Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • cristiann26

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2013

  • Mesaj Privat
mattydr67 a scris:Daca e 6000 nu e Ok. Daca e 6001 e Ok
Daca nu e problema.cu driverele trebuie verificat "electroniceste"
Bafta

Salut! Ma poti ajuta cu verificarea "electroniceste", daca e nevoie de rescrierea Pic-ului, o poti face? Da-mi mesaj in PM cu nr de tel. Multumesc!
Skip ads

  • cristiann26

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2013

  • Mesaj Privat
mattydr67 a scris:Daca e 6000 nu e Ok. Daca e 6001 e Ok
Daca nu e problema.cu driverele trebuie verificat "electroniceste"
Bafta

Salut! Ma poti ajuta cu verificarea "electroniceste", daca e nevoie de rescrierea Pic-ului, o poti face? Da-mi mesaj in PM cu nr de tel. Multumesc!
  • denilson2160

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2005

  • Mesaj Privat
denilson2160 a scris:Am un opcom vers. 090714 , firmware 1.39 cu interfata 090820b functioneaza pe win xp (sa stricat laptopul) si vreau sa-l instalez pe win 10 64 pe un laptop dar nu ma lasa sa deschid programul . Care sunt pasii pentru instalare a pe win 10 ?
Reformulez solicitarea , se deschide opcom in win 10 dar imi trebuie driver usb pentru recunoasterea interfatei ( win 10/64) .

Am rezolvat cu driverul usb cu cele doua comenzi din run administrator bcdedit.exe -set loadoptions DDISABLE_INTEGRITY_CHECKS ...apoi apesi Enter bcdedit.exe -set TESTSIGNING ON ....apoi apesi Enter , apoi instalat driver manual cu browse. Multumesc mult .
  • GBalint

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Am o clona op com 08/2010 in limba romanã si alta 2012 120309a, ambele cu firm. 1.70. Le am instalat pe Win 10, driverele apar ca instalate, fara semn de exclamare, am facut testul si e ok. Cand conectez la masina (insignia 2010, 160 Hp 118 kw, motor a20dth) îmi zice ca nu este comunicare cu ECU, dar se aprind diverși martori prin bord. Oare unde e greșealã? Multumesc!
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Instalarea se face fãrã net, utilizarea tot data net. La 2012 trebuie sters kitul. Apoi instalat manual driverul, chiar daca zice ca nu are nu stiu ce certificate.
La fiecare update de windows, o sa iti strice driverul... Sau chiar la o conectare la net a laptopului.
  • vyo427

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Va salut baieti. Mi-am comandat un op-com si eu din china. De curand a sosit... Acum problemele... CD-ul venea crapat... Ghionion, stiu. Din China putin ajutor. Totusi in disperarea mea am incercat si am reusit sa citesc cd-ul, am instalat Vaux-com 120309a. Am reusit de am instalat si driver-ul. Totul bine... Succes l-am si conectat la masina. Am reusit sa citesc si unii parametrii. Din ce multe clipuri de pe yT am vazut ca se pot modifica mai multi parametrii, de exemplu sa coboare geamurile automat din cheie. Se pot vedea mai multi parametrii ai motorului, presiune injectoare, etc... Am inceput sa caut si pe forum crezand ca am o problema cu Soft-ul, cablu, sau chiar aparatul care se conecteaza la mufa obd2. Acum din ultimele 7-8 pagini de pe acest topic am reusit sa inteleg ca sunt 2 versiuni ale aparatului, am desfacut si eu sa vad care tip de microchip are aparatul meu si am realizat ca stau bine (cred). As vrea ca expertii de pe site sa imi confirme din pozele de mai jos ca am tipul corect de aparat si mi-ar placea si daca se poate sa imi dati un link cu un program op-com. cred ca acest Vaux-Com 120309a (fw 1.7) este un program facut de chinezi care are multe lacune. Pe scurt nu stie mult mai mult decat elm327 cu bloototh pe telefon.
P.S. Mentionez ca am un Opel Meriva 2005, 1.7 CDTI, Z17DTH
Va multumesc
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Din poze reiese ca interfata ta este ok
Softul nu este chinezesc.
Este un crack al sofyului original.
Cam asta stie sa faca versiunea respectiva.
Poti incerca conectandute prin alt model al aceluias an daca vrei sa incerci ce ai vazut pe youtube.
Incearca sa te conectezi cu Astra H
Nu toate functiile.de pe o masina se pot activa oe alta masina.
Softurile opcom nu au 100% acoperire pe masini si functii pana la data aparitiei. Este un program after market.
Bafta
  • vyo427

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2017

  • Mesaj Privat
In primul rand imi cer scuze de raspunsul tarziu dar in timpul saptamanii nu am timp sa stau la pc. Am vazut si un clilp facut cu un op-com 100219 DIAG 08/2010 tot cu un opel meriva (acela era din 2004, al meu este din 2005). Deci aceeasi versiune de masina. Dar vizibil se puteau modifica mai multe variabile din meniu. As aprecia daca ati putea sa imi dati si un link cu o versiune de op-com nu vaux-com, poate acolo e diferenta. In plus la programul meu merge foarte greu, orice apas, si un test si Diagnoza imi dureaza minim 1 minut pana intra sau face testul de interfata si mai mult, acesta este principalul motiv care cred ca programul meu vaux-com are probleme. Nici pc-ul meu nu cred ca este de vina, 2 GHz, 4Gb RAM, cred ca este mai mult decat suficient. Nu cred ca as avea nevoie de cel mai nou tinand cont ca opelul meu are 13 ani. De asemena mai am o nelamurire, care versiune de firmware este mai buna. Momentan programul vaux-com imi spune ca are fw 1.7, am inteles ca nu exista versiunea aceasta, am un ocflash si versiunile de la 1.39-1.45, care recomandati?
Skip ads

  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Cand functioneaza asa de greu problema este la windows.
Programul opcom si vauxcom este acelasi lucru dar rebranduit.
La liber nu exista decat opcom china clone 08/2010 ( ak 100219a ) si vauxcom 120309a
Vaixcom 120309a+131223 or 120309a+160115a sunt fakuri dar functioneaza doar ce face 120309a.
Ca un sfat. Incearca eindows proaspat cu net.framworks and vcredist instalate.
Apoi instaleaza opcom sau vauxcom.
Trebuie sa functioneze.
Ti-am mai spus si iti repet. Trebuie sa vezi in program ce poti face pe masina ta si daca xe vezi pe youtube corespunde cu ce ai tu.
Ce vezi pe youtube exista si in softurile ce le ai tu.
Numai daca sunt folosite alte versiuni mai noi cu functii mai noi, atunci iti trebuie un upgrade.
Altfel dupa parerea mea problema ta este in configuratia windows-ului tau.
Opcom 100219a functioneaza cu fw1.39 iar vauxcom 120309a si cele cu adaosuri de database 131223 si 160116a functioneaza cu fw1.45
Bafta
  • vyo427

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Mersi mult de ajutor si sfaturi. O sa incerc cu fw 1.45 sa il incarc pe device. Nu stiu daca din windows este problema. Cu nici un alt program nu am probleme. Am 2 sisteme de operare pe pc, am win vista si win 8.1. Tot ce am facut era pe 8.1, o sa incerc si pe vista. Oricum, nu cred ca din windows este problema. Am downlodat de pe net op-com 150406b si testul de interfata merge mult mult mai rapid decat la vaux-com, 1-2 secunde fata de vaux-com unde dureaza peste 1 minut.
Multumesc oricum pentru info, apreciez. Tot respectul
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pai tu compari soft crackuit cu varianta originala?
Daca vrei sa folosesti varianta originala, atunci iti trebuie licenta. Asta costa.
Parerea mea este ca ce ai deja este tot ceea ce poti obtine de la ce ai. Ceea ce ai tu este ce ai la liber.
Eu vreau sa te contrazic si sa iti spun ca pebtru Vista si Win 8 nu este indicat sa folosesti nici soft original. Iar pentru crackurile ce le ai, ar trebui sa le eviti. Win 7 ultimate sau professional sau XP Professional sunt indicate pentru softuri Automotive. Sau sisteme dedicate. ( aici nu e cazul )
Bafta
  • vyo427

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Mersi pentru info inca o data. Oricum... dezamagit de software, adica nu poti modifica mare lucru din soft precum visam eu... o sa il am in caz de ceva eroare. Am si un elm 327 care il conectam prin bluetooth prin telefon si inafara de um bmw 320d din 2004 mi-a gasit erorile pentru care era aprins becul check engine, mentionez ca nu sunt mecanic, aceste aparate le-am cumparat dintr-un moft de al meu ca imi place sa am in caz ca am probleme. nici nu sunt o persoana care schimba masinile. meriva-ul il am de 8 ani. In urma cu o luna am avut o eroare in bord la un Focus dec. 2013 si am conectat aparatul elm la el si prin Bluetooth mi-a dat 2 coduri de eroare. Fiind masina de servici am ajuns la un service care se ocupa doar de Ford si tipul de acolo a zis ca nu se ia el dupa ce ii spun eu si trebuie sa faca o diagnoza pe laptop cu softul lui si i-a dat aceleasi 2 coduri care le-am spus eu. Pentru acele coduri de eroare nu se aprindea becul check-engine ci se aprindea un martor si un mesaj "service now" si aparatul elm tot a gasit problema, deci is destul de bune si sunt mai universale decat acest vaux-com.
Oricum... mai am umblat cu diferite soft-uri versiunea crack/hack (nu automotive) dar nu am vazut niciunul care sa mearga asa incet.
Skip ads

  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Ti-am mai spus. Ce visai tu poate nu se poate face nici cu sift de reprezentanta.
Mergi la cineva cu Tech2 si vezi atunci daca ceea ce doresti tu se poate face.
Dupa accea poti sa faci compratii.
In rest e doar parerea ta. Eu zic ca e bine ca exista si varinata vauxcom 120309a asa cim e ia cu bune si cu relee ( ca orice lucru dealtfel ) si nu ai dat 2900 lei pe interfata originala sa ai aceleasi dezamagiri.
Tine cont de sfatul meu si mergi sa vezi ce poate face Tech2 pe masina ta si dupa aceea iti poti da cu parerea.
Bafta si nu fi dezamagit. Se poate si mai rau
Bafta
  • vyo427

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Nu vroiam sa modific sa faca minuni dar... Am avut un Calibra din '91 (prima masina) si nu avea telecomanda dar cand inchideam usile se ridicau geamurile automat; tata are un Vectra B din '95, nu mai merge telecomanda dar cand inchizi usa cu cheia se inchid geamurile si trapa electrica singure, am avut un coleg cu un Vectra C din 2005 care cand inchideai din telecomanda masina se inchideau geamurile, respectiv cand deschideai se coborau geamurile. Deci nu ii ceva supranatural ce vreau sa fac. Nu am cumparat softul + device numai pentru asta dar era un moft de a meu. Mergi la un magazin si apesi pe buton cand iesi, coboara geamurile, pana incarci portbagajul mai iese duhoarea din masina. Multumesc inca o data pentru sfaturi si pentru ajutor, am vazut ca ai intervenit de multe ori pe acest topic si ai ajutat pe multi cu sfaturi, multumesc, apreciez, respect.
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Ti-am spus. Si repet inca odata.
Totul depinde de masina si bineibteles de ce poate softul sa faca.
Inca idata reoet. Opcom nu este orogramul de repezentanta.
Daca ai posibilitatea sa faci comoratie cu programul Tech2 atunci ooti sa te convingi ce se oiate pe masina si ce nu.
Apoi softul este din 2012 dar asta nu inseamna ca are 100% acoperire pana la acea data. Nu stiu cum sa iti explic. Ca exemplu: pentru masini din 2010-2012 gasesti mai multe functii in softuri din 2016 sau 2017 decat in cel din 2010 sau 2012.
E mai complicat de inteles daca nu esti familiarizat cu ce inseaman opcom
Apoi dupa cum am.mai spus si ma repet mai depinde si de masina nu de model sau an.
Un nepot are o Skoda Octavia 2 ( renuntat la Opel )
A venit sa isi faca Cornering ( ca asa a vazut pe youtube- ceva in genul tau )
Si a fost surprins sa vada ca masina lui nu suporta asa ceva. I-am aratat atat cu VCDS ultima versiune si interfata originala cat si ODIS ultima versiune si interfata originala.
Poate intelegi acum idea. Deaceea ti-am zis ca trebui sa vezi cu Tech2 ce se poate face.
Nu intotdeauna se poate face ceea ce ne asteptam sau vrem noi. Asta erea idea.
Incearca asa cum te-am sfatuit.
Bafta
  • Danicyg

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Spania
  • Masina: Corsa 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Scurt si cuprinzator.😀
De curand(inca nu mi-a ajuns) am cumparat un opcom (https://m.es.aliexpress.com/item/32860662892.html?trace=wwwdetail2mobilesitedetail&productId=32860662892&productSubject=32860662892&shortkey=qeeE73MJ&addresstype=600 ).
Am un Corsa E 1.3cdti 2015 si as avea nevoie de ajutorul vostru sa-mi spuneti cum as putea instala si folosi versiunea de soft 150146b(versiune care teoretic are si modelul meu de masina).Va multumesc.
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Scurt si cuprinzator.
Interfata este vu microprocesor fake
Versiunea respectiva nu o vei putea folosi
Din doua motive:
1. Interfata ta nu e comoatibila
2. Softul necesita licenta ( care nu se gaseste la liber )
Bafta
  • Danicyg

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Spania
  • Masina: Corsa 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pt raspuns.se pare ca am mai cumparat o porcarie.😂😂😂unde nu.i cap vai de buzunar
  • Danicyg

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Spania
  • Masina: Corsa 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Dar stie cineva vreo chinezarie de acest gen care mi-ar fi utila? Eventual un link cv...
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Chinezariile nu vin cu versiuni mai noi de 2012. Iar versiunea 2012 sau cea din 2010 subt slabute rau.
Nu sunt nici pe departe la nivel de reprezentanta la acel an. Au inceput pe masini mai noi de 2005 sa se dezvolte mai mult abia in 2015 si acum 2017 dar stai linistit ca nici acum nu acopera tot ce ar trebui.
Iar la Corsa E din ce am testat eu....nu te trebuie sa te astepti la surprize.
Bafta

P.S. - daca nu vrei chinezarie te pot ajuta eu cu un link
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR