Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • Emil 2018

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Inteleg bine ? Comanda ta de 1.2 T / ENJOY/ automata este programata pentru inceputul lui Iunie ?
Skip ads

  • DRD
  • OP
  • 98 mesaje
  • din 22 Mar 2007
  • Grandland X 2018 1.2
  • Bucuresti
  • DRD

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salut Emil! Da, am comandat mașina la jumãtatea lunii decembrie și conform producãtorului pe data de 23 mai iese pe poarta fabricii și in țara posibil sa ajungã pe 28 mai (cel mai devreme). Tie ce termen ti-au dat?
  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Esti OFF TOPIC
scuze, dar:
Pentru cine ti se pare corect? Suntem aici sa ne ajutam intre noi, nu sa facem buzunarul mare dealer-ului.
Emil 2018 a scris:Din intamplare am observat ca unele optiuni s-au scumpit. Vopsea metalizata de la 480 la 530 euro, roata de rezerva de la 100 la 130 euro. Sper sa fie singurele..Pentru discount am raspuns pe privat - asa mi se pare corect.

  • danylory2003

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut. David Andrei la Opel Bacau am obtinut un discount de 10% plus 1450 euro tichet rabla,miercuri dau comanda.
Skip ads

  • Emil 2018

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Salut ! Astazi am fost informat ca masina a fost fabricata (!) si in cca trei saptamani este in tara.
Sincer, imi luasem gandul / am dat comanda in 21.12.2017; am vazut ca in ianuarie 2018 au fost fabricate in total (doar) 8754 masini.
O sa incerc sa ma lipesc de programul Rabla-2018.
  • Emil 2018

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2018

  • Mesaj Privat
David_Andrei,
Referitor la discount mentionez ca am raspuns cu celeritate, in privat, tuturor celor care m-au intrebat si au avut nevoie de aceasta informatie. Imi mentin parerea ca nu este o informatie 100% publica. Pot sa-ti marturisesc ca dealer-ul meu avea nevoie sa-si "indeplineasca planul" si mi-a facut un discount de 1,25 % daca semnam contractul, asa cum s-a si intamplat de altfel, pana in 24.12.2017.
  • Emil 2018

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Erata:
5432 nu 8754 masini fabricate in Ianuarie 2018
http://carsalesbase.com/eur...opel-grandland-x/
  • andrewzro

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Galati
  • Masina: Grandland X 2018 XHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salutare

Stie cineva ce reprezinta aceasta optiune de pe Selection: "Tempomat cu limitator de vitezã adaptiv"?
Observ ca exista si o optiune numita "Tempomat adaptiv" si este optiune de 800EUR.

Multumesc
Skip ads

  • andrewzro

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Galati
  • Masina: Grandland X 2018 XHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salutare
Nu am primit inca un raspuns oficial de la dealer, dar din ce am gasit on-line pare sa se refere la faptul ca limitatorul de viteza functioneaza impreuna cu sistemul de recunoastere a indicatoarelor rutiere pentru a atentiona soferul atunci cand circula cu o viteza care depaseste viteza admisa pe sectorul curent de drum ..
Alti producatori par sa foloseasca inclusiv date de la navigatie pentru a 'çalcula' viteza admisa, dar nu imi e clar daca si Opel face asta.
Spor
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Tempomatul adaptiv, sau Adaptive Cruise Control, este un sistem care mentine viteza masinii la o valoare setata cat are drum liber in fata. Daca in fata masinii apare un vehicul care se deplaseaza mai jncet, sistemul va reduce viteza masinii si va pastra o distanta constanta fata de vehiculul din fata. Daca acesta din urma isi creste viteza, masina controlata de ACC va creste si ea viteza pana la valoarea setata.
http://media.opel.com/media...uise-control.html
  • yasmin82

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vivaro 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2016

  • Mesaj Privat
de o saptamana sunt posesor de opel grandland 1.2 benzina, cei care mai au versiunea asta ce fel de benzina folosesc 95 sau 98? pe capacul de la benzina langa buson este o tipla lipita cu benzina 95 ,am folosit doar 95 (deocamdata doar un plin am facut) dar azi m-a sunat dealarul de unde am luat masina ca mi-ar recomanda 98 cel putin pana trec din nou pe la el (asta fiind marti) ca, asa arfi recomandat la modelul crossland sau ceva de genul asta si pana se documenteaza mai bine sa folosesc 98. voi ce folositi?
  • andrewzro

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Galati
  • Masina: Grandland X 2018 XHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salut

In manual, la pagina 262, Date despre motor, scrie ca cifra octanica recomandata este 95, iar admise sunt 91 si 98.
Ce e drept scrie si "O etichetã specificã pentru þara respectivã lipitã pe clapeta rezervorului de combustibil poate înlocui cerinþa specificã pentru motor" ..
Dar, inteleg ca tot 95 scrie si pe clapeta, deci 95 sa fie.

Eu sunt in asteptare pentru un 1.2 asa ca sunt curios daca dealerul recomanda altceva si daca vine cu ceva argumente care sa sustina recomandarea.

Spor
Skip ads

  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
95, sunt aberatii ca sa bagi peste ce e recomandat .
merge si cu 91 decat sa ramai in pana,doar creste consumul,asa ca pana la urma tot acolo ajungi ca bani.
  • Emil 2018

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2018

  • Mesaj Privat
In primul rand vreau sa-i felicit pe noii proprietari de achizitia facuta si sa le doresc multi, multi kilometri pe care sa-i parcurga sanatosi, cu zambetul pe buze si fara probleme legate de masina.
In al doilea rand subiectul: benzina CO95 vs alte tipuri de benzina este unul foarte discutat pe majoritatea forumurilor auto.
Vreau sa mentionez doar ca:
a. Cifra Octanica ( CO) a benzinei are influenta doar asupra stabilitatii la autoaprindere a motoarelor si nu a puterii calorice a combustibilului.
Cei mai experimentati ( ca sa nu spun...mai batrani) poate isi amintesc cum, atunci cand nu era interzisa folosirea benzinei cu plumb, cu cateva picaturi de tetraetil de plumb, orice canistra de benzina cu CO 75 ( care se mai gasea..) se transforma in CO 90, 95, 98...
b. " Raportul de compresie este de 10,5 , cu excepția motoarelor destinate pieței din China unde rata este redusã la 9,6. Aceastã reducere a raportului de compresie are scopul de a compensa faptul cã calitatea combustibilului nu este la fel de constantã ca în Europa și tinde sã favorizeze zgomotul și autoaprinderea." Am citat din manualul de prezentare a motorului Puretech 1.2l.
Din fericire, la capitolul calitatea combustibililor, traim in Europa iar specificatiile de livrare a tuturor benzinelor CO 95 din piata asigura ca aceasta este limita minima a cifrei octanice.
In al treilea rand de saptamana asta sunt posesorul unui Grandland X cu motor Puretech 1.2l. si nu am de gand sa arunc banii pe care publicitatea agresiva a unor rafinarii doreste sa o fac.

Si fiindca e Sambata Mare va doresc tuturor Sarbatori Luminate !
  • DRD
  • OP
  • 98 mesaje
  • din 22 Mar 2007
  • Grandland X 2018 1.2
  • Bucuresti
  • DRD

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Sa o stãpânești sãnãtos Emil și sa te bucuri de multe drumeții cu ea. Poate ne împãrtãșești și noua impresii și niște poze. Eu unul, mai am de așteptat ceva (45 zile) cel puțin. Pana atunci, Fiat 500s e cea mai tare mașina. :p
  • andrewzro

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Galati
  • Masina: Grandland X 2018 XHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salutare
Si eu sunt in asteptare pt un Innovation 1.2 manual.
Comanda data pe 23 martie.
Deocamdata nu am un termen de livrare iar dealer-ul nu pare prea interesat sa afle mai multe.
Spor si asteptare usoara
  • andrewzro

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Galati
  • Masina: Grandland X 2018 XHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salutare

Pentru cei interesati, am dat peste un API public oferit de Opel cu ajutorul caruia poti interoga starea comenzii:
https:// my.opel.de/api/opel/de/de/search/vehicle/lookup_vehicle.do?vehicle_key=<JOB_NUMBER>

Dealer-ul ar trebui sa poata furniza JOB number-ul.

Orice browser ar trebui sa poata sa afiseze JSON-ul, dar in cel mai rau caz, puteti parsa "la mana" output-ul raw. Cele mai importante informatii obtinute de aici sunt:
* lastVehicleEvent - ultimul eveniment logat in baza de date
* eventCodeUpdateTimestamp - timestamp pentru ultimul even logat in format unix - primele 10 cifre pot fi trecute printr-un convertor pentru a afla data in format lizibil. Se poate folosi https://www.unixtimestamp.com/
* estimatedDeliveryDateTime - data estimata pentru livrare .. nu imi e clar daca se refera la timpul pana la dealer sau pana in Gyor ..
* vinInfoModel - VIN number-ul; atunci cand a intrat in productie

lastVehicleEvent codes:
20 - Order accepted
21 - Order processing
25 - Order queued
30 - Waiting for release to production
32 - Release for production
33 - Accepted for production by the factory
35 - Car on the production line
38 - Car produced
40 - Car handed over for sale
42 - The car left the factory gate
43 - Car on central distribution
44 - Car sent to your country
48 - Car on stock in your country
49 - Car sent to dealer
58 - The car reached the dealer
60 - Car sold

Spor
  • DRD
  • OP
  • 98 mesaje
  • din 22 Mar 2007
  • Grandland X 2018 1.2
  • Bucuresti
  • DRD

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salutare

Cum va merg Grandland-urile? Eu mai am o luna pana ajunge in tara si gata asteptarea de aproape 6 luni de zile. Nu prea am vazut pe strada Grandland-uri (ceea ce e foarte bine), o sa avem masini exclusiviste Very Happy

o zi frumoasa
  • andrewzro

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Galati
  • Masina: Grandland X 2018 XHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salut

Nici eu nu am vazut pe strada ..
Sper ca asteptarea ta de 6 luni de zile include si perioada in care te-ai hotarat pentru Grandland X si nu a inceput din momentul in care ai dat comanda.
In contract scrie ca or sa o livreze intre 90-120 zile. Am sa verific deseara sa vad ce se intampla in cazul in care e depasit termenul.
Pe mine nu cred ca ma asteapta 3 luni in plus cu banii ...

Spor
  • DRD
  • OP
  • 98 mesaje
  • din 22 Mar 2007
  • Grandland X 2018 1.2
  • Bucuresti
  • DRD

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salut Andrewzro

Mașina a fost comandata in decembrie, dar pentru ca e automata dureazã mai mult livrarea (așa presupun eu). Nu m-am grãbit cu livrarea, dar nici n-am solicitat sa vina mai târziu. Am lãsat sa curgã timpul fãrã intervenții. A ta ce cutie are? Ce ți-ai pus pe ea?

O seara buna
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR