ca nu știu dacã are distribuție pe lanț sau curea. Un magazin auto + un service su spus ca este pe lanț iar astãzi un coleg de munca care are și el tot un Opel astra j mia arãtat ca în stânga motorului ca are distribuție pe curea.. Și acum nu mai știu ce sa cred. Eu cred ca acea curea este cureaua de accesorii... Doar ca nu am vãzut nicãieri lanțul.....
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
E pe lant la 1.6 CDTI... iar lantul nu o sa il vezi niciodata decat daca demontezi motorul.
Fata de alte motoare unde lantul e spre partea frontala a motorului (spre fulie), la tipul asta de motor lantul este montat pe partea motorului dinspre cutie.
  • calaul16

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Nu este cdti este ecoflex. Atunci înseamnã cã acea curea care se vede în stânga este cea de accesorii
  • Adrian06

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Si eu ma gandesc la un Astra J EcoFlex 1,6 disel cel de 99 g/km si 136 CP
Si sunt foarte rare la vanzare, sa inteleg ca ori sunt prea noi, ori sunt ... foarte bune
Skip ads

  • omega y22dth

  • Mesaje scrise: 667
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2017 1.6DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu am in curte un astra J caravan/2015, 81kw cu motor 1.6 diesel si o Zafira C 1.6cdti/2016, de 120cp.Foarte multumit de ele.Au cuplu,consum bun,silentioase,tot ce vrei.Zafira e euro6 cu Adblue si astra J ,euro 5.
  • Alexandru Rotaru

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2014 Z20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Salutare,
Acum o luna mi-am vandut batrana Astra H din 2007 cu clasicul 1.7 DTH care avea in jur de 400,000 km.
Am plecat tintit spre o Insignia 2014, iar dupa ce am inceput sa studiez forumul... motorul de 2.0 cdti m-a cam speriat rau. Nu ma risc.

Ce pareri aveti despre 1.6cdti 110 sau 136 cp (nu am preferinte) - ma gandesc sa iau pana la urma o Astra J din 2014-2015.
Nu prea gasesc discutii pe forumuri; doar generalitati - ca e un motor ok, consum bunicel, si prietenos cu mediul. Sincer as vrea mai mult ca input pt mine.
Eu zic totusi ca are 4-5 aniin field si daca sunt bueb, le-am fi discuta pe forumul OPEL, nu?

mc mult,
alex.
  • omega y22dth

  • Mesaje scrise: 667
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2017 1.6DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu am o Astra J/2015 cu motor 1.6/110CP.Are facuti in tara acum 78000km.Am cumparat-o din Germania la 17000km.Merge ca lumea,are cuplu bun ,consum bun.Si am si o Zafira C/2015 cu motor 1.6/120CP.Cuplu320:/Consum -5.6mediu/Mege f bine.Sunt multumit de ambele.Cu Astra ,merge fii-mea si cu Zafira ,eu.Motoarele sunt conceptie Germania+Italia+GM la centrul european de la Torino.Singura noutate e ca are distributia pe lant intre motor si cutie.Recomand,mai ales ca majoritatea opel scoase de uzina au motoare de 1.6diesel
  • Alexandru Rotaru

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2014 Z20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc omega y22dth.
Deci nu ai auzit de probleme specifice ? (cum e vestitul o-ring la motorul de 2.0l cdti).

Poti sa imi un consum real la ambele masini? parca nu as crede ce da producatorul.

si te-am lasat Smile
Skip ads

  • omega y22dth

  • Mesaje scrise: 667
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2017 1.6DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu se potriveste cu ce da producatorul.La Zafira -afara-5.2,ora6.2 fara AC.Mediu,undeva la 5.6l/100km.Mentionez ca afara consumul este pentru 110-120km/oraAcum depinde si cum conduci si ce vrei de la masina.Daca mergi cu 150km/ora se duce la un 7.Depinde si de cat de incarcata este.
La astra J,mediu 5.6l/100km
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Vezi la modelul Zafira C ..ca s a mai vorbit despre acest motor...inca nu avem probleme de serie cu motorul...este stabil si functioneaza f bine ..si de acum are ceva ani la activ ...sunt incantat ca am ales motorul acesta
  • Alexandru Rotaru

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2014 Z20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Dupa ce am mai citit alte forumuri din DE sau UK se pare ca nu sunt f multe probleme la acest motor de 1.6 diesel eur6 (110 sau 136 cp).
Am gasit ceva zgomote anormale la turbo si cam atat.
Consumul este laudat cam peste tot (chiar si pe Zafira).

Deci ori motorul e bunicel, ori e prea devreme (in Europa masinle abia au 4 ani - de acum incep sa vina ca SH-uri in Romania);

thx.
  • glmx2

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira Tourer 2013 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Posesor de Zafira Tourer 1.6 motorina 2014 - second adusa din Belgia. O am de 2 luni si pot spune ca este o masina foarte reusita.
Mi-a facut o singura regenerare - s-a aprins simbolul in cadranul cu vitezometrul, iar pe cel din mijloc a aparut mesajul "continue driving...". A durat aprox. 7-8 min., am turat-o la 2000-2500 si mi-a mancat ceva motorina in plus.
Pana acum, in afara de faptul ca am "incaltat-o" cu cauciucuri de vara - Nexen XL - i-am completat adblue si de faptul ca i-am schimbat bateria, tot cu Exide AGM, nu-i gasesc nici o hiba.

O intrebare: La completarea cu adblue am pus full si am vazut ca se prelingea pe sub aripa. Are cumva vreun suparaplin?
Skip ads

  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daca ti a aparut mesajul ..sa continui drumul...inseamna ca ai ratat mai multe regenerari si filtru a ajuns la incarcarea maxima. Cat despre Adblue....daca nu completezi cu macar 5 l. Nu i a in seama completarea si dai peste cap contorizarea cantitatii din rezervor ...adblue se completeaza doar daca apare mesajul sau esti ff sigur ca incap minim 5 l! Numai bine
  • glmx2

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira Tourer 2013 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns. Da, am completat cu vreo 5l juma' de adblue. Cand se fac regenerarile nu trebuie totdeauna sa apara simbolul special? Face regenari si fara sa afiseze acel symbol?
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
In oras regenereaza pe la 200_300km la drum lung circa 700km ....daca dai la consumatori de la display ceasuri ..vei observa ca atunci cand reg. O sa ai ca consumatori dezaburire luneta spate. Se poate monta si un led ..vezi topic la insignia
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Asa cum s-a mai spus, distributia la 1,6CDTI este pe lant care este dispus in spatele motorului.Da, acest motor este o productie GM-Opel-Fiat.
Ca sa schimbi distributia, asta undeva la 200.000-250.000, trebuie scos motorul afara.Asa este si la BMW, motor N47 si B47.
Am discutat cu un mecanic de la o reprezentanta Opel, de cateva zile.Mi-a spus ca au fost probleme doar la un singur motor vandut de acea reprezentanta, la distributie.
Nu stiu cat de fiabil este motorul biturbo de 1,6CDTI care dezvolta 160 cai putere.Cunoaste cineva acest motor care este montat doar pe Astra K?
In cazul Astrei J care are circa 1,5 tone, daca nu vreti o masina submotorizata, optati macar pentru versiunea de 1,6CDTI si 136 cai putere.La Astra J nu exista motorizarea de 160 cai putere care a fost montata doar pe Astra K.
1,6CDTI ofera o dinamica mai buna si un consum mai mic pe Astra K fata de Astra J, pentru ca este mai usoara cu pana la 200kg.
Cat de curand, Opel care a fost cumparat de PSA, anul trecut, va renunta la actualele motorizari si va adopta motorizarile grupului PSA, atat la diesel cat si la benzinare.
La diesel, HDI-urile sunt cele mai fiabile motoare existente pe piata.Aceste motoare sunt prevazute cu AdBlue.
1,6CDTI va fi inlocuit cu noua motorizare PSA de 1,5BLUE HDI care dezvolta 130 cai putere si un cuplu motor de 300Nm fata de 1,6CDTI care dezvolta un cuplu motor de 320Nm.Nu cred ca cei de la PSA vor echipa Astra cu motorul de 2.0 Blue HDI care dezvolta minim 150 cai putere si un cuplu motor de 370Nm.
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Sa speram ca lantul va duce mai mult de 250.0000 km si nu va face suprize ca in cazul bmw (care este de toatã jena) ...cred ca multe dintre masinile aduse la vanzare au cu mult peste 250.000km ...sunt masini rulate la extrem .
Eu am aproape 250.000 si nu da semne de lant cu probleme !
Numai bine !
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Un mecanic de la Opel mi-a spus ca lantul duce in medie, pana la 250.000 km iar uleiul de motor trebuie schimbat nu la 25.000km rulati, cum se face reclama, ci la 15000km.
Doar motorul de la BMW de 2.0l, diesel, adica cel cu cod N47, fabricat pana in anul 2015, are o problema la proiectarea distribuitiei.Cine isi cumpara o motorizare N47 trebuie sa schimbe distributia, daca se impune si apoi nu mai are treaba circa 200.000km, cu conditia ca la 10.000km sa schimbe uleiul de motor si nu la 25.000 cum a afirmat producatorul.
  • glmx2

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira Tourer 2013 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Duminica 27 mai 2018 am facut un drum Craiova-Bucuresti si retur si am facut niste teste de viteza afisata, comparativ cu 2 GPS (unul pe telefon si unul dedicat), ambele afisand viteza curenta de deplasare spre deosebire de cel al programului de navigare de pe infotainment, care nu-ti ofera o astfel de informatie.
La 50km/h afisati atat digital cat si pe vitezometru, pe iGo Nextgen si iGo Primo, erau afisati 48km/h. La ~75km/h pe masina, 71km/h pe iGo, pe autostrada la 130km/h la bordul masinii corespundeau cu 121km/h pe GPS-uri. Mi-am amintit ca am citit aici pe forum ca un detinator de Zafira 100kw, 136cp a dus-o in 205km/h, iar in manual zice ca viteza maxima este undeva la 193km/h. Cred ca de aici vine diferenta: Opel a gandit ca sa fie afisata o viteza mai mare decat in realitate pentru siguranta soferului si a pasagerilor. Si pe Astra G aveam o diferenta de vreo 2-6km/h, dar pe Zafira, la 130, mi se pare ca 9km/h sunt cam multi. La voi cum este?
  • glmx2

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira Tourer 2013 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2018

  • Mesaj Privat
CORBU a scris:In oras regenereaza pe la 200_300km la drum lung circa 700km ....daca dai la consumatori de la display ceasuri ..vei observa ca atunci cand reg. O sa ai ca consumatori dezaburire luneta spate. Se poate monta si un led ..vezi topic la insignia



Asa este, informatia este corecta, am verificat, cu completarea ca, atunci cand face regenerarea asta "uzuala", cand opresti masina, continua sa invarta ventilatoarele (cred) facand un zgomt mare care dureaza 2-3 min., cred.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR